Ukochaj na śmierć

Okładka książki Ukochaj na śmierć Robert Ostaszewski
Okładka książki Ukochaj na śmierć
Robert Ostaszewski Wydawnictwo: Świat Książki Seria: Śląska seria kryminalna kryminał, sensacja, thriller
Śląska seria kryminalna
Świat Książki
2020-11-12
2020-11-12
literatura polska

Nie czytałam pierwszej książki autora z tej serii ale zupełnie nie przeszkadzało mi to w jej odbiorze. Akcja ciągle się rozwija, atmosfera gęstnieje. Autor co jakiś czas podrzuca nowe ślady, tropy, nowe koncepcje i nowych podejrzanych. A wszystko to rozgryza ekipa śledczych z Katowic. Nie koniecznie się między sobą dogadują ale w prowadzonym śledztwie grają do jednej bramki. Dopiero ostatni, zupełnie przypadkowy trop okazuje się trafny. A zakończenie mimo to trochę mnie zaskoczyło. Morderca wypłynął już wcześniej i wydawało się, że jest czysty. Pozory czasem mylą. A przy okazji liznęłam troszeczkę historii Śląska. Dobry kryminał.

Kolejna powieść z akcją osadzoną na Śląsku. Dobra.

Kolejna powieść z akcją osadzoną na Śląsku. Dobra.

Ostatnie zdanie: "Tak samo tylko inaczej" oddaje kreatywność autora. Intrygi niby znane, a jakże inaczej pokazane. Wszystko w swietnie przedstawionych śląskich realiach, zbrodnia, a za nią podąża kolejna. A gdzie wspólny mianownik? Okazuje się ze w sercu, miłość jest ślepa i niekiedy prowadzi do tragedii. W tle historia obozu "Zgoda" w Swietochlowicach, okrutnej karty naszej powojennej historii. Zderzenie postaci Krzyska i Renaty sugeruje rozwój emocjonalnych zdarzeń, może w kolejnej części? Jeśli będzie tak pięknym językiem pisana to tylko czekać i wzdychać nam pozostaje.

Niby nic wielkiego, niby znany motyw, znany powód, a jednak okazało się, ze autor potrafił rozbudzić moja ciekawość.
Książkę czyta się dość szybko, rozdziały lecą jeden za drugim, i tylko spory fragment o obozie zepsuł mi nieco całość....

Gdybym chciała poznać historię tego miejsca, sięgnęła bym po odpowiednią do tego pozycję, a tak, wyszło na to, że autor chciał tylko pogrubić nieco swoją książkę ciągnąć ten historyczny wątek przez ładnych kilka kartek. On niczego do tej historii nie wnosi.

Powieść jest kontynuacją losów nadkomisarza Polańskiego i jego drużyny (zapoczątkowanych w Zabij ich wszystkich),do której dołącza nowa koleżanka, podkomisarz Renata Łukowska, karnie zesłana do powiatowej komendy z CBŚ.
Książka rozpoczyna się od wypadku na planie filmowym. Podczas rekonstrukcji wydarzeń historycznych zostaje śmiertelnie postrzelony jeden ze statystów, Zaręba, student historii. Polański od razu stwierdza, że nie był to nieszczęśliwy wypadek, tylko zaplanowane morderstwo. Akcja śledztwa prowadzona jest w ciekawy, wciągający czytelnika sposób. Policjanci nie mają zbyt wielu wskazówek i sprawdzają kilka tropów naraz. Czteroosobowy zespół (Polański, Łukowska, Tyszka i Mateja) dobiera się w różne konfiguracje i rozpytuje rodzinę i przyjaciół Zaręby oraz ekipę filmową. Jeden z tropów prowadzi do wnuka oprawcy w obozie koncentracyjnym Zgoda, obecnie lokalnego polityka. W ten sposób autor przemycił do powieści wątek historyczny, w którym przedstawił ten mało znany obóz, utworzony po Drugiej Wojnie Światowej. Mam wrażenie, że te wątki z przeszłości nieco hamują dynamikę akcji, tym bardziej, że niektóre fakty są powtarzane kilkukrotnie. Jednak autor rozłożył ten wtrącenia w czasie, przez co tempo powieści jest zmienne. Bardzo dobrym zabiegiem okazało się podzielenie rozmowy z pracownikiem muzeum na dwa etapy.
Poza śledztwem i wątkiem historycznym, kolejną warstwą powieści jest umiejscowienie jej w Świętochłowicach. Osoby związane z tą miejscowością znajdą tutaj znajome miejsca i ulice. Zakotwiczenie akcji na Śląsku wiąże się oczywiście z wprowadzeniem tutejszej specyficznej gwary. Ujawnia się ona u niektórych osób, jednak poszczególne charakterystyczne słowa i zwroty są zgrabnie wplecione w dłuższe wypowiedzi, przez co nie wymagają dodatkowych wyjaśnień, a z pewnością dodają barwności całej powieści.

Całość opinii na: http://pawelslusarczyk.eu/2020/11/14/ostaszewski-robert-ukochaj-na-smierc/

Podobnie jak w pierwszej części, śledztwo jest prowadzone mozolnie. Do trójki głównych bohaterów dołącza Renata. Poprawia to dynamikę. Podoba mi się ta śląska seria.

Dobra kryminalna powieść. Przyjemnie i szybko się czyta

Dobra kryminalna powieść. Przyjemnie i szybko się czyta

Zdecydowanie lepsza od pierwszej części. Spotykamy tutaj znajomą grupę śledczych, uzupełnioną o dodatkową policjantkę z CBŚ. Bardzo szybka i zwarta akcja, dużo ciekawych wątków zgrabnie ze sobą powiązanych. I nieco zaskakujące zakończenie.

• Ebooki
  • Kindle