Wybrane diatryby i Encheiridion. Stoicka sztuka życia

2022-01-01
2022-01-01
Krzysztof Krzyżanowski
stoicyzm filozofia etyka epiktet

Zważywszy na to, że treść tej książki ma już blisko 2000 lat da się zauważyć pewne odmienności w stylu rozumowania świata względem współczesności - logiczne. Z drugiej strony da się z niej wyciągnąć wiele cennych wskazówek i porad "życiowych". Momentami niektóre fragmenty są dość monotonne, inne zahaczają o szowinizim (na szczęście w małym stopniu),ale tak jak pisałem, 2000 lat temu inaczej patrzono na świat. Poza tym znajduje się tam wiele prostych ale trafnych wskazówek jak prowadzić proste, szczęśliwe życie.
Jest to jeden z tekstów źródłowych stoicyzmu więc nad niektórymi fragmentami trzeba się pochylić i zastanowić nieco dłużej, ale najważniejsze jest wyciągnięcie z tej książki tych elementów, które z nami najbardziej rezonują, a z resztą się zapoznać i trzymać w pamięci.

Czytało się dość dobrze, miałem względem Encheiridionu i Diatrybów nieco większe oczekiwania (co trochę gryzie się z ideą stoicyzmu!),niemniej jednak uważam tą pozycję za wartościową i obowiązkową (ale nie jedyną!) u każdego, kto chce zaznajomić się z zagadnieniami filozofii stoickiej.

Czyta się przyjemnie. Niektóre fragmenty trzeba przetrawić i przemyśleć. Jeśli ktoś jest zainteresowany filozofią stoicką to jest to pozycja, która na pewno przybliży go do poznania idei.

Świetnie napisane, zasady umiarkowania w życiu doczesnym.

Świetnie napisane, zasady umiarkowania w życiu doczesnym.

Podobnie jak z dziełami Marka Aureliusza i Seneki, dostajemy tutaj poradnik stoickich zasad nauk oraz wartości. Jak pogodzić się z tym czego nie możemy zmienić? Jak bardziej kontrolować swoje zachowanie, emocje oraz pożądania? Wszystkiego dowiemy się tutaj, w drugiej części książki autor dosłownie umieścił malutki podręcznik spisując najważniejsze i najbardziej pomagające i ważne stoickie zasady zycia.

Klasyk. Brać w ciemno.

Niektóre kwestie są już mocno przestarzałe ale jak się czyta między wierszami to można wyciągnąć dużo dobrego.
Uważam tę książkę - właściwie treści z niej płynące - za dobre lekarstwo dla duszy współczesnego człowieka, człowieka, którego kondycja umysłowa, maniery i wychowanie pozostawiają dziś wiele do życzenia. Z tą książką niektóre braki można nadrobić.

Klasyk. Brać w ciemno.

[ocena dotyczy 'Encheiridionu' wydanego przez W. Literackie, 1997, tłum. L. Joachimowicz]

Bardzo polecam zwłaszcza Encheiridion, taki stoicki podręcznik w wersji mini. Sam nieraz czytam go jednym tchem wieczorem dla przypomnienia.

Ogólnie wszystko spoko, minus jednak jest dla mnie taki, że to tłumaczenie z języka angielskiego, a nie z greki.

No i jedziemy dalej filozofami od starożytności do współczesności których na studiach sobie podczytywałem... Epiktet jaki jest każdy widzi.

Studiowało się tą filozofię w sumie bodajże 6 lat, więc i troszkę filozoficznych książek się przeczytało. To książka z mojej półki "różności", wrzucam tu te setki książek które przeczytałem w życiu w latach 2000-2019.

Epiktet, jeden z pierwszych w historii coachów, i pierwszy i jedyny w historii (jak mi się zdaje) coach-niewolnik, rozpostarł przede mną w swoich dziełach wizję dorównującą oryginalnością jedynie jemu samemu. Bije z niego zimna, ale życzliwa i cierpliwa logika starożytnych, przedstawiana w sposób, który również można by takowym określić.
Zasadnicze założenie, pierwsza zasada Epikteta brzmi: cokolwiek Cię spotyka, nie jest ani dobre, ani złe. Dobro i zło rodzą się dopiero wówczas, gdy podejmujesz wobec nich jakąkolwiek reakcję. Do tego czasu wymierzona w Ciebie okoliczność pozostaje moralnie obojętna. A nawet gdy już zdążysz ją jakoś zakwalifikować, jej charakter nie wynika z niej samej, lecz z Ciebie. Podsumowując: cokolwiek Cię spotka, tylko od Ciebie zależy, czy będzie to dobre, czy złe.

