Biurwolandia.pl

3DOM
2018-01-01
2018-01-01
Wolny Rynek Libertarianizm Biurokracja Aborcja Wolność Państwo

Okładka książki Biblia e-biznesu Marcin Cichoń, Marcin Cisek, Kamil Czopek, Agnieszka Dejnaka, Jacek Dudzic, Maciej Dutko, Piotr Dywański, Marcin Godlewski, Jakub Jasiński, Marcin Kosiński, Paweł Królak, Paweł Krzyworączka, Maciej Lewiński, Paweł Lipiec, Przemysław Modrzewski, Piotr Motyl, Sławomir Panek, Krzysztof Rdzeń, Rafał Sadłowski, Mirosław Smużniak, Mirosław Szmajda, Piotr Szulczewski, Natalia Szwarc, Mariusz Wesołowski
Biblia e-biznesu Marcin Cichoń, Marc...

Ostrzegam, że po lekturze tej książki już nigdy nic nie będzie wyglądało tak samo. Już od samego wstępu Pana Janusza Korwin-Mikke, książka przypadła mi do gustu. Jest to bardzo przyjemny dla oka egzemplarz, którego kartki są śnieżnobiałe, a ogólna estetyka zachęca do lektury. Rozdziały są krótkie, czytają się ekspresowo i ujawniają fakty, o których większą część społeczeństwa nie ma pojęcia. Jest to owoc kilkuletnich esejów i felietonów autora.To tyle tytułem wstępu.

Autor z doświadczenia wie, jak wygląda prowadzenie firmy w UK i w Polsce. Objaśnia na czym polegają różnice i nie pozostawia złudzeń, że to wszystko nie idzie w dobrym kierunku. W Wielkiej Brytanii systemy podatkowe są z roku na rok uproszczone, w Polsce wprost proporcjonalnie utrudniane. Słów kilka pada również na temat kosztów posiadania pracownika, wywołując jeszcze większe osłupienie. Troszkę jest tam o kulturze, ciut o propagandzie (dla dobra jednostki, rzecz jasna!),garść ciekawostek ekonomicznych, mnóstwo faktów o których nie mieliście pojęcia, wiele przemyśleń na wszelakie tematy i mnóstwo powodów, by chwilę przysiąść i pomyśleć.

Informacje zebrane tu szokują. Zestawione kwoty nie napawają optymizmem. Każdy mieszkaniec Polski dźwiga potężne zobowiązania państwa.
Co musi zrobić państwo, by je spłacić, faszerować społeczeństwo kolejnymi benefitami, utrzymywać urzędniczą armię oraz zaspokajać potrzeby innych organów ,,publicznych"?
Ano łupić nas przy każdej okazji, zabierając nam prawie połowę wynagrodzenia, a z tego, co nam zostawi odbierać resztę danin w vatach, akcyzach, pitach, karach, mandatach, setkach opłat...

Gdyby nie sarkastyczny i ironiczny ton tej pozycji, mogła by wywołać nagłe pogorszenie nastroju. Wywołuje natomiast lawinę refleksji.

Czy jesteś na to gotowy?

Bardzo wiele emocji. Najpierw złość, że książka droga, a to tylko zbiór artykułów. Wkrótce fascynacja - te artykuliki są na prawdę niezłe. Znowu złość - bo autor nie zapytał, czy chcę czerwoną pigułkę, która otwiera oczy na biurokratyczny matrix. Na niebieską pigułkę nie ma już szans. Mogę się tylko jednoczyć w bólu z autorem. Nie zgadzamy się w pełni. Ale to chyba dobrze. Mam jednak do autora ogromny szacunek. Ironiczno-sarkastyczny charakter spisanych treści dodaje im atrakcyjności. Wśród przemyśleń po lekturze dominuje przeświadczenie, że zaangażowany sympatyk "dobrej zmiany" czy "polityki miłości" najpewniej nic by w sobie nie zmienił po lekturze tych treści. Z przyzwyczajenia tłumaczyłby działania swojej partii, czy nawet całego systemu utartymi sloganami. Jak wspomniał kiedyś Stanisław Michalkiewicz: jeżeli ktoś raz zrezygnuje z wolnej woli to nie ma już odwrotu.
Pan Marcin nie zrezygnował z wolnej woli. W swojej działalności dąży do świata swoich marzeń mając świadomość niemożliwości osiągnięcia sukcesu. Gorąco polecam lekturę. Każdy - nawet najkrótszy artykulik ma coś w sobie. Ciekawe jest też zakończenie, w którym wyjaśnia, że porzucenie wolnościowych ideałów przez dojrzewających młodych ludzi nie jest "dorośnięciem" tylko po prostu porzuceniem ideałów.

• X2020
  • Polecam