Jano i Wito. Wito idzie do żłobka

Okładka książki Jano i Wito. Wito idzie do żłobka Przemysław Liput, Wiola Wołoszyn
Okładka książki Jano i Wito. Wito idzie do żłobka
Przemysław LiputWiola Wołoszyn Wydawnictwo: Mamania Seria: Jano i Wito. Codzienne sprawy literatura dziecięca
23 str. 23 min.
literatura dziecięca
Jano i Wito. Codzienne sprawy
Mamania
2023-08-23
2023-08-23
23 min.

Okładka książki Kraków. Przewodnik dla dużych i małych Barbara Gawryluk, Przemysław Liput, Łucja Malec-Kornajew
Kraków. Przewo... Barbara Gawryluk, P...
Okładka książki Jano i Wito czytają Przemysław Liput, Wiola Wołoszyn
Jano i Wito cz... Przemysław Liput, W...
Okładka książki Jano i Wito u lekarza Przemysław Liput, Wiola Wołoszyn
Jano i Wito u ... Przemysław Liput, W...
Okładka książki Jano i Wito uczą mówić CZ. Czerwona czapka Przemysław Liput, Wiola Wołoszyn
Jano i Wito uc... Przemysław Liput, W...

Książka jest ok, pokazuje różne aspekty żłobka i przedstawia go jako pozytywne miejsce. Moja córka, która uwielbia swój żłobek, lubi wracać do tej książki. Jednak wielkim minusem jest redakcja tej publikacji... Była zrobiona po łebkach lub wcale. No i kwestia wieku Wita! Przecież nawet trzylatek rzadko kiedy buduje takie zdania 😀

Książeczka jakoś nas nie "porwała". Irytujące jest powtarzanie w każdym zdaniu imienia Wito. Poza tym moje dzieci zwróciły słuszną uwagę, że tytuł powinien brzmieć "Wito idzie do przedszkola", bo chłopiec jest zdecydowanie za duży na żłobek ;)

Mamusie i Tatusie macie dzieci żłobkowe? Jak sobie radzą? Chętnie do niego uczęszczają?

Wito zaczyna swoją przygodę, ze żłobkiem. To pierwszy dzień dziś. Pakuję do plecaka swój ulubioną poduszkę i kocyk. Towarzyszy mu mama, która dzielnie wspiera synka w końcu dla niego to ważny dzień. Wito czuje się w żłobku znakomicie. Nawiązuję znajomości, bawi się z dziećmi, zjada smaczne posiłki oraz maluje. Ale w końcu dopada go kryzys i mówi Pani, że tęskni za rodzicami. Jak poradzi sobie z tęsknotą? Czy będzie chciał jeszcze wrócić do tego miejsca?

Nasz mały bohater jest bardzo wytrwały i dzielny. Znakomicie sobie radzi w pierwszym dniu. Nauczył się sporo nowych rzeczy i cieszył się z każdej chwili spędzonej z dziećmi. Jednak, jak każde dziecko zatęsknił za rodzicami. Zrobiło mu się smutno. Pani zrobiła wszystko, aby Wito poczuł się lepiej, a czas upłynął mu szybciej i ciekawiej.

Książka idealna na rozpoczęcie przygody, ze żłobkiem, a także z przedszkolem. Chociaż w małym stopniu zminimalizuje starach i lęk przed wkroczeniem do żłobka. Dobrym przykładem w książęce jest postać Pani wychowawczyni i pokazanie, że nie trzeba wiele, aby dziecko poczuło się dobrze w nowym miejscu.

Książeczka ma grubą, ładną oprawę w pięknym kolorze. Znakomicie pokazuje relacje rodzicielski oraz nauczycielskie. Mówi też, jak ważne jest wspieranie dla dziecka. Bajeczne obrazki, które przykują każdy dziecięcy wzrok.

Wrzesień to koniec pewnego etapu i zarazem początek nowego🔥

Koniec wakacji 🙈 Koniec laby, spania do południa, wylegiwania się na słońcu, biegania boso po błocie😂

Czas do żłobka, przedszkola i szkoły🔥

Ale kto powiedział, że musi być nudno?

Moje dzieci nie znają słowa NUDA.

W żłobku, przedszkolu i szkole czują się bardzo zaopiekowani.

Nowi koledzy i koleżanki, nowe materiały dydaktyczne i czas na świeżym powietrzu to jest to, co moje dzieci kochają najbardziej.

