Czy mogę się przytulić?

Okładka książki Czy mogę się przytulić? Polly Dunbar, Eoin McLaughlin
Okładka książki Czy mogę się przytulić?
Polly DunbarEoin McLaughlin Wydawnictwo: Mamania Seria: Jeż i Żółw interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
56 str. 56 min.
2019-01-01
56 min.
Zofia Raczek

Okładka książki Wesołego czego? Polly Dunbar, Eoin McLaughlin
Wesołego czego? Polly Dunbar, Eoin ...
Okładka książki Tak bardzo czekam, żeby cię przytulić Polly Dunbar, Eoin McLaughlin
Tak bardzo cze... Polly Dunbar, Eoin ...
Okładka książki Kiedy nie możemy się przytulić Polly Dunbar, Eoin McLaughlin
Kiedy nie może... Polly Dunbar, Eoin ...
Okładka książki Wrr Polly Dunbar, Eoin McLaughlin
Wrr Polly Dunbar, Eoin ...

Okładka książki Najlepsza zupa na świecie Mar Ferrero, Susanna Isern
Najlepsza zupa... Mar Ferrero, Susann...
Okładka książki Bądź dzielny, pingwinku Giles Andreae, Guy Parker-Rees
Bądź dzielny, ... Giles Andreae, Guy ...
Okładka książki Co robią uczucia? Tina Oziewicz, Aleksandra Zając
Co robią uczucia? Tina Oziewicz, Alek...

Przychodzi taki moment, że do każdego serca zakrada się smutek i pustka. Ściskają lub kłują je boleśnie, a antidotum na ten ból jest bliskość i ciepło ciała przyjaznej istoty. Traf chciał, że w tym samym czasie smutek wraz z pustką zapukali do Jeża i Żółwia, i obaj zapragnęli się do kogoś przytulić. Okazało się, że nie tak łatwo znaleźć kogoś, kto rzuci się w ich ramiona…

„Czy mogę się przytulić?” Eoin McLaughlin to uroczy picturebook, w którym historie dwóch bohaterów toczą się niezależnie od siebie, aby połączyć się w jej finale. Autor oferuje młodym czytelnikom książkę dwustronną z bardzo przytulaśnym środkiem!

Minimalizm ilustracji Polly Dunbar korespondujący z nieznaczną ilością i prostotą tekstu kusi, aby podsunąć tę książkę maluchom, lecz warto po nią sięgnąć także dla starszych dzieci, a i dorośli odnajdą w niej niewymuszoną mądrość. Bo w tej prostocie kryje się wiele wartościowych wątków, które warto omówić. To historia o tym, że:

- każdy potrzebuje bliskości i czułości

- odrzucenie bywa bolesne i trudne, ale cudzą odmowę należy uszanować

- każdy wcześniej czy później znajdzie pokrewną duszę, czasami trzeba na to trochę dłużej poczekać, ale wówczas taka bliskość smakuje jeszcze lepiej

- ocenianie po pozorach jest krzywdzące, warto być otwartych na innych, nawet jeśli z pozoru są twardzi, kłujący, niedostępni.

Przyznacie, że sporo jak na króciutki i prosty picturebook. Za to cenię tego autora, że poprzez prostotę dotyka sedna problemu, że mówi o tym wprost, w sposób niezwykle angażujący i zachwycający. Zdecydowanie jest to książka, którą chce się przytulić. Pozostawia czytelnika z falą ciepłych, szczerych uczuć. Bo czasami do szczęścia potrzeba naprawdę niewiele.

Piękna opowieść o przyjaźni, inności, potrzebie bycia blisko. Dla dzieci, ale dla dorosłych na moment zatrzymania. Polecam bardzo.

Genialna w swojej prostocie, lecz przy tym niesamowicie wartościowa. Książeczkę czyta się z dwóch stron. Z jednej poznajemy historię Żółwia, z drugiej - Jeża. Losy obydwu splatają się pośrodku tworząc piękne zakończenie. Śliczne, urocze wręcz, ilustracje. Polecam z całego serducha.

