Demon w maszynie. Jak ukryte sieci informacji wyjaśniają tajemnicę życia

Okładka książki Demon w maszynie. Jak ukryte sieci informacji wyjaśniają tajemnicę życia
Paul Davies Wydawnictwo: Copernicus Center Press nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
The Demon in the Machine: How Hidden Webs of Information Are Solving the Mystery of Life
Copernicus Center Press
2020-09-08
2020-09-08
Tomasz Lanczewski
życie

Okładka książki Wyobrażone Życie. Wyprawa na egzoplanety w poszukiwaniu inteligentnych istot pozaziemskich, stworzeń lodu i zwierząt supergrawitacyjnych Michael Summers, James Trefil
Ocena 7,2
Wyobrażone Życ... Michael Summers, Ja...
Okładka książki Co się dzieje w świecie kwantów? Łukasz Lamża, Marcin Łobejko
Ocena 7,3
Co się dzieje ... Łukasz Lamża, Marci...

"Naszym zdaniem rak jest rodzajem cofnięcia się do odziedziczonej po przodkach formy lub domyślnego jej przyjęcia. W żargonie specjalistycznym nazywa się to fenotypem atawistycznym" (176).

"Czy to możliwe, że szczegółowy plan stworzenia życia jest w jakiś sposób osadzony w prawach fizyki, a tym samym jest oczekiwanym wytworem w swej istocie przyjaznego biologii [biofilnego] wszechświata? Być może. Problem polega na tym, że takie rozważania są filozoficzne, a nie naukowe" (229).

W opiniach, które tym razem przeglądałem, znalazłem słowo opisujące, w sensie ścisłym, moje wieczory z tą książką. Otóż: to była mordęga.
Ale gwiazdek dam zacnie: siedem, bo owa mordęga to zapewne moja wina.

Ale gwiazdek dam zacnie: siedem, bo owa mordęga to zapewne moja wina.

Trudno jest w przystępnej i dość krótkiej formie przejść od fizyki cząstek elementarnych i mechaniki kwantowej do teorii ewolucji i złożonych procesów biologicznych organizmów, łącząc to jeszcze z podstawami teorii informacji. A jednak Paul Davies zrobił to w taki sposób, że po skończeniu „Demona w maszynie” cała przedstawiona wiedza wydaje się uporządkowana i zrozumiała, pomimo braku odpowiedzi na kluczowe pytanie (bo też nie jesteśmy jeszcze w stanie takiej odpowiedzi udzielić), czym jest życie.

„Demon w maszynie” to niezwykle cenna lektura, z rodzaju tych, systematyzujących wiedzę i umiejscawiających ją w szerszym kontekście. Nie da się zrozumieć tego, czym jest życie nie spoglądając na zagadnienie z szerszej perspektywy, a nie tylko z poziomu jednej wąskiej dyscypliny.

Nie jest to jednak pozycja lekka. Wymaga jakiejś fundamentalnej wiedzy zarówno z mechaniki kwantowej, jak i z genetyki, teorii ewolucji. Wydaje mi się, że czytelnik nie wiedzący czym się różni DNA od RNA, nie mający pojęcia o białkach czy o zasadzie nieoznaczoności i zjawiskach fizycznych w mikroskali, może być skonfundowany. Nawet ramki wyjaśniające bliżej pewne zagadnienia tej sytuacji nie uratują, bo częstokroć wnikają w jeszcze większy szczegół (np. konkretne procesy RNA).

Po pozycję Daviesa dobrze jest, więc sięgnąć już z jakimś zasobem posiadanych informacji. Szalenie interesujące spojrzenie na naukę jako taką, jej rozwój oraz nasze szanse na poznanie największych sekretów wszechświata.

Świetna popularyzacja na temat "czym jest życie" oparta na nietypowej bazie: teoria informacji w miejsce dotychczas używanej chemii. Chemia też tu występuje, ale jako nośnik informacji a nie clou problemu. W dodatku nie chemia klasyczna, a kwantowa.

Pomimo maksymalnych (dopuszczelnych) uproszczeń, raczej "popularyzacja nie dla każdego". Autor jest fizykiem i nie dopuścił się wypaczeń tematu celem zejścia do poziomu "brzydzących się ściślactwem i dumnych ze swych mat-fiz problemów w trakcie edukacji".

Pouczająca jest zwłaszcza końcówka, w której mowa o tym co faktycznie wiemy (a raczej NIE wiemy) o życiu.

