rozwiń zwiń

Najpierw książka, później film (30.07.2019)

LubimyCzytać LubimyCzytać
30.07.2019

W tym tygodniu w naszym przeglądzie newsów ze świata książki i filmu przedstawiamy obrazy nominowane do Złotych Lwów. Zapraszamy również na dawkę informacji ze świata seriali. A na dokładkę proponujemy filmową opowieść o tancerzu rodem z Hawany.

Najpierw książka, później film (30.07.2019)

„Oficer i szpieg”, Robert Harris (wyd. Albatros)

Najnowszy film Romana Polańskiego, powstały na podstawie powieści Roberta Harrisa, ma szanse na Złotego Lwa. „Oficer i szpieg” znalazł się wśród 21 filmów w głównym konkursie 76. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Obraz opowiada o sprawie oficera Alfreda Dreyfusa, francuskiego artylerzysty żydowskiego pochodzenia, który został oskarżony o szpiegostwo na rzecz Niemiec. Historia ta na przełomie XIX i XX wieku podzieliła Francję. Oprócz filmu polskiego reżysera o prestiżowe wyróżnienie w weneckim konkursie powalczą między innymi „Joker” Todda Phillipsa, „Ad Astra” Jamesa Graya oraz „Malowany Ptak” Václava Marhoula na podstawie głośnej powieści Jerzego Kosińskiego.

„Bractwo Pierścienia”, J.R.R. Tolkien (wyd. Zysk i S-ka)

Powoli rozpoczynają się prace nad serialem „Władca Pierścieni”. Prawa do produkcji na podstawie książek J.R.R. Tolkiena za 250 milionów dolarów zakupił Amazon. Za superprodukcję odpowiedzialni będą reżyserzy i scenarzyści najgłośniejszych seriali ostatnich lat. Na ogłoszonej przez amerykańskiego giganta liście płac znajdują się między innymi pracująca przy „Breaking Bad” Gennifer Hutchison, znani z „Gry o tron” Bryan Cogman i Bruce Richmond czy odpowiedzialny za kostiumy przy filmie „Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi” Rick Heinrichs. Znamy również nazwisko pierwszego członka obsady – do rozgrywającego się jeszcze przed wydarzeniami z „Drużyny Pierścienia” serialu dołączyła Australijka Markella Kavenagh.

„Jack Ryan”, Tom Clancy (wyd. Buchmann)

Analityk CIA Jack Ryan i jego szef James Greer wracają do akcji. Amazon Prime Video pokazał trailer drugiego sezonu przygód opartych (dość luźno) na popularnych książkach Toma Clancy'ego. Serial jest uwspółcześnioną wersją powieści przygodowych amerykańskiego autora; zamiast Układu Warszawskiego i czasów zimnej wojny znajdujemy się w świecie pełnym terrorystów, z którymi walczy CIA.

W głównych rolach występują John Krasinski, Abbie Cornish i Wendell Pierce.

„Opowieść podręcznej”, Margaret Atwood (wyd. Wielka Litera)

Światowa premiera trzeciego sezonu serialu „Opowieść podręcznej” miała miejsce 5 czerwca, a platforma streamingowa Hulu właśnie ogłosiła zamówienie czwartej serii. Produkcja telewizyjna na podstawie dystopijnej powieści kanadyjskiej pisarki została nagrodzona dwoma Złotymi Globami i 11 statuetkami Emmy. Serial, w którym główne role grają Elisabeth Moss, Joseph Fiennes, Yvonne Strahovski, Samira Wiley i Max Minghella, w Polsce pokazuje stacja HBO. Sama Margaret Atwood powiedziała, że historia zapisana na kartach jej powieści jest nieustannie aktualna. Bardzo smutna i przerażająca to konstatacja.

„Niebezpieczne związki”, Pierre Choderlos de Laclos (wyd. Prószyński i S-ka)

Inżynier Mamoń w filmie „Rejs” pytał: „jakże może mi się podobać piosenka, którą pierwszy raz słyszę?”. Z tego samego założenia coraz częściej wychodzą twórcy filmów i seriali, oferując widzom prequele, sequele, spin-offy i odświeżone wersje. W ten nurt wpisała się amerykańska stacja Starz, która zamówiła 8-odcinkowy serial oparty na powieści Pierre'a Choderlos de Laclos „Niebezpieczne związki”. XVIII-wieczna powieść francuskiego autora była już wielokrotnie adaptowana zarówno na mały, jak i duży ekran. Najbardziej znana ekranizacja z 1988 roku w reżyserii Stephena Frearsa, z Michelle Pfeiffer, Glenn Close i Johnem Malkovichem w rolach głównych, została nagrodzona trzema statuetkami Oscarów.

„No Way Home: A Dancer's Journey from the Streets of Havana to the Stages of the World”, Carlos Acosta (wyd. Scribner)

Nominowana do pięciu „hiszpańskich Oscarów” ekranizacja bestsellerowej autobiografii Carlosa Acosty z samym tancerzem w roli głównej już 2 sierpnia trafi na ekrany kin.
Tytułowy Yuli to przydomek, który nadaje Carlosowi Acoście jego ojciec Pedro. Od najmłodszych lat Yuli ucieka od wszelkiej dyscypliny i edukacji; życia uczy się głównie na ulicach zaniedbanej dzielnicy w Hawanie. Jednak Pedro wie, że jego syn ma wrodzony talent i zmusza go do udziału w zajęciach tanecznych. Wbrew swojej woli i mimo początkowej niesubordynacji, Yuli zachwyca się światem tańca.
Wkrótce zaczyna tworzyć własną legendę, jako jeden z najlepszych tancerzy swojego pokolenia. Przełamuje tabu, stając się pierwszym czarnym odtwórcą roli Romea w prestiżowym Royal Opera House w Londynie, gdzie przez 17 lat rozwija niezwykłą karierę jako główny tancerz.

 


komentarze [3]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Sowia 31.07.2019 10:30
Czytelniczka

Wczoraj byłam na "Yuli", polecam ten film, nawet jak się nie zna postaci Carlosa Acosty!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
czomicz 30.07.2019 11:00
Bibliotekarz

Cóż...
Chyba jednak trzeba będzie wykupić ten abonament na Prime Video.
Dla Śródziemia wszystko! Boję się tylko grozy płynącej ze starożytnego powiedzenia "Gdzie kucharek sześć..."

Drogi Amazonie. Jeżeli zniszczysz Śróziemie ja będę jednym z trybików tego Legionu, który zniszczy Ciebie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 29.07.2019 10:12
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post