Opowieści z Jorvik

Okładka książki Opowieści z Jorvik Helena Dahlgren
Okładka książki Opowieści z Jorvik
Helena Dahlgren Wydawnictwo: Znak emotikon Cykl: Star Stable literatura dziecięca
literatura dziecięca
Star Stable
Ödesryttarna: Fyra berättelser från Jorvik
Znak emotikon
2021-02-01
2021-02-01
Monika Motkowicz
star stable jorvik konie przyjaźń książki dla dzieci magia przygoda książki dla nastlatek

Fajna książka. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Dawniej Linda nie wierzyła w niezwykłe moce i historie o duchach. Aż do dnia gdy odkryła, że ona i jej trzy przyjaciółki są Jeźdźcami Dusz. Wtedy stare opowieści i legendy ożyły.

W ciemną księżycową noc Linda spotyka zjawę Galopującego Thompsona, jeźdźca bez głowy. Serce dziewczyny bije ze strachu jak szalone. Linda musi jednak z nim porozmawiać o pewnym wydarzeniu z przeszłości. Ale jak to zrobić, skoro on nie ma… twarzy?

Pięknie ilustrowane wydanie, które przeniesie cię prosto do świata Star Stable i odkryje jego najskrytsze tajemnice!

To uniwersum najpopularniejszej gry online o koniach – aż 15 milionów użytkowników na całym świecie i ponad 70 000 tysięcy graczek z Polski!

Z tych opowiadań dowiesz się jeszcze więcej o czterech przyjaciółkach: Lisie, Anne, Lindzie i Alex, które ze swoimi końmi stanęły do walki z pradawnym złem – potworem Garnokiem. Moc i siła ich siostrzeństwa opera się na prawdziwej przyjaźni. Dołącz do nich, bo świat Star Stable czeka właśnie na ciebie!

Poznaj bestsellerową trylogię Star Stable.
• Tajemnica Złotych Wzgórz
• Przebudzenie legendy
• Nadchodzi mrok

Bardzo dużo ciekawostek o świeci Jorvik.

Bardzo dużo ciekawostek o świeci Jorvik.

Książka powstała na podstawie gry Star Stable online, w którą gram i jestem nią zafascynowana. Opowiada przygody czterech przyjaciółek, które połączył pewien sekret. Odkąd zamieszkały na wyspie Jorvik stały się Jeźdzcami Dusz. Od tego czasu ich zadaniem jest ochrona Jorviku przed siłami mroku. Każda z dziewczyn posiada inną moc tak samo jak ich konie. Nasze przyjaciółki potrafią się też porozumiewać z duchami zamieszkującymi wyspę. Lisa, Anne, Linda oraz Alex opowiedzą co nieco o swoich tajemniczych a czasami nawet niebezpiecznych przygodach. Piękna okładka oraz świetne ilustracje aż zachęcają do sięgnięcia po tę pozycję. Mi osobiście bardzo podobała się ta książka i serdecznie ją polecam.

Ta książka jest mega. Super się czyta, treść super,tylko brakuje mi więcej dialogu(SPOILER PEWNEJ CZĘŚCI TEJ KSIĄŻKI)np. -*Alex powedziała do chłopaka*-hej podoba ci się ta książka? tak bardzo!-*mówią zawstydzenie*.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

W świecie Star Stable

Zbiór ten jest uroczym i ciekawym dodatkiem do książek z serii Star Stable. Będzie on bez wątpienia idealnym prezentem dla fanów przygód Jeźdźców Duszy, a także dla miłośników koni.

W zbiorze odnajdziecie cztery krótkie opowiadania nawiązujące do czterech bohaterek serii Star Stable Heleny Dahlgren. Owe opowiadania odpowiadają czterem porom roku i przybliżają sylwetki Lisy, Anne, Lindy i Alex. W tych krótkich opowieściach możemy spędzić więcej czasu z każdą bohaterką, bliżej ją poznać, dowiedzieć się czegoś więcej o wydarzeniach z jej życia, o których w tomach serii nie mieliśmy okazji czytać. Wszystkie historie są pełne emocji, jestem pewna, że wzruszą Was, tak jak mnie. Dodatkowym atutem jest przepiękne wydanie tego zbioru, cudowne ilustracje, które uprzyjemniają lekturę i dodają uroku czytanym opowiadaniom. Wszystko spina twarda oprawa, która pięknie prezentuje się na półce.

Jest to bardzo przyjemny zbiór opowiadań, jeśli jesteś fanem Star Stable i lubisz krótką formę, to koniecznie musisz przeczytać "Opowieści z Jorvik". Polecam !