Zobrazuję to przykładem.
Wyobraź sobie, że jedziesz samochodem, wpadasz w poślizg spowodowany zwierzęciem, które wybiegło na jezdnię. Kończysz na drzewie, a że jechałeś samochodem z tektury, w wyniku kolizji niewiele pozostaje zarówno z niego, jak i Twoich nóg.
Co wówczas czujesz? Nie licząc bólu, gdybyś miał jakoś zakwalifikować to zdarzenie, byłoby to coś w stylu: a niech to, ja to mam pecha! – a jeśli wierzysz w przeznaczenie – Odynie! Dlaczego mnie tak pokarałeś?!
Wtem nadjeżdża karetka, a po otwarciu się jej drzwi, wyskakują ratownicy. Jedni powiedzieliby, że masz szczęście. Inni, że już po Tobie. I obaj mieliby rację, gdyż jednym z ratowników jest Epiktet, który ma solidny zamiar wyrwać Cię z Twojej dotychczasowej egzystencji. Zachowując Twoje funkcje życiowe przy tym, rzecz jasna.

Ty:<wrzaski> Moje nogii… aaaa! Już nigdy nie wezmę udziału w konkursie stepowania w Mrągowie! AA!
Epiktet: NĘDZNIKU! Czego się wydzierasz? Czymżeś jest, maszyną do stepowania, czy człowiekiem?
Ty: Człowiekiem kochającym stepowanie!
Epiktet: Kochasz stepowanie, czemu więc bronisz sobie miłości do wszelkich innych dóbr tego świata?
Ty: Ale ja nie umiem nic innego, całe życie stepuję! A w ogóle, to ratuj mnie, a nie gadasz!
Epiktet: A po co? Przecież nic innego nie umiesz, a Twoja miłość umarła. Po co Cię ratować i czemu chcesz być uratowany?
Ty: <niedowierzanie>
Epiktet: No tak, przecież Bóg nie dał Ci rąk, ani zdolności myślenia, ani niezłomności do radzenia sobie z przeciwnościami losu, ani wolności do stanowienia o sobie. Czym się różnisz od tego samochodu, który tracąc zdolność do jazdy stał się bezwartościowy? Mówisz, żeś człowiek, nie maszyna, a jednak sprowadzasz się do roli maszyny, która tracąc zdolność wykonywania jednej jedynej czynności, nagle traci sens istnienia!

Taka oto jest logika autora i dla mnie jest wielce słuszna, a przy tym przydatna. Epiktet uczy nas, że tak długo jak oddychamy i jest w nas wola, tak długo jak nie postradaliśmy zmysłów, nie ma absolutnie niczego, co stałoby nam na drodze do szczęścia. Możemy osiągnąć je tu i teraz. Nie, nie potrzebujesz podwyżki. Nie, nie potrzebujesz nowego telewizora. Nie, nie potrzebujesz dobrych relacji z szefem, żony/męża, nowego samochodu, większego mieszkania… Twoje szczęście leży w Twojej wolności, a Twoja wolność (do sądzenia i orzekania),spoczywa wyłącznie w Twoich rękach i nikt nie może Ci jej odebrać, poza Tobą samym.

Zasadnicze założenie, pierwsza...

Lubię od czasu do czasu wrócić do stoicyzmu. Na początku swojej przygody z filozofią ceniłem go wysoko. Obecnie niektóre z koncepcji brzmią nieco dziecinnie, ale wciąż można wiele znaleźć pomiędzy wierszami. W książce tej jest bardzo dużo powtórzeń. Po skończeniu miałem wrażenie, że całość można by zmieścić na 5-10 stronach. Oceniając zawarte w niej myśli warto wziąć pod uwagę, jak dawno żył Epiktet. Na tamten czas musiało to być coś wspaniałego i przełomowego.

• Filozofia
  • Stoicyzm