Nie pozwól światłu zgasnąć. Tom 1

Okładka książki Nie pozwól światłu zgasnąć. Tom 1
Ewa Pirce Wydawnictwo: Wydawnictwo WasPos Cykl: Z muzyką do gwiazd (tom 1) literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Z muzyką do gwiazd (tom 1)
Wydawnictwo WasPos
2020-09-30
2020-09-30

Książka całkiem w porządku. Fajny początek w postaci tajemnicy. Akcja dzieje się szybko, ciekawa fabuła i cięte riposty. Ja polecam.

Kolejny przykład na to, że nie można sugerować się ocenami. Nie wiem dlaczego są takie wysokie. Lektura mnie nie porwała.

BOHATEROWIE: 9/10
AKCJA: 9/10
SPOSÓB PISANIA AUTORKI/A: 8/10
OKŁADKA: 8/10
KREATYWNOŚĆ: 9/10

KOCHAM wrażliwość tych bohaterów. Ewa Pirce odwaliła kawał dobrej roboty, książka jest cudowna! Bohaterowie są naprawdę świetni, sama historia niby niczym się nie wyróżnia a jednocześnie porywa. Bardzo podoba mi się fakt, że autorka plecie ich historię powoli, bez większych przerysowanych dramatów. Już dawno nie czytałam książki, w której obydwoje bohaterów jest strasznie wrażliwa- w najlepszym znaczeniu tego słowa, a jednocześnie są tak ... silni.
Cudowna!

BOHATEROWIE: 9/10
AKCJA: 9/10
SPOSÓB PISANIA AUTORKI/A: 8/10
OKŁADKA: 8/10
KREATYWNOŚĆ: 9/10

Ciężko miałam ocenić tę książkę. Spodziewałam się czegoś niesamowitego, lecz niesamowita nie była. Niemniej nie żałuję spędzonego z nią czasu. Momentami trochę się nudziłam, ale koniec końców mnie wciągnęła.

Neven Dalmatino jest trzydziestoczteroletnim niesamowicie zdolnym i sławnym wiolonczelistą.
Nikt jednak nie wie jaką cenę w przeszłości poniósł by być tu gdzie jest. Jest przystojny i bogaty, lecz bardzo samotny, żyje na walizkach gdyż dużo koncertuje. Wcześnie stracił rodziców, wychowywany przez dziadków. Dziadek Davor okrutny, wymagający, niesprawiedliwy, surowy oraz wspaniała babcia która choć kochała wnuka, nie potrafiła przeciwstawić się mężowi. Neven był pozbawiony beztroskiego dzieciństwa, dni wypełniała mu nauka gry na instrumencie, dziadek wymuszał na nim doskonalenie, wciąż nie był zadowolony. Minęło wiele lat, jest dorosły lecz nadal ma problem w kontaktach międzyludzkich, nie dopuszcza nikogo do siebie. Do czasu aż poznaje dwudziestopięcioletnią Wilhelminę, która jest skrzypaczką. Kiedy jej kariera w balecie legła w gruzach, odnalazła sens życia w muzyce i grze na skrzypcach. Jest zapatrzona w swego idola - Nevena, jeździ na wszystkie jego koncerty. I choć są zupełnie różni - Willow jest rodzinna, otwarta, spontaniczna, wesoła . Neven - wyważony, dystyngowany, taki sztywny można rzec. To łączy ich coś bardzo ważnego - miłość do muzyki, to ona właśnie pomoże znaleźć im wspólny język, otworzyć się i stawić czoła przeszłości i bolesnym wspomnieniom.
Jestem okładkową sroką więc kiedy tylko zobaczyłam, okładki obu tomów tej serii poczułam, że muszę je mieć. Drugi atut - znana autorka, którą cenię.
Ewa pisze bardzo przyjemnym , lekkim stylem, czytanie tej książki było prawdziwym relaksem.
Powieść napisana z perspektywy dwójki głównych bohaterów co bardzo lubię, gdyż mogę lepiej poznać postacie, dowiedzieć się co czują, o czym myślą. A są to naprawdę ciekawe osobowości, szczególnie Neven , przyznam iż nie spotkałam dotąd takiej osoby, która tak bardzo źle czuje się wśród ludzi. Natomiast podziwiałam Willow za jej upór, cierpliwość, to jak lgnęła do Dalmatino, jak koniecznie chciała wyciągnąć go ze skorupy w której się kryje. Ja już dawno bym odpuściła, czułabym się odtrącona i byłbym zniechęcona. Autorka w swej powieści pokazała nam jak ważna w życiu człowieka jest nie tylko muzyka, ale każda pasja, to ile daje satysfakcji oraz ból kiedy coś stanie nam na przeszkodzie do samorealizacji.
Ewa doskonale porusza się w tematyce muzyki klasycznej, operuje słownictwem, przytacza utwory, dobrze przygotowała się do napisania tej książki.
Co też rzuciło mi się w oczy, że ta powieść bardzo skupia się na uczuciach bohaterów, nie wydarzenia, a uczucia tu grają główną rolę.
Jest to historia dwojga ludzi, dotkliwie skrzywdzonych w przeszłości. O tym jak warunki w jakich się wychowywaliśmy wpływają na to, jacy jesteśmy jako dorośli. A także o dążeniu do spełnienia marzeń.
Ogromnie wstrząsnęła mną historia Wilhelminy, nie mogę pojąć że ludzie by osiągnąć to na czym im zależy, są zdolni do tak bestialskich czynów.
Szczerze polecam lekturę tej książki, to gwarancja na miły wieczór.

