Rycerz Janek i instrukcja prawidłowego składania ofiar zapomnianym bóstwom

Okładka książki Rycerz Janek i instrukcja prawidłowego składania ofiar zapomnianym bóstwom Tomasz Grządziela, Jan Mazur, Robert Sienicki, Igor Wolski
Tomasz GrządzielaJan Mazur Wydawnictwo: Kultura Gniewu Seria: Rycerz Janek komiksy
komiksy
Rycerz Janek
Kultura Gniewu
2020-03-13
2020-03-13
fantasy science fiction komedia

Okładka książki Warchlaki na dyskotece: BLACK METAL Aleksandra Basak, Maciej Bobula, Ewa Ciałowicz, Ernesto Gonzales, Wojciech Gunia, Rafa Janko, Tomasz Kaczkowski, Cat Kaczmarek, Maciej Kamuda, Justyna Konopka, Kosiara, Kosmiczna ekspedycja kube, Jacek Kuziemski, Jerzy Łanuszewski, Leszczyk, Igor Myszkiewicz, Piotr Nowacki, Jakub Oleksów, Maciej Pałka, Karol Patoła, Mateusz Piątkowski, Beata Pytko, Mateusz Siemion, Robert Sienicki, Adam Święcki, Łukasz Traczuk, Przemysław Wideł, Mateusz Wiśniewski
Warchlaki na d... Aleksandra Basak, M...
Okładka książki Pomściciele Krzysztof Hain, Robert Sienicki, Filip Wiśniowski, XNDR
Pomściciele Krzysztof Hain, Rob...

Jakie pyszne pączki!

Rycerz Janek jest wielki zatem komiks o jego przygodach również musi taki być. Ogromny album, z wielkimi, kolorowymi planszami ukazującymi absurdalny świat fantasy, w którym autorzy kpią z wszystkich i wszystkiego, co tylko nawinie im się pod nóż. Mamy zatem tutaj do czynienia z porządną, a do tego krwawą (choć bez przesady),satyrą, gdzie tytułowy Rycerz Janek intelektem nie grzeszy, za to ma kupę mięśni, wielki miecz oraz nadzwyczaj szlachetne serce. Rzuć mu hasło "Krwiożercze demony przybyły" i wybiegnie z karczmy przez ścianę, aby ratować sytuację. Przy czym przytoczony przykład, autentycznie ma miejsce w tym komiksie.

Przyznaję, że dawno nie miałem do czynienia z tak udaną satyrą klasycznego fantasy. Swego czasu liczył w duchu, że będzie tym seria "Rat Queens", od której jednak odbiłem się niczym piłeczka kauczukowa. "Rycerz Janek" zapowiada się o niebo lepiej, choć oczywiście też jest przedstawiony w zupełnie innej konwencji niż wspomniana wyżej seria. Tutaj od pierwszej strony czytelnik doskonale wie, że całość opiewa żartem, kpiną i nieraz sporą dawką brutalności, choć to nadal nie "Kran", gdzie zwłokami smarowano ściany. Swoją drogą, może ktoś w końcu wyda tą serię u nas na nowo, bo jest zacna.

Wracając do naszego Rycerza Janka to pomaga on w tym albumie obalić pewnego złego i chciwego księcia. Tutaj autorzy ostro się pobawili koncepcją, odnośnie realiów podatkowych, jak wyglądają elity rządzące, podatki i tak dalej. Na deser mamy super broń i tajemniczy posąg, któremu oczywiście składa się krwawe ofiary. Czysty majstersztyk, przy którym nieraz wybuchałem gromkim śmiechem. Ciężko mi nawet wybrać ulubioną scenę, bo jest ich od groma i w ten sposób w zasadzie przedstawiłbym tutaj połowę komiksu. Warto też wspomnieć, ze sama konwencja mocno uległa zmianie, o czym możemy się dowiedzieć na końcu w materiałach dodatkowych. Obrazują one dobitnie ile pracy włożono w powstanie tego tomu i jaką drogę przeszedł Rycerz Janek nim zmierzył się (po raz kolejny) z biurokracją. Przynajmniej w jakimś stopniu. Czekam zatem na drugi tom i liczę, że Rycerz Janek znów uratuje sytuację w swoim iście heroicznym, wielki stylu.

Mega świetny komiks!!! Dowód na to że Polacy potrafią robić znakomite powieści graficzne. Dla mnie bomba. Tylko cena trochę za wysoka. Ale komiks wart przynajmniej 40zl. Kreska śliczna, detale bardzo szczegółowe. Widać ze się chłopaki przy tym napracowali. A nie jak w jakimś Drapaku… ja bawiłem się swietnie a komiks dołącza do mojej stałej kolekcji.

