rozwińzwiń

Terapia na życie. Rozmowy z Dominiką Dudek i Małgorzatą Skowrońską

Średnia ocen

6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Psychiatria w medycynie. Tom 4. Dialogi interdyscyplinarne Dominika Dudek, Joanna Rymaszewska
Ocena 0,0
Psychiatria w ... Dominika Dudek, Joa...
Okładka książki Diagnozowanie i leczenie zaburzeń psychicznych w schorzeniach somatycznych. Diagnozowanie i leczenie Marta Anczewska, Dominika Dudek, Kamila Fuczyło, Marek Jarema, Izabela Jaworska, Łukasz Kunert, Sławomir Murawiec, Marcin Obrębski, Robert Pudlo, Marcin Siwek, Tomasz Szafrański, Adam Wichniak, Aleksandra Wierzbicka, Krzysztof Wojtasik-Bakalarz
Ocena 5,0
Diagnozowanie ... Marta Anczewska, Do...
Okładka książki Sztuka obsługi życia. O fobiach, nadziejach i całym tym chaosie Dominika Dudek, Piotr Żak, Bogdan de Barbaro
Ocena 6,3
Sztuka obsługi... Dominika Dudek, Pio...
Okładka książki Nie tylko mózg. Opowieść psychiatry o ludzkim umyśle Dominika Dudek, Maria Mazurek
Ocena 7,2
Nie tylko mózg... Dominika Dudek, Mar...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
17 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1853
1505

Na półkach: , , , ,

Psychoterapia stała się ostatnio bardzo modna wśród 30-40 latków z wielkich miast, wszyscy mówią o swojej terapii, a na miejsce do dobrego specjalisty czeka się miesiącami. To moim zdaniem dobry trend: jeśli ktoś ma problemy ze sobą czy z relacjami, warto je przepracować, obgadać ze specjalistą, jest wtedy nadzieja na lepsze, pełniejsze, bardziej szczęśliwe życie.

W tej książce niedawno zmarły znany krakowski psychiatra i terapeuta, syn wybitnego lekarza Juliana Aleksandrowicza opowiada o swoim długim życiu, ale przede wszystkim o tajnikach zawodu psychoterapeuty i robi to z dużą szczerością. Może te rozważania o zawodzie są największą wartością książki.

Co znamienne wyraża się Aleksandrowicz o profesji terapeuty niezbyt pochlebnie: „Koszmarny zawód. Wiem, bo sam go uprawiam. Nie daje pewności, nie ma jednej teorii, na której można by się oprzeć. Po latach ma się dość pacjentów.”

Mówi o dwóch typach psychoterapii, leczeniu albo pomocy. W pierwszym przypadku mamy zdiagnozowaną chorobę lub zaburzenia psychiczne (np. ataki paniki),chodzi wtedy o to, aby wyleczyć klienta. W drugim chodzi o pomoc psychologiczną: „dzięki której dana osoba nabywa nowych umiejętności psychospołecznych lub – jak to teraz się mówi – poszerza swoją samoświadomość.” Wówczas terapeuta: „ma robić to, czego życzy sobie klient. Bo to on najlepiej wie, co mu dolega. Korzystając ze znajomości różnych technik psychoterapii mogę jedynie pomóc mu w dojściu do samoświadomości, a zatem i zmienić jego zachowania, jeśli są one dla niego frustrujące.” A w pracy: „Najważniejsze jest, by psychoterapeuta słyszał i widział to, czego sam pacjent wyrazić nie może, bo nie jest tego świadom.”

Może najciekawsze jest to, czego nie mówi się klientom terapeutów, a powinni wiedzieć. Na przykład to, że wielu terapeutom nie zależy na szybkim doprowadzeniu do końca terapii, bo straciliby pieniądze, więc mogą spotkania z klientem przeciągać w nieskończoność. Poza tym mami się ludzi wyzdrowieniem, a dochodzi jedynie do poprawy samopoczucia, nie wiadomo jak dalece trwałego. Aleksandrowicz twierdzi też, że tylko: „od 50 do 60 procent przypadków osób korzystających z różnego rodzaju terapii uzyskuje poprawę.” Poza tym nie ma znaczenia, jak długo trwa terapia: „Coraz więcej badań naukowych pokazuje, że taką samą skuteczność ma kilkanaście spotkań CBT (cognitive-behavioral therapy),czyli psychoterapia poznawczo-behawioralna, jak i pięcioletnia psychoanaliza.” Niestety Aleksandrowicz nie podaje źródeł owych mocnych, ale i kontrowersyjnych stwierdzeń.

