O religii

Okładka książki O religii
Arthur Schopenhauer Wydawnictwo: Vis-á-Vis/Etiuda Seria: Meandry Kultury filozofia, etyka
filozofia, etyka
Meandry Kultury
Uber die Religion
Vis-á-Vis/Etiuda
2013-09-17
1914-01-01
Jan Błeszyński
Filozofia filozofia religii Bóg absolut prawda nieprawda

Pewne rzeczy się nie starzeją, nie czuć powiewu czasu.

Rewelacyjnie się ja czytało. Bardzo błyskotliwa refleksja na temat religii która mimo tego że napisana została 150lat temu nie traci na aktualności a nawet na niej zyskuję. Początkowy dialog można śmiało polecić każdemu kto uważa że argumentu przeciwko religii są wymysłem nowoczesnych czasów. Ponadto bardzo zawiera ona bardzo ciekawe refleksje na temat różnic między...

Na półkach: , , , ,

Początkowy dialog można by spokojnie przeczytać i dzisiaj na jakimś forum internetowym - najwyraźniej argumenty za i przeciw religii nie zmieniły się prawie wcale w ciągu ostatnich 150 lat.
Zaciekawiła mnie koncepcja "metafizyki dla ubogich".

Schopenhauer przewidywał, że im więcej ludzkość zgromadzi wiedzy, tym mniej potrzebni jej będą bogowie. Czy jest tak w istocie?...

Pozycja obowiązkowa dla każdego myślącego człowieka, dzięki niej można wyposażyć swój arsenał argumentów, które pozwalają wytłumaczyć gnuśniej części społeczeństwa co na prawdę oznacza przynależność do religii.

Intelektualna potyczka z myślami wybitengo filozofa. Zdecydownie warto sięgnąć po nią.

Ta książka to kolejne potwierdzenie genialnej umiejętności konstruowania przejrzystych, a jednocześnie głębokich myśli przez Schopenhauera.

Czy religia jest Wielką Alegorią, która ma za zadanie wychować masy poprzez uproszczone przekazanie „prawd” w taki sposób, by wpłynąć na ludzi?

Czy owa Alegoria może być usprawiedliwiona jeśli generuje pozytywne zachowania, ale...

Super przemyślenia autora. Świetny dialog wprowadzający. Optuję oczywiście za opinią i argumentami Demofelesa, ale zgadzam się też z drugą stroną. Trudno powiedzieć, że ktoś się w tej rozmowie myli. Razem obie jednostki, tak jak same wspominają na końcu, skupiły się tylko na swoich własnych subiektywnych kwestiach religijnych.

Reszta książki już nie jest taka świetna jak...

Genialnie zrealizowana analiza religii Schopenhauera.
Logiczne argumenty oraz początkowy dialog czyni to jedną z najciekawszych lektur o sferze sacrum.

Książka napisana w bardzo fajnym stylu. Połowa treści zawiera dialog w którym obie strony przedstawiają swoje argumenty za i przeciw religii, natomiast reszta stanowi jakby tego uzupełnienie/dokończenie/wyjaśnienie. Polecam

Nie wszystkie kierunki są właściwe, aczkolwiek podejście per se już jak najbardziej.

• Filozofia
  • Filozofia