A materiały mamy świetne, których w domu zazwyczaj nie ma 🤷‍♀️

Są wspólne wyprawy po skarby natury, wspólne prace, bardzo twórcze projekty, wspólne czytanie i leżakowanie.

A jak przytrafi się smuteczek?
Każdy ma prawo odczuwać smutek. Pozwólmy dzieciom na odczuwanie emocji i bądźmy dla nich wtedy wsparciem.
Od tego są przytulasy - lekarstwo na każde smuteczki.

Ale nie mówmy: "nie smuć się", bo to generuje tylko konsternację i złość. Wymyślmy pozytywny sposób wsparcia naszych dzieci.

Bliskość, wspólne czytanie mądrych książek, wspólne spędzanie czasu i rozmowa o tym co dzieci czują, dają nam gwarancję świetnej relacji ❤️

Wito idzie żłobka z serii Jano i Wito wydana nakładem @wydawnictwomamania
to świetna książka pokazująca wizję nowego miejsca, w którym dzieci zobaczą bezpieczną przestrzeń, w której można się odnaleźć.

Kto chce być w takim miejscu? Ja z przyjemnością ❤️
W jakim wieku macie dzieci? Macie na stanie żłobaska? Ja mam ❤️

Jeśli przed wami czas adaptacji w nowym miejscu to dajcie dzieciom pozytywne wsparcie, aby mogły z uśmiechami na twarzy wkroczyć do nowego świata przygód🌞

Wrzesień to koniec pewnego etapu i zarazem początek nowego🔥

Czas do żłobka, przedszkola i szkoły🔥

Ale kto powiedział, że musi być nudno?

Moje dzieci nie znają słowa NUDA.

W żłobku, przedszkolu i szkole czują się bardzo zaopiekowani.

Nowi koledzy i koleżanki,...

Do żłobka zabierze Was Wito, bohater znanej już dzieciom serii książek Jano i Wito, który idzie pierwszy raz do żłobka, a więc dla niego to całkiem nowe doświadczenie.

Ależ z tym dniem wiążą się emocje! Od ekscytacji i radości z uwagi na nowe przygody, poprzez lęk i tęsknotę za rodzicami. Wito dzielnie stawia czoło nowym wyzwaniom!

W tej krótkiej książce znajdziecie to, co maluszkom przyda się, podczas adaptacji i oswajania ich ze żłobkową rzeczywistością. Zmiana planu dnia, zajęcia, zabawy, posiłki, rozstanie z rodzicami, to często coś co może niepokoić dzieci, więc tutaj będą mogły zobaczyć jak może wyglądać przykłady dzień w żłobku. Książka delikatnie przygotowuje do tego dnia, jak i może być świetną formą na opowiadanie i tym co danego dnia dziecko robiło - może to samo co Wito?

Podoba mi się to, że przedstawiona została tutaj żłobkową różnorodność - czyli m.in. dzieci na różnym etapie rozwoju, co jak wiadomo jest całkiem naturalne. Zaobserwujemy także, że nie wszystkie maluszki od razu chętnie wbiegają do sali, a to również możemy napotkać w szatni.

W tej krótkiej książce znajdziecie to,...

Początek września to nie tylko ważna data dla dzieci w wieku szkolnym i przedszkolaków, swoją przygodę rozpoczynają wówczas także dzieciaczki w żłobkach. A przygotowanie maluszka (a zwłaszcza jego rodzica 😉 – wiem, co mówię, bo testowałam na własnej skórze) do puszczenia w świat takiego szkraba to wyzwanie. Gdy my kilka lat temu przygotowywaliśmy się do żłobka nie było na rynku książek w tym temacie, wspieraliśmy się tymi do adaptacji przedszkolnej, jednak to nie do końca było to…
„Jano i Wito. Wito idzie do żłobka” Wioli Wołoszyn to książeczka skupiona właśnie na adaptacji żłobkowej, w której wraz z lubianym przez dzieciaki bohaterem odkrywamy żłobek. Autorka w krótkiej formie (dostosowanej do maluchów) opisuje plan dnia w żłobku – od przyjścia do placówki, poprzez zabawę, posiłki, leżakowanie, aż do powrotu do domu. W ten sposób zapoznaje małego czytelnika z codzienną rutyną, która czeka go w żłobku opisuje to, czego może się tam spodziewać. Całość potraktowana jest jako nowa przygoda, a rodzice i opiekunka otaczają maluchy wsparciem i zrozumieniem dla ich emocji.
Autorka w subtelny sposób zaznacza, że dzieciom towarzyszyć mogą różne emocje i wszystkie są jak najbardziej ok. W warstwie ilustratorskiej Przemek Liput wyczarował swoją charakterystyczną kreską dużo radości, co wzmacnia poczucie, że żłobek naprawdę może być miejscem przeżywania ekscytującej przygody.
Książeczka ma niewielki format, twardą okładkę i papierowe strony, więc przy maluszkach warto być uważnym. Wito idąc do żłobka jest już chłopcem chodzącym, mówiącym i stosunkowo samodzielnym, w treści znajdziemy odwołanie do tego, że w placówce przebywają również dzieci mniejsze, w różnym stopniu rozwoju. Myślę, że dość sprytnie da się ją dostosować do własnych potrzeb i realiów.

