Lekarstwo na zazdrość

Okładka książki Lekarstwo na zazdrość Robert L. Leahy
Okładka książki Lekarstwo na zazdrość
Robert L. Leahy Wydawnictwo: Rebis nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The Jealousy Cure
Rebis
2021-01-26
2021-01-26
Anna Krochmal, Robert Kędzierski

Książka po którą warto sięgnąć kiedy ma się duży problem z zazdrością. Autor wyjaśnia jak porodzić sobie z zazdrością po zdradzie, dotyka tematów nieufności, kontrolowania i manipulacji. Jednak mam wrażenie że ostatnie dwa rozdziały książki (jeden z nich był w sumie jedynym tematem zazdrości który mnie interesował i z jego powodu zdecydowałam się sięgnąć po tę książkę) zostały napisane bardzo po łebkach, w pośpiechu i byle tylko skończyć jej pisanie.
Kwestia zazdrości to w sumie bardzo powszechny temat, ale moim zdaniem ciężko znaleźć książkę, która odpowie na zawiłe pytanie i przede wszystkim, która rozwiązałaby problemy zazdrości (szczególnie tej bardzo zaborczej lub wynikającej z ekstremalnych doświadczeń). Myślę jednak, że może być dobrym uzupełnieniem terapii i rozmowy z psychologiem.

Książka na pewno warta przeczytania. Mimo tego, że autor co chwile zmienia sposób pisania (raz jest w formie męskiej, a potem żeńskiej - co może być dla niektórych irytujące). Autor przedstawił wiele sposobów na radzenie sobie ze zazdrością. Mi osobiście też się podoba metafora, że związek między ludzmi jest pokojem, w którym znajduje się cała jego historia - i też zazdrość, na którą nie musimy reagować.

Lekarstwo na zazdrość to książka, która ma na celu pomóc czytelnikom zrozumieć i pokonać zazdrość w związku. Autor, psycholog i terapeuta, przedstawia zazdrość jako naturalne i ludzkie uczucie, które ma swoje źródło w ewolucji i kulturze. Pokazuje, jak zazdrość wpływa na nasze myśli, emocje i zachowania, oraz jak możemy się jej przeciwstawić za pomocą technik terapii poznawczo-behawioralnej. Proponuje wiele praktycznych rad i ćwiczeń, które mają na celu poprawić naszą samoocenę, komunikację i zaufanie w związku.

Zalety książki to:

- ciekawy i nowatorski sposób spojrzenia na zazdrość z perspektywy ewolucyjnej i kulturowej
- bogactwo przykładów, anegdot i badań naukowych, które ilustrują teorię autora
- jasny i przystępny język, który ułatwia zrozumienie skomplikowanych koncepcji
- pomocne i skuteczne techniki terapii, które można łatwo zastosować w praktyce
- pozytywny i motywujący ton, który zachęca do zmiany i rozwoju

Wady książki to:

- brak krytycznego spojrzenia na własną teorię i możliwe alternatywne wyjaśnienia zazdrości
- tendencja do upraszczania i uogólniania niektórych zagadnień i problemów
- niewystarczające uwzględnienie indywidualnych różnic i sytuacji życiowych czytelników
- niektóre techniki terapii mogą być trudne do wykonania bez pomocy profesjonalisty
- niektóre rady i ćwiczenia mogą być nudne lub powtarzalne

Podsumowując, Lekarstwo na zazdrość to książka, która może być przydatna dla osób, które chcą lepiej poznać i opanować swoją zazdrość. Nie jest to jednak książka idealna i niektórzy czytelnicy mogą się z nią nie zgadzać lub znaleźć w niej błędy lub braki. To książka do przemyślenia i dyskusji, a nie do ślepego podążania.

Bardzo rozważne podejście do tematu, nie na zasadzie odcięcia uczucia zazdrości, tylko zmiany reakcji i akceptacji dla własnych uczuć

Niby temat ważny i interesujący ale książka nic nie wnosi . Cały czas krążymy dookoła tematu i zero wniosków . Strata czasu . Chyba ze to książka dla nastolatków .

Niemal każdy z nas czuł kiedyś zazdrość lub miał zazdrosne myśli o swoim małżonku, przyjacielu, rodzeństwie, sąsiadce lub koleżance z pracy. Zazdrość jest naturalna i równie ludzka jak miłość czy strach. To uniwersalna emocja, którą możemy odnaleźć u ludzi różnych kultur, u dzieci, czy zwierząt. Doświadczamy jej, kiedy czujemy się z kimś szczególnie związani. A jeśli tej więzi coś zagraża, możemy czuć się zaniepokojeni lub urażeni.

Robert L. Leahy jest psychologiem, autorem i redaktorem 28 książek poświęconych terapii poznawczo-behawioralnej. Pełni funkcję dyrektora Amerykańskiego Instytutu Terapii Poznawczej w Nowym Jorku i profesora klinicznego psychologii na Wydziale Psychiatrii Weill Cornell Medical College. To właśnie podczas sesji metodą terapii poznawczo-behawioralnej przeprowadził liczne badania oraz wyciągał wnioski z rozmów z pacjentami. Terapia poznawczo-behawioralna stała się na całym świecie najbardziej cenioną metodą leczenia depresji i stanów lękowych oraz wielu innych problemów. Skupia się ona na naszych obecnych myślach, zachowaniach i interakcjach z ludźmi tudzież podsuwa narzędzia samopomocy, dzięki którym można sobie lepiej radzić z trudnościami.

