ROZWIŃ ZWIŃ

Pod nóż. 28 niezwykłych operacji w historii chirurgii

Okładka książki Pod nóż. 28 niezwykłych operacji w historii chirurgii
Arnold van de Laar Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie reportaż
reportaż
Onder het mes. De beroemdste patiënten en operaties uit de geschiedenis van de chirurgie
Wydawnictwo Literackie

Oficjalne recenzje i

Przypadki chirurgów

Link do recenzji

4320 72 70

Autorka opisuje 28 nietypowych operacji chirurgicznych oraz okoliczności, które do nich doprowadziły. Książka podzielona jest na rozdziały, które dotyczą poszczególnych części ludzkiego ciała. Mnie osobiście najbardziej zafascynowały opisy wspomnianych w tytule operacji. Nie zaciekawiły mnie natomiast długie opisy mechanizmów zachodzących w naszym ciele ani też opisy...

Książka godna polecenia. Historia chirurgii, opisana chwytliwym językiem, pokazująca ciekawe przypadki chorób różnych znanych postaci historycznych oraz drogę, jaką przebyli chirurdzy na przestrzeni wieków, aby dotrzeć do sterylnych i małoinwazyjnych zabiegów.

Wolumen z kategorii literatura faktu, który zabiera nas na stół operacyjny. Niekoniecznie ten współczesny.

Dzisiejsze zabiegi i operacje kojarzymy tylko ze sterylnym, białym pokojem w którym lekarz w białym, pięknym kitlu postrzegany jest za cudotwórcę a nazywanym chirurgiem.

Ta holenderska książka inspirowana oryginalnymi zapiskami w języku łacińskim opowiada nam o...

" Chirurgia była zawsze praca ręczną, ale powoli stawała się coraz bardziej zależna od techniki."
Autor już we wprowadzeniu wspomina,że chirurgia musiała się pojawić w sposób naturalny, ponieważ od początku ludzie cierpieli na rozmaite dolegliwości, które można wyleczyć tylko tą drogą. Potrzeba do tego chirurga czyli w dosłownym słowa znaczeniu - pracującego rękami.
Już od...

Świetnie napisana książka. Opisuje bardzo ciekawe przypadki ze świata medycyny. Jednoczenie autor przeprowadza czytelnika po skomplikowanych medycznych tematach w sposób zrozumiały. Wyjaśnia co i dlaczego się tak nazywa, skąd się coś wzięło. Naprawdę warta przeczytania.

Wybitna książka, wyróżniająca się oryginalnym pomysłem autora w kwestii przekazania treści medycznych, postępu w medycynie i ciekawostek historycznych. Spośród wszystkich książek z tej kategorii to czyni ją wyjątkową. Polecam, bo warto!

Książka ciekawa, napisana z pasją. Możemy się dowiedzieć jak kiedyś leczono, jak ciężka była droga do ówczesnej chirurgii i wyobrazić sobie jak to jest być operowanym bez znieczulenia

Przezabawna książka chociaż dość makabryczna. Dużo informacji z zakresu historii chirurgii, dowiemy się jaka operacja uratowała życie Einsteinowi albo o wstydliwych schorzeniach Ludwika XIV. I jak pewien pan własnoręcznie i bez znieczulenia usunął sobie kamień z pęcherza moczowego. Wszystko opisane z dużą dozą czarnego humoru.

"Kim są chirurdzy, jacy to ludzie? Skąd przychodzi im do głowy pomysł krojenia czyjegoś ciała, w chwili gdy ta osoba nic nie czuję?(...) Czy chirurdzy są szaleni, genialni czy pozbawieni wszelkich skrupułów? (...) Ten zawód wiąże się z ogromnym stresem. Operowanie bywa piękne, ale odpowiedzialność jest olbrzymia." Dzisiaj chcemy Was zachęcić do sięgnięcia po "Pod nóż"....

Gdy pasjonat opowiada o swoim zawodzie, jest nieźle. Gdy do tego zna historyczne i współczesne smaczki - jest fantastycznie. Gdy potrafi to opisać... A potrafi!

• 2019
  • Medycyna