Powoli zbliża się koniec wakacji i początek nowego roku szkolnego😍

Dla wielu dzieci będzie to pierwszy rok szkolny tak jak dla bohatera książki:
Jano i Wito. Wito idzie do żłobka- Wioli Wołoszyn i Przemka Liputa, wydawnictwo mamania

Książeczka jak wcześniejszą część, o której możecie przeczytać na moim profilu ma ten sam format, szatę graficzną i wykonanie. Twarda oprawa nadaje solidności, a miękkie strony wpływają świetnie na lekkość książki. Kolorowe obrazki z pewnością przyciągną uwagę najmłodszych czytelników, a sam tekst choć treściwy i z mądrym przekazem jest wprost idealnej długości na szybką bajkę przed snem lub wyjściem do szkoły. Co dla mnie najważniejsze to również i ta książka ma za zadanie przekazać cos dziecku nie tylko zabawić go na chwilę. Tu czytelnik towarzyszy Witowi w pierwszym dniu w żłobku. Poznaje zwyczaje tam panujące, miłą atmosferę i niektóre czynności i zabawy, które na co dzień towarzyszą małym maluchom w żłobku.
To świetna książka dla dzieci przed którymi pierwszy dzień szkoły, a obawy nie dają za wygraną. Książka daje takim dzieciom nadzieję, że bez rodziców może być na prawdę ciekawie i wesoło i budzi również zainteresowanie co może spotkać ich samych z tych aktywności co małego bohatera.

Wito szykuje się na pierwszy dzień w żłobku. Ale czuję, że jest na to gotowy. Kiedy bawi się, je czy leżakuje wszystko wydaje się być na swoim miejscu. Problem zaczyna się kiedy pierwsze dzieci zostają odebrane przez rodziców, a Wito zaczyna czuć się samotny i przestalraszony. Ale przecież każdy problem do się rozwiązać.
Czy Wito finalnie będzie zadowolony z pierwszego dnia w żłobku?

Zapraszam do czytania🥰

Powoli zbliża się koniec wakacji i początek nowego roku szkolnego😍

Dla wielu dzieci będzie to pierwszy rok szkolny tak jak dla bohatera książki:

Znacie już najnowszą serię dla maluchów o przygodach Jano i Wito? Muszę przyznać, że podoba mi się ona coraz bardziej! Dziś chciałam Wam pokazać drugi, najnowszy tom, znów w niecodziennej tematyce.

"Jano i Wito. Wito idzie do żłobka" to książka opowiadająca o przygotowaniach młodszego z braci do przygody ze żłobkiem. Wspólnie przeżyjemy z Wito i jego rodziną pierwszy dzień w żłobku, od poranka w domu, kiedy chłopiec z czułą pomocą mamy szykował się do wyjścia. Następnie zobaczymy jak poradził sobie w placówce, jednocześnie przyglądając się zasadom jej funkcjonowania oraz uczęszczającym do niej dzieciom. Dowiemy się co maluchy robią w żłobku, co jedzą, jak wygląda czas na drzemkę, w co bawią się na podwórku oraz w jakie grupy są podzielone. Na koniec, wspólnie z Wito, trochę zatęsknimy za domem, by wkrótce znaleźć się w ramionach taty.

