The Huntress

The Huntress
William Morrow
2019-02-26
2019-02-26

Bardzo dobre spotkanie z drugą książką tej autorki. Świetnie powiązane losy trzech kobiet w czasach drugowojennych. Stałem się fanem pani Quinn i pewnie nie minie wiele czasu, jak sięgnę po jej kolejną książkę 🙂

Trudno mi ja ocenić. Nie dałam rady jej skończyć. Przeczytałam połowę bo ciągle miałam nadzieję że w końcu się rozkręci.

Może dlatego, że jest to pierwsza przeczytana książka tej autorki-zachwyciła mnie-przede wszystkim interesującym tematem opartym na prawdziwych historiach. Czyta się szybko (pomimo objętości) i z zainteresowaniem. Polecam nie tylko miłośnikom tematów wojennych. Ciekawe jakie wrażenie zrobią na mnie następne pozycje Quinn.

„Łowczyni” to powieść historyczna, która opowiada historię nazistowskiej zbrodniarki. Historia inspirowana jest dwiema prawdziwymi postaciami. Całą historię poznajemy z perspektywy trzech osób – Jordan, Iana i Niny. Losy Jordan i Iana toczą się jakby równolegle. Jordan jest nastolatką, która robi mnóstwo zdjęć i marzy aby być sławną fotografką. Nawet wymyśla dla siebie pseudonim. Dzięki fotografii dziewczyna odkrywa coś niepokojącego w partnerce ojca. Wszystko zaczyna się od tego jednego zdjęcia, które Jordan wykonała w trakcie prozaicznej, codziennej czynności. Nina opowiada swoje życie od czasów wojny, gdy uciekła znad jeziora Bajkał aż do latania w trakcie wojny. Dziewczyna staje się jedną z najlepszych pilotek, dzięki czemu zostaje porucznikiem lotnictwa.
Ciężko mi zebrać myśli, dlatego, że ta powieść była aż tak dobra. Nie mogłam się oderwać od czytania. Mimo grubości akcja jest bardzo szybka i każdy rozdział wnosi coś do akcji. Na samym początku można domyślić się kto jest tytułową Łowczynią, ale absolutnie to nie jest minusem – przynajmniej nie dla mnie. W trakcie czytania przyglądałam się temu jak autorka wykreowała główną postać, która została bardzo dobrze przedstawiona. Autorka doskonale opisała portret psychologiczny i charakter głównej bohaterki. Nikt z jej najbliższego otoczenia niczego się nie domyśla. Pozostali bohaterowie są tak samo charyzmatyczni, z mocnymi charakterami. To historia osób, które w normalnych warunkach najprawdopodobniej nigdy by się nie spotkały. Połączył ich wspólny cel – polowanie na bezwzględną nazistkę. Ta powieść jest bardzo dobrym materiałem na film. Uważam, że na podstawie opisów powstałaby równie fascynująca scenografia. Autorka bardzo umiejętnie łączy i przechodzi między liniami czasowymi. Kate Quinn świetnie opowiedziała o tym jak poznali się główni bohaterowie i w perfekcyjny sposób połączyła te wątki.
Jest to pierwsza powieść pióra Kate Quinn, którą przeczytałam i jestem pozytywnie zaskoczona. Słownictwo i konstrukcja książki są bardzo wciągające. Książka jest dość pokaźnych rozmiarów, ale nie należy się jej bać, bo historia jest naprawdę wciągająca i bardzo dużo się w niej dzieje. Jestem już jakiś czas po lekturze, ale ta powieść będzie do mnie wracała jeszcze bardzo długo. Serdecznie polecam.

Niebanalna, ciekawa historia, która wciąga od pierwszych stron. Barwni bohaterowie, niejednoznaczni. Szybko się ją czyta pomimo dość sporych jej rozmiarów.

Absolutnie cudowna i porywająca pozycja! Przedstawienie wydarzeń oczami trzech bohaterów jest tutaj wielkim plusem. Ciężko ją odłożyć jak się już zacznie, bo nie ma rozdziału, który nie pozostawiałby w głowie czytelnika miliona pytań.
Podziwiam autorkę - sam pomysł jak i realizacja są na bardzo wysokim poziomie. Widać, że dużo czasu poświęciła na merytoryczne przygotowanie, a w dziale "Od autorki" jest pełno nazwisk fachowców, których prosiła o radę z danej dziedziny.
Bohaterowie są wspaniali, nietuzinkowi, każdy z bagażem własnych doświadczeń, każdy z innym talentem, każdy z własnym celem.
Pokochałam całym sercem postać Niny - jest odważna i bezczelna, wredna i lojalna, drapieżna i delikatna. Wiem, że zdjęcie na okładce przedstawia właśnie ją.
Pytanie: jak myślicie do której bohaterki odnosi się tytuł?

Wydarzenia opisane w książce poznajemy z perspektywy trzech osób, co jest olbrzymim atutem powieści.
Życiowe drogi Iana Grahama z Anglii, Niny Markowej z ZSRR oraz Jordan McBride z USA łączy ze sobą kobieta zwana die Jägerin - Łowczyni. W tle dalekie ziemie radzieckie - Syberia, Wiedeń, Boston w Stanach Zjednoczonych, przeszłość wojenna z radzieckim pułkiem bombowców "Nocnych Wiedźm", polowanie na nazistów.

