Idealne dziecko

Okładka książki Idealne dziecko
Lucinda Berry Wydawnictwo: Filia Seria: Mroczna strona kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Mroczna strona
The Perfect Child
Filia
2020-02-26
2020-02-26
Emilia Skowrońska

Pierwszy raz w życiu nie chciałem kończyć książki, bo przeczuwałem, że dalej stanie się coś strasznego czego nie chciałbym czytać. Ostatecznie zakończenie trochę mnie zawiodło i brakowało wg mnie jednego rozdziału z perspektywy Christophera. Mimo wszystko ze względów psychologicznych nie żałuję przeczytania tej historii, bo pierwszy raz w życiu podczas czytania byłem rozdarty pomiędzy dwie strony i nie potrafiłem postawić się po jednej stronie. Polecam każdemu, kto intersuje się ludzką psychiką i lubi ją analizować.

Małżeństwo Bauerów poznaje w szpitalu Janie, dziewczynkę po przejściach. Sami nie mogą doczekać się własnego potomstwa, dlatego postanawiają się biedaczką zaopiekować. Początek książki jest spokojny, aż się człowiek zastanawia, w którym miejscu pojawi się to napięcie charakterystyczne dla thrillerów. Nie bójcie się, przyjemnie będzie tylko do czasu.

Nie, to nie jest odpowiednia książka o opiece nad maltretowanym w przeszłości dzieckiem, tak samo jak "Szczęki" nie są filmem, z którego należałoby czerpać wiedzę o rekinach. Miałam takie wrażenie od początku i tylko utwierdziłam się w nim pod koniec. Z tego względu czułam pewien dyskomfort i ostatecznie wydaje mi się to trochę nie fair wobec osób, które autentycznie mają z takim tematem do czynienia. Autorka jednak sięgnęła po taki motyw i cóż, nie bez powodu często wykorzystuje się postać dziecka np. w horrorach. To zawsze jest szok, kiedy niewinny mały człowiek okazuje się być kimś zupełnie innym niż podejrzewaliśmy. Momentami było strasznie, przyznaję.

Jednak zamiast o Janie, więcej chcę napisać o jej nowych rodzicach. Od połowy książki jakby oboje stracili rozum, no co to miało być?! Wydarzenia zaczynają zmieniać się w show nieporadności życiowej, które ostatecznie wygrywa Chris. Nie mam pojęcia, jak on z tą swoją błyskotliwością zdobył tytuł doktora. Miłość do dziecka swoją drogą, ale w niektórych sytuacjach facet zachowywał się, jakby się z choinki urwał. Hannah również potrafiła doprowadzić mnie do wrzenia z irytacji, ale trochę łatwiej było mi ją zrozumieć. Imo, autorka trochę przesadziła i przestało to być dla mnie wiarygodne. I tak z łatwością doszliśmy do momentu, w którym jeden rodzic jest ślepy i głuchy, drugi nie wytrzymuje napięcia, a podopieczna wybucha niczym elektrownia w Czarnobylu.

Po czym następuje rozwiązanie i to dla mnie jedno wielkie "NIE". Nie, nie, nie zgadzam się na takie wytłumaczenie. To było pójście na łatwiznę.

Nie jest mi łatwo ocenić tę książkę. Z jednej strony to przerażająca i wstrząsająca historia, z drugiej im dalej w las, tym więcej zarzutów mogłabym wymieniać. Także niech będzie pół na pół, polecam sprawdzić samemu.

Nie, to nie jest...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Mimo swojej ciężkości lekko się przez nią płynie :) majstersztyk

Mimo swojej ciężkości lekko się przez nią płynie :) majstersztyk

Tendencyjna. Może dlatego, że jestem psychologiem z wykształcenia zupełnie inaczej odbieram tę pozycję. Przez większość książki współczułam tytułowemu dziecku, że trafiło na takich rodziców adopcyjnych (szczególnie matka) - totalnie nieprzygotowanych, z nierealistycznymi wymaganiami w stosunku do dziecka po takich trudnych przejściach. Autorka mogłaby zagłębić się trochę w psychologię traumy i rozwój dzieci. Cały czas czekałam, na bardzo przewidywalne zakończenie. Nie wspominając już o ilości absurdów, niezgodnych z logiką, fizyką i innymi dziedzinami nauki. Może za dużo wymagam, ale to nie jest horror ani fanatastyka, więc oczekiwałabym jakiegoś osadzenia w rzeczywistości i współczesnej nauce.

Czytając tę książkę po prostu nie mogłam uwierzyć w to co czytam. W głowie się nie mieści, że takie rzeczy się dzieją i takie "niezwykłe" dzieci są. Oczywiście jak to w przypadku pani Berry i jej twórczości, książka nie daje się odłożyć. Wciąga i uzależnia, pomimo niezwykle trudnej treści. Jeżeli chodzi o zakończenie, to ono mnie cieszy. (Każdy zasługuje na spokój i uśmiech na twarzy). Ktoś jak przeczytał całość, będzie wiedział o co chodzi. Bardzo polecam.

Znakomita książka. Świetnie napisana, nieoczywista. Lubię, gdy opowieść budzi emocje a tych tu zdecydowanie nie brakowało. No i dawno tak bardzo nie znienawidziłam bohaterki książki (psst... Nie jest to Hannah).

Dawno nie miałam takiej ksiiążki która wciąga od pierwszych stron,jestem zdziwiona że tyle zła może być w takim małym dziecku .Szczerze polecam.

Ależ mnie wciągnęła ta książka! Ileż tu było emocji, niedowierzania. Nie mogłam się oderwać, chciałam poznać jak najszybciej zakończenie całej tej historii. Nie czytałam jeszcze książki z podobnym motywem tak "niezwykłego" dziecka. Nie powiem nic więcej w czym ta "niezwykłość" się objawia, bo zdradziłabym wszystko a to nie ma być spojler tylko moja opinia.
Czytajcie, niesamowicie wciąga i zaskakuje.

Czytajcie,...

Oparta na wytartym schemacie, bardzo chciałam aby mnie zaskoczyła, lecz się nie doczekałam. Srednio mi się podobała.

Christopher i Hannah są szczęśliwym małżeństwem. Do pełnego spełnienia brakuje im tylko dziecka. Kiedy do szpitala, w którym pracują, trafia porzucona, sześcioletnia Janie, zapada decyzja, żeby wziąć dziewczynkę i dać jej prawdziwy dom. Jednak Janie nie jest zwykłym dzieckiem.

Książkę polecała znajoma na Insta, a że ufam jej ocenom, to od razu odpaliłam sobie audiobooka. Autorka właściwie od samego początku zapewnia prawdziwy rollercoaster emocji. Jak mnie to wciągnęło! I co tu się zadziało! Nie raz podczas słuchania miałam dreszcze. I, jak babcię kocham, w tym momencie się cieszyłam, że nie mam żadnego dziecka w domu, bo gdyby się dziwnie zachowało, to mogłabym zejść na zawał.

Nie, to nie jest horror. To jest historia, która może się wydarzyć i to mnie najbardziej przeraża.

Muszę jeszcze wspomnieć, że dałam się koncertowo wyprowadzić w pole, bo był moment, w którym już niczego nie byłam pewna. Potem ułożyłam sobie w głowie całą historię i… ponownie przyszedł taki moment 🫣 To jest naprawdę kawał świetnego thrillera. Pozostaje mi gorąco polecić i ostrzec, że kiedy już zaczniecie czytać, to nie odłożycie książki, zanim nie doczytacie do ostatniej strony.

Lucinda Berry Idealne dziecko Zobacz więcej