Bardzo fajna opowiastka dla młodszego, jak i starszego odbiorcy, pełna symboliki i dobrego humoru.

2020

Rycerz Janek i instrukcja prawidłowego składania ofiar zapomnianym bóstwom to kolejna komiksowa pozycja wydawnictwa Kultura Gniewu, obok nie można przejść obojętnie. Album będący przedstawicielem rodzimego rynku komiksowego to coś więcej niż tylko prosta opowieść fantasy. To awanturniczo-przygodowa historia z gigantyczną dawką absurdalnego humoru, która bawi się ogólnie przyjętą konwencją i dostarcza odbiorcy solidnej porcji rozrywki, dzięki której na jego twarzy maluje się szeroki uśmiech zadowolenia.

Akcja komiksu przenosi czytelnika średniowiecznego świata, który odbiega swoją formą od typowej krainy fantasy. Przeszłość łączy się tutaj bowiem z teraźniejszością, oferując solidną porcję „technologii”, której nie powinno tutaj być. W tych realiach funkcjonuje tytułowy rycerz Janek, który słynie nie tylko ze swojej muskularnej postawy, niebywałej siły, wielkiego dobrotliwego serca… ale również z ponadprzeciętnej naiwności i wielkiego fetyszu słodkości (pączków). Podczas swojej podróży trafia on do królestwa Zacnegostaw, gdzie tamtejszy władca Mścisław, mocno zafascynowany okultyzmem, postanawia wykorzystać prastary postument, aby umocnić swoją władzę. Kompletnie nie interesuje go fakt, że artefakt wymaga ofiary z krwi, jest on gotów na takiego poświęcenie (oczywiście części swoich poddanych). Jedynym ratunkiem dla królestwa wydaje się siostrzenica władcy, która próbuje go powstrzymać i przejąć tron. Pomocny w jej starania okaże się „Janek”, który w swoim stylu wmiesza się w kłopoty, o które nie prosił i nawet nie będzie tego świadomy.

Jeśli chodzi o fabułę, jak i zaserwowaną tutaj intrygę, to jest łatwo, prosto i przyjemnie. Nie ma tutaj nic, co mogłoby mocno zaskoczyć czytelnika. Nie oznacza to jednak braku wyrazistości. Scenariusz komiksu autorstwa Sienickiego i Mazura stawia głównie na niesamowity humor, który dość mocno dedykowany jest starszemu czytelnikowi. Można byłoby tutaj parafrazować tytuł pewnego znanego filmu i napisać, że „nie jest to komiks dla młodych ludzi”. Byłaby to jednak mocne niedopowiedzenie, bowiem po album może sięgnąć każdy, jednak zależnie od wieku będzie go odbierał zupełnie inaczej. Dla kogoś młodszego będzie to prosta i kolorowa opowieść fantasy. Starsi odbiorcy dostrzegą zaś tutaj solidną porcję satyrycznego/prześmiewczego humoru i całą masę popkulturowych nawiązań. „Rycerz Janek” jest bowiem prawdziwym humorystycznym roller coasterem, który czerpie z rynku pełnymi garściami i wszystko dostosowuje do swojej własnej rozrywkowej formy. Dzięki temu efektem finalnym jest dzieło, którego lektura wywołuje szeroki uśmiech zadowolenia.

Integralną częścią dowcipnej fabuły, jest świetna cartoonowa oprawa graficzna. ...

Cała recenzja na:

Zainteresowanych zapraszam do oficjalnej recenzji.

Zainteresowanych zapraszam do oficjalnej recenzji.

Przedobra rzecz. Mega precyzyjne rysunki pełne smaczków, świetny scenariusz oparty na bardzo ciekawej historii pełnej humoru i ciekawych bohaterach. Jedna z najfaniejszych rzeczy jakie ukazała się w na naszym rynku w ostatnich latach.

Rycerz Janek i instrukcja prawidłowego składania ofiar zapomnianym bóstwom to kolejna propozycja wydawnicza od Kultury Gniewu. Niech jednak nie zmyli was okładka. To nie jest historyjka dla dzieci. Komiks takich twórców jak Robert Sienicki, Jan Mazur, Igor Wolski i Tomasz Grządziela przeznaczony jest bowiem dla trochę starszych odbiorców. To nie tylko ciekawa awanturniczo-przygodową historia, ale i dawka absurdalnego humoru, subtelnych aluzji i zabawy konwencją.