To naprawdę fajnie napisana książka. Do tej pory nie spotkałam się z żadną pozycją dotyczącą adaptacji żłobkowej, jestem natomiast przekonana, że akurat ta jedna sprawdzi się w każdym domu. Podoba mi się, że ten okres w życiu malucha i całej rodziny został pokazany nie jako trudność, ale jako przygoda. W mój gust trafiają także barwne ilustracje oraz sam sposób przedstawienia placówki. To książka wesoła, momentami zabawna, ale także pełna bliskości, troski i szacunku do małego człowieka, dla którego w końcu żłobek to ogromna zmiana.

Bardzo ją Wam polecam i sama z niecierpliwością wypatruję kolejnych tomów❤️

Dopiero co jechali autem a dziś idą do żłobka! Ten czas tak szybko pędzi!

,,Jano i Wito. Wito idzie do żłobka" od @wydawnictwomamania to kolejna urocza książeczka dla najmłodszych z serii Codzienne sprawy.

Wito czeka nowa przygoda. Najpierw budzi buziakiem mamę, a następnie próbuje sam się ubrać i spakować. Gdy docierają do żlobka, część dzieci już się bawi i z radością wbiega do sali, a niektóre mają problem z rozstaniem się z mamą. Wito jest gotowy by iść do sali.

Dzień mija mu na zabawie, smacznych posiłkach, wyjściu na plac zabaw i drzemce. Mimo iż jest bardzo fajnie, Wito w pewnym momencie zaczyna tęsknić za rodzicami... To tylko jednak chwila!

Jeśli za kilka dni czeka Was adaptacja w nowym miejscu to ta książeczka będzie z pewnością dla Was bardzo pomocną. Zachęcam przeogromnie!

I muszę to dodać: Uwielbiam ilustracje od @przemekliput

Wydawca: @wydawnictwomamania
Seria: Codzienne sprawy
Data premiery: 23.08.2023
Wiek: 3-5

#mamania #wydawnictwomamania #janoiwito #witoidziedozlobka #auto #samochód #książkidladzieci #coziennesprawy #czytamdzieciom #mojedzieckoczyta #zlobek #przedszkole

Dopiero co jechali autem a dziś idą do żłobka! Ten czas tak szybko pędzi!

Jeszcze chwila, jeszcze tylko kilkanaście dni i tegoroczne wakacje będą już tylko wspomnieniem. Wiele rodzin szykuje się na zmiany, które wkradną się w dotychczasowe życie wraz z pierwszymi dniami września. Wiele maluchów rozpocznie swoją żłobkową przygodę.
Jak wesprzeć pociechy w trakcie tej życiowej rewolucji?
Dobrym sposobem może być wspólne czytanie książek, które pomogą oswoić dzieci ze żłobkową codziennością i przygotować je na nowe realia.
Jedną z propozycji jest książeczka od Mamania pt. "Jano i Wito. Wito idzie do żłobka" Wioli Wołoszyn z ilustracjami Przemka Liputa, która niebawem będzie miała swoją premierę.
Przed małym Wito wielki dzień. Chłopiec wstaje wcześnie. Tego ranka rusza z mamą w zupełnie obcą mu miejsce. Przed nim pierwszy dzień w żłobku, czyli placówce, gdzie spotykają się dzieci na różnym etapie rozwoju. Niektóre jeszcze nie chodzą i noszą pieluszki, inne już biegają i korzystają z nocnika.
Jak wygląda taki dzień? Przeczytacie szczegółowo właśnie w tym opowiadaniu.
Książeczka przybliża porządek dnia, jaki panuje w żłobku. Pokazuje, że rozłąka z rodzicem może być trudna, a w ciągu dnia zdarzają się chwile tęsknoty za bliskimi. Myślę, że to bardzo ważny fragment tej historii, który podkreśla, że emocje takie jak tęsknota czy smutek są zupełnie naturalne.
Dla wielu dzieci pierwsze dni w żłobku czy przedszkolu bywają trudne. Proces adaptacji jest kwestią indywidualną i u jednych trwa krótko, a innym zajmuje nieco więcej czasu.
Ta książeczka to fajna propozycja zapoznania się ze żłobkiem w domowym zaciszu. Dobra baza do rozmowy na temat nadchodzących zmian. I pewna forma wsparcia zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica, który także na prawo do emocji i zmartwień "jak to będzie".
Polecam serdecznie!

Jak wesprzeć pociechy w trakcie tej życiowej rewolucji?
Dobrym sposobem może być wspólne czytanie książek, które...

• 📚 Mam na półce
  • Przeczytane Marcelince