Sporo ciekawostek, które w nowym świetle stawiają choćby Darwinowską teorię ewolucji. Ale ma trudniejsze momenty, kiedy tłumaczy zawiłości na poziomie biologii cząsteczkowej i raczej nie jest to lektura, do czytania przed snem - wymaga sporego skupienia i pauz na przetrawienie treści.

Chyba lepiej by było, żeby naukowcy zajmowali się badaniami a nie pisaniem książek popularnonaukowych

Książka bardzo trudna. Nie zaliczyłbym jej ani do literatury popularno - naukowej, ani naukowej, jest gdzieś pośrodku. W każdym razie dla mnie była to mordęga.

Książka sama w sobie jest dużą dawką wiedzy i wcale nie zaliczyłbym jej do dziel popularno-naukowych, gdybym nie traktowal tego dzialu jako najlepszego dostarczyciela strawy filozoficznej.
Jest tu masa eksperymentów, które să tak ciekawe, że czasami aż zapiera dech w piersiach, ze ludzie nie wiedzą w jak ciekawej epoce żyją.
Co do interpretacji i tez autora to już trzeba powiedzieć, że filozofuje nienajgorzej, acz jak to fizyk łamie schematy. Standardowa krytyka redukcjonizmu jest przekonujaca, ale ktoz nie atakuje redukcjonizmu ? Nowe prawa informatycyjne.. no cóż. Ani ja Einstein, ani Schrödinger nie będę się wypowiadał. Książka ciekawa, godna polecenia, autor pisze wyśmienicie.

Cóż to moja pierwsza książka autora. Podobnie jak u nas Michałowi Hellerowi tak i Paul'owi Davis'owi nie można odmówić lekkości pióra. Nie wiem tylko czy to zasluga ducha, demona czy jakiejś innej nowej fizyki. W Polsce mamy dużo penrosystów, a Davis zdaje się być jeszcze bardziej piekielnie inteligentny niż sam sir Roger, co może skutkować proliferacją jego hipotez....

Książka rewelacyjna. Spojrzenie na umysł i procesy biologiczne z punktu widzenia informacji. Duża dawka wiedzy nawet dla osób lubiących czytać książki popularnonaukowe.

Niemal zawsze zaatakowanie najtrudniejszych zagadek świata kończy się porażką, ale to nie zniechęca naukowców (bo ich nadzieja tkwi tym w niewielkim dopełniającym 'niemal nigdy'). Paul Davies, będąc formalnie fizykiem i kosmologiem, od dłuższego czasu pracuje w zespole, który próbuje dołożyć swój wkład intelektualny w wyjaśnienie tajemnicy życia. "Demon w maszynie. Jak ukryte sieci informacji wyjaśniają tajemnicę życia" prezentuje jego koncepcje rozjaśnienia fundamentów biologicznej złożoności. Postuluje i zachęca w niej do pracy nad pomostem między fizyką a biologią, czyli miedzy 'żywym' a 'nie-żywym', który miałby opowieść opisującą świat dopełnić, wyjaśniając zagadkę. W tym celu powołuje 'prawo informacyjne', które miałoby zastąpić narrację fizyków o świecie ożywionym, a która zbywa zagadkę istnienia poprzez użycie słowa 'emergencja' na wszystko, czego nie wiemy o życiu. Książka jest o tyle odważna, że Davies faktycznie nie unika prezentacji własnych przekonań, uprzedza o poziomie spekulacji stawianych hipotez, a w wielu bardzo ciekawych wątkach rozwija zasadne argumenty i podaje najnowsze wyniki ustaleń nauki.

Książkę można podzielić na dwie, niemal równe, części. Pierwsza jest przygotowaniem czytelnika do bardziej dyskusyjnych i kontrowersyjnych tez ostatnich rozdziałów. Zaczynając od termodynamiki, fizyk przechodzi do ogólnego pojęcia informacji i tytułowego demona, czyli mechanizmu odpowiadającego za komórkowy proces obniżania entropii. Pokazuje, że z punktu widzenia matematyki, życie wymaga samoorganizacji i samoreprodukcji (i przede wszystkim jak te pojęcia rozumieć). Garść podstawowych informacji o genetyce i białkowej maszynerii molekularnej dopełniają obraz ugruntowanej nauki. Kluczowe (i dla mnie odkrywcze) było pokazanie przez Davisa, że istnieją już realizacje praktyczne układów wykonujących pracę z czystej informacji (str. 64-74). Następnie postawił profesor tezę, że taki model da się zastosować do opisanych ostatnio 'biomaszyn' transportujących protony, czy do zasady działania kinezyny. Dodatkowo zaakcentował pewną koncepcyjnie nową metodę opisu biochemii komórki, by wybrnąć ze zbytniego skomplikowania funkcjonalności genomu. Kreśli zarysy tzw. podejścia modułowego do syntezy białek i metabolizmu (str. 109), co miałoby przygotować biologów do 'zaatakowania' kluczowych problemów życia. Pokazuje, jak przeniesienie środka ciężkości zainteresowania na opis realizacji reguł przez komórki wzbogaca język naukowców i pozwala wybrnąć z ślepych uliczek, w czym wspiera noblistę, biologa Paula Nurse'a (*).

