rozwińzwiń

Churchill i Stalin. Toksyczni bracia

Okładka książki Churchill i Stalin. Toksyczni bracia Geoffrey Roberts
Okładka książki Churchill i Stalin. Toksyczni bracia
Geoffrey Roberts Wydawnictwo: Bellona biografia, autobiografia, pamiętnik
266 str. 4 godz. 26 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Bellona
Data wydania:
2020-11-25
Data 1. wyd. pol.:
2020-11-25
Liczba stron:
266
Czas czytania
4 godz. 26 min.
Język:
polski
ISBN:
9788311159921
Tagi:
historia świata politycy historia
Średnia ocen

7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Małżeństwo z rozsądku: Churchill i Stalin



714 92 557

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
16 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
278
274

Na półkach:

Moim zdaniem dobrze napisana książka warto przeczytać.

Moim zdaniem dobrze napisana książka warto przeczytać.

Pokaż mimo to

avatar
958
623

Na półkach:

Spodziewałem się dużo więcej po tej książce. Z wielkim zamachem napisanej.

Spodziewałem się dużo więcej po tej książce. Z wielkim zamachem napisanej.

Pokaż mimo to

avatar
3
3

Na półkach:

To obszerne, liczące ponad 500 stron opracowanie oparte na dokumentach z archiwów rosyjskich, przedstawia burzliwe stosunki między sowieckim dyktatorem Józefem Stalinem, a brytyjskim premierem Winstonem Churchillem. W publikacji zostało umieszczonych 131 dokumentów, w których znajdziemy wzajemną korespondencję oraz protokoły ze spotkań obu przywódców, rejestrujące ich dwukrotne spotkania i rozmowy w Moskwie, oraz na szczytach w Teheranie, Jałcie i Poczdamie, a także ujawnia poufne komunikaty Stalina, a także sowieckich, amerykańskich i brytyjskich dyplomatów.

Książka „Churchill i Stalin Toksyczni Bracia”, bo o niej mowa, została opracowana przez trzech czołowych brytyjskich i rosyjskich historyków drugiej wojny światowej. Ich narracja łączy historię wojskową i polityczną, analizę dokumentalną i biografię obu toksycznych braci. Odpowiada na pytanie: Jak to się stało, że Winston Churchill, zapiekły wróg bolszewizmu nawiązał poprawne, a momentami przyjacielskie stosunki ze Stalinem. Czy zadziała zasada „Wróg mojego wroga jest moim przyjacielem?”, czy czysta kalkulacja polityczna? Dla Churchilla rzeczą nadrzędną było pokonanie Niemiec. Uważał to za żywotny interes Wielkiej Brytanii. Aby osiągnąć ów cel, był w stanie użyć wszelkich możliwych środków i gotów był sprzymierzyć się z samym diabłem! Ale również Stalin potrzebował Churchilla. Szczególnie w początkach konfliktu niemiecko-sowieckiego, gdy niespodziewane dla niego natarcie III Rzeszy przynosiło niemieckim faszystom spektakularne sukcesy. Stalin oczekiwał pomocy, gospodarczej i militarnej od Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Gdy wynik wojny był wysoce niepewny, Stalin nie prezentował twardego stanowiska w rozmowach. Sytuacja zaczęła się zmieniać w momencie, gdy Armia Czerwona przeszła do kontrofensywy. Kiedy wojska Stalina nieubłaganie parły na Zachód, w kontaktach z Brytyjczykami i Amerykanami nabierał coraz większej pewności i żądał coraz większych ustępstw. Finalnie zdobył sobie olbrzymią przewagę polityczną i na wszystkich konferencjach Wielkiej Trójki występując de facto w roli gospodarza i głównego rozgrywającego.