"- Przez te twoje kłujące kolce trochę cię trudno przytulić - wyjaśniłam Sowa. - Ale nie martw się - na każdego gdzieś ktoś czeka."

Jak czuje się jeż, którego nikt nie chce przytulić, bo za bardzo kłuje? A jak czuje się żółw, którego nikt nie chce przytulić, bo ma zbyt twardą skorupę? Zachwycająca treścią i formą – z jednej strony poznajemy jeża, z drugiej – obserwujemy żółwia. A co się dzieje, kiedy oba światy się spotkają…? Wzruszająca opowieść o Jeżu i Żółwiu, którzy mimo przeszkód i ograniczeń na nowo uczą się, jak okazywać sobie miłość. To nieoceniona pomoc dla rodziców, którzy pragną pomóc swoim dzieciom w nowej rzeczywistości.

Uwielbiam książki dla dzieci Wydawnictwa Mamania, ponieważ są tak bardzo wartościowe i piękne, czasem wzruszające, pełne przygód, humoru, ale i nauki. Obie książki, które miałam przyjemność otrzymać do recenzji są tak genialne w swojej prostocie, że spodobają się każdemu przedszkolakowi, ale i pierwszoklasiście. Ba! Spodobają się każdemu rodzicowi jak i będą świetną pomocą dla nauczyciela, by pomóc dziecku zrozumieć proste i nieproste mechanizmy ludzkiego życia, szczęścia i radości.

Mogłabym tutaj wymieniać mnóstwo zalet tych pozycji - od niesamowitej szaty graficznej, bardzo wyrazistej i poruszającej serce, a tak zwykłej w swojej prostocie, przez piękny tekst, którego choć jest mało, jest wystarczalny i konkretny, aż po bohaterów - przyjaznych czytelnikowi i wartościowych dialogów między nimi. Idealna pozycja, traktująca o rzeczach ważnych i pokazująca, że każdy z nas w życiu potrzebuje osoby, przy której czuje się bezpiecznie, do której w każdej chwili może się przytulić, czy po prostu przyjść, wygadać. Książka daje do myślenia, skłania do refleksji, uświadamia, że na każdego z nas ktoś w życiu czeka, że nikt z nas nigdy nie zostanie sam.

Książka sprawdzi się również podczas zajęć dydaktycznych, przeprowadzonych w grupie szkolnej czy przedszkolnej. Myślę, że dzieci ją pokochają właśnie za swoją prostotę, piękno i sentymentalność. Autorzy świetnie bawią się czytelnikiem, wprowadzając możliwość poznawania książki z dwóch różnych punktów widzenia - taka forma sprawia dzieciom dużą przyjemność. Forma picturebooka sprawdzi się podczas czytania z każdym, nawet bardzo wymagającym dzieckiem. Książki obie można czytać jedna po drugiej, łączyć ze sobą, ponieważ składają się one w jedną całość. Są to po prostu niesamowite perełki, obok których nie da się przejść obojętnie. Gorąco polecam.

"Jeż i Żółw wiedzą, że bliskością i przytuleniem można najprościej okazać swoje uczucia. Ale jak to zrobić, kiedy nie można się przytulić?"

Piękna w swej prostocie. Od dnia zakupy czytamy ją codziennie. Dzieci ją uwielbiają,polecamy.

Urocza, słodka i zabawna historia nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. Opowieść o sile przytulania i potrzebie przyjaźni.

Możliwość poznawania tej książki od dwóch stron, z dwóch różnych punktów widzenia jest genialna! Nawet mnie taka forma sprawiła nie lada przyjemność.

Polecam!

Ilustracje także są cudowne. Polly Dunbar wykonała kawał dobrej roboty.

Polecam!

Ilustracje także są cudowne. Polly Dunbar wykonała kawał dobrej roboty.

"Czy mogę się przytulić?" to uroczy picture book dla dzieci. Książka w bardzo oszczędnych słowach pokazuje dzieciom, że każdy chce się przytulać, każdy potrzebuje empatii, miłości i wsparcia. Co więcej! Na każdego, gdzieś ktoś czeka, kto będzie chciał go przytulić. Urocze obrazki oraz ciekawa forma sprawia, że przyciąga wzrok nie tylko dzieci!