Druga cześć, to już niemal czysto biologiczne propozycje zbliżenia się do istoty życia z punktu widzenia modelu informacyjnego. Przykłady fenomenów morfogenezy, działania nowotworów czy dyskusja nad unoszącym się nad darwinizmem 'cieniem lamarkizmu', według Davisa sugerują potrzebę rozszerzenie doboru naturalnego, do tzw. 'darwinizmu 2.0", czyli hipotezy że : "(...) natura wybiera nie tylko najlepiej przystosowane organizmy, ale również najlepiej przystosowane strategie przetrwania.". Trochę przyszywany okazał się rozdział o rozwiązaniach kwantowych, które w komórkach biologicznych są realizowane, choć przykłady w nim podane były bardzo ciekawe. W kolejnym, kluczowym, rozdziale formułuje już wprost autorską hipotezę istoty życia, które powołuje proces przyswojenia informacji termodynamicznej do wzorców aktywujących, wraz z chemicznymi szablonami, molekularną i wysoce sprawną jednostkę. W tym języku rozwija trzy kluczowe zagadnienia - gdzie, kiedy i jak powstało życie.

"Demon w maszynie", operuje na ogólnych faktach znanych nauce, które jednak prezentuje w ramach specyficznej perspektywy, momentami nie jest lekturą łatwą (taką 'do poduszki'). Ponieważ jest bardzo interdyscyplinarna (łączy biologię, fizykę, informatykę i matematykę), wymaga elastyczności umysłowej czytelnika. Najtrudniejsze fragmenty to zapewne opisy matematycznych modeli przypływu informacji między biologicznymi komponentami (str. 60-128). Na szczęście pojawiło się kilkanaście ramek uzupełniających z dyskusją najważniejszych pojęć. Podsumowanie propozycji Davisa rozumienia mechanizmów życia, zawarte na końcu, jest dość przystępnym filozoficznym spojrzeniem na aktualne problemy - od językowych niejasności związanych ze znaczeniem słów (polecam ciekawe analizy rozumienia czasu), poprzez hipotezy międzyplanetarnego pochodzenia życia, sens potencjalnego zsyntetyzowania życia, po pułapki w rozpatrywaniu świadomości. Trochę polemicznie pozycjonuję się wobec dywagacji o wolnej woli, gdzie zabrakło mi klasycznego chaosu deterministycznego (str. 255), który realizuje klasycznie nieprzewidywalność, oraz dyskusji nad potęgą nieskończoności. Ta ostatnia bardzo łatwo może pozostawić człowieka w trwałym niedookreśleniu świata, szczególnie że już wystarczająco bogata skończoność byłaby od niej nieodróżnialna. Z drugiej strony, bardzo spodobała mi się formuła zszycia światów biologii i fizyki w komplementarną jedność (str. 268):

"Z perspektywy informatyki można powiedzieć, że świat fizyczny może być postrzegany jako byt modelowany przez dwa odrębne komponenty: program i dane. Ale w świecie biologicznym program to dane i odwrotnie."

Książka Davisa jest nowatorska w zaprezentowanej idei. Dzięki umieszczeniu w niej wielu nowych, fascynujących ustaleń pomocnych w dochodzeniu do rozwikłania zagadki życia, powinna zaciekawić każdego czytelnika poszukującego odpowiedzi na fundamentalne pytania. Warta wysiłku lektura, do której zapewne kolejne lata dopiszą następne rozdziały.

BARDZO DOBRE - 8/10

=========

* Za kilka tygodni ma się ukazać książka biologa: "Czym jest życie. Biologia w pięciu krokach", P. Nurse, Marginesy 2020

Dodaj cytat z książki Demon w maszynie. Jak ukryte sieci informacji wyjaśniają tajemnicę życia