Smok w Krainie Śniegu. Współczesna historia Tybetu

Okładka książki Smok w Krainie Śniegu. Współczesna historia Tybetu Tsering Shakya
Okładka książki Smok w Krainie Śniegu. Współczesna historia Tybetu
Tsering Shakya Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Rodowody Cywilizacji historia
historia
Rodowody Cywilizacji
The Dragon in the Land of Snows: A History of Modern Tibet Since
Państwowy Instytut Wydawniczy
2019-10-01
2019-10-01
Filip Majkowski
Tybet historia Tybetu kultura tybetańska relacje chińsko-tybetańskie

Ta książka to współczesna historia Tybetu. Wartość tego dzieła podnosi fakt że książka ta została napisana przez Tybetańczyka. Autor star się być obiektywny co z pewnością nie przyszło mu łatwo. Na Zachodzie na ogół Tybetańczyków przedstawia się jako ofiary chińskiej agresji i ten pogląd jest zasadniczo prawdziwy. Jak zwykle jednak istnieją pewne szczegóły które się przy tym pomija np takie od podboju Tybetu przez Chiny w roku 1950 aż do tybetańskiego powstania z 1959 roku Chińczycy starali się jednak szanować prawa i kulturę Tybetańczyków przynajmniej na terenach które podlegały tybetańskiemu rządowi przed 1950 rokiem. Inna sprawa to traktowanie ludności na tybetańskich terenach które nie były rządzone przez Dalajlamę przed 1950 rokiem czyli na terenach Khamu i Amdo. Tam komunizm wdrażano z całym okrucieństwem od początku i tam też najsilniejszy był opór zbrojny przeciw wojskom Mao.

Najzupełniej wyjątkowa książka, jaką kiedykolwiek przeczytałem w swoim życiu. Autor tej książki podchodzi bardzo obiektywnie do tematu i pokazuje na przykładzie motywów jakie stoją za polityką Chin wobec tego kraju, jak bardzo niejednoznaczna jest historia. Warto ją przeczytać.

• Tybet
  • Podróżnicze