Czysta miłość. Q&A dla młodzieży

W drodze
2020-01-01
2020-01-01
nastolatkowie religia czystość

Bardzo fajna książeczka dla katolickiej, wierzącej młodzieży, przypomina o wartości wierności i czystości. Jednak książka jest tylko dla świadomie wierzącej (tj. z własnego wyboru) młodzieży - dla nich będzie w sam raz. Ludzi niewierzących, albo nieinteresujących się takim stylem życia nie przekona, a najpewniej uznają to za "głupie, godne politowania gadanie".

Istotą cnoty czystości jest zdolność do zachowania porządku moralnego w miłości. Ponieważ czystość uzdalnia do przeżywania małżeństwa w sposób moralnie piękny, ważnym jest, by kandydaci planujący zawrzeć sakramentalny związek, przygotowali się do niego w sposób w pełni świadomy i odpowiedzialny, z zachowaniem postawy czci wobec świętości, która obecna jest w sakramencie małżeństwa. Nakładem Wydawnictwa W drodze ukazała się "Czysta miłość. Q&A dla młodzieży", mająca na celu uświadomienie, że u podstaw wspólnego życia dwojga ludzi tkwi mocna i autentyczna miłość.

Zaangażowany w działalność duszpasterską Jason Evert zawarł w swoim poradniku bogactwo treści, która opierając się na cnocie czystości, podkreśla przewagę wzajemnego zrozumienia i przywiązania nad seksualnością. W krótkich rozdziałach autor w ciekawy sposób analizuje zagadnienia bezpośrednio związane z czystością, odpowiedzialnością, stałością, wolnością, miłością oraz rodziną. W rozważaniach Jasona znalazło się również miejsce na randki, dziewictwo, pożądanie, intensywność uczuć, czułość fizyczną, seks pozamałżeński, śluby i rozwody. Omówiona została także masturbacja, pornografia, homoseksualizm oraz bezpieczny seks.

Prezentowane przez autora konkretne przykłady zachowań nastolatków zostały poparte nauczaniem Chrystusa. Na szczególną uwagę zasługują: rozważanie „Co mówi Bóg?” (zestaw fragmentów Pisma Świętego Starego i Nowego Testamentu wraz z siglami, które odpowiednio dobrane stanowią Boże odpowiedzi na pytania postawione przez człowieka),propozycja „Co mam teraz zrobić?” (porady praktyczne przygotowujące na prawdziwą miłość) oraz „Codzienna modlitwa do Maryi”.

W swoich przemyśleniach Jason Evert posiłkuje się tekstami biblijnymi, wypowiedziami Jana Pawła II, analizami badań lekarskich oraz wynikami zestawień statystycznych dotyczących aktywności seksualnej wśród młodzieży. Pomocą służą również przypisy, które zawierają równocześnie treści bibliograficzne (niestety, tylko obcojęzyczne). Dodatek stanowi przegląd przykładowych stron internetowych (wraz z adresami),podejmujących temat czystości i traktowania sfery seksualności jako daru Bożego.

Publikacja Wydawnictwa W drodze przeznaczona jest dla nastolatków i ich rodziców, wychowawców, katechetów oraz duszpasterzy. Napisana została językiem interesującym i całkowicie zrozumiałym. Sięgający po "Czystą miłość" nastolatkowie nauczą się przewidywać konsekwencje swoich działań, przestaną utożsamiać seks z miłością oraz docenią wartość stałych związków. Lektura jasno pokazuje, że prawdziwa miłość rzeczywiście jest piękna i wartościowa.

Ocena: A czego się spodziewaliście, dyszki?

Wrażenia: Pouczająca lektura. Seks jest jak plaster, jak go naklejasz na rękę jednej osoby i zrywasz, to traci klej, aż się całkiem zużywa. A jak się masturbujesz, to nie będziesz w stanie prawdziwie pokochać swojego współmałżonka, bo będziesz go wykorzystywać. Nie jest to grzech mieć "pokusy homoseksualne", ale grzechem jest oddawanie się aktom homoseksualnym. Chociaż tyle dobrze, że nie trzeba kamieniami rzucać w gejów, bo to też stworzenia boże. Bezpieczny seks równa nas ze zwierzętami, bo trzeba je sterylizować, bo nie mają samokontroli. Pigułka "dzień po" zabija małe dzieciątka. I tylko wstrzemięźliwość chroni przed HPV (Szczepionka? Jaka szczepionka?). Jeśli facet spotyka się z młodszą od siebie dziewczyną, to jest wybrakowany, bo żadna w jego wieku go nie chciała, więc trzeba uważać na takich. Sposób w jaki dziewczyna ubiera się i tańczy wysyła samcom pewne wiadomości, jak spódniczka będzie za krótka, to nikt nie będzie cię szanował. "Jeśli kiedykolwiek walczyłeś w zapasach to wiesz, że ciało twojego przeciwnika podąży tam, gdzie skierujesz jego głowę".

Dla kogo: No zdecydowanie nie dla mnie! ;)

Ocena: A czego się spodziewaliście, dyszki?

• Opinie Firewarrior
  • Samodzielne