Wąska ścieżka. Dlaczego odszedłem z Kościoła

Okładka książki Wąska ścieżka. Dlaczego odszedłem z Kościoła Artur Nowak, Stanisław Obirek
Okładka książki Wąska ścieżka. Dlaczego odszedłem z Kościoła
Artur NowakStanisław Obirek Wydawnictwo: Agora biografia, autobiografia, pamiętnik
Agora
2020-02-26
2020-02-26
kościół katolicyzm chrześcijaństwo religia autobiografia

Okładka książki Jak rozmawiać o antyfaszyzmie przy wspólnym stole? Katarzyna Chmielewska, Kamila Ferenc, Agnieszka Graff, Małgorzata Gurowska, Elektra KB, Alevtina Kakhidze, Elżbieta Korolczuk, Adam Kozicki, Michał Kozłowski, Kaja Kusztra, Tomasz Szymon Markiewka, Małgorzata Mycek, Stanisław Obirek, Tomek Paszkowicz, Joanna Sarnecka, Magdalena Szpecht, Aleksy Wójtowicz, Agata Wrońska, Kuba de Barbaro
Jak rozmawiać ... Katarzyna Chmielews...
Okładka książki Gomora. Władza, strach i pieniądze w polskim Kościele Artur Nowak, Stanisław Obirek
Gomora. Władza... Artur Nowak, Stanis...
Okładka książki O świecie i sobie samych Zygmunt Bauman, Stanisław Obirek
O świecie i so... Zygmunt Bauman, Sta...
Okładka książki Papież Delfina Jałowik, Stanisław Obirek
Papież Delfina Jałowik, St...

Kolejna bardzo intersujaca książka opisująca Kościół od środka. Co ciekawe tym razem przez samego przedstawiciela który jakby nie było jest pewnego rodzaju autorytetem. Polecam

Mądra rozmowa ze światłym człowiekiem nie tylko o historii osobistej, ale też o współczesnej historii Polski i dniu dzisiejszym. Na szczęście Artur Nowak nie zabiera głosu zbyt często i jest przezroczysty.

Bardzo dobry wywiad. Stanisław Obirek jasno i przejrzyście pokazuje, na czym polega kryzys Kościoła katolickiego i gdzie leżą jego przyczyny.

Lubię sięgać po książki dotyczące Kościoła Katolickiego oraz ludzi, którzy są lub byli z nim związani. Dlatego nie mogłam sobie odmówić sięgnięcia po wywiad Artura Nowaka ze Stanisławem Obirkiem, pt. "Wąska ścieżka. Dlaczego odszedłem z Kościoła.". Wspomniana przeze mnie publikacja zaciekawiła mnie dlatego, że prof. S. Obirek to były jezuita z szalenie ciekawą przeszłością, który ma dużo do powiedzenia.

W rozmowie z Arturem Nowakiem Stanisław Obirek opowiada nie tylko o swoim odejściu z Kościoła, ale także o swoim życiu - w tym o dzieciństwie w pegeerze, studiach w Krakowie, doświadczeniach związanych z nadużyciami w Kościele, a także fascynacji zakonem jezuitów, studiach w Rzymie oraz o ludziach, z którymi się zetknął. Jednymi z najciekawszych wątków w tej rozmowie były dla mnie te fragmenty związane z pontyfikatem papieża Polaka oraz te dotyczące funkcjonowania Kościoła Katolickiego nie tylko tego polskiego, ale także tego, który funkcjonuje poza granicami naszego kraju. To sprawiło, że jeszcze bardziej zainteresowałam się tym tematem i postanowiłam go dalej eksplorować. Poza tym powyższa publikacja daje możliwość spojrzenia na papieża Polaka z innej niż dominująca w Polsce perspektywy - chłodnej, rzeczowej oraz krytycznej.

Jednakże życie profesora Obirka to również fascynujące spotkania i niezwykłe relacje z takimi osobistościami jak Lem, Różewicz, Kołakowski, Tischner czy też Bauman. To również liczne lektury. A to wszystko ukształtowało człowieka, który dusząc się w katolickiej doktrynie szukał swojej ścieżki.

"Wąska ścieżka. Dlaczego odszedłem z Kościoła." to jedna z najważniejszych dla mnie publikacji. Głównie dlatego, że otworzyła mi oczy na to jak dużo Kościół musi jeszcze zmienić, żeby ludzie przestali od niego odchodzić. Jednakże ta książka zachęciła mnie również do poszukiwań odpowiedzi na dręczące mnie pytania, a także własnej ścieżki, którą mogłabym podążać - niekoniecznie tej katolickiej. Poza tym rozmowa Artura Nowaka i prof. Obirka zmobilizowała mnie do poszukania chociaż kilku publikacji, o których wspomnieli. Zaopatrzyłam się chociażby w kontrowersyjną encyklikę Humanae Vitae, żeby się z nią zapoznać.

Zapewne nie zdziwi Was, że mój egzemplarz tejże książki jest cały popisany i opatrzony znacznikami. Mi to na pewno ułatwi powroty do konkretnych fragmentów. I to właśnie dlatego, że "Wąska ścieżka. Dlaczego odszedłem z Kościoła" dała mi dużo domyślenia bardzo ją polecam, bo wiem, że może pomóc wielu osobom nieco inaczej spojrzeć na Kościół Katolicki oraz sprawy religii w ogóle - tym bardziej, że cała rozmowa jest bardzo konkretna oraz prowadzona z szacunkiem do katolików i ich Kościoła.

Rzeczowo, bez chamstwa i agresji, ciekawie opowiedziana historia drogi życiowej.

