Pod nóż. 28 niezwykłych operacji w historii chirurgii

Okładka książki Pod nóż. 28 niezwykłych operacji w historii chirurgii Arnold van de Laar
Okładka książki Pod nóż. 28 niezwykłych operacji w historii chirurgii
Arnold van de Laar Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie reportaż
reportaż
Onder het mes. De beroemdste patiënten en operaties uit de geschiedenis van de chirurgie
Wydawnictwo Literackie
2019-09-04
2019-09-04
Małgorzata Woźniak-Diederen
literatura niderlandzka reportaż

Przypadki chirurgów

Sposób przekazu informacji i wiedzy- bardzo, bardzo dobry.
Ciekawostki- są i to w ilości wystarczającej.
Treść- dla kogoś kto liznął już nieco medycznych tematów- niewystarczająca.
Niestety.
Liczyłam na opis 28 niezwykłych operacji. Konkretnych. Przełomowych. Takich, które były jedyne w swoim rodzaju.

Co dostałam? Głównie ogólny przekrój.
Dużo odniesień do początków rozwoju chirurgii.
Dużo ogólników, o laparoskopii, anestezjologii, pierwszych próbach pomocy pacjentom w sposób inwazyjny.
Tak, są konkretne przykłady i konkretni pacjenci, ale nie ma samego opisu 28 niezwykłych operacji.

Owszem, treść książki jest bardzo wartościowa i zrozumiała dla każdego, ale jeśli ktoś zaliczył już nie jedną medyczną lekturę i orientuje się w temacie to ta pozycja niekiedy będzie jedynie odświeżeniem wiedzy.

Sposób przekazu informacji i wiedzy- bardzo, bardzo dobry.
Ciekawostki- są i to w ilości wystarczającej.
Treść- dla kogoś kto liznął już nieco medycznych tematów- niewystarczająca.
Niestety.

Co dostałam? Głównie ogólny przekrój.
Dużo odniesień do początków...

Autorka opisuje 28 nietypowych operacji chirurgicznych oraz okoliczności, które do nich doprowadziły. Książka podzielona jest na rozdziały, które dotyczą poszczególnych części ludzkiego ciała. Mnie osobiście najbardziej zafascynowały opisy wspomnianych w tytule operacji. Nie zaciekawiły mnie natomiast długie opisy mechanizmów zachodzących w naszym ciele ani też opisy chorób. Dla mnie było to napisane nudnym językiem, który nie do końca był dla mnie zrozumiały. Polecam tą książkę osobom obeznanym z terminologią medyczną.

Książka godna polecenia. Historia chirurgii, opisana chwytliwym językiem, pokazująca ciekawe przypadki chorób różnych znanych postaci historycznych oraz drogę, jaką przebyli chirurdzy na przestrzeni wieków, aby dotrzeć do sterylnych i małoinwazyjnych zabiegów.

Wolumen z kategorii literatura faktu, który zabiera nas na stół operacyjny. Niekoniecznie ten współczesny.

Dzisiejsze zabiegi i operacje kojarzymy tylko ze sterylnym, białym pokojem w którym lekarz w białym, pięknym kitlu postrzegany jest za cudotwórcę a nazywanym chirurgiem.

Ta holenderska książka inspirowana oryginalnymi zapiskami w języku łacińskim opowiada nam o burzliwej a wręcz trochę " obrzydliwej" historii eksperymentów z ciałem.

"Upuszczanie krwi" "przypalanie ran gotującym się olejem" - to droga właśnie do współczesnej medycyny z zakresu chirurgii...

Dla czytelnika, który nie boi obcować się z cielesnością, mało przyjemnym opisem poszczególnych organów ludzkich może być fascynującą podróżą historyczną, w głąb człowieczeństwa z punktu widzenia biologii oraz tego jak złożonymi jednostkami jako ludzie jesteśmy.

