Wynalezienie Europy Wschodniej. Mapa cywilizacji w dobie Oświecenia

Okładka książki Wynalezienie Europy Wschodniej. Mapa cywilizacji w dobie Oświecenia Larry Wolff
Larry Wolff Wydawnictwo: Międzynarodowe Centrum Kultury Seria: Biblioteka Europy Środka historia
historia
Biblioteka Europy Środka
Inventing Eastern Europe: The Map of Civilization on the Mind of the Enlightenment
Międzynarodowe Centrum Kultury
2020-01-01
2020-01-01
1994-01-01
9788366419117
Tomasz Bieroń
historia europa Europa Wschodnia Europa Środkowa Orientalizm Óświecenie Stereotypy

To jest rewelacyjne. Świeże. I otwierające na inne postrzeganie relacji Wschód-Zachód.

Pokaż mimo tovideo - opinia

Wspaniała to była książka o tym jak widziana i odkrywana była Europa Wschodnia przez przedstawicieli zachodu w XVIII wieku.

Autor przedstawia jak wyglądały wyobrażenia i fascynacja tym barbarzyńskim światem, jak wyglądały podróże po Polsce, Rosji i pozostałych krajach, których zacofanie często były szokujące, aż tak, że samo wkroczenie do Polski brzydziło i raziło. Także pojawiają się kraje na południu od Polski oraz badania nad ludami je zamieszkającymi. Książka przedstawia jak próbowano definiować te rejony, rysować mapy, a to wszystko w kontekście ogromnych zmian, gdzie słabło Imperium Osmańskie, Rosja rosła w siłę, a Polska upadała i w końcu znikła z map.

Oprócz tego dużo fascynacji Rosją oraz sukcesami Piotra Wielkiego i Katarzyny, próby odkrywania Rosji zwłaszcza przez tę drugą oraz szukanie granicy między Europą a Azją w Rosji.

Bardzo szeroki obraz, który pozwala poczuć ten świat. Autor przedstawia jak wiele mitów wtedy powstało, ale także jak wiele ówczesnych odkryć i refleksji miało wpływ na powstanie żelaznej kurtyny po 2 wojnie światowej. Omawia najważniejsze książki, które się wtedy ukazały, wymiany listów, relacje z podróży.

Książka w bardzo ambitny sposób przedstawia mnóstwo problemów historycznych, a przy okazji jest piękną podróżą przez historię całej ówczesnej Europy i Polski oraz pozwala poczuć jak wyglądało życie w tamtych czasach.

Do tego bardzo ładne wydanie od wydawnictwa MCK Kraków, ale oczywiście jak zwykle ciężka do kupienia w rozsądnej cenie.

Zawsze byłem zdania, że największym dramatem w historii naszego kraju były rozbiory. Dramatem tym bardziej koszmarnym, że nastąpił w momencie gdy nowoczesna Europa, w kształcie jaki znamy obecnie, budziła się do życia. Polska unicestwiła samą siebie akurat w XVIII wieku, czyli w chwili, kiedy ideały oświecenia na zawsze zmieniały oblicze kontynentu.

Niepodległość, owszem, udało nam się później odzyskać i mimo wielu kolejnych upadków, wielokrotnie podejmowaliśmy dzieło odbudowy, ale nigdy nie zdołaliśmy nadrobić straconego do Zachodu dystansu. I pewnie nigdy już nie zdołamy...

Książka Larry'ego Wolffa bardzo mnie w tym przekonaniu utwierdziła. Oczywiście Polska nie jest jej głównym tematem, bo autor wiele pisze też o Rosji czy Bałkanach, ale z oczywistych względów ten wątek rzucił mi się w oczy najbardziej. Inne kraje naszego regionu borykały się (i borykają nadal) z wieloma różnymi problemami, lecz większość z nich jest łudząco do siebie podobna. Zapóźnienie Wschodu było rzecz jasna faktem na długo przed epoką Woltera i Rousseau, ale właśnie w XVIII stuleciu fakt ten wrył się w świadomość całej Europy. I pozostał w niej do dziś.

PS: "Wynalezienie Europy Wschodniej" to jedna z najważniejszych książek, jakie przeczytałem. Polecam każdemu, kto przez całe życie (jak ja) nie może się nadziwić, dlaczego w Polsce jest, jak jest.

Niepodległość, owszem,...

Wynalezienie Europy Wschodniej do pogłębiona analiza źródeł okresu oświecenia, od przemyśleń ówczesnych filozofów, poprzez literaturą, kartografię a na korespondencji możnych zakończywszy, w zakresie opinii ludzi zachodu o ludach wschodniej części Europy. Autor pokazuje spostrzeganie przez Francuzów, Anglików i Włochów mieszkańców naszej części Europy najczęściej jako barbarzyńców, ludzi niecywilizowanych, a czasem nawet dzikich. Nie czyta się się tej krytyki łatwo. Trudności lektury dodatkowo przysparza niełatwy język i mnogość źródeł. Książkę tę zdecydowanie polecam tylko wielbicielom historii.

Larry Wolff zaprezentował bardzo ciekawe przemyślenia dotyczące osiemnastowiecznego postrzegania Europy Wschodniej, oparte na bardzo szerokim materiale źródłowym. "Wynalezienie..." z pewnością można polecić każdemu, kto chciałby spojrzeć na znane już sobie kwestie z nieco innej perspektywy. Wydaje mi się jednak, że bez posiadania ogólnej wiedzy na temat prezentowanych w niniejszej publikacji zagadnień, czytelnik może pogubić się w narracji. Wolff bardzo często popada w niecodzienne dygresje, a ponadto nie podsumowuje myśli przedstawionych w ramach analizy kolejnych tekstów - często kontekstu trzeba doszukiwać się samemu. Szkoda też, że pisząc o historii Europy Wschodniej, nie zawarł w bibliografii więcej niż kilku pozycji napisanych przez pochodzących z tego regionu autorów.

Nie jestem również zbyt wielkim fanem polskiego wydania. Książka ma trochę nieporęczny, zbliżony do kwadratu format. Tekst został zaś przystosowany do rozmiarów tradycyjnych, przez co marginesy są bardzo szerokie, a to można uznać za marnotrawstwo papieru.

• Do kupienia
  • Bardzo chcę przeczytać
  • Polska

Dodaj cytat z książki Wynalezienie Europy Wschodniej. Mapa cywilizacji w dobie Oświecenia