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Znak Emotikon.

W świecie Star Stable

Książka na podstawie gry komputerowej? Czemu nie! Jeśli to jest sposób na zachęcenie dzieci do czytania to świetnie.

Szczerze przyznaję że ani ja, ani moje córki nie znamy tej gry, ale do sięgnięcia po książkę skusiła nas piękna okładka. Na tym jednak nie koniec, bo w środku znajdziemy wiele przepięknych ilustracji, są delikatne i klimatyczne. Można tę książkę przeglądać bez końca.

Gdy już się naoglądamy to możemy zacząć czytać. Autorka prezentuje nam sylwetki bohaterek w czterech opowiadaniach. Historie te współgrają z czterema porami roku.

Pierwsze opowiadanie jest bardzo przejmujące, tutaj podczas czytania na pewno warto być blisko dziecka. Lisa straciła mamę, każdej wiosny bardzo boleśnie to odczuwa wspominając tragiczne wydarzenie. To duża trauma dla dziecka, ale troskliwość ojca i miłość do koni pozwoliły nieco złagodzić ból.

Lato to czas wyzwań w zawodach jeździeckich. Anne lubi to co robi ale presja wywierana przez mamę jest ogromna. Konflikt pokoleń? Rodzinną tajemnica? Bunt nastolatki? A może wystarczy szczera rozmowa by wszystko wróciło na właściwe tory.

Halloween to ulubione święto Lindy. Dziewczynka już cieszy się na wspólne przebieranki, jednak od paru dni niepokoją ją dziwne wizje. Jeździec bez głowy znany z miejscowej legendy nie może zaznać spokoju. Czy Jeźdźcy Duszy będą potrafili mu pomóc?

W wigilię nikt nie powinien być sam, dlaczego więc Alex spędza wieczór sama w swoim pokoju przy stajni. A może właśnie tutaj ktoś tak jak ona będzie szukał schronienia? Chociaż dziewczyna nie ma wiele i zmaga się z własnymi problemami to ma w sobie wystarczająco dużo empatii by udzielić pomocy i wsparcia.

Wszystkie te opowiadania są dosyć poważne, na pewno warto o poruszonych tematach porozmawiać z dziećmi. Narracja jest pierwszoosobowa, tworzy się więź między czytelnikiem a bohaterką. Autorka zdradza sporo sekretów dotyczących tych postaci, na pewno wiedza, którą nam przekazała pozwoli lepiej zrozumieć zachowanie dziewcząt. Cztery dziewczynki połączyła miłość do koni, przyjaźń i przynależność do grupy Jeźdźców Duszy. W tych opowiadaniach znajdziemy odrobinę magii, warstwa fantastyczna nie jest nachalna ale wystarczająco wyczuwalna by zainteresować młodego czytelnika.

Autorka napisała też posłowie w którym zdradza którą z bohaterek lubi najbardziej, której historia najbardziej ją porusza. To na prawdę świetne uzupełnienie opowiadań.

Dzięki "Opowieścią z Jorvik" poznałyśmy cztery fajne dziewczyny. Teraz czas zabrać się za powieść by przekonać się z czym muszą mierzyć się Jeźdźcy Duszy.

Star Stable. Zapewne wiele z Was w ogóle nie kojarzy o czym mówię. Przyznaję, ja też nie wiedziałam, nim sięgnęłam po zbiór opowiadań osadzonych w świecie... tej gry komputerowej! Tak, dobrze czytacie. Autorka, zainspirowana popularną grą dla dzieci, wykreowała i ożywiła bohaterów na kartach swoich książek.
Dotychczas cykl liczył III tomy. Kilka tygodni temu, pojawiły się uzupełniające ten świat opowiadania, o których nieco Wam opowiem.

W książkach poznajemy cztery przyjaciółki, Lisę, Alex, Lindę i Anne, które są Jeźdźcami Dusz mieszkającymi na wyspie Jorvik. W "Opowieściach z Jorvik", każde z opowiadań jest przypisane innej bohaterce i jednej z czterech pór roku. Znajdziecie więc tutaj historię wiosenną, letnią, Halloweenową oraz Wigilijną. Jest to literatura fantastyczna z elementami nadprzyrodzonymi, więc będzie idealna dla młodych czytelników, którzy lubią historie o duchach i magii. Tym co jest pewne - przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom koni i jazdy konnej.

(...) by nigdy nie osądzano ludzi za to, że nie są tacy jak inni."