Akcja toczy się w niby średniowiecznym królestwie – Zacnymstawie. Nie jest to jednak średniowiecze jakie znamy z historii. Jest to świat, w którym mieszają się przeszłość i nasza współczesność. W tych realiach osadzona jest enigmatyczna fabuła. Jednym z bohaterów jest właśnie tytułowy rycerz Janek, który wędruje po świecie prowadzony przez pewną wiedźmę. Gdy trafia do Zacnegostawu, nie wie jeszcze, że przeżyje tu przygodę swojego życia.

Władcy tego królestwa zginęli niedawno w wypadku. Władzę przejął książę Mścisław, który rządzi twardą ręką, co wzbudza sprzeciw społeczeństwa. Para się on również okultyzmem i prowadzi swoje tajemnicze poszukiwania i eksperymenty. Nie interesują go zaś problemy zwykłych mieszańców. Czy pojawianie się naszego bohatera zmieni coś w królestwie i jaką rolę odegra rudowłosa, niepokorna i zbuntowana księżniczka? Jedno jest pewne. Akcja jest przepełniona humorem i podąża w kierunku, który zaskoczy każdego. Dobra zabawa gwarantowana.

Przyjemność z lektury niesie również jej szata graficzna. Stylizowana jest na prostą historyjkę dla dzieci, operując typowo cartoonową kreską, w której najmocniej wyeksponowane są wyraziste kolory. Twórcy nie skąpią również wielu szczegółów, zarówno na pierwszym i drugim planie. W połączeniu z wartką i szybką akcją sprawdza się to idealnie, choć wymagało na pewno pracy.

Rycerz Janek to zabawna przygodowa opowieść dla nieco starszych czytelników. Choć już jakiś czas temu ukazała się na łamach magazynu Kolektyw, to dopiero teraz doczekała się pełnego wydania w takiej formie. Cały album to jedna wielka, pełna przygód i różnorodnego humoru, zabawa. Historia, która nie tylko nas porwie do tego fantastycznego świata, ale i zaoferuje sporo zabawy. To także epicki rozmach, mieszanka konwencji, kilka subtelnych aluzji i mnóstwo niezobowiązującej rozrywki. Czekamy na więcej.

Amerykańska przebojowość, mangowa ekspresja, frankofońskie perfekcjonizm i zero polskich kompleksów. proszę o więcej!

Komiksowo-przygodowa opowieść o losach pewnego niezwykłego rycerza - brzmi ciekawie, prawda? No dobrze, a co powiecie na dorzucenie do tego scenariusza wątków natury fantasy, lepiej...? A gdybyśmy tak otrzymali w tym zestawie również pokaźną porcją rubasznego i czarnego humoru...? Oczywiście - taka pozycja przedstawia się ze wszech miar intrygująco!!! Dlatego też przedstawiam wam znakomitą propozycję od Wydawnictwa Kultura Gniewu - komiks pt. "Rycerz Janek", który to zagościł właśnie na półkach dobrych księgarń w naszym kraju!

Opowieść ta przenosi nas do interesującego, quasi średniowiecznego świata fantasy, który to poznajemy na przykładzie Królestwa Zacnegostawu... To właśnie tam nadchodzi czas trudnych rządów nowo wybranego Księcia Mścigniewa, którego to decyzje nie spotykają się z przychylnością poddanych. Nie spotykają tym, bardziej, iż bieda, przestępczość, ale też i niesprawiedliwość, osiąga niespotykane dotąd rozmiary... Jednak oto pojawia się On - tajemnicy, nieznany i szlachetny Rycerz, określany imieniem Janek. To właśnie ta postać odegra tyleż ważną, co i specyficzną rolę w walce o lepszą przyszłość Królestwa, jak i również o bezpieczeństwo sąsiedniego kraju...

Znakomici, utalentowani i uznani twórcy tej opowieści w osobach Roberta Sienickiego, Jana Mazura, Igora Wolskiego i Tomasza Grządziela, zapraszają nas tym dziełem do spotkania z komediową opowieścią fantasy, która elektryzuje, fascynuje i bawi nas od pierwszej, do ostatniej strony. To na swój sposób szalone i bardzo pastiszowe spojrzenie na klasyczną historię fantasy ze średniowieczem w tle, w której to jednak nic nie jest takie, jakie być powinno w tego rodzaju relacji. Począwszy od samego obraz tej komiksowej rzeczywistości, poprzez niezwykłych i nietuzinkowych bohaterów, a kończąc na emocjach i specyficznym poczuciu humoru - wszystko nas tu najpierw zaskakuje, a następnie oczarowuje i zachwyca z wielką mocą!

