Jano i Wito. Zapach świąt

Okładka książki Jano i Wito. Zapach świąt Przemysław Liput, Wiola Wołoszyn
Okładka książki Jano i Wito. Zapach świąt
Przemysław LiputWiola Wołoszyn Wydawnictwo: Mamania Cykl: Jano i Wito (tom 6) Seria: JANO I WITO interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
14 str. 14 min.
interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
Jano i Wito (tom 6)
JANO I WITO
Mamania
2019-11-20
2019-11-20
14 min.

Okładka książki Kraków. Przewodnik dla dużych i małych Barbara Gawryluk, Przemysław Liput, Łucja Malec-Kornajew
Kraków. Przewo... Barbara Gawryluk, P...
Okładka książki Jano i Wito czytają Przemysław Liput, Wiola Wołoszyn
Jano i Wito cz... Przemysław Liput, W...
Okładka książki Jano i Wito u lekarza Przemysław Liput, Wiola Wołoszyn
Jano i Wito u ... Przemysław Liput, W...
Okładka książki Jano i Wito uczą mówić CZ. Czerwona czapka Przemysław Liput, Wiola Wołoszyn
Jano i Wito uc... Przemysław Liput, W...

Na każdej stronie bohaterowie szukają choinki. Różne rzeczy mają podobny do niej kształt. Czy Jano i Wito, wraz z koleżanką Alą znajdą w końcu zapach świąt - prawdziwie drzewko?
Książka jest krótka, ma powtarzające się teksty, więc nadaje się idealnie dla najmłodszych dzieci.

Intrygujący pomysł. Widzę w tej kartonowej książeczce duży potencjał dydaktyczny .

Jano i Wito. Zapach Świąt 🌲🌲🌲
Kolejna świetna książka dla maluszków, krótka i miło ją się czyta. Wierszyki wpadają w ucho, ja zaczynam czytać a moja córka kończy, zadowolona, że już prawie umie czytać 😍 W nowych książkach podobno można potrzeć kartkę i złapać zapach świąt. Niestety, mamy wersję z biblioteki, ale to nie przeszkadza 😊

Jano i Wito. Zapach Świąt 🌲🌲🌲

Zbliżają się święta. Na dworze pana śnieg. Wszędzie czuć bożonarodzeniową atmosferę. A co robią Jano i Wito? W tej opowieści dwaj bracia… szukają choinki. Pewnie chcieliby ją pokazać Ali, która przyszła do nich w odwiedziny. W domu chłopców trwają świąteczne porządki, więc znalezienie bożonarodzeniowego drzewka nie jest wcale taką prostą sprawą. Sterta ubrań do prasowania, piramida słoików z przetworami czy półka pełna książek może bowiem do złudzenia przypominać choinkę! A może zapach igliwia pomoże chłopcom?

Nawiązanie do zapachu w tytule nie jest absolutnie przypadkowe. Tym razem nie znajdziecie w książce różnych faktur, zamiast tego jednak czekają na Was zupełnie inne sensoryczne doznania. Pocierając bożonarodzeniowe drzewko poczujecie… zapach choinki! I choć może nie jest to taki aromat, jakiego bym się spodziewała, to jestem przekonana, że dzieci będą zachwycone!

Cieszę się, że w bożonarodzeniowej opowieści Wioli Wołoszyn chłopcy pokażą maluchom wir świątecznych przygotowań. Będzie to świetne zaproszenie, by dzieci uczestniczyły w domowych porządkach. Z pewnością znajdzie się coś, w czym będą mogły pomóc! Wystarczy z resztą spojrzeć na Jana i Wita. A to przyniosą ozdoby, a to podadzą książkę. Może tylko w spiżarni zamiast pomagać, to podkradają smakołyki, ale czy to właśnie podjadanie nie jest jednym z bardziej uroczych elementów świątecznej gorączki?

Osobiście uważam, że „Jano i Wito. Zapach Świąt” to bardzo udany, świąteczny tytuł. Jest to kolejna książka Wioli Wołoszyn, która łączy lekturę z elementami zagadki, sensoryki i zabawy. Gdy do tego dołożymy fenomenalne ilustracje niezawodnego Przemka Liputa powstanie książka, po którą z pewnością maluchy sięgną z ogromną ochotą.

Gorąco polecamy „Jano i Wito. Zapach Świąt” małym czytelnikom od 1. roku życia.
Czytelnicze Podwórko

piszę tą opinie z 3miesiecznym opóźnieniem bo czas kwarantanny pozwala nadrabiać zaległości..ale w razie ewentualnego dodruku na tegoroczne święta - ksiazki bym nie poleciła i lepiej kupic cos innego

czemu? bo to wielki szum o nic.
miało pachnieć świętami i pobudzać zmysły.. a wyszło jak zwykle.. no chyba że dostaliśmy książkę w wersji bezzapachowej bo była promocja...?

książkę synek dostał na 6 grudnia bo chciałam wejść w klimat świąt i promowany efekt zapachowy mnie zachęcił do zakupu jednak odpakowując przy pierwszym czytaniu żadnego zapachu nie było czuć. przereklamowane

autorka podaje przedział wiekowy do 3 lat, syn miał niecałe 2 i nudził się strasznie... to zdecydowanie książka dla dzieci do 1,5roku maks

rysowanie w specyficznym klimacie ale raczej nie w moim guście.
plus? książka aktywizująca, można dobrze wykorzystać czas z maluchem jeśli się da zainteresować
ale zdecydowanie można znaleźć ciekawsze propozycje książek dla maluchów..

czemu? bo to wielki szum o nic.

