Conan Barbarzyńca. Życie i śmierć Conana. Księga pierwsza

Okładka książki Conan Barbarzyńca. Życie i śmierć Conana. Księga pierwsza
Jason AaronMahmud Asrar Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Conan Barbarzyńca (2019) (tom 1) Seria: Conan - komiksy komiksy
komiksy
Conan Barbarzyńca (2019) (tom 1)
Conan - komiksy
Conan the Barbarian. The Life And Death Of Conan Book One
Egmont Polska
2020-02-26
2020-02-26
9788328198241
Bartosz Czartoryski
Conan komiks fantasy Jason Aaron

Okładka książki Thor kontra Loki John Buscema, Olivier Coipel, Gerry Conway, Jack Kirby, Stan Lee, Larry Lieber, Esad Ribić, Robert Rodi, Joseph Michael Straczynski
Ocena 6,3
Thor kontra Loki John Buscema, Olivi...
Okładka książki Conan Barbarzyńca: Exodus i inne opowieści Esad Ribić, Roy Thomas, Frank Tieri, Andrea di Vito
Ocena 5,8
Conan Barbarzy... Esad Ribić, Roy Tho...
Okładka książki Silver Surfer. Przypowieści Tan Eng Huat, Stan Lee, Mœbius, Keith Pollard, Esad Ribić, Simon Spurrier, Joseph Michael Straczynski
Ocena 7,1
Silver Surfer.... Tan Eng Huat, Stan ...
Okładka książki Loki: W potrzasku Lokiego, boga oszustw! / Bracia krwi Jack Kirby, Stan Lee, Larry Lieber, Esad Ribić, Robert Rodi
Ocena 5,5
Loki: W potrza... Jack Kirby, Stan Le...

Okładka książki Coda. Tom pierwszy Matias Bergara, Simon Spurrier
Ocena 6,5
Coda. Tom pier... Matias Bergara, Sim...
Okładka książki OKP Dolores 1: Ścieżka nowych pionierów Didier Tarquin, Lyse Tarquin
Ocena 7,2
OKP Dolores 1:... Didier Tarquin, Lys...
Okładka książki Kryzys bohaterów Tom King, Clay Mann
Ocena 6,5
Kryzys bohaterów Tom King, Clay Mann...

(Zbiorczo tomy 1 i 2)
Czego spodziewać się po historiach o Conanie? Rąbaniny, skąpo ubranych kobiet, potworow, bezczelnej arogancji i wojen. Wszystko to tutaj mamy. Jest głowny wątek rozpisany na lata i historie, ktore pokazują rożne momenty z życia Conana. Niektore lepsze, niektore gorsze - chyba nic więcej z takiego bohatera wyrzesać się nie da.

Do tego dobrze, czytelnie narysowane - choć momentami może brak tej oczekiwanej, barbarzyńskiej surowości. Okładki na końcu każdego tomu świetnie pokazują, jak rożnie można podejść do rysowania Conana - bardzo dobry dodatek.

Polecić to można miłośnikom takich prostych, ale stylowych historii - jest w tym jakaś magia i urok brutalnej siły i niemal nieśmiertelnego bohatera.

(Zbiorczo tomy 1 i 2)

Do tego dobrze, czytelnie...

Całkiem strawna przekrojowa dawka Conana. Każdy zeszyt opowiada inną historię z życie Conana - od rozbójniczej młodości po czasy jego królowania - całość spięta większym głównym wątkiem. Chętnie przeczytam drugi tom i dowiem się jak kończy się ta historia.

“Życie i śmierć Conana” ze scenariuszem Jasona Aarona to kawał solidnej i wciągającej przygody, całkiem zgrabnie nawiązującej do prozy Roberta E. Howarda. Jedyną znaczącą różnicą jest fakt, że w tej wersji głównym bohater jest w zasadzie superherosem. Sam szlachtuje hordy przeciwników, gołymi rękoma powala ogromne drzewa, nie męczy się, nie odczuwa bólu, rany goją się na nim jak na Wolverinie. Ale nie ma się co dziwić, taka specyfika wydawnictwa Marvel, które celuje w konkretnego odbiorcę. Pomijając to jednak, album broni się skrzętnie przygotowaną fabułą i wyrafinowaną narracją, która prowadzi czytelnika za rączkę przez przeszłość i przyszłość Conana.