Przygoda, polityczne intrygi, chęć zemsty, piękna niewiasta, walka z mieczem w ręku oraz pokaźna porcja wydarzeń o nadprzyrodzonej mocy - to główne elementy scenariusza tej opowieść, który to jest ciekawym, często zaskakującym, jak i przede wszystkim piekielnie inteligentnym. Inteligentnym w tym sensie, że każdy dialog i każdy kadr mówi tu więcej, aniżeli mogłoby się to nam wydawać, gdyż mnogość subtelnych aluzji, znaczeń i konwencji, jest tu przeogromna. Pierwszą zasadą tej relacji wydaje się bowiem to, by nas zaskoczyć i rozśmieszyć absurdem, a dopiero potem zaintrygować emocjami i samą akcją, co było odważnym zamysłem autorów, ale co też w mej ocenie absolutnie się sprawdziło. To lektura, która jest nieprzewidywalną i urzekającą nas swoim naprawdę niezwykłym klimatem...

Klimat, ale też i charakter tej komiksowej opowieści, tworzy z pewnością niezwykle piękna dla oka szata ilustracyjna, autorstwa Igor Wolskiego (rysunki) i Tomasza Grządziela (kolory),którzy to stworzyli tu wspólnie wspaniałe obrazy. To lekka i płynna kreska, znakomite kadrowanie, dbałość o szczegóły z pierwszego i drugiego planu, jak i wreszcie nutka karykatury, która znakomicie łączy się z całościowym, bajkowym charakterem tych ilustracji. Co do kolorów, to można zachwycić się ich bogactwem i perfekcją wyboru, gdzie to ciemne barwy znaczą bardziej mroczne fragmenty, zaś jasne przypadają na komediowe akcenty relacji. To bardzo okazała szata, której pozytywnego efektu dopełnia także efektowne wydanie tego komiksu (duży format, twarda odkłada, doskonałej jakości papier i druk),które czyni spotkanie z tym tytułem naprawdę bardzo przyjemnym.

Głównym zamysłem autorów - jak mniemam, było rozbawienie czytelnika. I to udało się tu osiągnąć w pełni, gdyż oto rozśmiesza nas już sama postać tytułowego bohatera komiksu - Janka, który jest tyleż odważnym, silnym, prawym, co i naiwnym młodzieńcem o dziecięcej perspektywie postrzegania rzeczywistości, co zresztą prowadzi go do wielu nieporozumień i kłopotów. Na tym jednak komediowe akcenty się nie kończą, by wspomnieć chociażby o mieszkaniu wiedźmy w postaci przyczepy kampingowej, czy też chociażby samym obrazie obliczy i sylwetek bohaterów - m.in. pewnej odważnej panny z warkoczami. To rubaszny, ale i zarazem ciepły humor, który rozbawi tak młodszego, jak i starszego czytelnika.

Spotkanie z niniejszą opowieścią oceniam jako bardzo udane, gdyż oto bawiłam się przy tej lekturze świetnie, co rusz śmiejąc się na cały głos, ale też i ekscytując kolejnymi losami tytułowego bohatera. I przyznam szczerze, że dawno już nie miałam okazji spotkać tak dobrego, komediowego komiksu, a tym bardziej w naszym rodzimym wydaniu, co już samo w sobie mówi wiele o wielkości i jakości tej pozycji. I dlatego też - choćbym bardzo chciała, nie mogę doszukać się tu jakiegokolwiek słabszego elementy tego dzieła, gdyż począwszy od scenariusza, poprzez kreację miejsca akcji i postaci, a skończywszy na humorze i emocjach, wszystko tu "zagrało" w 100%.

Podsumowując - komiks "Rycerz Janek", to idealna propozycja dla miłośników zwariowanej komedii z przygodą i fantastyką w tle, która to zapewni im świetną rozrywkę i pozwoli zapomnieć o dręczących nas w ten trudny czas epidemii, zmartwieniach i lękach. Myślę, że właśnie na ten czas nie można byłoby wymarzyć sobie lepszej lektury, aniżeli ta. A poza tym jest to oczywiście bardzo dobra i mająca nam sobą wiele do zaoferowania opowieść, do której to poznania gorąco was zachęcam!

Wartka akcja, ciekawe gagi to zasługa scenarzystów. Plastyczny, różnorodny świat. widać świetną współpracę scenarzystów i rysownika. Świetne narysowane, bardzo dużo ciekawych detali i bardzo dobrze dobrane kolory. To zasługa rysownika i kolorysty. Udowadnia to, że bardzo dobrze dobrany zespół może stworzyć coś bardzo dobrego. Dla mnie jedyny minus to format, rozumiem chęć wyeksponowania świetnych rysunków w dużym formacie, ale gdzie takie kolosy zmieścić na półce. Mocne 8,5/10

• Komiksy
  • Komiks