O religii

Arthur Schopenhauer Wydawnictwo: Vis-á-Vis/Etiuda Seria: Meandry Kultury filozofia, etyka
Uber die Religion
2013-09-17
Jan Błeszyński
Meandry Kultury
Filozofia filozofia religii Bóg absolut prawda nieprawda

Intelektualna potyczka z myślami wybitengo filozofa. Zdecydownie warto sięgnąć po nią.

Ta książka to kolejne potwierdzenie genialnej umiejętności konstruowania przejrzystych, a jednocześnie głębokich myśli przez Schopenhauera.

Czy religia jest Wielką Alegorią, która ma za zadanie wychować masy poprzez uproszczone przekazanie „prawd” w taki sposób, by wpłynąć na ludzi?

Czy owa Alegoria może być usprawiedliwiona jeśli generuje pozytywne zachowania, ale...

Super przemyślenia autora. Świetny dialog wprowadzający. Optuję oczywiście za opinią i argumentami Demofelesa, ale zgadzam się też z drugą stroną. Trudno powiedzieć, że ktoś się w tej rozmowie myli. Razem obie jednostki, tak jak same wspominają na końcu, skupiły się tylko na swoich własnych subiektywnych kwestiach religijnych.

Reszta książki już nie jest taka świetna jak...

Genialnie zrealizowana analiza religii Schopenhauera.
Logiczne argumenty oraz początkowy dialog czyni to jedną z najciekawszych lektur o sferze sacrum.

Książka napisana w bardzo fajnym stylu. Połowa treści zawiera dialog w którym obie strony przedstawiają swoje argumenty za i przeciw religii, natomiast reszta stanowi jakby tego uzupełnienie/dokończenie/wyjaśnienie. Polecam

Nie wszystkie kierunki są właściwe, aczkolwiek podejście per se już jak najbardziej.

Niestety autor nie wykorzystał potencjału. Niestety, bo rozprawa o religii w formie dialogu miałaby spory potencjał. Nie wykorzystał, ponieważ podawane argumenty są bardzo często zupełnie bezpodstawne, nie wynikają z rzetelnej analizy lub badań, a są zbiorem wyobrażeń i osobistych uprzedzeń autora. Do tego podstawowe braki w wiedzy historycznej. Słowem - słaba publicystyka....

Krótkie dzieło Schopenhauera ukazujące wewnętrzną walkę autora. Rozpoczyna się dialogiem, w którym filozof zarysowuje problem - wiara, tj. metafizyka popularna koliduje z dążeniem do wiedzy i rozwoju, a z drugiej strony jest to wina człowieka a nie wiary, bo to większość ludzi nie rozwija swojej przyrodzonej potrzeby metafizycznej. Choć często można by Schopenhauera...

"Ludzie jednak mają tę słabość, że chętniej wierzą innym, powołującym się na natchnienia nadprzyrodzone, aniżeli własnej głowie."

Schopenhauer przedstawia korzyści oraz szkody jakie niesie za sobą religia. Książka podzielona jest na dwie części: dialogu pomiędzy zwolennikiem wiary a jej przeciwnikiem, oraz ogólnego rozważania na temat religii, filozofii i wiedzy. Warta...

Interesujące ujęcie struktury chrześcijaństwa, dużo komentarzy krytycznych z jednoczesnym dodaniem kontrargumentów, przez co ukonstytuowanie wniosków ostatecznych pozostawia się czytelnikowi. Polecam każdemu zainteresowanemu religią jako zjawiskiem.

• Filozofia
  • Filozofia