Wielka piątka

2019-09-29
2019-09-29
2009-02-01
Alicja Laskowska
sens istnienia sens życia rozwój osobisty motywacja

Mimo iz, momentami przekoloryzowana, bardzo lekkostrawna powieść o tym, jak powinien wyglądać dobry leader. Książka trochę trąci coachingiem, ale w bardzo obrazowy sposób przedstawia to, jakie cechy posiada dobry szef.

Rady zawarte w książce wydają się być rzetelne. Przyjemnie się czytało ten opowieścio-poradnik :)

Baaaardzo mocno coachingowa w amerykańskim stylu. Niemal nie da się czytać. To, że historia jest zmyślona można się domyśleć po dwóch stronach. Ale trzeba dużo silnej woli, żeby wybrać kilka rodzynków z tego słowotoku coachingowego. Niemniej kilka ich jest.

Ta książka jest o tym, jak pogodzić swoje cele zawodowe z celami osobistymi, jak tworzyć taką firmę, która pozwala realizować siebie, swoje marzenia w pracy, aby praca była przyjemnością.
Książka zawiera bardzo wiele dobrej treści i czyta się ją lekko. Nie sposób przytoczyć jej całej. Jedna z najważniejszych rzeczy jakie zawiera to: Twoi współpracownicy to nie są tylko koledzy i koleżanki z pracy, to są Twoi towarzysze podróży. Określ swój SI Sens Istnienia oraz Twoją Wielką Piątkę zgodną z SI, dziel się tym, dbaj aby SI i Wielka Piątka Twoich współpracowników była zgodna z SI Twojej firmy a wtedy będziesz ich mógł nazywać współtowarzyszami podróży. Każdemu z Was będzie zależeć na maksymalizacji zysków firmy, a przy okazji każdy z Was będzie się dobrze bawił.

"Prawdziwe przywództwo polega na tworzeniu warunków, w których ludzie odnoszą sukcesy".

Jest to pozycja napisana w formie opowieści, traktująca o przywództwie. I to jakim! Pełnym empatii, zrozumienia, komunikacji, wspierającym osiąganie osobistych celów podwładnych, co z kolei przekłada się na zwiększenie zaangażowania w wykonywaną pracę.

Ważne jest, aby #wielkapiątka i sens istnienia pracownika, czyli jego indywidualne aspiracje i marzenia współistniały z celami firmy. Dlatego też istotnym krokiem jest to, żeby sam zainteresowany pochylił się nad tym: co jest dla niego nadrzędne w życiu, co chciałby robić, w czym czuję się dobrze, co dla niego ma sens, jak chciałby zostać zapamiętany? Takie i inne pytania podpowiadają gdzie ma podążać, i może to osiągać z dobrym pracodawcą, który wie, że umożliwiając mu realizację siebie, wpłynie także pozytywnie na rozwój swojej marki.

Obydwie strony wygrywają! I to właśnie ma największe znaczenie.

Generalnie przyznam, że rozmarzyłam się czytając tę pozycję i poleciłabym ją każdym liderom aktualnym i przyszłym. Co prawda odnoszę wrażenie, że takie podejście jest jedynie fantazją, ale nie znam wszystkich pracodawców i może się mylę. Jednak zdecydowanie jestem na tak, bo książka autorstwa #johnpstrelecky jest warta przeczytania, przemyśleń i zrewidowania różnych kwestii w swoim życiu, zarówno zawodowym jak i prywatnym.

Ważne jest, aby #wielkapiątka i...

Coraz częściej czuję, że dni uciekają jak przez palce. Wstaję w poniedziałek, kładę się spać w piątek. A gdzie reszta tygodnia?

W książce „Wielka piątka”, na samym początku wbiło mnie w fotel pytanie:
„Czy to dzień warty skatalogowania?”
Natychmiast zaczęłam notować, co było cennego. Dzięki temu, dni już mi nie uciekają w niebyt.
To co mnie jeszcze poruszyło to przesłanie książki. Jeśli wiemy po co istniejemy, i jakie są nasze najskrytsze marzenia, możemy z radością pokazywać innym, jakim niesamowitym doświadczeniem jest to co robimy.

