Dwoje dochowa tajemnicy

2019-09-03
2019-09-03
2019-01-09
Tomasz Wilusz

Książka była zdecydowanie lepsza niż się spodziewałam. I zakończenie też mnie zaskoczyło. Generalnie dobrze napisana książka, przyjemnie się czyta

6/10 ⭐ [106/2k23]

"Cause two can keep a secret
If one of them is dead".

Nie zdołasz uciec przed wieloletnimi tajemnicami... Wiele z nich zdołało rozbić niejedną rodzinę. Ale może, tylko może, niektóre z nich powinny pozostać w ukryciu już na zawsze. Dla większego dobra.

Echo Ridge. To tutaj musi się przeprowadzić siedemnastoletnia Ellery Corcoran wraz ze swoim bratem bliźniakiem tuż po tych, jak ich próbująca zrobić aktorską karierę w Hollywood matka, spowodowała wypadek samochodowy w następstwie czego została odesłana na obowiązkowy odwyk. Rodzeństwo nie ma innego wyjścia i musi zamieszkać na cztery miesiące z jedynym żyjącym krewnym, jakim jest ich babcia, którą ledwo znają z rozmów przeprowadzonych na Skypie. Miasteczko okazuje się sennym i dość urokliwym miejscem, choć unosi się nad nim mgła w postaci nierozwiązanych spraw z przeszłości, obejmująca morderstwo atrakcyjnej nastolatki oraz zaginięcie kolejnej. Nim ruszy nowy rok szkolny w miejscach publicznych zaczynają się pojawiać anonimowe groźby sugerujące, że wkrótce pojawiają się kolejne ofiary. Sprawca wyraźnie obrał sobie na cel kandydatki na królowe szkolnego balu.

"- Witaj w małej mieścinie. Tutaj jesteś tylko tak dobry, jak najlepszy uczynek twojej rodziny. Lub najgorszy.
- Albo najgorsza krzywda, jaką jej wyrządzono - mówi Ellery w zadumie".

Tak jak Ellery wraz z Ezrą dorastali zgodnie z chaotycznym trybem życia, który wprowadzała ich niespokojna matka, tak Malcolm Kelly żył w cieniu swojego starszego brata: szkolnego przystojniaka oraz naturalnie gwiazdy sportu. Declan był uwielbiany do czasu, gdy jego dziewczyna Lacey została znaleziona martwa na terenie miejscowego domu strachów, a on sam stał się głównym podejrzanym w oczach lokalnej społeczności. Malcom nie miał szansy się wykazać nim na dobre został skreślony przez osoby z własnego rocznika. Opinia ciągnąca się za jego bratem stała się dla niego swoistym balastem i automatycznie przysporzyła mu wrogów wśród uprzywilejowanych uczniów.

"W takie wieczory jak ten brakuje mi tchu, mam wrażenie, że wszystko, co zrobił mój brat, naprawdę i rzekomo, zwaliło się na moje barki, kiedy miałem dwanaście lat, i ciążyło mi do tej pory. Zostałem "bratem Declana Kelly'ego", zanim zdążyłem się wyróżnić w jakikolwiek inny sposób, i czasem czuję, że nigdy się od tego nie uwolnię".

Kiedy nie ma we mnie przestrzeni na poważniejszą literaturę, sięgam po książki przy których zwyczajnie odpoczywam. Takie, które może nie są szczególnie wybitne, za to nieco naiwne, ale niejako nadrabiają pewnym luzem oraz samym klimatem. A "Dwoje dochowa tajemnicy" daje mi ten komfort, że przywodzi na myśl seriale typu Pretty Little Liars czy też The Lying Game, które swego czasu wzięły początek skądinąd z serii poczytnych książek z gatunku młodzieżowego thrillera. Karen M. McManus jak nikt inny wpisuje się właśnie w ten niepowtarzalny vibe tamtych produkcji, oddając przy tym ducha małomiasteczkowych realiów i szkolnej hierarchii. To nieokreślone zagrożenie, które czyha w pobliżu na nastoletnich bohaterów, związane z tajemnicami z przeszłości: morderstwem popularnej dziewczyny oraz zaginięciem innych. Dwie przecinające się pierwszoosobowe perspektywy oferują nam wgląd w percepcję Ellery oraz Malcoma, rodzącą się między nimi więź oraz osobiste demony, których korzenie sięgają rodzinnych sekretów i społecznych osadów. To w połączeniu z subtelnym wątkiem miłosnym daje przyjemną rozrywkę w sam raz na ciemne jesienne wieczory. A w zasadzie na jeden wieczór. Więcej nie potrzebujecie na rozprawienie się z przedstawioną fabułą. Jeśli więc nie macie nic przeciwko śledztwu prowadzonemu na własną rękę przez "młodych dorosłych", bez chwili zawahania sięgajcie i po tę pozycję. Druga książka wydana przez Karen niewiele odbiega poziomem od debiutanckiego "Jedno z nas kłamie".