Autorka, w tych krótkich formach literackich porusza dużo istotnych aspektów, z jakimi często borykają się młodzi ludzie - radzenie sobie ze stratą, proces wychodzenia z żałoby, tolerancję, samotność, trudne kontakty z rodzicami czy nieśmiałość. I choć jest to książka dla dzieci od 9 roku życia, to również starsi z powodzeniem wyciągną z niej istotne lekcje. Nie będę opisywała poszczególnych opowiadań, ponieważ nie chcę Wam odbierać przyjemności z lektury.

Dla mnie, jako pedagoga, opowiadania stanowią idealny punkt wyjścia do rozmowy z dziećmi, z którymi pracuję na co dzień. Dla rodziców, którzy chcą zrozumieć lub okiełznać swoje nastoletnie pociechy, również będą odpowiednie.

Wielkim atutem wydania są ilustracje, które wzbogacają treści. Intensywne kolory, duże grafiki a także piękna okładka umilają czytanie. Twarda oprawa jest solidna i aksamitna, dzięki czemu spotkanie z małymi rączkami jej nie zaszkodzi.
Język jakim posługuje się autorka jest prosty i przystępny, więc młodsze dzieci z powodzeniem poradzą sobie z lekturą. Mnie, mimo wieku, opowiadania usatysfakcjonowały i na pewno będę je polecać nastolatkom i młodszym czytelnikom. Nie ukrywam, że sama mam ochotę sięgnąć po całą serię książek ze Star Stable, by poznać przygody dziewcząt spotkanych w Jorvik i dowiedzieć się jak zaczęły się ich przygody oraz co spotkało je wcześniej.

"Lecz teraz wiemy już, że to historia o uprzedzeniach,
o lęku przed nieznanym i jego zgubnych konsekwencjach."

Na końcu książki jest zamieszczone dość obszerne posłowie od autorki, w którym opisuje każde opowiadanie, przybliżając czytelnikom proces tworzenia, inspiracje a także trudności jakie napotkała podczas tworzenia historii. Przyznaję, że to ciekawy zabieg, z którym rzadko się spotykam w antologiach dla dorosłych. A stanowi urozmaicenie i dodatkowo rozbudza ciekawość i zainteresowanie ze strony czytelnika.

Zbiór "Opowieści" jest luźno powiązany z głównym cyklem, więc można go czytać osobno, bez znajomości poprzednich książek. W mojej opinii, możecie go polecać młodym czytelnikom, bez wątpienia będzie też stanowić uroczy podarunek. A może dzięki nim, zarazicie kogoś miłością do koni? To dopiero byłby wspaniały prezent. Dlatego też, bardzo Wam polecam tę niepozorną książeczkę.

Dotychczas cykl liczył III tomy. Kilka tygodni temu, pojawiły się...

#546 - Opowieści z Jorvik - Helena Dahlgren - Wydawnictwo Znak Emotikon
#106/52/2021

Książka ma 120 stron, swoją premierę miała dnia 01.02.2021 roku i należy do kategorii literatura młodzieżowa.

Jest to zbiór czterech opowiadań, a każde o innej bohaterce:
- Dzwonki Teksańskie - Lisa,
- Pod Słońcem Północy - Anne,
- Legenda o Galopującym Thompsonie - Linda,
- Zimowa opowieść - Alex.

Historie przedstawione w książce są bardzo ciekawe, a dodatkowo towarzyszą im piękne grafiki.

Bardzo dziękujemy za książkę Wydawnictwo Znak Emotikon.

#546 - Opowieści z Jorvik - Helena Dahlgren - Wydawnictwo Znak Emotikon
#106/52/2021

Jest to zbiór czterech opowiadań, a każde o innej bohaterce:
- Dzwonki Teksańskie - Lisa,
- Pod Słońcem Północy - Anne,
- Legenda o Galopującym Thompsonie - Linda,
- Zimowa...

"Opowieści z Jorvik" to zbiór czterech opowiadań. Bohaterką każdego z nich jest jedna z bohaterek - Jeźdźców Duszy. Muszę przyznać, że historie przedstawione przez Helenę Dahlgren są nie tylko niezwykle ciekawe, ale również i bardzo wartościowe. Autorka porusza wiele tematów, o których w dalszym ciągu mówi się zbyt mało, a które są niezwykle istotne, zwłaszcza dla tych małych, ciągle rozwijających się ludzi. Mam nadzieję, że za parę lat mój syn sięgnie po tę książkę, a trudniejsze motywy będą dla nas dobrym polem do dyskusji na ważne tematy.

• Bajki
  • Jeździeckie