Amnezja

Okładka książki Amnezja Piotr Wójcik
Okładka książki Amnezja
Piotr Wójcik Wydawnictwo: Dragon Cykl: Metropolia (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Metropolia (tom 3)
Dragon
2020-11-12
2020-11-12
morderstwo policja Śląsk śledztwo lekomania

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 9 (69) / 2023 Daniela Droscher, Mariusz Janik, Magdalena Kicińska, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Paulina Maślona, Dauthendey Max, Redakcja magazynu Pismo, Maggie Shipstead, Adrian Sinkowski, Douglas Stuart, Piotr Wójcik, Agnieszka Wolny-Hamkało
Pismo. Magazyn... Daniela Droscher, M...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 4 (40) / kwiecień 2021 Edyta Bystroń, Anna Fiałkowska, Zuzanna Kowalczyk, Łukasz Lamża, Małgorzata Lebda, Karolina Lewestam, Marta Mitek, Ania Morawiec, Mateusz Roesler, Rhian Sassen, Filip Springer, Douglas Stuart, Władysław Szlengel, Paul Vallely, Aleksandra Warecka, Jarosław Westermark, Marcin Wicha, Dominik Wilczewski, Mirosław Wlekły, Piotr Wójcik
Pismo. Magazyn... Edyta Bystroń, Anna...

Młoda malarka zostaje uduszona we własnej pracowni. W poniedziałkowy poranek komisarz Paweł Góralczyk, nie może sobie przypomnieć co robił dzień wcześniej. Z nagrań monitoringu dowiaduje się, że wraz ze studentami ASP opuszcza pub w centrum Katowic. Komisarz jest uzależniony od leków, dlatego na własną rękę szuka wszelkich informacji, co robił kiedy zamordowano kobietę. Nie ma pewności, czy jest niewinny.
Problem pojawia się, gdy śledztwo w sprawie artystki dostaje komisarz Bartłomiej Wilczek, który chce zaszkodzić koledze. Pewnego dnia dojdzie do konfrontacji obu policjantów. W jakie kłopoty wpakował się Góralczyk, czy odnajdzie alibi na noc, w której doszło do usłyszenia kobiety?

W trakcie czytania miałam mieszane uczucia co do "Amnezji". Pióro autora jest lekkie, dlatego przez kryminał się płynie. Jednak sporą ilość bohaterów i wiele wątków sprawiało, że momentami się gubiłam, musiałam zastanawiać się o którym bohaterze w danym momencie jest mowa.
Ogólnie sama fabuła książki mi się podobała, w szczególności wątek uzależnionego policjanta. Byłam ciekawa jak zakończy się jego historia. Akcja rozgrywa się w szybkim tempie, a na końcu czeka na nas zaskakujące zakończenie.

Zapewne jeszcze kiedyś sięgnę po książki autora.

Lubię takie książki, tylko jakoś słabo wybrzmiało mi zakończenie, stąd obniżyłam o gwiazdke

Znany z pierwszego tomu "Metropolii" komisarz Paweł Góralczyk wraca do pracy po dłuższym L4, na którym zdążył uzależnić się od opiatów, a jakby tego było jeszcze mało urwał mu się film i nie pamięta niczego od połowy poprzedniego dnia. Ustalenie gdzie i z kim był, a także co robił tez nie jest łatwe, zaś jedyną wskazówką jest nagranie z monitoringu, na którym widać jak wychodzi z pubu z zamordowana dziewczyną.

Tak jak poprzednio krótkie rozdziały sprawiają, że książkę czyta się wyjątkowo szybko, a pokazanie spraw z różnych perspektyw jest dużym plusem. Nic nie dzieje się tu bez przyczyny, nawet uzależnienie Góralczyka ma znaczenie dla całej fabuły.

Przeczytać i zapomnieć.

Przeczytać i zapomnieć.

To się tutaj autor na dobre rozkręcił.
Zabójstwa, pornografia, narkotyki i nielegalne składowanie odpadów....wszystko wrzucone do jednego wora, do tego dajmy dwa różne śledztwa prowadzone przez dwóch różnych śledczych, przy czym tego pierwszego (nie Góralczyka) kompletnie nie da się lubić bo to nad wyraz wredna istota, a ten drugi (Góralczyk),no fajnie, że się w końcu pojawił, ale jak już się pojawił to i - niestety - trochę narozrabiał.

Trochę to wszystko "cukierkowo" wyszło, ale i tak przeczytałam z ciekawością. Jednakże znowu mam zastrzeżenia co do części finalnej bo ta okazała się mocno nieoczywista. Ale jeśli potraktować to jako wstęp do kolejnej części, to czekam i z chęcią przeczytam.

To się tutaj autor na dobre rozkręcił.

Dwie różne sprawy, dwaj różni policjanci tego samego wydziału, narkotyki pornografia, zabójstwa... Ile razy to było, uzależniony policjant jednak wychodzi z nałogu podczas gdy ten, który z nim rywalizuje okazuje się na kocu tym złym. Zbyt cukierkowate. Jednak najlepszą częścią serii był "Chemik"

"Amnezja" to moja pierwsza książka autorstwa Piotra Wójcika. Pierwsza, choć tak naprawde jest to trzecia część cyklu Metropolia. Raczej nie zaczynam cykli od środka, a już tym bardziej od końca. W tym wypadku jednak uczyniłam wyjątek od reguły.
Akcja toczy się głównie między Chorzowem, a Katowicami. W samej książce dość sporo się dzieje i różne wydarzenia przedstawiane są z perspektywy kilku osób. Komisarz Paweł Góralczyk rano budzi się w swoim mieszkaniu na katowickim Tysiącleciu. Policjant nie pamięta co robił poprzedniego wieczoru i jak trafił. Ślady prowadzą go do pewnego lokalu na ulicy Wolności w Chorzowie, do miejsca, gdzie w tym samym zginęła pewna artystka. Sprawę ta prowadzi komisarz Bartłomiej Wilczek. Paweł Góralczyk razem z Sabiną Trzmiel próbują wyjaśnić okoliczności śmierci zaginionego Marcina Wiśniewskiego. Żeby tego wszystkiego było mało w książce przewijają się jeszcze narkotyki, pornografia i korupcja.

Trzeci tom cyklu "Metropolia" - dużo się dzieje:) Narkotyki, zabójstwa, pornografia, korupcja. Nadal bardzo lubię Sabinę Trzmiel :) Na plus - treściwe rozdziały, każdy poświęcony określonej osobie. Dobrze się czytało :)

Trzecia i zdecydowanie najlepsza część cyklu Metropolia. Jak widać Pan Wójcik się rozkręcił. Wartka akcja, dwie równocześnie prowadzone sprawy, w których ciągle coś się działo. Bohaterzy w końcu "jacyś", których można było konkretnie polubić lub nie. Naprawdę dobra książka.

Bardzo udana zarówno kontynuacja jak i zakończenie serii

Bardzo udana zarówno kontynuacja jak i zakończenie serii