Cytat wart uwagi:
„…Strach prowadzi do porażki, a nieustraszeni przywódcy prowadzą do sukcesu… Jeśli robię coś wspaniałego w mojej firmie, to jestem tylko jednym liderem, który robi coś wspaniałego. Jeśli mam pod sobą dziesiątki lub setki liderów, którzy robią wspaniałe rzeczy, osiągam o wiele, wiele, więcej…”
Po lekturze, nasuwa się refleksja, że każdy z nas jest liderem, nawet jeśli przewodzi jedynie sobie.

W książce „Wielka piątka”, na samym początku wbiło mnie w fotel pytanie:
„Czy to dzień warty skatalogowania?”
To co mnie jeszcze poruszyło to przesłanie...

Rewelacyjna. Zmienia myślenie człowieka. Pokazuje jak dojść do celu, jak waznie jest mieć marzenia i nie bać się marzyć. Książka warta przeczytania, skłania do refleksji.

Książka „Wielka Piątka” autorstwa Johna P. Streleckyego wydana przez wydawnictwo Aktywa w 2019 roku. Również z tego wydawnictwa otrzymałem książkę do recenzji. Zapraszam na do zapoznania się z moją recenzją tej książki.
We wstępie książki autor opisuje nam sposób na znalezienie dobrego przywódcy. Ta wiedza zawarta jest we wszelakich czasopismach, portalach internetowych, natomiast takich ludzi należy szukać wśród tych, których historia nie została nigdzie spisana. Tacy ludzie otaczają nas, na co dzień. John miał szansę spotkać takiego człowieka imieniem Thomas. Książka rozpoczyna się, gdy John jest na wakacjach i otrzymuje telefon od żony Thomasa z informacją, że Thomas leży w ciężkim stanie w szpitalu. Zdiagnozowano u niego nowotwór mózgu. John natychmiast łapie samolot i leci do Thomasa i Maggie wesprzeć ją w trudnych chwilach. Podczas lotu John spotyka Sonię i podczas wspólnego lotu John opowiada Sonii o tym, jak poznał Thomasa. Spotykali się codziennie na stacji kolejowej i jeździli tym samym pociągiem do pracy. Otóż po kilku spotkaniach wdali się we wspólną rozmowę. Thomas wówczas spytał Johna „Czy to dzień warty skatalogowania”? I odszedł. John cały dzień rozmyślał nad tym, co to może oznaczać. Johnowi cały tydzień chodziło po głowie to pytanie, aż w końcu pewnego ranka zapytał Thomasa, co to znaczy dzień warty skatalogowania. Thomas zaczął odpowiadać na to pytanie. Zadał Johnowi pytanie, ile żyje statystyczny Amerykanin, wówczas John odpowiedział, że około 70 lat. Thomas zgodził się i dodał, że statystyczny Amerykanin żyje 28900 dni. John był zaskoczony tą odpowiedzią. Thomas kontynuował, że masz wyobrazić sobie swoje życie, jako muzeum, do którego przychodzą odwiedzający. Jeśli 80% czasu spędzimy w pracy, której nie lubimy nasze życie nie będzie ciekawe. John w czasie lotu pokazał Sonii prezentację Thomasa, która opowiadała jego historię. O jego hobby z młodzieńczych lat, a także to jak zbudował firmy generujące miliony dolarów. Mówi o tym, że bardzo ważne to zdać sobie sprawę z naszego sensu istnienia i o tym, że pracownik, który wykonuje swoje obowiązki z pasją jest wydajniejszy od tego, który przychodzi tylko na 8 godzin odrobić pańszczyznę. U Thomasa w firmie nikt nie pracował dla niego. Każdy pracował na siebie wg swojego sensu istnienia i swojej Wielkiej piątki. Wówczas u Sonii pojawia się kolejne pytanie, cóż to takiego ta wielka piątka. Po wylądowaniu samolotu John dał Sonii swoją wizytówkę, na której widniały dane kontaktowe Johna, a na odwrocie jego pięć marzeń. Pod tym był podpis, że jeśli któreś z marzeń możesz pomóc spełnić skontaktuj się ze mną. Wówczas Sonia otrzymała odpowiedź dotyczącej wielkiej piątki.
Mógłbym bardzo dużo pisać o tej książce. Bardzo dawno nie przeczytałem tak dobrej książki. Historia Thomasa na prawdę warta jest przeczytania. Zachęcam Cię bardzo do zakupu tego tytułu. Książka otwiera umysł na tematy, które w pośpiechu dnia codziennego nie zwracamy na nie uwagi. Polecam!!

