Apologetyka po prostu. Jak pomóc poszukującym i sceptykom w odnalezieniu wiary

Okładka książki Apologetyka po prostu. Jak pomóc poszukującym i sceptykom w odnalezieniu wiary Alister E. McGrath
Alister E. McGrath Wydawnictwo: W drodze Seria: Apologetyka religia
religia
Apologetyka
Mere Apologetics. How To Help Seekers And Skeptics Find Faith
W drodze
2020-05-01
2020-05-01
Dominika Krupińska

Ogólnie miałem tej książki nie czytać, gdyż uznałem że takich ogólnych wprowadzeń apologetycznych mam za sobą i tak sporo. Jednak nie żałuję. Publikacja nie podsuwa nam gotowych odpowiedzi, ale raczej prowadzi do wypracowania swojego apologetycznego podejścia, opartego o własne świadectwo i doświadczenia, ale przede wszystkim o to, że nie powinniśmy uczyć się wyłącznie apologetycznych regułek i argumentów, a brać pod uwagę z kim rozmawiamy, każdego traktując indywidualnie. Polecam.

Podtytuł książki ("Jak pomóc poszukującym i sceptykom w odnalezieniu wiary") dużo mówi o jej treści. Publikacja ta nie podaje gotowych odpowiedzi na wątpliwości związane z wiarą, ale pokazuje drogi, które mogą prowadzić do ich znalezienia. "Chcemy raczej zachęcić czytelników do opracowania własnych odpowiedzi" - pisze autor w jednym z rozdziałów. Książka napisana w bardzo uporządkowany sposób, który ułatwia przyswajanie treści. Polecam.

Trudnego zadania obrony przekonań religijnych za pomocą argumentacji historycznej i racjonalnej podejmuje się apologetyka. Kierując się chęcią wykazania braku konfliktów między nauką a religią oraz między rozumem a wiarą, ów dział teologii fundamentalnej uzasadnia podstawowe prawdy wiary (zwłaszcza chrześcijańskiej),broniąc jej równocześnie przed zarzutami przeciwników. Propozycją Wydawnictwa W drodze jest "Apologetyka po prostu", która wyjaśnia "Jak pomóc poszukującym i sceptykom w odnalezieniu wiary".

Lektura jest interesująca. Rozpoczynając od wyjaśnienia podstawowych kwestii apologetycznych (definicje, natura, odniesienia do ewangelizacji, kontekst kulturowy, ograniczenia),protestancki teolog Alister E.McGrath sprawnie przechodzi do zagadnień szczegółowych. Bada efektywność apologetyki w kulturze współczesnej (epoka nowoczesności i ponowoczesności). Rozpatruje podstawy teologiczne, stanowiące bazę dla apologetyki chrześcijańskiej (kontekst, teologiczna wizja rzeczywistości, analiza krzyża). Koncentruje się na tożsamości odbiorców: cytując teksty biblijne dopasowuje apologetykę do Żydów, Greków i Rzymian, rozważając równocześnie ich znaczenie dla kształtowania i przekazywania podejść apologetycznych. Rozpatrując racjonalność wiary chrześcijańskiej, wymienia i analizuje osiem tropów do niej prowadzących (stworzenie, dostrojenie, porządek, moralność, pragnienie, piękno, relacyjność oraz wieczność). Poszukuje również najlepszych sposobów na rozwiązywanie trudności związanych z wiarą.

Lektura jest obszerna. Ogrom pracy włożonej w jej powstanie świadczy o głębokiej znajomości tematu oraz kompetencji autora, który posiłkuje się przemyśleniami teologów chrześcijańskich i protestanckich, filozofów, psychologów, etyków, apologetów, biblistów, ludzi nauki, kultury i sztuki, poetów, dziennikarzy. Są również refleksje świętych, osób konsekrowanych i świeckich, ateistów. Fragmenty biblijne opatrzono siglami. Zastosowane cytaty zapisano w postaci wcięć, co czyni tekst bardziej przejrzystym. Pomocą służą przypisy (wyjaśniające i zarazem bibliograficzne),zamieszczone na końcu każdego rozdziału dodatkowe lektury (tylko obcojęzyczne) oraz alfabetyczny indeks.

Publikacja Wydawnictwa W drodze należy do literatury specjalistycznej, co znacznie zawęża grono odbiorców. Przeciętny czytelnik odłoży ją na półkę, jednak zainteresowani tematem (w tym wątpiący i poszukujący w wierze) bez wątpienia zostaną usatysfakcjonowani.

• Chrześcijaństwo
  • Do kupienia