Jak zostać pisarzem. Podręcznik dla przyszłych autorów

Okładka książki Jak zostać pisarzem. Podręcznik dla przyszłych autorów Urszula Glensk, Marcin Hamkało, Karol Maliszewski, Leszek Pułka, Paweł Urbaniak, Andrzej Zawada
Okładka książki Jak zostać pisarzem. Podręcznik dla przyszłych autorów
Urszula GlenskMarcin Hamkało Wydawnictwo: Bukowy Las poradniki
poradniki
Bukowy Las
2019-03-15
2019-03-15

Okładka książki Opowieści przesiane. O medycynie ze Zbigniewem Rudkowskim rozmawia Urszula Glensk Urszula Glensk, Zbigniew Rudkowski
Opowieści prze... Urszula Glensk, Zbi...
Jak zostać pis... Urszula Glensk, Mar...

Trochę spodziewałam się czegoś innego, przede wszystkim po przeczytanej lekturze byłam zaskoczona, że to stosunkowo świeży poradnik - wydany w 2020 r. Niestety, metody ćwiczeniowe, informacje o copywritingu itd. zdecydowanie w większości przestarzałe. Bardzo też nierówno pisane rozdziały - część, językiem laika, sporo cytatów, wyjaśnianie krowie na rowie, jak budować postać, dialog itd. A część eseje literaturoznawstwa, ocena jakichś nieznanych książek i autorów (no kto ich zna w powszechnym obiegu oprócz studentów polonistyki?) Niektóre ćwiczenia proste, przyjemne, a część rozbudowana jak zadania własnie na studiach. Mam wrażenie, że niektórzy skopiowali swoje skrypty z prowadzonych zajęć xd Książka ogólnie dająca do myślenia, poszukiwania w książkach tego co by się chciało napisać i jak to zrobić. Za to plus, ale minus za niedostosowanie do realiów czasowych, kiedy marketing rządzi, wattpad, tiktok a Mróz produkuje 2 książki miesięcznie wg kopiuj wklej schematu intrygi. Po prostu widać, że nie pisali tej książki osoby, którym "wyszło", które zdobyły sławę, zarabiają "książkami" na co dzień, dla przeciętnego czytelnika.

Nie wiem... Przeczytałem z ciekawości jak taka książka wygląda i gdybym miał coś o niej powiedzieć, to to, że mam wrażenie, iż tytuł przekazuje wiedzę jaką może mieć autor z kilkuletnim doświadczeniem.
Taka tam moja opinia.
Oceny jak na razie nie wystawiam gdyż ja książki czytam, a nie piszę i nie mogę ocenić przydatności.

Taka tam moja opinia.

Kompletnie nieprzydatna. Udało mi się przebrnąć przez jeden interesujący mnie rozdział. Nie dowiedziałam się nic nowego. Polecam książkę Stevena Kinga Jak Pisać. Przy tym gniocie to arcydzieło.

Nudy, oczywistości i za dużo teorii.

Nudy, oczywistości i za dużo teorii.

Książka jak najbardziej przydatna.
Jako czytelniczka i jako hobbistyczna pisarka, sądzę, że książka jest genialna.
Z początku, ilość autorów nieco mnie martwiła, bałam się, że pojawi się niespójność w myśleniu i różne sposoby przedstawiania myśli, co doprowadziłoby do kompletnej dezorganizacji.
Jednak po wzięciu książki do rąk stanowczo zmieniłam zdanie.
Podoba mi się sposób przedstawiania danych zagadnień, podoba mi się, że zaraz po dostaniu suchej teorii, dostajemy przykłady na podstawie wielu różnych książek i cytaty, jakie pomagają nam zrozumieć wątek.
Przydatne są również... ćwiczenia, jakie dane nam jest znaleźć pod koniec każdego rozdziału. Sądzę, że książka przyda się nie tylko początkującym autorom a i tym już bardziej doświadczonym, ponieważ wiele wątków, takich jak tworzenie świata, budowanie bohaterów czy nawet prowadzenie dialogów, to tematy trudne i bardzo złożone. Ta książka pokazuje wszystko jasno i przejrzyście!
Serdecznie polecam.

Książka jak najbardziej przydatna.
Jako czytelniczka i jako hobbistyczna pisarka, sądzę, że książka jest genialna.
Jednak po wzięciu książki do rąk stanowczo zmieniłam zdanie.
Podoba mi się...

Poradnik dla przyszłych pisarzy ;)

Oto małe objętością – lecz wielkie treścią ;) – studium tego, jak zacząć pisać (i docelowo być może nawet z tego żyć ;) ),a więc studium tego JAK ZOSTAĆ PISARZEM :) Czy jest to w ogóle wykonalne po dawce wiedzy w pigułce jaką zawarto w tej pozornie niewielkiej (bo 300-stronicowej) książce?

Cóż… Niesamowicie wielką dawką motywacji i fachowych porad niniejsza książka z całą pewnością JEST. Siedemnaście rozdziałów to czytelnicza podróż przez meandry warsztatu literackiego jaki powinien szlifować każdy przyszły twórca literacki. Na kolejnych stronach możemy dowiedzieć krok po kroku całego „know how” w tej materii.