Thomas Derale, główny bohater książki, to człowiek uważany za największego przywódcę na świecie według otaczających go ludzi. Stworzył on kulturę, w której albo wkładasz w pracę całe serce albo odpadasz. Thomas sprawia, że zarządzanie ludźmi wydaje się bajecznie proste. Uważa on, że ludzie nie pracują dla niego a pracują z nim. Jego zdaniem firmy powstają po coś i mają spełniać jakiś cel - jak z ludźmi - każdy człowiek żyje z jakiegoś powodu, każdy ma jakiś głębszy sens. Podobnie jest z firmami. Mają one swój sens istnienia (SI). Thomas wpadł na pomysł stworzenia firmy której SI pokrywałby się z jego własnym SI. Wymyślił zasadę, że razem ze swoimi towarzyszami podróży (tak nazywał pracowników) będzie poświęcał czas tylko na te rzeczy które pozostają w zgodzie z ich SI oraz Wielką Piątką która jest rozwinięciem jego filozofii i techniki. Skłania nas do refleksji z jak wielkim entuzjazmem podchodzilibyśmy do pracy za sprawą której moglibyśmy spełnić najważniejsze marzenia życiowe... Satysfakcja pracowników przekłada się na satysfakcję pracodawcy a czy nie o to chodzi?! Polecam Wam przeczytać tą książkę, pozwoliła mi ona otworzyć oczy na to by "żyć tak, aby każdy dzień był wart skatalogowania"...
-"-"- "Kreuj swoje życie tak, abyś pewnego dnia obudził się z przeświadczeniem, że gdyby przyszło ci umrzeć, zrobiłbyś to bez żalu, bo żyłeś pełną piersią i dokonałeś wszystkiego, czego chciałeś dokonać"... ... i wszystko w temacie... ;)

"A co, jeśli każdy dzień naszego życia był katalogowany? Nasze odczucia, ludzie, których spotkaliśmy, rzeczy, które zrobiliśmy"... Zastanówmy się więc razem z Johnem P. Strelecky'im czy dzisiejszy dzień jest dniem wartym skatalogowania... Wielka Piątka to wspaniała książka od @wydawnictwoaktywa która zachwyca i inspiruje podobnie jak "Kawiarenka..." tego samego autora....

Po przeczytaniu książki „Kawiarnia na końcu świata”, wiedziałam, że muszę przeczytać coś jeszcze tego autora. „Wielka Piątka” to książka, która skłania nas do przemyśleń i refleksji. Zawiera porady, pomysły i wskazówki dotyczące prowadzenia firmy. Na zawsze poprawi Twoje spojrzenie na siebie jako lidera.
Książka została napisana z perspektywy Thomasa Derale, człowieka postrzeganego przez otaczających go ludzi jako największego lidera na świecie. Thomas sprawia, że zarządzanie ludźmi wydaje się bajecznie proste. Uważa on, że ludzie nie pracują dla niego a pracują z nim. Niespodziewanie w wieku pięćdziesięciu pięciu lat dowiaduje się, że umiera. Choroba jest bardzo postępująca, zostało już mu niewiele czasu, a mimo tego nieszczęścia Thomas cały czas inspiruje ludzi.
Polecam wszystkim tą pełną motywacji i wskazówek książkę.

Książka została napisana z perspektywy Thomasa Derale, człowieka...

• Rozwój osobisty
  • Chcę mieć

Dodaj cytat z książki Wielka piątka