Ciekawostka o roli Amsterdamu, który znam raczej z jazdy na rowerze i pewnej używki. Dla uważnego czytelnika to miasto zyskuje nową cnotę po przeczytaniu tej pozycji....

" Chirurgia była zawsze praca ręczną, ale powoli stawała się coraz bardziej zależna od techniki."
Autor już we wprowadzeniu wspomina,że chirurgia musiała się pojawić w sposób naturalny, ponieważ od początku ludzie cierpieli na rozmaite dolegliwości, które można wyleczyć tylko tą drogą. Potrzeba do tego chirurga czyli w dosłownym słowa znaczeniu - pracującego rękami.
Już od początku od najdawniejszych czasów towarzyszyły ludzkości wszelkiego rodzaju urazy związane czy to ze zdobywaniem pokarmu, czy po prostu z codziennym funkcjonowaniem.
Wiele doświadczeń chirurgicznych powstawało na skutek obserwacji podczas zaopatrywania ran, czy wykorzystywania roślin jako medykamentów.
Wiele urazów powstawało ponieważ człowiek zaczął żyć zupełnie inaczej niż jego przodkowie. Nawet teraz można zaobserwować zmiany związane ze współczesnym stylem życia.
Książka ta jest fascynującą podróżą przez wieki ale z perspektywy rozwoju chirurgii. Każdy rozdział poświęcony jest innemu zagadnieniu, wyzwaniu dla lekarza chirurga. Wspólny jest początek zawsze zakotwiczony w historii znanej postaci czy to króla, papieża, ale także zwierzęcia, którego dolegliwości stanowiły początek takiego czy innego sposobu leczenia.
I tak możemy poczytać o początkach kastracji, o której już wspominano w mitologii greckiej, a w późniejszych czasach poddany był śpiewak operowy Carlo Broschi.
O stomii, której poddany był Jan Paweł II po zamachu na placu Św. Piotra, o tym dlaczego zmarł Bob Marley i co ma to wspólnego z paluchem.
Książka ta to nie jest zbiór ciekawostek z dziedziny medycyny. Owszem jest tu mnóstwo i zabawnych sytuacji, ale przede wszystkim dużo wiedzy. Każda sytuacja jest opisana dokładnie jak wygląda procedura, dlaczego stosowana jest taka technika i co ona daje pacjentowi. Ciekawym zabiegiem jest pokazanie dolegliwości na przestrzeni historii. Autor zadał sobie trud aby poszukać prototypów zabiegów w poprzednich stuleciach oraz prześledzić jak nabywane doświadczenia wpłynęły na obecny stan wiedzy naukowej.
Jedno jest pewne to niewielki wycinek tego czym zajmują się pracujący rękami i co zawdzięczają im pacjenci.

Już od...

Świetnie napisana książka. Opisuje bardzo ciekawe przypadki ze świata medycyny. Jednoczenie autor przeprowadza czytelnika po skomplikowanych medycznych tematach w sposób zrozumiały. Wyjaśnia co i dlaczego się tak nazywa, skąd się coś wzięło. Naprawdę warta przeczytania.

Wybitna książka, wyróżniająca się oryginalnym pomysłem autora w kwestii przekazania treści medycznych, postępu w medycynie i ciekawostek historycznych. Spośród wszystkich książek z tej kategorii to czyni ją wyjątkową. Polecam, bo warto!

Książka ciekawa, napisana z pasją. Możemy się dowiedzieć jak kiedyś leczono, jak ciężka była droga do ówczesnej chirurgii i wyobrazić sobie jak to jest być operowanym bez znieczulenia

Ciekawe opowieści o postępach w chirurgii, dokonaniach medyków na przestrzeni setek lat. Napisane przez specjalistę, w sposób przystępny dla laika.

Świetna. Polecam ludziom, których fascynuję medycyna.

Świetna. Polecam ludziom, których fascynuję medycyna.

• Medycyna

Dodaj cytat z książki Pod nóż. 28 niezwykłych operacji w historii chirurgii