Celem tej książki jest pomoc w zrozumieniu, że zazdrość nie jest z gruntu zła i stanowi część ludzkiej natury. w związku z tym nie należy jej potępiać ani się jej wstydzić. Może być pożyteczna, ponieważ pomaga odkryć te obszary w relacjach, które wymagają uwagi. Należy ją jednak zrozumieć i uwolnić się od nieszczęścia, które może ona sprowadzić.

Zazdrość nie jest jedną emocją - to mieszanka wielu potężnych zagmatwanych uczuć, takich jak gniew, złość, lęk, przerażenie, konsternacja, podekscytowanie, bezradność, smutek i poczucie beznadziei. Jednak zazdrosne myśli czy uczucia same w sobie nie stanowią głównego problemu. Problemy pojawiają się wraz ze wszystkimi zachowaniami strategiami kontroli, które następują po nich. Nasza reakcja pakuje nas w kłopoty. Reakcja łańcuchowa zapoczątkowana przez lęk może postępować tak szybko, że sami będziemy zaskoczeni tym, co mówimy i robimy. Odczuwać zazdrość to jedno, a działać pod jej wpływem to już inna sprawa.

Jednym z ciekawszych wniosków jakie autor wysunął to to, że mężczyźni i kobiety stają się zazdrośni, gdy zagrożona jest ich inwestycja genetyczna. „Badania potwierdzają tę teorię, wykazując że mężczyźni są bardziej skłonni odczuwać zazdrość o domniemaną niewierność seksualną, ponieważ kwestionuje ojcostwo. Kobiety są bardziej skłonne do zazdrości, gdy dostrzegają bliskość emocjonalną między swoim partnerem a inną kobietą, ponieważ to sugeruje, że zasoby i ochrona będą zapewniane komuś innemu”. Może coś w tym jest.

To bardzo wnikliwa i ważna książka, która pomoże zrozumieć zazdrość i znaleźć na nią antidotum. Autor daje wskazówki jak być szczerym ze samym sobą i jak wykonać odważny krok, który jest konieczny, by uspokoić zazdrosny umysł. Doktor Leahy pisze z dużą wrażliwością, przystępnie i w pełen współczucia sposób. W ostatecznym rozrachunku pokonanie zazdrości oznacza uwolnienie się od niezwykle bolesnych i destrukcyjnych przeżyć.

I na koniec cytat, który najbardziej mi się spodobał. „Ponieważ prawda jest taka, że wszyscy jesteśmy upadłymi aniołami. Pamiętaj: nikt nie jest aż taki dobry. Nikt nie jest wolny od zazdrości, urazy, zawiści, nudy, złości czy rozczarowań. Każdy ma mroczną stronę oprócz tej jaśniejszej - mimo naszego pragnienia, by owa jasność obejmowała całą rzeczywistość. (...) Nie zawsze łatwo mieć przyjaciół, rodzeństwo i kolegów z pracy. (...) Zamiast perfekcjonizmu emocjonalnego lepsze są emocjonalna złożoność i bogactwo”.

Na półkach: , , , , , ,

Nie ma miłości bez zazdrości? A co jeśli jej odczuwanie staje się dla nas problemem? O tym zagadnieniu pisze w swojej książce psycholog Robert L. Leahy. W sposób jasny i zrozumiały wyjaśni nam zawiłości zazdrości, a przy tym zapozna nas z technikami terapii poznawczo-behawioralnej. Jak w wielu lekturach na temat związków tak i tutaj na początku mamy trochę odniesień do podejścia ewolucyjnego oraz teorii więzi. Na szczęście autor szybko przechodzi do konkretów. Dużym plusem książki są liczne historie pacjentów, a wręcz przytaczanie fragmentów rozmów z terapii. To zdecydowanie uatrakcyjnia czytanie. Poznamy strategie, które stosujemy zawładnięci zazdrością typu przesłuchiwanie partnera czy szukanie wskazówek ("bardziej dba o wygląd, więc pewnie mnie zdradza"). Dowiemy się także, jakie techniki zastosować, żeby sobie z tymi odczuciami radzić. Podobało mi się konkretne nastawienie na nasze myśli i przekonania i przykłady, jak można je przepracować. Przy tym autor zaznacza, że to normalne uczucie, często wręcz uzasadnione, bo np. partner rzeczywiście flirtuje z innymi. W książce zawarte są także rady jak pracować nad zazdrością razem z partnerem oraz jak poradzić sobie, jeśli rzeczywiście doszło do zdrady. W moim odczuciu jest to świetny poradnik, który pomoże nam uświadomić sobie nasze przekonania i zrozumieć działania. Nie chodzi o to, żeby nic nie czuć, tylko świadomie wybrać jak chcemy się zachować, żeby zadbać o siebie i związek.

• Psychologia
  • Z biblioteki stacjonarnej/internetowej
  • » miłość&związki

Dodaj cytat z książki Lekarstwo na zazdrość