Zwykłe akcje, niezwykłe zyski oraz inne dzieła

Okładka książki Zwykłe akcje, niezwykłe zyski oraz inne dzieła Philip A. Fisher
Okładka książki Zwykłe akcje, niezwykłe zyski oraz inne dzieła
Philip A. Fisher Wydawnictwo: MT Biznes biznes, finanse
biznes, finanse
Common Stocks and Uncommon Profits and Other Writings
MT Biznes
2011-01-01
2011-01-01
Giełda GPW Inwestowanie Finanse Ekonomia

Warto ten punkt widzenia inwestycji giełdowych przeczytać .

Warto ten punkt widzenia inwestycji giełdowych przeczytać .

Napisana przez wielkiego inwestora, zrozumiała przez mniejszych. Książka Zwykłe Akcje Niezwykłe Zyski prowadzi za rękę przez proces analizy i myślenia o spółkach giełdowych w nietuzinkowy sposób. Przyznam, że wiele zarobiłem na wiedzy zawartej w tym dziele.

Książka bardzo starannie wydana i dla mnie to wszystkie plusy. Pierwsze 50 stron (z 350) to wstęp syna autora (zapewne ma prawa autorskie) opisujące a raczej wychwalające ojca i wyjaśniające - jak to w Ameryce - dlaczego był wybitny, dlaczego jego książka jest "dziełem" i dlaczego dzięki zakupowi książki mamy w ręku prawdziwy skarb. Sorry ale nie po to płacę za książkę o inwestowaniu żeby czytać 50 stron reklamy oraz biografii gościa, który średnio mnie interesuje jako człowiek. Typowy wypełniacz i akcja przeciwko rozczarowanym czytelnikom. Co do samych książek - jeżeli ktoś czyta podstawowe portale finansowe to wszystkie główne złote rady już zna. Część porad jest po prostu nieaktualna. Nie chcę rozwijać tematu żeby nie spojlerować. Jak dla mnie - pieniądze wyrzucone w błoto.

Książka o tym jak wybrać akcje, które dadzą nam duże zyski w przyszłości.

Książka o tym jak wybrać akcje, które dadzą nam duże zyski w przyszłości.

Pokaż mimo tovideo - opinia

To powinna być jedna z pierwszych książek, jakie ma przeczytać początkujący inwestor giełdowy. Nawet Warren Buffet docenił strategię Fishera i pod wpływem jego teorii zmodyfikował swój system.

Książka dająca praktyczne porady w wielu aspektach do analizy fundamentalnej. Problem jest taki, że większość rad nie ma odniesienia do osób bez odpowiednich kontaktów, możliwości dotarcia do źródeł w określonej firmie. W tym wypadku dla małych inwestorów książka nie ma większej wartości.

Książka o inwestowaniu. Jednak nietypowa, bo w aspekcie jakości zarządzania spółką i przez to wybitna, bo jest to jeden z najważniejszych czynników, które powinny być brane pod uwagę przy selekcji spółek. Sprawność, uczciwość, racjonalność zarządów, relacje z pracownikami i otoczeniem spółki... Tymczasem przez przeciętnego inwestora jest to zwykle pomijane jako mniej istotne, a przynajmniej za czasów pisania tej książki tak było. Fisher obok Grahama, to jeden z mentorów Buffetta. Książka mimo trochę cięższego stylu i zaangażowania terminologii fachowej udowadnia, że nie jest to ocena na wyrost, bo takie same twierdzenia i spostrzeżenia jak zawarte w książce widzimy w praktyce w sposobie na inwestowanie W. Buffetta.

Przeczytałem, mimo iż mój styl inwestowania jest inny od tego prezentowanego w książce. Dla osób inwestujących w wartość zapewne jedna z ważniejszych pozycji. Większość opisanych zasad jest ponadczasowa, jednocześnie pokazująca jak trudne i czasochłonne potrafi być dotarcie do wartościowych informacji.
Książka jest bardzo dobrze napisana i lekko się ją czyta.

Książka jest bardzo dobrze napisana i lekko się ją czyta.

Książka nie należy do "najłatwiejszych". Ale warto ją przeczytać. Podejrzewam że jeszcze kiedyś do niej wrócę.

Książka niestety zupełnie do mnie przemówiła, generalnie chyba z racji tego że autor opisuje inwestowanie w latach 1950-1960, które jednak różni się od tego co mamy dzisiaj. Dla przykładu: 15 cech które powinna mieć dobra firma dzisiaj kompletnie nie ma sensu, bo większości firm ze względu na konkurencyjność je wręcz musi posiadać, bo została by zmieciona przez konkurencje. Również inne porady nie potrafiły do mnie trafić.

Po przeczytaniu 200 stron "konkretną" dobrą radę, którą byłem w stanie zapamiętać było "kupuj w czasie wojny", która wydaje się jedną z najbardziej racjonalnych i skutecznych porad. Niestety, za pozostałą mniejszą połowę książki już podziękuje bo uważam że tylko stracę czas (a niezwykle rzadko nie czytam książek do końca).

• Inwestowanie
  • Do kupienia
  • Finanse
  • Giełda
  • Ekonomia

Dodaj cytat z książki Zwykłe akcje, niezwykłe zyski oraz inne dzieła