"Wąska ścieżka. Dlaczego odszedłem z Kościoła" to książka w formie wywiadu. Tyle się nasłuchałam profesora Stanisława Obirka i mecenasa Artura Nowaka w podcastach, że podczas czytania słyszałam ich głosy, jakby to oni sami czytali daną kwestię.

Znaczniki:
- 161 różowych i pomarańczowych - kwestie kościelne;
- 70 niebieskich - postacie, książki, zdarzenia, o których chcę się więcej dowiedzieć i przeczytać;
- 106 żółtych - zabawne i interesujące fakty z życia profesora.

Niesamowita historia wstąpienia profesora do zakonu jezuitów. Naprawdę niesamowita! A zaczęło się od teatrologii studiowanej w ramach polonistyki.

Studia profesora w Neapolu i w Rzymie - to też niesamowite doświadczenia i przygody. Nie tylko siedzenie w salach wykładowych, ale też wycieczki krajoznawcze, spotkanie z prawdziwym życiem i ludzkimi tragediami, a nie tylko wkuwanie teorii.

Profesor nie zostawia suchej nitki na pontyfikacie JPII i jego doradcach "klakierach". Papież wprowadził rządy twardą ręką: albo jesteś z nami, albo przeciwko nam. Nie ma nic po środku. Zaprzepaścił wszelkie ustalenia Soboru Watykańskiego II m.in. deklaracją "Dominus lesus"(s.125). Osoby wzywane na dywanik były poddawane bolszewickim czy wręcz ubeckim przesłuchaniom, bez prawa obrony, a zarzuty były formułowane na podstawie donosów. Tak opowiadał belgijski jezuita Jacques Dupuis.

Nigdy nie interesowałam się zakonami. Zwłaszcza teraz, gdy dystansuję się do kościoła katolickiego. Jednak zakon jezuitów, a szczególnie jego historia, mnie fascynuje. Wśród jego członków są matematycy, fizycy, kosmolodzy, specjaliści w różnych dziedzinach nauk ścisłych. Ale są też i humaniści. Wyobrażacie sobie księdza kosmologa, który prowadzi centrum badawcze Copernicus Center? 🤯

Lektura "Wąskiej ścieżki" wzbogaciła moją listę (książek i autorów do przeczytania) o ogrom pozycji. Mam nadzieję, że niektóre z nich uda mi się dorwać na jakiś aukcjach internetowych lub w antykwariatach, bo często nie są już dostępne w regularnej sprzedaży.

Fascynująca znajomość profesora z Tadeuszem Różewiczem i Stanisławem Lemem.

W rozdziale "Polak katolik" profesor dosyć szczegółowo opisuje skąd wziął się ten mit. Sięga on wstecz aż do idei jagiellońskiej i potopu szwedzkiego. Obrywa się tutaj Mickiewiczowi oraz Sienkiewiczowi za spaczone utwory ku pokrzepieniu serc.

Znaczniki:
- 161 różowych i pomarańczowych - kwestie kościelne;
- 70 niebieskich - postacie, książki, zdarzenia, o których chcę...

Słaba, doprawdy słaba. Bohater wywiadu bardzo mało wnosi do naszej wiedzy. Pozycja nie jest ciekawa. Bardzo chciałem przeczytać inne książki S. Obirka – te po wystąpieniu z Kościoła - ale teraz już wiem, że nie będą ciekawsze od powyższej.
Przed przeczytaniem tego wywiadu miałem inne wyobrażenie o panu Obirku, np. że jest intelektualistą, naukowcem; rozczarowałem się – szkoda.
Ale jest jedna pozytywna wartość tej książki. Odejście księdza z Kościoła przestaje być tabu, daje wiedzę tym, którzy zmagają się z kryzysem wiary i nie mają odwagi na wykonanie tego kroku.

Wywiad Artura Nowaka ze Stanisławem Obirkiem to książka ze wszech miar godna polecenia. Obydwu panów bardzo cenię, a Stanisława Obirka podziwiam za wiedzę i rozległość horyzontów. Były jezuita opowiada o swojej drodze wejścia do i wyjścia z Kościoła. Jak sam mówi - nie żałuje żadnej z tych decyzji. Wbrew opiniom tych, którzy nie zrozumieli książki, nie ma ona na celu atakowania instytucji. Stanisław Obirek jest humanistą o dużej otwartości, wrażliwości, głęboko rozumiejącym świat i z tej perspektywy także patrzącym na problemy Kościoła. Dzięki jego opowieściom zawartym nie tylko w tej, także w innych książkach wydanych z Arturem Nowakiem czy samodzielnie lub w licznych wywiadach z nim można dużo dogłębniej zrozumieć, co trawi polski i światowy Kościół i jakie to ma konsekwencje dla rzeczywistości społeczno-politycznej.
Naprawdę warto przeczytać. Właśnie dla tej szerokiej perspektywy i możliwości lepszego rozumienia.

Szacunek za odwagę.

Szacunek za odwagę.

Nie pamiętam kiedy ostatnio czytałem wywiad-rzekę z kimś, kto zdumiałby mnie swą wiedzą w równym stopniu co profesor Stanisław Obirek. Lektura zwłaszcza dla wszystkich wychowanych w (na ogół niestety strasznie płytkim wydaniu) katolickim duchu, a w dorosłym życiu mają problem z instytucją kościoła katolickiego, jak również dla tych, którzy przy kościele wiernie trwają, lecz nie rozumieją decyzji swych bliskich o rozbracie z religią w takim czy innym wymiarze. Zaskakująco wiele można dowiedzieć się o kulisach życia duchownego w wielu aspektach.

• Religia

Dodaj cytat z książki Wąska ścieżka. Dlaczego odszedłem z Kościoła