Gwiazdka w Lovely Lane

Okładka książki Gwiazdka w Lovely Lane Nadine Dorries
Okładka książki Gwiazdka w Lovely Lane
Nadine Dorries Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Pielęgniarki (tom 4) literatura obyczajowa, romans
Pielęgniarki (tom 4)
Christmas Angels
Prószyński i S-ka
2020-03-24
2020-03-24
Magda Witkowska
pielęgniarki Liverpool przyjaźń

To czwarty, ostatni tom serii o Aniołach z Liverpoolu (w moim przypadku podzielony także na 2 części). Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, w szpitalu wsparcie dawane przez życzliwy personel może uczynić znośnymi nawet trudne chwile, a siła wspólnoty, jaką tworzy liverpoolska wspólnota dział cuda. W tym szczególnym czasie siostry w St Angelus marzą o wygraniu konkursu na najpiękniej udekorowany oddział. Z pielęgniarek poznanych we wcześniejszych tomach tu pojawiają się tylko Pammy i Beth, które będąc studentkami 3 roku z oddaniem opiekują się chorymi. Tym razem autorka skupiła się na losach sióstr oddziałowych - Aileen Paige oraz Tappsy. Ta pierwsza ma trudne relacje ze swoją siostrą oraz apodyktyczną i egoistyczną matką, która próbuje uniemożliwić jej karierę pielęgniarską choć ta zapracował na to iż została nową oddziałową w szpitalu. Natomiast ta druga w St Angelus pracuje od przeszło czterdziestu lat, na oddziale dla pacjentów zwłaszcza tych najmłodszych jest prawdziwym aniołem, a personel medyczny i pomocniczy traktuje jak swoją rodzinę. Za to w okolicy była chodzącą legendą, wszyscy ją znają i szanują. Bez wątpienia Gwiazdka w Lovely Lane jest najbardziej wzruszającym tomem. Polubiłam pielęgniarki ze St Angelus i ja jak najbardziej polecam całą serię.

Pammy i Beth bardzo chcą wygrać konkurs na najpiękniejszy wystrojony oddział w szpitalu. W dekoracjach pomagają wszyscy, dzięki czemu wygrana jest na wyciągnięcie ręki. Pośród niezamieszkałych budynków policjanci Freddie i Norman znajdują na śmierć zagłodzone i nieprzytomne niemowlę. Natychmiast podejmują akcję ratowniczą. Siostra Paige nigdy nie zaznała spokojnych świąt. Wszystko wina jej mamy, która za wszelką cenę chce aby dziewczyna do końca życia była sama, wtedy będzie mogła poświęcić się pracy i opiece nad matką, która rzekoma nie jest tak bardzo chora na jaką wygląda.
Autorka przenosi nas do świata, gdzie nawet najbiedniejsi starają się pomagać innym. Każdy wspiera swoich najbliższych, sąsiadów. Nawet jeżeli dziecko z domu obok zachoruje, każdy stara się jak może i otacza opieką wszystkich domowników.
Książkę przyjemnie się czyta, nie ma czasu na nudę. Bardzo polubiłam pielęgniarki ze St Angelus. Szkoda że to już ostatni tom, ciężko było się z nimi rozstać.
Całym sercem mogę polecić całą serię o pielęgniarkach z Lovely Lane.

No i dotarłam do czwartej części serii o pielęgniarkach z Lovely Lane, ale wcale mnie to nie cieszy. Mam wrażenie, że to jeszcze nie koniec, bo losy bohaterek, które wybijały się na plan pierwszy w początkowych częściach zostały jakby zawieszone i aż proszą się o kontynuację. Liczę na to, że Nadine Dorries napisze ciąg dalszy i że zostanie on wydany w Polsce.
Ciągle jesteśmy w Liverpoolu w latach 50. i uczestniczymy w życiu personelu i pacjentów szpitala St Angelus. Bieda, niski stan higieny w dzielnicach portowych, choroby dziesiątkujące populację małych dzieci, archaiczne konwenanse dotyczące roli kobiet w społeczeństwie i zmaganie się ze zmieniającym się światem. Z tymi problemami muszą walczyć pracownicy ze szpitala w magicznym okresie bożonarodzeniowym.
Autorka równolegle wprowadza do powieści kilka wątków. Jest historia nowej oddziałowej i jej trudnych relacji z apodyktyczną i egoistyczną matką, która próbuje uniemożliwić córce karierę pielęgniarską; jest smutna opowieść o samotnej siostrze Tappsy i jej poświęceniu dla pacjentów, nawet kosztem życia osobistego; jest nawet wątek sensacyjny dotyczący znalezionego zagłodzonego i zaniedbanego chłopca, a także kontynuacja historii miłosnej między dyrektorką szkoły pielęgniarek a głównym portierem Dessim. Tłem dla tych opowieści są przygotowania do świąt Bożego Narodzenia i konkursu na najpiękniejsze dekoracje na oddziale szpitalnym.
Oprócz ciekawych historii bohaterów Nadine Dorries przedstawia obraz życia w Anglii w czasach tużpowojennych, w okresie wprowadzania bezpłatnego systemu opieki zdrowotnej. Podkreśla tu, że dla niektórych te zmiany były trudne do zaakceptowania i budziły sprzeciw. W szpitalach jednak powoli dochodzi do zmian, które powodują, że zamężne pielęgniarki nie muszą już rezygnować z pracy, rodzice mogą odwiedzić chore dziecko nie tylko raz w tygodniu przez godzinę, a śmiertelność wśród noworodków spada dzięki nowym lekom i podniesienia stanu higieny na oddziałach.
„Gwiazdka na Lovely Lane” jest podnoszącą na duchu i dającą nadzieję powieścią o tym, że wsparcie dawane przez życzliwych ludzi może uczynić znośnymi nawet trudne chwile, a siła wspólnoty, jaką jest społeczność szpitalna, pomaga zmagać się z cierpieniem, smutkiem, a nawet śmiercią.
Cała seria bardzo mi się podobała, dlatego polecam ją miłośnikom powieści obyczajowych. Kto chce poznać Anioły z Lovely Lane musi jednak zacząć od początku.

