Jaśminka uratowana świnka

39 min.
Małgorzata Rykowska
książki dla dzieci bajki

Okładka książki Jasnopióra uratowana kura Leslie Crawford, Sonja Stangl
Jasnopióra ura... Leslie Crawford, So...

Okładka książki Czy mogę się przytulić? Polly Dunbar, Eoin McLaughlin
Czy mogę się p... Polly Dunbar, Eoin ...
Okładka książki Pszczoła Patricia Hegarty, Britta Teckentrup
Pszczoła Patricia Hegarty, B...
Okładka książki Leopantera. Historia pewnej miłości Józef Wilkoń, Piotr Wilkoń
Leopantera. Hi... Józef Wilkoń, Piotr...

Jaśminka uratowana świnka” to kolejna książka autorstwa Leslie Crawford, która inspirowana jest prawdziwymi zdarzeniami. Bohaterką tej historii jest Świnka, która wie, choć nie zna odpowiednich słów, że zmierza ku ostateczności. Wie, że ciężarówka, w której jest stłoczona z innymi świniami jedzie tam gdzie skończy się wszystko.

Nagle, całkiem nieoczekiwanie do ryjka naszej bohaterki dolatuje niezwykły zapach... To zapach ściółki leśnej, w której można tarzać się do woli, świeżych dzikich owoców, aromatycznych grzybów. To zapach wolności.

Świnka zrozumiała, że musi ruszyć z tym wiatrem, który niesie te niezwykłe zapachy.
I zrobiła to! Wyskoczyła z pędzącej ciężarówki, umknęła przed goniacym ją kierowcą i odkryła świat w całej swej okazałości. Udało jej się nawet załapać na piknik i schrupać kanapkę. Zyskała jednak coś więcej... Przyjaźń i Wolność.

Od tej pory Świnka jest Jaśminką i ktoś odkryje jak niezwykłym jest stworzeniem.

Ta historia znalazła szczególne w miejsce w moim sercu. To nie jest blog poświęcony stylowi życia i preferencjom żywieniowym, więc nie rozprawiam tutaj o swoich, prywatnych. Skupiam się na książkach. Prawda jest taka, że nie jem mięsa od 17 lat. Głównie przez empatię, trochę z innych powodów. Cieszę, że pojawiają się takie książki.

Nagle, całkiem nieoczekiwanie do ryjka naszej...

Piękna, wzruszająca historia, ucząca zarówno dzieci jak i dorosłych empatii do zwierząt, uwrażliwiająca na dziejącą się im krzywdę oraz ukazująca jak wspaniałymi i inteligentnymi zwierzętami są świnie. Polecam z całego serca.

Przeurocza książeczka, aż łza się w oku kręci :)

Przeurocza książeczka, aż łza się w oku kręci :)

Ucząc dzieci otaczającego świata, często powtarzamy, że o zwierzęta należy się troszczyć i dbać.
Powtarzamy, że te udomowione zasluguja na namiastkę wolności, długie spacery czy pełne miski a dzikie do życia w spokoju.

Świat pędzi zdecydowanie nie w tą stronę, którą powinien a zwierzęta zamiast być elementem natury stały się służącymi.
Jako pożywienie, zabawa i uciecha.😔

Gdy wśród publikacji @studio_koloru zauważyłam wdzięczny tytuł, "Jaśminka. Uratowana świnka" czułam, że to będzie jedna z tych książek, którą chciałabym zaoferować swojemu dziecku.
Nie pomyliłam się, autorki Leslie Crawford i Sonja Stangl stworzyły dzieło pełne współczucia, empatii i szacunku dla świata zwierząt. 😊

Wyobraź sobie ścisk.
Tak wielki, że z trudem napełniasz płuca
Dookoła jest ciemno, nie czujesz nic poza wszechogarniającym natłokiem.

Można się bać, prawda?
Można negować to, co oferuje nam świat i można wątpić w intencje tych którzy nas otaczają.🤨

Realia życia świń są trudne.
Od kiedy hodowle stały się uprzemysłowione trwa wyzysk zwierzat. Założenia to: wyhodować jak najwięcej, najlepszych, za najmniejsze pieniądze i na możliwie najmniejszym terenie.

Gdy jednak świat daje Ci szansę... idziesz za nosem!
W końcu świnie mają naprawdę dobry węch!🐷

Poznajcie tytułowa bohaterkę, Jaśminkę, która z odwagą ale także namiastką przypadku umknęła hodowcom w trakcie przewożenia a tym samym odmieniła swoje życie.🐖
Podążając na zapachem wolności, lekkości i nadzieją trafia do lasu, który wydaje się jej prawdziwym świńskim niebem.

Natknalwszy się na Rózię i jej mamę zyskuje opiekunki, które pokazują jej jak wygląda prawdziwa troska.
Od tej pory towarzyszy jej więc smycz zrobiona z kocyka, ciekawski ryjek i ludzie, którym zależy na jej bezpieczeństwie.

Opowieść nasączona jest emocjami i wyrazami dźwiękonaśladowczymi, ktore wzmacniają przekaz ale także zwrotami akcji.
Czy wiesz już, gdzie finalnie trafi?🤔

Wartość idzie w parze z genialną literacką i ilustratorską stylizacją. Takie książki sprawiają, że w świat który nas otacza można uwierzyć ponownie.

Jako pożywienie, zabawa i...

Bardzo dobra książka, która może być pretekstem do rozmowy z dziećmi o kwestii wykorzystywania zwierząt przez człowieka, hodowli przemysłowej, jedzenia mięsa i naszych wyborów etycznych.

Opowiem Wam dzisiaj o dwóch książkach i fajnej akcji, w której bierze udział @studiokoloru . Chodzi tu o akcję #całkiemniesłodkiprezent, który zachęca by w tym roku zamiast słodyczy kupić bliskim książkę pod choinkę. W związku z tym można kupić dwie książki w fajnych pieniądzach a mowa tu o Jaśmince i Jasnopiórce. "Jaśminka. Uratowana świnka" Leslie Crawford to opowieść zainspirowana prawdziwą historią świnki, która wyskoczyła z samochodu dostawczego i miała to szczęście, że trafiła do schroniska dla zwierząt. Nasza świnka również jest wieziona gdzieś ciężarówką, z której udaje się jej wymknąć. Na swojej drodze spotyka dziewczynkę Rózię i jej mamę, dzięki którym jej przygody również w kończą się w schronisku. Jest to ciepła i pogodna książka, która zwraca uwagę na los zwierząt ucząc tym samym dzieci empatii. Drugą książką jest "Jasnopióra. Uratowana kura". Spędza ona swoje kurze życie na farmie składający jaja. Gdy nadciąga tornado, wbrew pozorom jej życie ulega zmianie na lepsze. Porwana klatka umożliwia jej wydostanie się na wolność i zasmakować innego życia. Na swojej drodze spotyka chłopca Mateo, z którym się zaprzyjaźnia i przeżywa różne przygody. Ta książka również oparta jest na faktach pokazując nam smutną prawdę o warunkach życia zwierząt hodowlanych. Na koniec nie mogę nie wspomnieć o cudnych ilustracjach, dzięki którym nawet te najmniejsze dzieci bardzo chętnie po nie sięgają. Świetna akcja i świetne książki, bardzo gorąco Wam je polecam a wydawnictwu dziękuję za egzemplarze.

urocza. po prostu :)

• Pożyczone w bibliotece
  • Dziecięcy świat
  • #EndSpeciesism
  • Alonka do kupienia TERAZ

Dodaj cytat z książki Jaśminka uratowana świnka