Rendez-vous ze śmiercią

Agatha Christie Wydawnictwo: Omega Cykl: Herkules Poirot (tom 19) Seria: Wielka Kolekcja Audiobooków Agathy Christie kryminał, sensacja, thriller
Appointment With Death
kryminał, sensacja, thriller
Tadeusz Jan Dehnel
Wielka Kolekcja Audiobooków Agathy Christie
Christie Rendez-vous ze śmiercią

Niezawodna Agatha Christie po długiej przerwie przywitała mnie zawiłą intrygą. Mały Belg to mój ulubiony detektyw, cenie sobie jego powściągliwość i konsekwencje. Książka na dwa wieczory, bo wciąga! Opisy Petry przepiękne.

Poirot nie pojawia się w tej tej powieści od razu. Daje nam to czas aby samemu wyrobić sobie zdanie o aktorach intrygi.
Intryga jest nieoczywista. Fajnie się to czyta.
Jedyne "ale" to motywacja do morderstwa - jest ona moim zdaniem za mało wyeksponowana jak na mój gust. Nie czuję się tutaj silnego usprawiedliwienia dla zobojstwa wrednej Pani

Na początku mało się dzieje, ale potem jest już lepiej. Zakończenie dla mnie zaskakujące, a to lubię.

"Rendez-vous ze śmiercią" z pewnością można zaliczyć do bardziej udanych książek Królowej Kryminału. Zagadka kryminalna rzeczywiście budzi spore zainteresowanie, a wytypowanie sprawcy zabójstwa wydaje się wręcz niemożliwe. Gigantycznym plusem jest, jak zwykle u Agaty, psychologia. Tym razem mamy do czynienia z dwoma tuzami, dla których ludzka psychika nie ma tajemnic, jest...

Wyjątkowo słaba część serii. Pamiętam ją całkiem dobrze, całość działa się gdzieś na Bliskim Wschodzie i intryga była dość poplątana, ale zakończenie niesatysfakcjonujące.

Przeczytałem wszystkie książki A.C. praktycznie ;) .

Długo nie dzieje się nic i morderstwo pojawia się dopiero w połowie książki. Lecz druga połowa przelatuje czytelnikowi bardzo szybko i jak zawsze u tej autorki zakończenie nie do przewidzenia.

Bardzo dobra książka z wyraźnie zarysowanymi postaciami... W końcu! Często w książkach Agathy Christie przeczytać można o wspaniałych zbrodniach i tajemniczych okolicznościach z zaskakującymi zakończeniami, ale bohaterowie są średnio interesujący i nieprzekonujący. W "Rendez-Vous ze śmiercią" czytelnik nie znajdzie może jakiejś niesamowitej kryminalnej intrygi, ale to nie...

Przeczytałem za jednym zamachem, żeby mieć to już za sobą. Prawie pół książki to obyczajówka, a nie kryminał - wielki zawód. Intryga nieciekawa, a rozwiązanie jej jeszcze mniej ciekawsze. Na koniec napiszę - ale są to tylko moje odczucia do naszego detektywa H.P, że jest on postacią dość irytującą, zwłaszcza w momentach kiedy mówi o sobie w trzeciej osobie.

Biorąc pod uwagę niewielką objętość książki samo wyjaśnianie zagadki stanowi dość pokaźną część książki, bo już mniej więcej po 2/3 książki Hercules Poirot rozpoczyna wyjaśnienia. Muszę przyznać, że rozkoszowałem się lekturą od tego momentu. Pokazywanie kolejnych ścieżek możliwego rozwoju wypadków by je następnie oddalić to istota kunsztu autorki. Na detektywa się nie...

Na półkach: , , , , ,

Najbardziej ekscytujący w tej książce jest pierwszy rozdział. A potem już nic się nie dzieje. Wielki zawód.

2 915
    1 020