Okładka książki UZALEŻNIONY MÓZG Jak wyjść z nałogu, wykorzystując techniki terapii poznawczo-behawioralnej, uważności i dialogu motywującego Suzette Glasner-Edwards
Suzette Glasner-Edwards Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Addiction recovery skills workbook. Changing addictive behaviors using CBT, mindfulness, and motivational interviewing techniques
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
2020-11-12
2020-11-12
Agnieszka Pałynyczko-Ćwiklińska

Przedstawiam Wam książkę, która jako pierwsza posłużyła mi w sposób bezpośredni do stworzenia konkretnych narzędzi do pracy z pacjentem na oddziale. Na ogół nie korzystam zbyt wiele z tabelek i arkuszy, ale mam dwa pewniki: plan bezpieczeństwa dla osób z doświadczeniem próby samobójczej oraz kilka ćwiczeń-bodźców do rozmowy zaczerpniętych z tego właśnie tytułu. Bodźców do rozmowy o wyzwalaczach pragnienia sięgnięcia po używkę. O zaletach i wadach ograniczenia/odstawienia i dalszego korzystania. O tym, że to zupełnie normalne, by odczuwać przeróżne, często ambiwalentne emocje w obliczu decyzji o zmianie. Ucieszyły mnie zamieszczone w książce wskazówki służące upewnieniu się, że oferowana pomoc/terapia jest oparta na dowodach, lubię rozdział o uważności i stawaniu się ekspertem_ką od samego_ej siebie oraz wyjaśnienie tego jak powstaje uzależnienie w kontekście neuropsychologicznym i behawioralnym. „Uzależniony mózg” jest poradnikiem opartym w dużej mierze na modelu poznawczo-behawioralnym, więc znajdziecie tu również pracę z przekonaniami i ich kwestionowaniem, ale też dokładne planowanie swojego zachowania i przewidywanie sytuacji trudnych. Jak wspomniałam - jest to poradnik. Napisany prostym językiem, pełen psychoedukacyjnych treści, odbarczający z poczucia winy powstałego na bazie mnóstwa stereotypów dotyczących uzależnienia. Mam poczucie, że może on być jednym z kroków ku zdrowiu - lecz nie jedynym.
PS. Z zakresu literatury dotyczącej uzależnień polecam Wam z całego serca poruszające i piękne „Życie bez nałogu” Kelly’ego Wilsona, również od @wydawnictwogwp.

Wyjście z uzależnienia to proces, w którym ważnym aspektem jest świadomość kroków prowadzących do zmiany.

Książka Suzette Glasner-Edwards "Uzależniony Mózg" jest skierowana do osób uzależnionych od alkoholu i substancji psychoaktywnych. Pokazuje ona realną drogę do wyjścia z uzależnienia. Wskazuje konkretne kroki, które pomagają wyzwolić się z nałogu:

Krok 1. Wzmocnij motywację i zaangażuj się w zmianę.
Krok 2. Przygotuj się na sukces.
Krok 3. Stań się ekspertem od samego siebie.
Krok 4. Reaguj na zniekształcenia poznawcze.
Krok 5. Zacznij żyć uważnie.
Krok 6. Odkryj nagrody na nowo.
Krok 7. Pokonaj emocjonalne wyzwania.

W tych 7 krokach autorka tłumaczy, w jaki sposób działa uzależniony mózg, jakie myśli może nam podsuwać i pokazuje jak sobie z nimi radzić. Książka zawiera ćwiczenia, które pozwalają przyjrzeć się mechanizmowi uzależnienia, jednocześnie budują świadomość i stanowią pomoc w wyjściu z uzależnienia.

W wychodzeniu z nałogu bardzo ważnym elementem jest świadomość własnych myśli, zachowań, bodźców wyzwalających ponowne sięgnięcie po używkę. Świadomość pomaga zmienić zachowanie, przerwać destrukcyjną sekwencję i stanowi drogę do zmiany.

Atutem książki jest to, że zawiera ona zestaw skutecznych technik opartych na badaniach naukowych, które wspierają w zmianie zachowania i wyjściu z uzależnienia.
____
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne @gwp
____
@czystapsychologia #uzależnienie#uzależnienia#mózg#psychoedukacja

Krok 1. Wzmocnij...

W szponach uzależnienia.

Uzależnienie jest zjawiskiem dotykającym spory odsetek każdej populacji. Najpopularniejszymi rodzajami uzależnień są uzależnienia od środków psychoaktywnych, od alkoholu, od nikotyny, od leków. Jednym uzależnienie daje złudną przyjemność, innym sprawia prawdziwy ból i cierpienie. Niniejsza książka to próba opisu schematów rządzących uzależnieniem oraz mechanizmów towarzyszących sięganiu po różnorakie używki. Celem publikacji jest wskazanie możliwych dróg wyjścia z uzależnień i – przede wszystkim – sposobów na poczucie ulgi w towarzyszącym uzależnieniu cierpieniom.