Dla mnie najciekawsze fragmenty książki dotyczą relacji brytyjsko-polsko-sowieckich. Przez długi czas była to najpoważniejsza kwestia sporna między Stalinem a Churchillem. Problemów na tym odcinku było bez liku. Począwszy od kwestii zobowiązań sojuszniczych, armii Andersa, sprawę Katynia, powstania warszawskiego, granic, po skład powojennego rządu. Niestety i w tych sprawach Churchill najczęściej ustępował Wujkowi Joe, interes Brytanii był dla niego nadrzędny, w obronie jej upadającej, mocarstwowej pozycji gotów był, bez żadnych skrupułów poświęcić swoich sojuszników. Lektura „Toksycznych Braci” utwierdziła mnie w przekonaniu, że Churchill świadomie oddał Polskę Stalinowi i wcisnął ją na 44 lata w łapy jego komunistycznych marionetek.
Ostatnim zagadnieniem, które ukazuje się na kartach dokumentów jest charakter wzajemnych relacji brytyjskiego premiera i sowieckiego dyktatora. Winston Churchill określał swoje relacje z Józefem Stalinem jako „braterstwo broni”. To braterstwo było jednak od samego początku realizowane na płaszczyźnie realizmu i wzajemnych korzyści. Chodź stosunki między dwoma politykami można określić jako „toksyczne”, to obaj potrafili, zastosować odpowiednie „antidotum” dla osiągnięcia swoich celów. A czy sobie ufali? Najwierniej oddaje je komentarz autorów: „chociaż Churchill ufał Stalinowi jako człowiekowi wiernemu danemu słowu i był przekonany, że sowiecki przywódca, w odróżnieniu od innych towarzyszy, jest realistą i umiarkowanym politykiem, Stalin nigdy do końca nie zaufał Churchillowi’’.
Ot sowiecko/gruzińska natura!

Publikacja ze wszech miar godna uwagi. W jej świetle możemy lepiej zrozumieć losy Polski podczas i po II wojnie światowej. Zachęcam do lektury!

To obszerne, liczące ponad 500 stron opracowanie oparte na dokumentach z archiwów rosyjskich, przedstawia burzliwe stosunki między sowieckim dyktatorem Józefem Stalinem, a brytyjskim premierem Winstonem Churchillem. W publikacji zostało umieszczonych 131 dokumentów, w których znajdziemy wzajemną korespondencję oraz protokoły ze spotkań obu przywódców, rejestrujące ich...

więcej Pokaż mimo to

avatar
199
196

Na półkach:

"Kiedy dyplomata mówi „tak”, oznacza to „może”, kiedy mówi „może”, ma na myśli „nie”, kiedy mówi „nie”, nie jest dyplomatą." - Henry Louis Mencken

Powyższe słowa amerykańskiego eseisty i dziennikarza, doskonale mogą oddać charakter książki „Stalin i Churchill. Toksyczni bracia”. Dwóch wielkich przywódców z okresu II wojny światowej, o zupełnie rozbieżnych charakterach oraz poglądach politycznych, potrafili nawiązać nić dyplomatycznej sympatii, która zadecydowała o losach milionów ludzi na całym świecie.

Relacje sowieckiego dyktatora oraz brytyjskiego premiera, delikatnie rzecz ujmując, można określić mianem szorstkiej przyjaźni. Obie strony, od momentu nawiązania współpracy (po agresji wojsk niemieckich na Związek Sowieckie w 1941 r.) bezwzględnie realizowały swoje interesy. Więź łącząca Stalina z Churchillem cechowała nieufność z nutką sympatii. Nieustępliwość w trudnych kwestiach, w których ostatecznie wygrywał pragmatyzm obu stron. Grzeczność i wzajemny szacunek, w którym nie brakowało jednak wzajemnych pogróżek, zastraszania czy uszczypliwości. W latach 1941-1945 Stalin i Churchill wymienili między sobą ponad 500 listów. Brytyjski premier dwukrotnie odwiedził przywódcę Związku Sowieckiego w Moskwie. Obaj przywódcy spotkali się również na konferencjach w Teheranie, Jałcie i Poczdamie. Nawet po zakończeniu działań wojennych, gdy nad Europą zapadła „żelazna kurtyna” politycy, na stopie prywatnej, wciąż darzyli się wzajemnym szacunkiem.

