RAM

Okładka książki RAM Kit A. Rasmussen
Okładka książki RAM
Kit A. Rasmussen Wydawnictwo: Storytel Original Seria: RAM kryminał, sensacja, thriller
RAM
RAM - Random-Access Memory
Storytel Original
2019-03-01
2019-03-01
dystopia Storytel Storytel Original serial audio audiobook

Kit A. Rasmussen jest wspołczesną (ur. 1982) duńską pisarką, której nazwisko było mi całkowicie obce aż do momentu, gdy moją uwagę zwróciła notka wydawcy audiobooka z jej powieścią RAM.

Firma Mnemosyne Inc. opracowała rewolucyjną technologię, która pozwala oczyszczać umysł z bezwartościowych informacji, na zalew których jesteśmy narażeni każdego dnia. Pracuje w niej były haker, Jason, do którego zadań należy nadzorowanie snu klientów i usuwanie śmieci z ich pamięci za pomocą specjalnych algorytmów. Pewnego dnia dzieje się coś, co wzbudza niepokój Jasona – na ekranie jego komputera pojawia się komunikat o treści: „Jeżeli pamiętasz dlaczego, kliknij tutaj”. Problem polega na tym, że Jason nie pamięta. Dwudziestoletnia Kassandra miała trudne dzieciństwo. Teraz uczestniczy w terapii Mnemosyne Inc., w ramach której psycholog Saga stara się pomóc jej wrócić na właściwy tor i stanąć na nogi. Podczas rozmowy z psycholog Kassandra odkrywa, że w jej pamięci kryje się tajemnicze wspomnienie, a po wyjściu z sesji jest świadkiem brutalnego napadu na Sagę. W tej samej chwili Jason widzi na swoim ekranie, że znaczna część pamięci Sagi znika – a on w żaden sposób nie jest w stanie temu zapobiec. Zrób krok w niedaleką przyszłość i poznaj świat, w którym problem stresu i przesytu informacji stał się fundamentem sukcesu firmy Mnemosyne Inc. Przygotuj się na thriller psychologiczny, który zhakuje Twój mózg. Serial Storytel Original czytają Paulina Holtz i Marcin Bosak.

Zacząłem słuchać i co tu dużo ukrywać – wsiąkłem od pierwszych chwil. Przyszłość, ale sądząc z poziomu technologicznego świata przedstawionego wcale nie tak daleka, więc nie jest to klasyczny hard SF. Fabuły oczywiście nie będę bardziej przybliżał i ograniczę się do stwierdzenia, że całość jest oryginalna, wprost pachnie świeżością pomysłu, a autorce należy się wielkie uznanie za kreatywność. I nie tylko za to.

Do grzebania w mózgu i do innych zabaw w Boga chętnych nigdy nie brakuje. Tych, którzy nie mają zakodowanej w głowie prawdy, że na ogół nic dobrego z takich działań nie wynika, i których nie przekonuje ludowa prawda, iż piekło dobrymi chęciami jest wybrukowane, odsyłam choćby do historii lobotomii. Z oczywistych jednak powodów marzenia o czyszczeniu mózgu z jednej strony i zapisywaniu w nim tego, co się chce z drugiej, są wiecznie żywe, a przoduje tu wojsko i inne służby oraz biznesmeni i politycy, choć ci ostatni przy pomocy mediów tak skutecznie grzebią w głowach pospólstwu, że już im żadne inne technologie tak naprawdę nie są potrzebne. Oczywiście metody są różne; mniej i bardziej inwazyjne, a badania wciąż trwają. Kit A. Rasmussen w swej powieści pokazuje jak bardzo niebezpieczne mogą być wszelkie, z pozoru nawet bardzo pożądane i pożyteczne ingerencje w ludzki mózg. Dydaktyczny wydźwięk powieści jest nie do przecenienia, zwłaszcza w świetle lawinowego postępu w takich dziedzinach jak cybernetyka i chemia oraz badania mózgu.