"- Zaginione dziewczęta z Echo Ridge nie wracają do domu - mówi głucho. - Wiesz o tym".

IG: zlizujelitery

6/10 ⭐ [106/2k23]

"Cause two can keep a secret
If one of them is dead".

1962

W tym mini podgatunku, jakim są "powieści YA, w których nastoletnia protagonistka rozwiązuje małomiasteczkową zagadkę morderstwa/zaginięcia z przeszłości i/lub teraźniejszości", "Dwoje dochowa tajemnicy" niespecjalnie ma czym przykuć uwagę. Przeciętna zagadka, przeciętni bohaterowie, dosyć letnio poprowadzone śledztwo.

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Książka przeczytana praktycznie na raz. Od samego początku nie potrafiłam się od niej oderwać i na maksa byłam zaintrygowana fabułą. Od tej autorki czytałam jedynie „Jedno z nas kłamie” i chociaż uważam ją za lepszą fabularnie, to obecnie recenzowana książka jest zdecydowanie bardziej wciągająca, ma lepszy plot twist i moment, w którym przestaniecie oddychać z wrażenia. Jestem jedynie trochę niepocieszona sprawcą tajemniczych zabójstw i porwań, ponieważ jako czytelnik na 90% nie jesteśmy w stanie odkryć tożsamości tej osoby (chyba, że jesteście naprawdę dobrymi detektywami). Jednakże bawiłam się świetnie przy lekturze i zdecydowanie wam ją polecam!

Rodzeństwo, Ellery i Ezra, ze względu na sytuację życiową, zostają zmuszeni do zamieszkania z babcią. Przenoszą się więc do niewielkiego miasteczka Echo Ridge. Niby niepozorna mieścina, jednak kryje w sobie wiele tajemnic... Doszło tam bowiem do niewyjaśnionych zaginięć nastoletnich dziewcząt, w tym ciotki rodzeństwa. Wkrótce okazuje się, że kolejną osobą, która znika bez śladu jest znajoma ze szkoły Ellery i Ezry. Czy po wszystkich latach bez odpowiedzi mieszkańcy Echo Ridge będą mogli w końcu odetchnąć z uglą?

Książkę czyta się bardzo szybko, fabuła może i nie jest niesłychanie wciągająca, jednak chęć odkrycia kto jest porywaczem wygrywa. Poleciłabym ją nastoletnim czytelnikom, a nie fanom wyrafinowanych intryg kryminalnych.

Dobre. Wciąga. Mordercy nie umiałam wytypować, ale ostateczne zakończenie było przewidywalne, zasugerowane.

Powieść dla starszej młodzieży, bo główni bohaterowie to licealiści. Wśród nich gej i biseksualistka; przecież jesteśmy w Ameryce.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Lekkie, łatwe i przyjemne. Dosyć naiwne.

Lekkie, łatwe i przyjemne. Dosyć naiwne.

Cała akcja jest prowadzona z perspektywy 2 bohaterów i jest to zrobione moim zdaniem idealnie. Czujemy napięcie praktycznie cały czas i nie sposób się oderwać. Zwrotu akcji się absolutnie nie spodziewałam i uważam, że był genialny. Możemy się też spotkać z wątkiem romantycznym, który w żaden sposób nie wybija nas z akcji, a nawet ją umila. Dużym plusem tej książki była końcówka, a konkretnie ostatnie zdanie, które, mimo rozwiązania akcji, pozostawia w czytelniku nerwowe uczucia. Bardzo polecam!

I kiedy nie ma już odwrotu, zdradzę ci pewien sekret. Wszystko było takie proste, wiesz? Zaplanowane i zatwierdzone. Wiedziałem, że to zrobię, ale dopiero po wszystkim dotarło do mnie, że...

Ellery przeprowadza się do maleńkiej angielskiej mieściny Echo Ridge. Ma zamieszkać z babcią, której nie zna i w miejscu, gdzie kiedyś zamordowano jej ciocię. Niedawno też pozbawiono życia królową balu szkolnego. Tajemnica goni tajemnicę, a małe miasteczko nie zdradza swoich sekretów.
Sprawa zaczyna robić się poważna w momencie, kiedy Ellery dostaje pierwszą pogróżkę. Dreszcz przechodzi jej po ciele, kiedy ginie kolejna dziewczyna. Prowadząc własne śledztwo dowiaduje się okropnych rodzinnych brudów. Poprzez wścibstwo wpada w straszne tarapaty. Teraz sama walczy o przetrwanie...

Kochani, czy warto poznawać czyjeś tajemnice?

Przed wami bardzo rozbudowana powieść, którą należy czytać z uwagą. Wielowątkowość sytuacji potrafi pogubić nasze myśli. Poznając pierwszą zagadkę po drodze napotykamy tylko kolejne i kolejne, które troszkę przytłaczają. Ciężko się skupić na spamiętywaniu kolejnych sekretów, co jest nieco uciążliwe.

Dla mnie 4 na 5

• Kryminały