"Czy mogę się przytulić?" to kolejna książeczka od @wydawnictwomamania która skradła nasze serca 💙
Poznajemy żółwia i jeżyka, którzy bardzo chcieli znaleźć przyjaciela, kogoś kto po prostu mógłby ich przytulić. Spotykają na swojej drodze różne zwierzątka i każdy im odmawia, póki nie trafiają na siebie nawzajem. Książka ma dwie okładki, przygody każdego z nich są opisane osobno i spotykają się na "środku drogi". Pomysł aby przedstawić to w ten sposób jest genialny. Możemy czytać dzieciom dwie różne bajki i połączyć je na końcu, co musi być doskonałą zabawą dla takiego malucha.
Grafika jest prosta, ale jednocześnie jasna i przejrzysta, co bardzo mi się spodobało.
Polecamy książeczkę bardzo mocno 😍💙

Książka, którą można czytać od jednej i drugiej strony: od przodu i od tyłu. Jest wspólny środek – a zarazem happyend. Tak, tak happyend na środku, a nie na końcu:) Z jednej strony widzimy Jeżyka, którego nikt nie chce przytulić (jak smutno). Jeżyk przecież potrzebuje choć trochę ciepełka. Ani Lis, ani Wiewiórka, ani Sroka nie chcą dać przytulaska Jeżykowi. Ciekawe, dlaczego? Natomiast z drugiej strony jest Żółwik. Też marzy o przytuleniu. Natomiast Borsuk, Królik i Żaba uciekają przed nim w popłochu. Ciekawe, dlaczego? Na szczęście Jeż i Żółw spotykają na swojej drodze kogoś, kto zechce ich przytulić. Zajrzyjcie koniecznie do książki i sprawdźcie, któż to taki. W każdym razie ich marzenie się spełniło, bo jak mówi mądra Sowa: „Na każdego gdzieś ktoś czeka”. Mądra opowiastka dla dzieci o przyjaźni, miłości, potrzebie przytulania. O tym, że trudno żyć w samotności, że warto mieć przyjaciół. Ilustracje bardzo oszczędne, ale wymowne. Bez zbędnych ozdobników. Najważniejsze są główne postacie, ich emocje, uczucia. Na pyszczkach zwierząt wymalowane są smutek, rozczarowanie, są łzy. Jest i zdziwienie. Zamykanie się w swojej skorupie – to Żółw. Pokazuje to, co dzieje się z człowiekiem, który odgradza się od innych, bo na przykład został odrzucony. A jeż? W języku niemieckim jest taki wyraz „einigeln”, w którym ukryte jest słowo „Igel”, czyli jeż. A oznacza ono właśnie takie zamknięcie się w sobie. Człowiek potrafi się skulić ze swoimi uczuciami, myślami jak jeż i nikogo do siebie nie dopuścić.
Ta książka to ważny punkt wyjścia do rozmów z dziećmi o relacjach z innymi, o emocjach. A najważniejsze: to też powód do fajnego prztulaska rodzinnego przed snem i nie tylko.
Wiek 3+

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na konstrukcję książki, a mianowicie jest to książka o dwóch przednich stronach, bez względu na to czy wybierzemy okładkę z jeżem czy żółwiem i tak dojdziemy do tego samego finału. Jeśli chodzi o "wnętrze" książki, to jest to urocza, ciepła historia o potrzebie czułości, która jest w każdym z nas. Chociaż ludzie mają różne "igły" i "skorupy" to potrzebują przytulenia i bliskości. Wydaje mi się, że książka jest dobra nie tylko dla maluchów, dorosłym daje również dużo do myślenia. Fajna podstawa do dyskusji z maluchem.

• Dla dzieci
  • Dziecięce
  • Biblioteka
  • Literatura dziecięca
  • Wyzwanie LC 2020

Dodaj cytat z książki Czy mogę się przytulić?