Portret Marty Robin

2019-01-09
2019-01-09
Maria Żurowska
Marta Robin mistyka katolicyzm

Trochę za mało Marty w "Portrecie Marty" ;)

Trochę za mało Marty w "Portrecie Marty" ;)

Zbliża się czas, gdy nasza cywilizacja będzie mogła się uratować jedynie przez przeciwieństwo tego, co się powszechnie głosi ... czyli uratować się przez czystość, dobrowolne wyrzeczenia i ducha ubóstwa ... I znów mam problem. Te posoborowe książki są takie, że nie wiem czy zawierają to, co jest istotą rzeczy. Najbardziej podobały mi się konkrety, czyli przytaczane dosłownie (?) wypowiedzi Marty. Za mało ... jednak ... o Marcie. Rozdział VIII - oceniam na 1. Wydaje mi się, że takie przeintelektualizowane podejście do bohaterki jest błędne. Co do reszty ... Marta jako żywy całun ? Jakby w czyśćcu ? XX wiek - oddzielenie ludzkości od Boga - czyli ludzkość w ciemnościach - jedynym ratunkiem Hostia ? A co gdy Jej zabraknie ? Przez 52 lata jej jedynym pokarmem była Eucharystia. Marta symbolem przeBóstwienia materii i powstania spośród zmarłych ? Chrześcijańską odpowiedzią na "Nędzników" ?
Kusi mnie też by zestawić Martę Robin z Fatimą.
Fatima - Słońce
Marta - żyła w ciemności
Bramy piekieł nie przemogą.
Tylko czy to właściwe zestawienie?
Przyszłość to Jezus.

• Wiara, duchowość, religia