Suzette Glasner-Edwards na początek charakteryzuje mechanizmy rządzące procesem uzależnienia się od używki, a następnie coraz głębszego popadania w stan uzależnienia. Ludźmi – co nie jest odkrywcze – najczęściej kieruje na tym polu ciekawość, chęć spróbowania czegoś nowego, poszukiwanie zakazanych i ekscytujących przyjemności. Wielu ma po prostu naiwną nadzieję na poprawę nastroju. To bardzo zwodnicze, prowadzi bowiem na manowce - tak stanu fizycznego, jak psychicznego osoby uzależnionej. Wszystkim tym sterują tak naprawdę procesy i mechanizmy zachodzące w naszym mózgu, stąd też tytuł niniejszej książki: „Uzależniony mózg”.

Jak można wyjść z uzależnienia? Jak zmierzyć się z tym problemem na płaszczyźnie mentalnej? Suzette Glasner-Edwards proponuje tutaj zastosowanie w pierwszej kolejności trzech modeli pracy nad sobą, które różnią się co prawda między sobą, jednak połączone w jeden kompleksowy system ćwiczeń mogą przynieść naprawdę wymierne efekty. Mowa o połączeniu elementów podejścia i dialogu motywacyjnego, terapii poznawczo-behawioralnej oraz elementów terapii uważności i zaangażowania (ACT).

Połączenie zalet w/w modeli ma na celu przewartościowanie naszego myślenia w stronę ukierunkowaną na proces zdrowienia. W ramach pracy nad sobą oraz podczas realizacji zawartego w książce programu ćwiczeń możliwa będzie zmiana destrukcyjnych nawyków związanych z uzależnieniem, opanowanie trudnych i przytłaczających myśli, akceptacja własnych doznań i reakcji, a także ukierunkowanie się na podejmowanie konstruktywnych działań w miejsce ciągłego rozpamiętywania trudnych chwili oraz lęków związanych z przyszłością.

Bardzo ważne w przedstawionym procesie są – w początkowej fazie - elementy ACT. Dzięki nim możliwa jest akceptacja własnych stanów i powolne konkretyzowanie, a także wyraźne wskazywanie problemów do rozwiązania, które możemy opanować dzięki przemodelowanemu w trakcie terapii myśleniu. Trudne i destrukcyjne emocje związane z uzależnieniem należy w pierwszej kolejności opanować. Kiedy to się uda, to możliwe będzie ich swoiste wykorzystanie z korzyścią dla nas samych – gniew, czy lęk mogą bowiem (opanowane i bez destrukcyjnego kontekstu) być dobrymi impulsami motywacyjnymi do zmiany. Motywacja jest w procesie wychodzenia z uzależnienia bardzo ważna – bez niej nic się nie uda. Ten aspekt sprawy należy więc pielęgnować ze szczególną starannością. Pozytywnym skutkiem ubocznym w ramach dostrzegania przez nas efektów podjętego wysiłku będzie zaś wzrost pewności siebie, odbudowanie poczucia własnej wartości, a w konsekwencji jeszcze większa motywacja do działania. Działanie zawsze ma sens – pamiętajmy o tym.

Uzależnienie może dotknąć każdego z nas. To może być nie tylko alkohol czy narkotyki – ta prawda jest niby oczywista, jednak warto pamiętać, że uzależnić można się w zasadzie od wszystkiego. A każda z przyczyn uzależnienia może być jednakowo zgubna. Bezdyskusyjne jest z całą pewnością to, że z nałogami trzeba walczyć. Jak to skutecznie zrobić? Niniejsza książka podsuwa na to co najmniej kilka obiecujących pomysłów i sposobów.

Książka jak najbardziej do polecenia. I to nie tylko osobom uzależnionym, ale także wszystkim tym, którzy mają problem z wiarą w siebie, z samooceną, czy też z własnymi wewnętrznymi lękami (przed czymkolwiek). Lektury takie jak ta pokazują, że wyjście zawsze istnieje - i to z każdego problemu, nie tylko tego związanego z jakimś nałogiem.

Dziękuję Gdańskiemu Wydawnictwu Psychologicznemu za egzemplarz recenzencki.

#UzależnionyMózg #GWP # SuzetteGlasnerEdwards #Uzależnienie #Używki #ACT #TerapiaPoznawczoBehawioralna #DialogMotywacyjny #Motywacja

W szponach uzależnienia.

• Psychologia