Książka zawiera też inne wątki. Sporo mówi Aleksandrowicz o dramatycznych przeżyciach wojennych – był wtedy dzieckiem i naprawdę sporo przeszedł. Pięknie opowiada o swoim mistrzu, Antonim Kępińskim, legendarnym krakowskim psychiatrze. Padają też poruszające słowa o ukochanych kotach: „To one sobie wybrały nas i one postanowiły u nas zamieszkać. To jest dla mnie ostateczny dowód, że w hierarchii bytów kot jest na szczycie.”

Dostaliśmy bardzo ciekawą, szczerą spowiedź a może testament terapeuty, bo profesor Aleksandrowicz zmarł kilka miesięcy po ukończeniu książki.

Psychoterapia stała się ostatnio bardzo modna wśród 30-40 latków z wielkich miast, wszyscy mówią o swojej terapii, a na miejsce do dobrego specjalisty czeka się miesiącami. To moim zdaniem dobry trend: jeśli ktoś ma problemy ze sobą czy z relacjami, warto je przepracować, obgadać ze specjalistą, jest wtedy nadzieja na lepsze, pełniejsze, bardziej szczęśliwe życie.

W tej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
96
36

Na półkach: ,

Książka ciekawa, napisana w formie luźnej rozmowy między prof. Dominiką Dudek, Małgorzatą Skowrońską a prof. Jerzym Aleksandrowiczem. Temat psychoterapii jest w niej "liźnięty" -zdecydowanie bardziej treść książki skupia się na życiu Jerzego Aleksandrowicza, wydarzeniom z dzieciństwa oraz jego pracy w krakowskim środowisku psychiatrów i psychoanalityków. Jest to dobra lektura na spokojny wieczór przy herbacie, aczkolwiek spodziewałam się, że będzie to pozycja obfitsza w treści dotyczące terapii jako takiej.

Książka ciekawa, napisana w formie luźnej rozmowy między prof. Dominiką Dudek, Małgorzatą Skowrońską a prof. Jerzym Aleksandrowiczem. Temat psychoterapii jest w niej "liźnięty" -zdecydowanie bardziej treść książki skupia się na życiu Jerzego Aleksandrowicza, wydarzeniom z dzieciństwa oraz jego pracy w krakowskim środowisku psychiatrów i psychoanalityków. Jest to dobra...

więcej Pokaż mimo to

avatar
541
120

Na półkach:

Znam historię doktora Twardego (ojca J.A) i książki Kępińskiego, więc było dla mnie bardzo ciekawe, jak w oczach syna i ucznia tych dwóch wielkich lekarzy wyglądała ta relacja. Z perspektywy czasu prof. Jerzy Aleksandrowicz dość surowo ocenia samego siebie. Są to wyznania chwilami szokująco szczere. Ciekawe, czy ta książka spodobałaby się Profesorowi? Mnie podobała się bardzo :)

Znam historię doktora Twardego (ojca J.A) i książki Kępińskiego, więc było dla mnie bardzo ciekawe, jak w oczach syna i ucznia tych dwóch wielkich lekarzy wyglądała ta relacja. Z perspektywy czasu prof. Jerzy Aleksandrowicz dość surowo ocenia samego siebie. Są to wyznania chwilami szokująco szczere. Ciekawe, czy ta książka spodobałaby się Profesorowi? Mnie podobała się...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    30
  • Przeczytane
    20
  • Psychologia
    3
  • Teraz czytam
    2
  • 2023 rok
    1
  • Osobowości
    1
  • Przeczytane w 2022
    1
  • Posiadam
    1
  • Medyczne
    1
  • Psychologia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Terapia na życie. Rozmowy z Dominiką Dudek i Małgorzatą Skowrońską


Podobne książki

Przeczytaj także