Ciągle...

Wszystkie tomy ukazują trudne powojenne życie w Anglii. Bohaterowie zmagają się z biedą, stratą najbliższych, starymi konwenansami, a jednocześnie z tym co nieuniknione - nadchodzącymi "nowymi czasami". Wzruszająca empatia nie tylko do pacjentów ale i do drugiego człowieka (słynne już "królowo")- szkoda, że dzisiaj już nie jest tak oczywista. Szacunek dla pacjenta jaki ma służba medyczna budzi mój podziw. Dzisiaj w większości przypadków pacjent jest utrapieniem dla służby zdrowia. Uważam, że książka idealnie nadaje się na film

"Gwiazdka w Lovely Lane" to ostatnia dostępna w Polsce część serii "Pielęgniarki" autorstwa Nadine Dorries, która opowiada nam historię czterech uczennic pielęgniarstwa: Dany, Pammy, Victorii i Beth. Niestety w "Gwiazdce w Lovely Lane" pojawiają się tylko Pammy i Beth. Czytając poprzednią część serii możemy domyślić się powodu nieobecności Victorii i Dany w ostatniej części cyklu, jednak ja czułam dość spory niedosyt spowodowany brakiem zamknięcia ich wątków. Poza tym losy Beth i Pammy też pozostają tak trochę na uboczu, a bohaterkami tej części są: niezwykle oddana swym pacjentom siostra oddziałowa Tapps oraz Aileen Paige, młoda pielęgniarka, która właśnie otrzymała awans, a której apodyktyczna matka pragnie uniemożliwić karierę zawodową.
Akcja czwartej części "Pielęgniarek" koncentruje się na historii półrocznego Luisa, porzuconego przez rodziców, który w stanie krytycznym trafia na oddział kierowany przez Aileen.
W powieści tej nie brakuje nam oczywiście silnych i charyzmatycznych bohaterek drugoplanowych, czyli personelu pomocniczego w szpitalu St Angelus.
Podobnie jak poprzednie części serii, "Gwiazdka" też jest niezwykle wzruszająca i opowiada nam jak ważna jest przyjaźń, solidarność międzyludzka, wzajemne wsparcie, zaufanie i szacunek.
Podsumowując, według mnie jest to najsłabsza część tetralogii, ale mimo wszystko jest to propozycja godna polecenia. Nie mniej jednak, najpierw należałoby sięgnąć po poprzednie części serii.

Kolejna misja mafi i kolejne historie ukazujace ogrom miłości, jakim pielęgniarka może darzyć pacjenta. Historia Aileen i Freddiego daje ogromną wiarę na to że nawet po latach samotności można spotkać miłość życia i to nagle, choć trzeba się otworzyć na nią.
Książka idealna na okres świąteczny, ja już chciałam dokończyć tom za tomem więc u mnie jest to okres wiosenny, przez co trochę nie potrafiłam się wczuć i skupić w 100%

Czy wiadomo może, czy w Polsce zostanie wydana piąta część serii? Wiem, że została napisana:

"Gwiazdka w Lovely Lane" to ostatnia część serii "Pielęgniarki". Szkoda, bo chętnie dowiedziałabym się jak dalej potoczyły się losy pełnych oddania pielęgniarek.
Anglia. Lata 50-te XX wieku.
Na oddział dziecięcy szpitala St. Angelus trafia zagłodzony kilkumiesięczny chłopiec, personel z całych sił walczy o jego życie.
Apodyktyczna matka pragnie uniemożliwić karierę zawodową jednej z pielęgniarek.
A uwielbiana przez pacjentów siostra oddziałowa walczy w skrytości z nowotworem.
Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, siostry ze szpitala marzą o wygraniu konkursu na najpiękniej udekorowany oddział, tylko czy im się to uda?
Polecam!

Anglia. Lata 50-te XX wieku.
Apodyktyczna matka pragnie uniemożliwić karierę zawodową...

Szkoda, że to już koniec mojej przygody z Pielęgniarkami. Żałuję trochę, że nie poznam dalszych losów dwóch głównych bohaterek, których zabrakło w tej części. Bardzo polecam

Ostatnia część, przynajmniej dostępna w Polsce, sagi. Najsłabsza całej serii. Ponownie mnóstwo powtórzeń. Zabrakło mi głównych bohaterek, które poznajemy w 1 części.

• Sagi

Nadine Dorries Gwiazdka w Lovely Lane Zobacz więcej