Panaceum

Okładka książki Panaceum Agnieszka Sudomir
Okładka książki Panaceum
Agnieszka Sudomir Wydawnictwo: Literate Cykl: Miasto obiecane (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Miasto obiecane (tom 2)
Literate
2019-04-30
2019-04-30
miasto obiecane agnieszka sudomir kryminał łódź

Lektura latwa i przyjemna, czasami denerwujaca. Kazdy czytelnik znajdzie cos fajnego dla siebie.

Miasta obiecanego część druga. Panaceum. Łódż zalana słońcem. Roztopiona niemalże. Komisarz Igor Blattner w środowisku lekarskim szuka mordercy. Pomagają mu współpracownicy Łukasz i Ruda Nowa ( Nowa Ruda :)) Zojka. Igor przeżywa rozstanie z Adą. Opis cierpień Igora przelewa się przez karty książki, Za dużo tego. Amputowałabym też rozmowy o płci, dywagacje o stosunkach męsko- damskich, zależnościach, bolesne analizowanie korzyści jakie przynosi związek kobiecie a jakie mężczyźnie. Tylko o zdradzie nic nie a ma a o tym pasowałoby…. Dobrze napisana książka, dobrze się czyta. Planuję kolejne spotkanie z pracownikami Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. Jest dobrze.

Fantastyczny i świetnie napisany kryminał, którego akcja toczy się w Łodzi. Po raz kolejny komisarz Igor Blattner musi odkryć tajemniczego mordercę. Tym razem trafia do "światka" chirurgów.

Jeśli lubicie kryminały, to serdecznie polecam.
Pełna recenzja tutaj: https://www.felicjada.pl/2019/08/panaceum-na-cae-zo-swiata-recenzja.html

Jeśli lubicie kryminały, to serdecznie polecam.

Misterna intryga, dobre tempo, ciekawe zwroty akcji. "Panaceum" ma wszystko to, co powinno znaleźć się w porządnym kryminale. Bohaterowie są z krwi i kości, język barwny i żywy, a fabuła trzyma w napięciu. Podobnie jak "Faza REM" nie jest to puste czytadło. Tu także znajdziemy świetnie pokazaną Łódź i bardzo trafne spostrzeżenia. Czyta się jednym tchem. Polecam.

”Panaceum” Agnieszki Sudomir to druga część serii „Miasto obiecane”. Dla mnie świetny „łódzki kryminał”.

Komisarz Igor Blattner z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi ma do rozwiązania sprawę morderstwa młodej lekarki – Natalii Marzec. Ofiara pracowała w łódzkim szpitalu na oddziale neurochirurgii, tym samym komisarz wkracza do hermetycznego świata elity lekarskiej – operatorów mózgu, pełnego zawiści, dużych pieniędzy i braku skrupułów w robieniu kariery. Wkrótce zostaje zamordowany kolejny pracownik tego szpitala.

W prowadzeniu śledztwa towarzyszy komisarzowi Blattnerowi, aspirant Łukasz Woźniak – Luka oraz nowa policjantka – Zojka, która dołączyła do zespołu. Na dodatek jest siostrzenicą szefa.

Jakby tego było mało, komplikuje się sytuacja rodzinna komisarza Blattnera oraz wychodzą na jaw nowe fakty związane z jego romansem, z lekarką medycyny sądowej.

Akcja oczywiście rozgrywa się w Łodzi, która tonie w letnim upale. Podobnie, jak w pierwszej części, autorka umiejętnie wkomponowała opisy miasta w intrygę kryminalną, dzięki czemu stanowią one spójną całość z powieścią. Starzy, znani nam bohaterowie z pierwszej części, do których dołączają nowi oraz dobrze ukazane środowisko lekarzy – neurochirurgów, to niewątpliwe atuty tej książki.

Podoba mi się również, że „Panaceum” jest na tym samym wysokim poziomie literackim, co pierwsza część serii „Miasto obiecane”, co nie zdarza wszystkim pisarzom.

Mam nadzieję, że to nie ostatnia historia z komisarzem Blattnerem i będzie następna książka. Kto ma ochotę na dobry „łódzki kryminał” polecam „Panaceum”.

