Diamentowy Szlak

literatura podróżnicza
wydano nakładem autora
2020-12-18
2020-12-18

"Diamenty to chwile niezniszczalne, które na zawsze pozostają w naszych sercach."

Czasem, aby nasze życie wpłynęło na kolejny tor musimy zmienić miejsce, w którym osiedliśmy.

Iwona Gajda to prezes zarządu firmy BPC Group i jednocześnie autorka cyklu książek "W drodze do siebie". W swojej twórczości pani Iwona niejako zestawia wyobraźnię z realnym światem i snuje refleksje.
"Diamentowy szlak" zawiera dwa opowiadania, które są zakończeniem całej serii. Poruszają i skłaniają do przemyśleń nad własnym życiem.

"Lizbona" opowiada o Leonardzie, młodym mężczyznie porzuconym przez ukochaną. Leo wybiera się do tętniącej życiem stolicy Portugalii, gdzie na nowo odkrywa to, co ważne. Mężczyzna otwiera swoje serce na innych ludzi i kontemplując sztukę zmienia swoje codzienne nastawienie.
"Wilki" to z kolei opowiadanie napisane z perspektywy dzikich zwierząt. Jako czytelnik wkradamy się do ich umysłu i wraz z nimi pokonujemy kolejne kilometry dziennych wędrówek. Mamy możliwość zrozumienia ich działania i instynktu.
Autorka zestawiła gorący klimat Lizbony z chłodem Alaski. Ten kontrast uwidoczniła ponadto poprzez dobór bohaterów ludzkich i zwierzęcych. Co więcej, książka to po części także przewodnik po najznakomitszych miejscach, których opisy wpleciono w dialogi bohaterów i podkreślono fotografiami.
Moim zdaniem "Diamentowy szlak" to drogowskaz pokazujący jak żyć. Wśród panującego wszędzie zgiełku trzeba czasem znaleźć chwilę na odpoczynek i zrozumieć co robimy, po co i dlaczego.
Pani Iwona Gajda w bardzo przystępny sposób przemawia do odbiorcy i ukazuje mu piękno otaczającego go świata. Gorąco polecam zapoznanie się z jej twórczością.

Nie przepadam za czytaniem ebooka ale czasem warto i po takie sięgnąć. Książka to literatura podróżnicza. Ale nie jest zwykłym poradnikiem.

Cześć pierwsza Lizbona, to historia Leonarda młodego chłopaka, który po zerwaniu dziewczyna nie umie się pozbierać. Poznaje Catherine i dzięki niej odnajduje radość. Historia dość ciekawa, mamy tu spacer tej dójki, gdzie ze szczegółami opisywane są atrakcje Lizbony. Ale nie suchy opis ale w formie rozmowy między tą dwójką. Leonardo wyrusza także w turne po Portugalii z gwiazdą muzyki Fado -Julią. Odkrywa świat nie tylko miłość, przyjażń ale także siebie samego. Historia ma potencjał na ciekawą historię obyczajową.

Cześć druga to Wilki. Historia toczy się na Alasce i dotyczy psich wyścigów, kłusownictwa i okrutnego prawa w stosunku do zwierząt. Podobało mi się to, że sama historia nie była opisana z punktu widzenia człowieka (no może) a wilków. Bohaterem głównym jest wilk Parys. Dialogi i cała historia pisana z punktu widzenie zwierzęcia jest super pomysłem. Inaczej się ja postrzega. Dzięki temu poznajemy świat zwierzą, ich zwyczaje ale opisane ich oczyma.

Polecam przeczytanie. Ja mam w planach przeczytać kolejne książki tej autorki.

Dodaj cytat z książki Diamentowy Szlak