Biuletyn IPN nr 4/2020

Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1223
891

Na półkach: , ,

Całość biuletynu koncentruje się wokół osiemdziesiątej rocznicy zbrodni katyńskiej. Poświęcono jej łącznie dziesięć artykułów. Wszystkie świetne merytorycznie, wsparte najnowszą bibliografią, nasycone bogato materiałem dokumentalnym w postaci zdjęć i rycin.

Sławomir Kalbarczyk w artykule "We wrogim otoczeniu? Polscy jeńcy wojenni a ludność cywilna w ZSRS (1939-1940)" podejmuje skądinąd mało znany w historiografii, z powodu skąpych źródeł, temat stosunku ludności cywilnej wobec polskich jeńców czy to na terenie obozów, czy też w drodze do miejsca kaźni. W ciekawym artykule "Profil ofiar zbrodni katyńskiej" Witold Wasilewski przywołuje najnowsze ustalenia dotyczące profili zawodowych, narodowościowych i wyznaniowych pomordowanych w Katyniu z wykorzystaniem statystyki w liczbach i procentach.

Szczególnie przykry w odbiorze jest artykuł Marka Hańderka "Rosja ofiarą i wyzwolicielką? Putinowska polityka historyczna względem Polski". Że ZSRR uderzył na Polskę w 1939 roku w celu udzielenia pomocy i ochrony (!) bezbronnej ludności Zachodniej Ukrainy i Białorusi wiemy od dawna, ale to była retoryka stalinowska. Niestety rządzący Rosją od dwóch dekad Putin nie tylko ją podtrzymuje, ale także rozciąga na wiele innych bolesnych epizodów w stosunkach polsko-rosyjskich. Autor przywołuje choćby przygotowaną przez Rosjan wystawę z kwietnia 2018 "Rosja i Polska. Wiek XX. Karty historii".

Agnieszka Łuczak przywołuje postać niestrudzonego w poszukiwaniach zaginionych oficerów polskich, a potem w dokumentowaniu zbrodni, malarza, pisarza i publicysty w stopniu rotmistrza ułanów Józefa Czapskiego - cudem niemal, a faktycznie dzięki wstawiennictwu kół arystokratycznych, ocalonego od rzezi więźnia obozu w Starobielsku.

Dla koneserów przedwojennego polskiego kina wyjątkowo wartościowy będzie artykuł Bartosza Januszewskiego poświęcony jednemu z najbardziej rozpoznawalnych amantów - Eugeniusza Bodo. Jego wspaniałe role i ekranowe piosenki wielu z nas pamięta do dziś,ale zapewne tylko niektórzy wiedzą, że zmarł z wycieńczenia i głodu, w wieku 44 lat, w radzieckim łagrze Kotłas w obwodzie archangielskim.

Historyków literatury zainteresuje tekst poświęcony Zbigniewowi Herbertowi pt."Ostatni spór o Herberta", w którym Marek Klecel opisuje jego konflikt ideowy z Czesławem Miłoszem i rozprawia się krytycznie z rzekomą współpracą poety z aparatem bezpieczeństwa PRL.

Polecam zdecydowanie pasjonatom historii współczesnej.

Całość biuletynu koncentruje się wokół osiemdziesiątej rocznicy zbrodni katyńskiej. Poświęcono jej łącznie dziesięć artykułów. Wszystkie świetne merytorycznie, wsparte najnowszą bibliografią, nasycone bogato materiałem dokumentalnym w postaci zdjęć i rycin.

Sławomir Kalbarczyk w artykule "We wrogim otoczeniu? Polscy jeńcy wojenni a ludność cywilna w ZSRS (1939-1940)"...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Posiadam
    2
  • Przeczytane
    2
  • 2020
    1
  • Historia
    1
  • Chcę przeczytać
    1
  • Zajęcia dodatkowe
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Biuletyn IPN nr 4/2020


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne