Demon w maszynie. Jak ukryte sieci informacji wyjaśniają tajemnicę życia

Okładka książki Demon w maszynie. Jak ukryte sieci informacji wyjaśniają tajemnicę życia Paul Davies
Paul Davies Wydawnictwo: Copernicus Center Press nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
The Demon in the Machine: How Hidden Webs of Information Are Solving the Mystery of Life
Copernicus Center Press
2020-09-08
2020-09-08
Tomasz Lanczewski
życie

"Świadomość jest najważniejszym problemem nauki, a nawet istnienia. Większość uczonych po prostu go omija [..]. Naukowcy i filozofowie, którzy w nim zanurkowali, zazwyczaj utknęli tam na dobre. [..]" I wbrew temu co twierdzi Dragan: "Albo świadomość narusza mechanikę kwantową, albo może zostać za jej pomocą wyjaśniona." ;)

Demony Maxwella, Szilarda, i Jarzyńskiego, replikatory von Neumanna (prawie jak te ze Stargate 😉),dwugłowe robaki Levina jako przykład dziedziczenia cech nabytych (dwugłowe robale rozmnażają się i rodzą dwugłowe robale, robale potomne z dwiema głowami mają identyczny genom jak te z jedną głową!!). Poza lekcjami od złych kobiet, dawno nie dowiedziałem się tyle o życiu......

Książka nie do końca popularnonaukowa, raczej jest to przeglądówka naukowo-spekulatywna, co przede wszystkim wynika z tego, że autor porusza się w tematach z pogranicza fizyki kwantowej, biologii i teorii informacji - w obszarach, dla których dzisiejszy stan wiedzy jest mocno niepełny i opiera się na trudnych do zweryfikowania hipotezach.

Dla mnie ta książka była trudna w odbiorze - w niektórych rozdziałach sądzę, że jakoś sobie radziłem z rozumieniem podejmowanych wątków, w innych jednak czułem się dość mocno zagubiony. Do lektury raczej potrzebne jest przygotowanie z fizyki kwantowej (moje, na poziomie popularnonaukowym, powiedzmy, że "niemal" wystarczyło ;),oraz z zakresu biologii molekularnej (tutaj przyznaję uczciwie, że nie podołałem, moim jedynym przygotowaniem jest kurs biochemii na studiach dawno temu).

Tak więc, w zakresie, w jakim byłem w stanie tę książkę przyswoić, oceniam ją jako interesującą, ale raczej przeznaczoną dla zaawansowanego czytelnika.

Dla mnie ta książka była trudna w...

Bardzo interesująca książka, (nie)stety zagadnienia wymagają podstawowej wiedzy z biologii molekularnej, fizyki kwantowej i informatyki. Dla mnie to plus, bo wnioski są serio ciekawe, właśnie dlatego, że łączą wiedzę z wielu dziedzin. Ja musiałam zamówić i przeczytać podręcznik do biologii molekularnej, żeby zacząć się dobrze bawić przy lekturze, ale nie żałuję.

Daję 8, ocenę znacząco zaniża fakt, że autor totalnie nie miał zdefiniowanej grupy docelowej. Na jednej stronie informuje o tym jak nietrywialne zjawiska kwantowe np. tunelowanie lub splątanie są obecne przy eksperymentach dot. rozplątywania nici DNA i następnie przesyłania elektronów do konkretnych nukleotydów (tj. chodzi tu o tunelowanie elektronów). A na drugiej, dosłownie, tłumaczy dualizm korpuskularno-falowy. To oczywiste, że osoby, które ogarniają temat A, nie muszą sobie przypominać tematu B, który jest stricte podstawą. A osoby, nieznające tematu B, w ogóle nie powinny być wrzucane w temat A (tylko się zrażą co do tematyki). Jeśli już wprowadzić temat falowo-cząsteczkowej natury światła, to na początku książki, albo pominąć definicje w ogóle i wtedy to będzie książka popularno-naukowa dla średniozaawansowanych. I gitara.

Uważam, że gdyby autor zdefiniował sobie jasno grupę docelową, to książka mogłaby być znacznie krótsza, tematy by się nie rozjeżdżały, i styl byłby spójny.

Daję 8,...

(Opinia osoby zielonej w takich tematach i podchodząca do pozycja jak do książki popularnonaukowej)

W książce znajdziemy wiele trudnych i często niezrozumiałych zagadnień z pogranicza biologi, fizyki i nauk informacyjnych. Jednak autor zawarł dużo łatwych do zrozumienia analogii co bardzo ułatwia zrozumienie pewnych kwesti. Poruszane są zagadnienia początków zycia, związków z mechaniką kwantową i wszechobecną informacją. Pozycja wciąga i można z niej dużo wynieść. Dodatkowo autor cytuje autorów i ich dzieła/ artykuły, dzięki czemu można bezpośrednio kontynuować studiowanie tego tematu w rozszerzonym stopniu

"Naszym zdaniem rak jest rodzajem cofnięcia się do odziedziczonej po przodkach formy lub domyślnego jej przyjęcia. W żargonie specjalistycznym nazywa się to fenotypem atawistycznym" (176).

"Czy to możliwe, że szczegółowy plan stworzenia życia jest w jakiś sposób osadzony w prawach fizyki, a tym samym jest oczekiwanym wytworem w swej istocie przyjaznego biologii [biofilnego] wszechświata? Być może. Problem polega na tym, że takie rozważania są filozoficzne, a nie naukowe" (229).

W opiniach, które tym razem przeglądałem, znalazłem słowo opisujące, w sensie ścisłym, moje wieczory z tą książką. Otóż: to była mordęga.
Ale gwiazdek dam zacnie: siedem, bo owa mordęga to zapewne moja wina.

Ale gwiazdek dam zacnie: siedem, bo owa mordęga to zapewne moja wina.

Trudno jest w przystępnej i dość krótkiej formie przejść od fizyki cząstek elementarnych i mechaniki kwantowej do teorii ewolucji i złożonych procesów biologicznych organizmów, łącząc to jeszcze z podstawami teorii informacji. A jednak Paul Davies zrobił to w taki sposób, że po skończeniu „Demona w maszynie” cała przedstawiona wiedza wydaje się uporządkowana i zrozumiała, pomimo braku odpowiedzi na kluczowe pytanie (bo też nie jesteśmy jeszcze w stanie takiej odpowiedzi udzielić),czym jest życie.

„Demon w maszynie” to niezwykle cenna lektura, z rodzaju tych, systematyzujących wiedzę i umiejscawiających ją w szerszym kontekście. Nie da się zrozumieć tego, czym jest życie nie spoglądając na zagadnienie z szerszej perspektywy, a nie tylko z poziomu jednej wąskiej dyscypliny.

Nie jest to jednak pozycja lekka. Wymaga jakiejś fundamentalnej wiedzy zarówno z mechaniki kwantowej, jak i z genetyki, teorii ewolucji. Wydaje mi się, że czytelnik nie wiedzący czym się różni DNA od RNA, nie mający pojęcia o białkach czy o zasadzie nieoznaczoności i zjawiskach fizycznych w mikroskali, może być skonfundowany. Nawet ramki wyjaśniające bliżej pewne zagadnienia tej sytuacji nie uratują, bo częstokroć wnikają w jeszcze większy szczegół (np. konkretne procesy RNA).

Po pozycję Daviesa dobrze jest, więc sięgnąć już z jakimś zasobem posiadanych informacji. Szalenie interesujące spojrzenie na naukę jako taką, jej rozwój oraz nasze szanse na poznanie największych sekretów wszechświata.

Świetna popularyzacja na temat "czym jest życie" oparta na nietypowej bazie: teoria informacji w miejsce dotychczas używanej chemii. Chemia też tu występuje, ale jako nośnik informacji a nie clou problemu. W dodatku nie chemia klasyczna, a kwantowa.

Pomimo maksymalnych (dopuszczelnych) uproszczeń, raczej "popularyzacja nie dla każdego". Autor jest fizykiem i nie dopuścił się wypaczeń tematu celem zejścia do poziomu "brzydzących się ściślactwem i dumnych ze swych mat-fiz problemów w trakcie edukacji".

Pouczająca jest zwłaszcza końcówka, w której mowa o tym co faktycznie wiemy (a raczej NIE wiemy) o życiu.

Sporo ciekawostek, które w nowym świetle stawiają choćby Darwinowską teorię ewolucji. Ale ma trudniejsze momenty, kiedy tłumaczy zawiłości na poziomie biologii cząsteczkowej i raczej nie jest to lektura, do czytania przed snem - wymaga sporego skupienia i pauz na przetrawienie treści.

Chyba lepiej by było, żeby naukowcy zajmowali się badaniami a nie pisaniem książek popularnonaukowych

• Popularnonaukowe
  • Copernicus Center Press