Niebezpieczne związki

Les Liaisons dangereuses
klasyka
2020-09-16
Tadeusz Boy-Żeleński

Początkowo fascynujący świat XVIII-wiecznych romansów powoli zamienia się w niebezpieczny, ferfidny związek, który doprowadza do najgorszych konsekwencji. Zespół lektorów wykonał robotę mistrzowsko!

Narracja/język/konstrukcja - 8/10
Fabuła - 7/10
Bohaterowie 6/10
łącznie 7/10

Jedna z takich książek, o których się nie zapomina. Warta przeczytania. Bezapelacyjnie. I zawsze jest gdzieś ta chęć, żeby do niej wrócić. Inna nietypowa. Ku przestrodze, także. Mimo tego, że bohaterowie markiza i wicehrabia są postaciami zepsutymi, negatywnymi mamy dla nich tak wiele sympatii... Ciekawe. I oczywiście niebezpieczne. POLECAM>

Rewelacyjnie pokazane metody manipulacji. Jedynie końcowa decyzja markizy jest mało wiarygodna. I tylko pozazdrościć, że w XVIII listy tak szybko dochodziły do adresatów.

Czytana trzy raz, za pierwszym razem jeszcze w szkole jako lektura dodatkowa. Wtedy nie zrobiła na mnie wrażenia, bo drażniło mnie poznawanie historii za pośrednictwem listów wymienieniach przez głównych bohaterów. "Niebezpieczne związki" doceniłam z czasem. To powieść do której trzeba dorosnąć.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

I tak oto lekturą tego literackiego brylantu sprałam plamę na moim wymiętym mundurku romanistki („honor” jednak zbyt górnolotny). Czy dzięki niej stanę się lepszą korespondentką – bardzo wątpliwe. Z wciąż niezdefiniowanych powodów działalność epistolarna dalej będzie mi ciążyć i uwierać. Nie mam za to wątpliwości, że przy okazji wzmocniłam moje talenta do czytania między...

Na półkach: , , , , ,

WIELKOBUKOWE BINGO wyzwanie 2020: KLASYKA LITERATURY ŚWIATOWEJ

Nie czuję się dobrze w klasycznych klimatach, jestem raczej prostym czytelnikiem. A jednak od czasu do czasu, tym razem przyciśnięta wyzwaniem od Wielkiego Buka, skuszę się na coś co od lat zna i czyta cały świat.

Niebezpieczny był pan de Laclos, nie dziwne, że książki drukować zakazano. Obnaża on w swojej...

"Niebezpiecznie związki" Laclosa to historia żądnej zemsty markizy de Merteuil, wicehrabiego de Valmonta pragnącego rozkochać w sobie prezydentową de Tourvel oraz perypetie młodej Cecylii, która wkracza w świat miłości, intryg i romansów.
💜 Najsilniejszym atutem tej książki jest mistrzowska kreacja bohaterów. Znajdziecie tutaj jednostki nieprzeciętne, o świetnie...

W sieci kłamstw i matactw.

Jak często zdarza nam się powtarzać - kiedyś to były czasy, lepsze czasy. A dzisiaj? Szkoda gadać człowiek człowiekowi wilkiem. Dla wszystkich, którzy tak myślą, "Niebezpieczne związki" będą doskonałą odtrutką, bo
czasy jak się okazuje, zawsze są takie same. Świat przedrewolucyjnej Francji zamieszkują owce i wilki. Te pierwsze liczniejsze, a...

Ciekawy pomysł, złożona intryga i piękny przykład sztuki wywieranie wpływu popularnie zwanej manipulacją. Książka składa się z samych listów wymienianych pomiędzy bohaterami, co na dłuższą metę może być nieco nużące. Z książką zapoznałem się w formie audiobooka i niestety tym razem lektor - Pan Roman Felczyński, nie okazał się mocną stroną tego wydania.

4 115
    3 769