„Toksyczni bracia” jest publikacją, która łączy w sobie elementy biografii, zbioru dokumentów oraz monografii naukowej. Zespół historyków angielskich i rosyjskich przygotowując książkę, korzystał z odtajnionych dokumentów z rosyjskich archiwów. Zebrana przez nich baza archiwaliów, umożliwiła przedstawienie ciekawej charakterystyki relacji, które łączyły Churchilla i Stalina. W publikacji zostało umieszczonych 131 dokumentów, w których znajdziemy wzajemną korespondencję oraz protokoły ze spotkań obu przywódców. Treść książki jest ułożona w porządku chronologicznym. Na wstępie otrzymujemy obszerny rozdział dotyczący całościowego ujęcia relacji łączących obu bohaterów. Następnie, w kolejnych rozdziałach są prezentowane dokumenty, poprzedzone komentarzem autorów. Całość książki uzupełnia wkładka ze zdjęciami, liczne (i bardzo ciekawe!) mapy oraz dwa interesujące aneksy. Tematyka prezentowanych w książce źródeł jest bardzo szeroka, choć można ją pogrupować na trzy główne zagadnienia.

Pierwszym są kwestie typowo militarne. Dotyczą one poglądów obu stron na sposoby walki z III Rzeszą i jej sojusznikami. Przeczytamy o tym, w jakich trudnościach rodziła się idea drugiego frontu w Europie Zachodniej lub jak wyglądała wzajemna współpraca na polu dostaw odpowiedniego sprzętu wojskowego oraz zapasów żywności. Drugim zagadnieniem poruszanym w wzajemnych kontaktach Churchilla i Stalina stanowi polityka i plany podziału powojennej Europy na strefy wpływów. Dla polskiego czytelnika, będzie to część na pewno warta szczególnej uwagi. Sprawy Polski były przedmiotem wielu rozmów obu polityków. W moim osobistym odczuciu najciekawiej prezentują się kwestie związane z pomocą dla powstańców w Warszawie oraz wspólne spotkania Churchilla i Stalina ze Stanisławem Mikołajczykiem. Nie brak oczywiście sporów obu stron dotyczących ustalenia powojennej granicy państwa polskiego. W każdym razie, polskie tematy są poruszane w publikacji często i dosyć obszernie. Ostatnim zagadnieniem, które ukazuje się na kartach dokumentów jest charakter wzajemnych relacji brytyjskiego premiera i sowieckiego dyktatora. O ich charakterze wspominałem już wcześniej, tutaj mogę tylko za autorami dodać, że „chociaż Churchill ufał Stalinowi jako człowiekowi wiernemu danemu słowu i był przekonany, że sowiecki przywódca, w odróżnieniu od innych towarzyszy, jest realistą i umiarkowanym politykiem, Stalin nigdy do końca nie zaufał Churchillowi’’.

Winston Churchill określał swoje relacje z Józefem Stalinem jako „braterstwo broni”. To braterstwo było jednak od samego początku realizowane na płaszczyźnie realizmu. Stosunki między dwoma politykami można określić jako „toksyczne”. Jednakże obie postacie potrafiły, po jakimś czasie, zastosować odpowiednie „antidotum” dla osiągnięcia swoich celów. Książka jest dla mnie interesującym studium w jaki sposób należy prowadzić politykę. Politykę, która wymaga umiejętności negocjacji, uroku osobistego, przebiegłości oraz dbania o swoje interesy. „Toksycznych braci” choćby z tego powodu, zdecydowanie warto przeczytać.

"Kiedy dyplomata mówi „tak”, oznacza to „może”, kiedy mówi „może”, ma na myśli „nie”, kiedy mówi „nie”, nie jest dyplomatą." - Henry Louis Mencken

Powyższe słowa amerykańskiego eseisty i dziennikarza, doskonale mogą oddać charakter książki „Stalin i Churchill. Toksyczni bracia”. Dwóch wielkich przywódców z okresu II wojny światowej, o zupełnie rozbieżnych charakterach oraz...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    72
  • Przeczytane
    18
  • Posiadam
    10
  • Historia
    3
  • II wojna światowa
    2
  • Do kupienia
    2
  • Brak Legimi A
    1
  • Posiadam ebooka
    1
  • II Wojna Światowa
    1
  • E-Booki
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Churchill i Stalin. Toksyczni bracia


Podobne książki

Przeczytaj także