Cała recenzja: https://tiny.pl/tzqmb

Przez ponad 15 lat komiksowy Conan nieprzerwanie kojarzony był z wydawnictwem Dark Horse Comics, które dostarczyło na rynek kilka interesujących albumów. Tylko garstka fanów pamiętała jednak, że potężny wojownik zagościł na łamach powieści graficznych za sprawą innej znanej firmy. Sytuacja zmieniła się w 2018 roku, kiedy to Marvel Comics odzyskało prawa do marki. W planach wydawniczego giganta zalazły się zarówno wznowienia klasyków, jak i pomysły na nowe serie (których miłośnicy uniwersum nie widzieli już od dawien dawna). Jedną z takich nowości jest wydany właśnie na naszym rynku pierwszy tomik cyklu „Życie i Śmierć Conana”. Komiks, po który warto sięgnąć aby przekonać się jak na tym poletku po latach przerwy radzi sobie Marvel i czy leciwy już Cymeryjczyk nadal ma w sobie to „coś”, co zachęca czytelnika do pozbycia się pewnych zasobów finansowych.
Bohater twórczości Roberta E. Howarda dobija już prawie do swojej dziewięćdziesiątki. Przez te dziesięciolecia na rynku pojawiły się dziesiątki, jeśli nie setki przeróżnych produkcji pokazujących jego niezliczone przygody. Automatycznie więc w umysłach wielu komiksowych czytelników (szczególnie tych młodszych) pewnie pojawia się pytanie, czy można wejść w tak rozbudowany świat bez wcześniejszego przygotowania? Na całe szczęście Marvel przygotował serię, która powinna zadowolić zarówno starych wyjadaczy, jak i osoby, które dopiero chcą wkroczyć w świat wojowniczego barbarzyńcy.

Jak sama nazwa wskazuje, cykl zostanie poświęcony burzliwemu i pełnemu przygód życiu Conana od momentu jego narodzin do chwili kiedy opuści on ziemskie tereny i stanie się on jednym z wojowników Croma. Fabularnie znajdziemy tutaj pewne nawiązania do oryginalnych tekstów Howarda (będące smaczkami dla znawców tematu), jednak w przeważającej większości mamy do czynienia z zupełnie nową historią pokazującą nieznane do tej pory (lub mniej znane) epizody z życia Cymeryjczyka.

Pod względem treści komiks prezentuje naprawdę bardzo dobry poziom, stając się jednym z najlepszych albumów ostatnich lat pokazujących erę hyboryjską. Przedstawione w pierwszym albumie zróżnicowane historie dosłownie ociekają krwią i nadmiarem testosteronu, czyli dokładnie tym, co powinno znaleźć się w dobrym komiksie o Conanie. Pierwsza część pokazuje, że raczej będziemy mieć tutaj do czynienia z komiksem mocno opisowym, w którym przewaga narracyjnych wstawek tekstowych nad dymkami dialogowymi jest dość wyraźna. W żadnym razie nie powoduje to spadku jakości całego dzieła, wręcz przeciwnie śmiało można napisać, że dzięki takiej formie, tytuł wydaje się jeszcze lepszy. Autor scenariusza Jason Aaron od lat zajmuje się najprzeróżniejszymi seriami Marvela, bardziej jednak skupiając się na tematyce superbohaterskiej. W stworzonym przez niego dziele widać jednak, że nie tylko odpowiednio przyłożył się do nowej pracy, co wyraźnie jest fanem twórczości Howarda. Jest to wyczuwalne w koncepcji samego pomysłu, który dosłownie epatuje iście „barbarzyńską” otoczką. Jedynym potencjalnym minusowym elementem całego scenariusza są przeskoki czasowe, do których można jednak dość szybko przywyknąć.

Cała recenzja na stronie:

Bardzo dobry komiks opowiadający o przygodach Conana Barbarzyńcy. Mamy wydarzenie spinające poszczególne opowieści, klimat znany z opowiadań Howarda i różne style rysowania. Mam nadzieję, że zostanie wydana kolejna część tej opowieści.

Dodaj cytat z książki Conan Barbarzyńca. Życie i śmierć Conana. Księga pierwsza