Do świąt zostały 2 dni, ostatnie dni, aby ubrać choinkę najlepiej żywą pachnącą z lasu. U nas w domu nie ma żywej choinki, gdyż mamy zbyt ciepło i szybko igiełki opadają. Wydawnictwo Mamania w swojej ofercie wydawniczej posiada wspaniałą książkę, która przybliży nam zapach tej leśnej choinki.

Z czym kojarzą Wam się święta Bożego Narodzenia? Każdy ma inne skojarzenia, jedni wspominają pierniczki, które pięknie pachniały, innym odwiedziny rodziny a jeszcze innym zapach choinki.

"Jano i Wito. Zapach świąt". To kolejna część o tytułowych braciach. Tym razem rodzeństwo wraz z koleżanką Alą poszukują choinki. Przemierzają różne pomieszczenia w domu. Podczas poszukiwań napotykają różnych członków rodziny zajmujących się przedświątecznymi porządkami. Wszędzie gdzie zaglądają, widzą coś, co wyglądem przypomina choinkę, niestety nią nie są np. sterta ubrań, książki na regale, czy rośliny na kwietniku. Czy rodzeństwo znajdzie swoja świąteczną choinkę ??

Poprzednie części Jano i Wito troszeczkę się różniły. Teraz książeczka jest mniejsza i już nie posiada elementów do dotykania, czyli sensorycznych. Tym razem dzieci będą rozwijać inny zmysł, a mianowicie węch. W publikacji znajdziemy gałązkę pięknie pachnąca oraz piękną choinkę pachnącą świerkiem.

Książka zawiera kilka stron, na których umieszczono niewielką ilość tekstu. Dzieci mogą poćwiczyć spostrzegawczość, szukając prawdziwej choinki nie tej z ubrań czy z książek, choć są podobne. Ilustracje są kolorowe i bardzo przyciągają wzrok młodego obserwatora. Myślę, że książeczka może posłużyć jako pierwsza czytanka, gdyż zawarty w niej tekst nie jest trudny do samodzielnego czytania przez początkujące dzieci.

Książka jest cała tekturowa, więc posłuży dziecku dość długo. Rogi są zaokrąglone, co sprawia, że jest bezpieczna nawet dla najmłodszych dzieci, które przeglądają ilustracje. Jak widzicie same plusy. Gorąco polecam!!!

Spotkałam się z pozytywnymi opiniami o książkach Wioli Wołoszyn (no i trochę przez sentyment, bo studiowałyśmy razem na jednym roku),więc szukając czegoś o świętach dla półtorarocznego syna skusiłam się w księgarni na "Jano i Wito. Zapach świąt". Syn przez parę dni był zainteresowany książką, więc nie było tak źle, ja jednak spodziewałam się więcej. Element zapachowy książeczki to trochę niewypał, mnie kojarzył się z zapachami tanich odświeżaczy do toalet, a nie z zapachem prawdziwej choinki. Może spróbuję jeszcze zajrzeć do innych książek autorki.

1974

'Jano i Wito' to seria znanej blogerki Wioli Wołoszyn, którą niejednokrotnie widziałam na różnych blogach. Sama zainteresowałam się nią dopiero teraz, gdy wyszła najnowsza świąteczna część. Postanowiłam przekonać się, czy tytułowi bohaterowie rozkochają mnie w sobie.

Jano, Wito oraz ich koleżanka Ala szukają choinki w domu. Okazuje się, że nie jest to taka prosta rzecz, ponieważ sterta ubrań, odpowiednio ułożone książki czy słoiki, a także powieszone obrazki mogą imitować świąteczne drzewko. Czy uda im się odnaleźć to, czego szukają?

Autorka stworzyła krótką historię złożoną z prostych zdań, okraszona ciepłymi, uroczymi ilustracjami. Książka powstała w celu wspierania rozwoju mowy u maluchów i faktycznie podejrzewam, że przypadnie do gustu właśnie dzieciaczkom w okolicach dwóch, może trzech lat. W naszym domu bardziej interesuje się nią prawie ośmiomiesięczna córcia niż czteroletni syn, dla którego opowieść jest za prosta, krótka, pozbawiona konkretnego morału oraz okazji do poważniejszej dyskusji. Atutem tej lektury są dwa pachnące elementy, co jest niezwykle rzadko spotykane, a stanowi świetną atrakcję.

Jano, Wito oraz ich...

Niestety ta książeczka to duży zawód. Wszystkie poprzednie części to były u nas hiciory, natomiast Zapach Świąt okazał się niewypałem i totalnie nie wzbudził zainteresowania.

Pierwszą niemiłą niespodzianką, która od razu rzuciła się w oczy to zmniejszony format książeczki w stosunku do poprzedniczek. Tym bardziej niemiła, że nawet na oficjalnej stronie wydawnictwa w opisie widnieje format taki jak w poprzednich książeczkach.
Niestety także treść okazała się dużo mniej ciekawa, brak jest dzwiękonaśladownictwa, które zostało zastąpione obrazkami.

Element sensoryczny, który co prawda nigdy nie był najważniejszy (no, może poza kamieniem do miziania :)) również wypadł bardzo słabo, otóż ten "zapach świąt" wcale nie jest przyjemny.

Podsumowując: bardzo polecam wszystkie poprzednie części, natomiast Zapach Świąt radzę pominąć.

• Czytane z Julką
  • 📕 Przeczytane 2023