Przede wszystkim zadać trzeba sobie na wstępie pytanie, czy jest to w ogóle zajęcia dla nas. Jeżeli odpowiedź jest twierdząca, czas na trochę teorii, a w jej ramach dowiemy się jak konstruować historie, jak kreować postacie, prowadzić narrację, czy zawiązywać wątki fabularne (i umieć z nich potem wybrnąć ;) ). Porady uzupełnione zostały o omówienie realiów dzisiejszego rynku literackiego i rządzących nim praw. O samym prawie – prawie autorskim mianowicie – również będzie mowa. Całość to dosyć solidna podwalina teoretyczna pod to, żeby ZACZĄĆ pisać ;)

Czy to jednak wystarczy? Oczywiście, że nie ;) Potrzebne są przede wszystkim takie rzeczy jak talent, motywacja, czy też – prozaicznie na sprawę patrząc – czas na pisanie… :) Do tego potrzebna jest spora wyobraźnia i mnóstwo pisarskiej praktyki. Także tej pozornie biernej, a polegającej na czytaniu – jak mawiał sam Stephen King (nota bene w książce pokrewnej tematycznie o tytule „Jak pisać. Podręcznik rzemieślnika”) żeby dobrze pisać, trzeba dużo czytać. Skutkuje to automatycznie tym, że czas niezbędny na wszelkie twórcze wysiłki pisarskie powiększa się o czas potrzebny na czytanie ;) (o ile rzecz jasna weźmiemy sobie radę Mistrza do serca).

Pisanie to nie jest łatwa sprawa, ani tez łatwy kawałek chleba. Z marszu też raczej nie ma jak się za to zabrać, a zatem książki takie jak ta mogą troszeczkę pomóc i choć w teorii na wszystko co związane z pisaniem przygotować. Jeśli więc macie takie zapędy – oto lektura Dla Was :)

Polecam.

Dziękuję Wydawnictwu Bukowy Las za egzemplarz recenzencki.

Poradnik dla przyszłych pisarzy ;)

Cóż… Niesamowicie wielką dawką motywacji i...

Ja z tego poradnika wyniosłem jedynie tyle, że pisaniem rządzą trzy zasady, niestety nikt nie wie jakie. No i niech tak zostanie - błyskotliwie i z humorem. Ten poradnik uczy przynajmniej, że nie należy kupować i czytać innych. W zamian za to - pisać. Bo to najlepsza metoda na zostanie pisarzem. Jak mawiał Emil Cioran: talent to przemienione ćwiczenie. I ja się z nim zgodzę.

Niezłe, co prawda lepiej przeczytać więcej takich poradników, ale ten również.

Niezłe, co prawda lepiej przeczytać więcej takich poradników, ale ten również.

Polecam.

Dziękuję Wydawnictwu Bukowy Las za egzemplarz recenzencki.

Poradnik dla przyszłych pisarzy ;)

Cóż… Niesamowicie wielką dawką motywacji i...

Czy jest tutaj ktoś, kto planuje napisać swoją pierwszą powieść? A
może macie już coś na swoim koncie, a mimo to cały czas chcecie się
rozwijać? Jeśli tak, to ta książka jest zdecydowanie dla Was! Wszystko
w pigułce i na niecałych 300 stronach!
Książka napisana jest naprawdę bardzo prostym i przystępnym językiem i
na pewno nie będziecie mieli żadnego problemy z jej zrozumieniem.
Całość podzielona jest aż na XVII rozdziałów i ja znalazłam w nich
wszystko czego potrzebowałam i szukałam. Z głównych tematów mamy tutaj
kilka słów o warsztacie pisarza, fabule, czasie w powieściach,
przestrzeni, postaci literackiej, stylizacji, o narracjach i
dialogach. Jest również dział poświęcony prozie, odmianach powieści i
ich rodzajach, znajduje się tutaj również reportaż, esej, czy
felieton. Do tego mnie bardzo zaciekawił dział o copywriterach oraz
życiu w Polsce po napisaniu powieści!
Według mnie ten podręcznik powinien stanąć na półce przyszłego autora.
Książka do której podczas pisania Waszej pracy będziecie nie raz
wracali i która pozwoli Wam wszystko uporządkować i ułatwi Wam pisanie
Waszej pierwszej powieści! Nic tylko siadać do laptopa i pisać!

Czy jest tutaj ktoś, kto planuje napisać swoją pierwszą powieść? A
może macie już coś na swoim koncie, a mimo to cały czas chcecie się
rozwijać? Jeśli tak, to ta książka jest zdecydowanie dla Was! Wszystko
w pigułce i na niecałych 300 stronach!
Książka napisana jest naprawdę bardzo prostym i przystępnym językiem i
na pewno nie będziecie mieli żadnego problemy z jej...

• Pisanie

Karol Maliszewski Jak zostać pisarzem. Pierwszy polski podręcznik dla autorów Zobacz więcej
Urszula Glensk Jak zostać pisarzem. Pierwszy polski podręcznik dla autorów Zobacz więcej