Władca liczb

Marek Krajewski Wydawnictwo: Znak, Edipresse Kolekcje Cykl: Edward Popielski (tom 6) kryminał, sensacja, thriller
Znak, Edipresse Kolekcje
edward popielski Marek Krajewski Czarny Kryminał kryminał retro retro wrocław
Edward Popielski (tom 6)
kryminał, sensacja, thriller
2020-03-05
edward popielski Marek Krajewski Czarny Kryminał kryminał retro retro wrocław

Od kryminału retro zaczęła się moja przygoda z kryminałem ogólnie i mimo wcześniejszych „uprzedzeń” potrafię szczerze rozkoszować się lekturą tego gatunku. Tym razem jednak nie było tak porywająco jak do tej pory. Być może upłynęło za mało czasu od poprzedniej powieści cyklu o Edwardzie Popielskim. Może, najzwyczajniej, nie zdążyłam się stęsknić za tym bohaterem i jego...

Do połowy bardzo wciągająca i intrygująca. Niestety później jak dla mnie zbyt brutalna i trochę chaotyczna. Duży plus za klimatyczne oddanie Wrocławia lat 50

Akcja powieści umiejscowiona jest w latach 50, zatem w czasach dla Polski bardzo trudnych i ponurych. Wrocławiem wstrząsa seria zabójstw, ofiary wyławiane są z rzeki, sprawa trafia w ręce nieocenionego Edwarda Popielskiego, który musi stawić czoła tajemniczemu przeciwnikowi. Belmispar, bo o nim mowa, jest tytułowym władcą liczb, który morderstw dokonuje według ściśle...

Kolejne spotkanie z bohaterem Marka Krajewskiego. Powojenne losy Popielskiego. Brudne, mroczne, okrutne miasto, przytłaczający klimat Wrocławia, ale w literaturze można się cieszyć takim światem. W życiu już niekoniecznie… Kolejna solidna pozycja, choć bez wielkich ochów i achów.

Uwielbiam. Bogaty język, wiarygodne postacie, historia miasta. Kiedyś słyszałam, że jest to pisarz brutalny... Myślę, że do cna prawdziwy. Historie brudne jak życie.

Na półkach: , , , , ,

Jak to się stało, że racjonalny Edward Popielski podjął się wytropienia tajemniczego "władcy liczb" demona Belmispara? I czy udało mu się rozwikłać zagadkę niewyjaśnionej fali samobójstw? Na te wszystkie pytania czytelnik znajdzie (lub też nie) czytelnik w szóstej części cyklu.

"Władcę liczb" czyta się szybko, fabuła i styl jak zwykle dopracowane w szczegółach. Odniosłam...

Historia kryminalna została dość przeciętnie przedstawiona i jest kompletnie niewiarygodna, ale to jeszcze nie powód, aby tak nisko ocenić książkę. Wpłynęły na to zupełnie chore sceny znęcania się nad zwierzętami - nie wiem co musi się człowiekowi kłębić w głowie, aby wpaść na coś takiego i jeszcze przelać to na papier.

Jak zwykle plus za styl, ale tym razem to wszystko. Nie wiem co się autorowi stało w pisanie, mam nadzieję, że to tylko wypadek przy pracy i przy następnych książkach będzie lepiej. Tu jest coś nie tak z fabułą, z zachowaniem (i myśleniem) bohaterów, z samą konstrukcją powieści i jeszcze z kilkoma innymi rzeczami. Ciągnęło się, zniechęcało, nudziło, a czasem nawet...

Obawiałam się, że zagadka matematyczna, wokół której rozgrywa się akcja książki, będzie średnio do pojęcia przez mój odwykły od szkoły mózg. Ale jak najbardziej każdy sobie poradzi :D.
Sprawa ma się już inaczej, jeżeli chodzi o wskazanie mordercy. Autor pozostawia poszlakę to tu to tam. Osobiście dałam się wodzić za nos za każdym razem.
Tempo akcji nie jest zawrotne....

1 771
    1 031