Rewelacja!
To książka absolutnie NIEODKŁADALNA!!

Autorka z wielkim wyczuciem splata nić wątków, opisuje w sposób fascynujący wiele ludzkich losów, płynnie łączy elementy prawdy z wytworami swojej wyobraźni, aż człowiek się zastanawia, co jest historyczną kanwą a co wyobraźnią Pani Quinn.
Książka jest zlepkiem różnych gatunków literackich, i jest to transplantacja w pełni udana!

Ta wyjątkowa podróż o sile nienawiści, potędze propagandy, fascynacji złem, i o ludzkich namiętnościach, o zemście, wojennym brzemieniu, o wielkiej miłości i odwadze, o zachowaniu cząstki człowieczeństwa mimo okrucieństw i beznadziei trwa niemal 10 lat.

Co najważniejsze - mimo 659 stron powieść specjanie nie nuży i nie nudzi.
Ja bym wycięła 1/3 opisów związanych z antykwariatem i Jordan, ponieważ ilość szczegółów była zbędna.
Najbardziej zaciekawiły mnie losy Niny Markowej, porucznik z Czterdziestego Szóstego Tamańskiego Gwardyjskiego Nocnego Pułku Bombowców.

Odjęłam jeden punkt za niezbyt wyszukany język. Autorka nadużywa też zaimków taki, to.

Trzeba jednak mieć prawdziwy talent pisarski, by tak wciągnąć bez reszty czytelnika! Fantastyczne posłowie!💚💜❤
Polecam!!

Jedyne, co mnie dziwi to fakt, że książka nie została zekranizowana! Jest gotowym hollywoodzkim bestsellerem!

Świetna książka, która wciąga już od pierwszych stron, a każdy rozdział kończy się zagadką lub puentą, która nie pozwala odłożyć książki na półkę. Czyta się lekko i przyjemnie, pomimo trudnych i ciężkich tematów poruszanych w książce. Spojrzenie na wojnę tuż po wojnie, temat zbrodniarzy wojennych - ciekawe i nieszablonowe. Polecam.

Tę książkę czytałam naprawdę długo. Sięgałam po nią, odkładałam, znów czytałam, znów robiłam przerwę. Może przejadłam się trochę stylem autorki, a może po prostu nie wciągnęła mnie tak, jak poprzednie, ktore przeczytałam.

Trzeba przyznać, że Kate Quinn ma naprawdę spore rozeznanie historyczne i w ciekawy sposób łączy ze sobą różne fakty. Mimo, że nie jest to książka stricte historyczna to naprawdę dowiedziałam się z niej interesujących informacji, o których nikt nie wspomniał na lekcji historii. To jednak nie wystarczy, by podnieść ocenę dla tej powieści.

Przeszkadzało mi tu wiele rzeczy. Postacie wydawały się schematyczne - przeczytałam 3 książki autorki pod rząd i właściwie w każdej tej książce bohaterowie wydawali mi się identyczni z charakteru. Historia zawierała sporo wątków, które ostatecznie nie za bardzo wpływały na fabułę. Niektóre sytuacje były bardzo rozwleczone , przez co książka wydawała mi się nudnawa, zbyt długa, ciężka. Autorka przez cały czas budowała napięcie i spodziewałam się naprawdę mocnego zakończenia, a tymczasem dostałam słodkie, delikatne happy end niepasujące do całej zbudowanej historii. Właściwie mimo tylu stron nie dowiedziałam się, co kierowało Łowczynią, jakie były jej motywy, co czuła, choć to właśnie wydawało mi się najciekawsze zanim zaczęłam czytać. Na samym końcu zabrakło jakiegoś tupnięcia, czegoś, co by porwało i uwiarygodniło zakończenie. Trochę poczułam, jakby Kate Quinn kończył się czas i musiała coś na szybko wymyślić.

Książka nie jest zła, ma swoje plusy, ale ja na razie chyba trochę zmęczyłam się tematyką II WŚ i samą autorką.

Kate Quinn ma niebywałe wyczucie w problematyce drugiej wojny. Jej historie, okraszone sporym rozeznaniem na ten temat (absolutnie nie "po łebkach"),są pełne akcji, tajemnic i pasji.

Autorka z dużym szacunkiem i wyczuciem wplata losy postaci autentycznych, jak i również wzoruje na nich postacie fikcyjne, co zawsze tłumaczy w zgrabny sposób na końcu książek.

Tym razem akcja rozpoczyna się na trzech płaszczyznach: austriackiej, rosyjskiej i amerykańskiej, podczas, jak i po drugiej wojnie. Ian Graham doświadczony wojną dziennikarz wraz ze swoim jankeskim przyjacielem Tonym łowią nazistów, którzy po wojnie chcieli uciec spod stryczka. Najbardziej zależy mu na schwytaniu słynnej Łowczyni. Nina, dziewczynka z dziczy znad Bajkału, marzy o lataniu, jednak gdy spełnia marzenie, los karze jej się zmierzyć z niemiecką morderczynią. Jordan amerykańska nastolatka kocha fotografię i ojca. Ten przyprowadza do domu nową kandydatkę na macochę. Czy Die Jägerin bezwzględna, nazistowska zbrodniarka ucieknie sprawiedliwości?

Tym razem...

• II wojna światowa