"Mam wrażenie, że jesteś brakującym elementem całości. Z tobą czuję, że mogę wszystko."

Neven nie miał swojego zdania, jego życie było zaplanowane przez jego dziadka. Robił co mu kazano, aż do dnia gdy postanowił to skończyć. Zamiast się bawić z innymi dziećmi, on pobierał lekcje gry na wiolonczeli. Izolacja sprawiła, że chłopak się w sobie zamknął. Dzięki ciężkim ćwiczeniom osiągnął sukces, odcinając się od dziadka. Stał się jednym z najbardziej pożądanych wiolonczelistów na świecie. Pewnego dnia poznaje Willow, a jego życie wywraca się do góry nogami. Dziewczyna krok po kroku wkrada się do jego myśli, serca. Nie przestaje o niej myśleć.

Willow od dziecka kochała balet, jednak pewnego dnia jej kariera legła w gruzach. Doznała kontuzji, po której nigdy więcej nie mogła zatańczyć. Odnalazła ratunek w muzyce klasycznej. Dla niej idolem był Neven - postanowiła więc, że rozpocznie naukę gry na skrzypcach.

Willow jest ciekawą, barwną postacią, która w sobie trzyma smutek. Często wyraża poprzez grę swoje emocje. Gdy poznaje swojego idola, nie może przestać o nim myśleć. Zauważa, że on ma problem, stara się mu pomóc. Neven jest przystojnym, ale i też zamkniętym w sobie mężczyzną. Nie potrafi mówić o swoich problemach do momentu gdy ją poznaje.

"Grałem dla kobiety, która jako jedyna sprawiała, że ból w klatce piersiowej stawał się bardziej znośny, a nienawiść do świata mniejsza niż miłość do tego instrumentu."

Połączyła ich wspólna tragedia, ale czy z tego wyniknie miłość?
Historia piękna, momentami łzy płynęły. Przy czytaniu czułam bardzo dużo emocji. Fabuła dopracowana, a historia wręcz porusza nasze serca. Kolejna książka autorki, która zapadnie w mojej pamięci. Niedługo pojawi się recenzja drugiego tomu.
Gorąco polecam!

Zanudziłam się, czytając tę książkę. Jest okropnie gruba, ale niestety akcji w niej brakuje. Musiałam się zmuszać do przewracania kolejnych kartek. Niestety przewidywalność fabuły nie pomagała. Styl autorki jest bardzo wyrafinowany, co również utrudniało mi wczucie się w sceny.

Piękna opowieść ♥

Piękna opowieść ♥

Mam problem z oceną tej książki. Po opiniach i opisie liczyłam na perełkę. Autorka operuje bardzo bogatym słownictwem i świetnym stylem, ale czegoś mi tu zabrakło... przeszkadzały mi również błędy osobowe. W wypowiedzi męskie wkradały się zwroty żeńskie. Musiałam cofać się o parę zdań, żeby złapać sens. Na pewno zrobię przerwę, zanim sięgnę po kontynuację.

Z wielką radością wyczekują nowych pozycji autorstwa Ewy Pirce. Zawsze podobają mi się jej powieści ze względu na jakość przekazywanych informacji. Za każdym razem,zasypuje mnie taką ilością słów, które potrafią zdziałać cuda.
W "Nie pozwól światłu zgasnąć" podjęła się trudnego i wrażliwego tematu.
W przepiękny sposób nadała muzyce wyrazistości. Bohaterowie,wspaniali i uzdolnieni, poprzez grę przekazywali wszystkie ukryte emocje. To,co działo się w ich duszach,to czym martwił się rozum,i to co podpowiadało serce.
Uważam jednak, że niepotrzebnie podzieliła tą historię na dwie książki.

Neven Dalmatino był mistrzem gry na wiolonczeli. To nie był wybór, tylko nakaz połączony z rozkazem i długimi latami wyrzeczeń. Wytresowany przez dziadka,przez potwora, który przez wnuka chciał spełnić swoje wyidealizowane marzenia. Z jednej strony zdobył wielką sławę. Z drugiej jednak był małym chłopcem, skrzywdzonym i wycofanym. Nie potrafił znaleźć przyjaciół, nie ufał bliskim relacjom, nikomu nie pozwalał się zbliżyć. Dopiero spotkanie młodej, niepozornej dziewczyny , kazało spojrzeć na wszystko z innej perspektywy.
Łączyła ich zdolność odczuwania muzyki, miłość do dźwięków. Poza tym byli całkowitym przeciwieństwem.
Wilhelmina Milburn nie mogła uwierzyć, że stanie na scenie że swoim idolem. Dzięki swojej pracy, niestrudzonemu wysiłkowi, wygrała konkurs i mogła zagrać razem z Nevenem. Dzięki niemu podniosła się po trudnych momentach swojego życia. Dzięki jego muzyce pokochała na nowo i nie straciła nadziei. Stał się jej mentorem, wzorem do naśladowania i marzeniem.
Gdyby nie tragiczne wydarzenia ,nie zwróciłby na nią uwagi. Co taka młoda osoba może wnieść do jego poukładanego życia?

W "Nie pozwól światłu zgasnąć" podjęła się trudnego i wrażliwego tematu.
W przepiękny sposób nadała muzyce wyrazistości. Bohaterowie,wspaniali i...