Mam wrażenie, że dla polskiego czytelnika to propozycja szczególnie interesująca, gdyż o ile umiłowanie prymitywnie rozumianej wolności mamy we krwi i deklarujemy, że do odparcia brutalnego na nią zamachu zawsze jesteśmy gotowi i walczyć będziemy nie oglądając się na cenę, to jednak z wyczuleniem na subtelne, podstępne zniewolenia nie jest już u nas najlepiej. O ile świetnie na przykład walczyliśmy z cenzurą instytucjonalną, to jak się okazuje z cenzurą ekonomiczno-polityczną, którą można wręcz nazwać autocenzurą, radzimy sobie nieporównanie gorzej. Podobnie jest i z innymi aspektami wolności. A czy można być wolnym, gdy ktoś grzebie nam w głowie?

Już z powodu samej tematyki książka byłaby więc warta polecenia, ale muszę powiedzieć, że poza tym jest to po prostu świetny thriller tylko lekko muśnięty science-fiction. Przekonujące, kompetentnie i nieszablonowo skonstruowane postacie, zarazem wiarygodne psychologicznie i bez zbytniego dzielenia mózgowego włosa na czworo są kolejnym atutem, a mistrzowsko narastające napięcie, niepowtarzalny klimat i perfekcyjnie poprowadzona akcja o dynamicznie narastającym tempie sprawiają, iż słuchacz bez trudu opuszcza rzeczywistość i przenosi się w świat przedstawiony. Lektorzy też się wykazali i całość jest dla odbiorcy prawdziwą powieściową ucztą.

Dzieło ma tylko jeden minus. Nie jest zamkniętą całością - stanowi pierwszą część zapowiadanego cyklu. Choć... prawdę mówiąc, nawet gdyby sprawa miała pozostać bez kropki nad „i”, i tak byłoby świetnie.

Jeśli szukacie dobrej, wciągającej rozrywki z poważnym dylematem moralno-technologicznym w tle, to jest to pozycja dla Was. Polecam gorąco i z pełnym przekonaniem

źródło:

Intrygująca wizja gdzie poprzez technologiczną manipulację podczas snu można wpływać na wspomnienia. Problem zaczyna się gdy chciwa firma postanawia wykorzystać wynalazek dla własnych korzyści, a przeciwstawić spiskowi postanawia się programista, który stworzył podwaliny pod ten system, a jednocześnie padł ofiarą jego działania.

Audiobooka słucha się z niesłabnącym zainteresowaniem aż do końca chciałoby się powiedzieć, niestety w kluczowym momencie... dowiadujemy się, że to pierwsza część serii. Trochę szkoda, jeśli ktoś spodziewa się zamkniętej historii będzie rozczarowany, szczególnie, że nie wiadomo kiedy można spodziewać się kontynuacji.

Audiobooka słucha się z niesłabnącym...

Książka o inżynierii społecznej, a tak bardziej szczegółowo, o technologii pozwalającej oczyszczać umysł z bezwartościowych informacji. Takim cudem dysponuje Firma Mnemosyne Inc. Mam mieszane uczucia. Bezwartościowe czyli jakie? Żadnych bym nie dała sobie wykasować! A ja wiem czy mi się do czegoś nie przydadzą w przyszłości? A te zbędne to sama zapomnę…. Niemniej ta historia przewiduje oczyszczanie umysłu. Czasami jednak czyści za bardzo. Algorytm usuwa nie tylko śmieci. No i mamy dziury. Mało to komfortowe jest. Ponadto można też pamięć importować…… Wszystko to dzięki „ poduszkowej” miotle pamięciowej Fantasos i jego doskonalszej wersji Morpheus.Książka jest lekko młodzieżowa ze względu na wiek hakerów i problematykę treści. Haker Jason, pacjentka Kassandra, psycholog Saga to główne postaci tej opowieści. Książka jest ciekawa, historia wciąga a losy bohaterów leżą nam na sercu. Firmom podobnym do Mnemosyne Inc. Mówimy stanowcze nie! Polecam.

Świetna książka, bardzo wciągająca, utrzymana na poziomie. Polecam!

Świetna książka, bardzo wciągająca, utrzymana na poziomie. Polecam!

• > Audiobook
  • Antyutopia/dystopia/postapokalipsa