Igor Blattner powraca, ale i tym razem nie będzie miał w życiu łatwo. Problemy komisarza nie zniknęły, a wręcz przeciwnie - zaczęło pojawiać się ich coraz więcej. Czy policjant poradzi sobie ze swoimi demonami? A jak tym razem poradzi sobie ze śledztwem? I jak ono na niego wpłynie? Tym razem musi stawić czoła nie tylko przeszłości i mordercy, ale także.... Terapii z Dorotą. Czy bohater w końcu upora się z problemami?

Przyznam szczerze, że postać Igora bardzo polubiłam już w pierwszej części - chociaż jego poglądy w tym tomie niekiedy są sprzeczne z moimi, to jednak na niektóre sprawy patrzymy analogicznie. Podoba mi się, że autorka przy pomocy Blattnera i jego przemyśleń, porusza często ciekawe i według mnie ważne tematy - jak na przykład pogoń za lajkami. Spodobał mi się również wątek z przemianą Igora, która następowała krok po kroku, przez co moja sympatia do owego bohatera stała się jeszcze większa.
Ponownie mamy okazję poznać perspektywę policjantów, ale oprócz tego zostajemy również wciągnięci w świat lekarzy. Możemy zobaczyć dobre i złe strony tych często niedocenianych zawodów. I tutaj należą się brawa autorce, ponieważ świetnie sobie poradziła z tym zadaniem.

Panaceum to książka, która wciąga od razu - porywająca historia, niespodziewane zwroty akcji, wspaniałe opisy miasta, które aż zachęcają do odwiedzenia go. Przy tej powieści nie można się nudzić, a także nie da się o niej tak łatwo zapomnieć. Uważam, że warto dać owej pozycji szansę. Jeszcze raz dziękuję wydawnictwu za możliwość przeczytania obu części.

Jeżeli chcesz się zapoznać z całą opinią zapraszam na bloga! https://nothing-without-words.blogspot.com/2019/07/agnieszka-sudomir-panaceum.html

Kolejne spotkanie z twórczością autorki i już wiem, że to jedna z moich ulubionych serii. Komisarz Blattner zdobył moją sympatię w pierwszej części, druga ją tylko utwierdziła!

Słoneczna Łódź, żar leje się z nieba. Śledczy Igor trafia na kolejną sprawę, równie trudną jak poprzednia. Do tego będzie musi uporać się nie tylko z nią, ale i z demonami władającymi jego życiem.

Policja odnajduje ciało pięknej kobiety - zdolnej lekarki, której życie z pozoru wygląda idealnie.

Gdy ofiar pojawia się więcej, ludzie obawiają się, że to kolejny seryjny morderca. Blattner musi przyjrzeć się środowisku neurochirurgów, jednego z łódzkich szpitali.

Czy Komisarz Igor rozwiąże kolejne trudne śledztwo?

Oczywiście poziom kolejnej części, serii Miasto Obiecane został podtrzymany. Autorka napisała następny bardzo dobry kryminał, tym razem, żeby było śmiesznie podczas śledztwa ujawnia się wiele śladów i mylących tropów. Które nie ułatwiają zadania Komisarzowi. Rozwiązanie sprawy, oczywiście zaskakujące. Podczas czytania sama próbowałam rozwikłać tą zagadkę, ale marny, ze mnie detektyw. Autorka znowu zdołała mnie zmylić.
W tej części również pojawia się wątek obyczajowy, który pochłonął mnie całkowicie. Moja sympatia do Igora rośnie z książki na książkę.Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że jestem w gronie jego fanów.
Czekam na kolejne części powieści!

Polecam serdecznie!

Kolejny tom cyklu o komisarzu Igorze Blattnerze. Już podczas czytania pierwszej części pojawiły się u mnie mocne skojarzenia z popularnymi serialami typu "Kryminalni". Swoją drogą uwielbiałam ten serial, i w mojej wyobraźni Igor Blattner ma właśnie twarz aktora grającego komisarza Zawadę. Ot, takie tam małe skrzywienie.

Podobało mi się, że od razu zostałam wrzucona na miejsce zbrodni i nawet jeśli ktoś nie poznał wcześniej komisarza Blattnera nie będzie miał problemu w odnalezieniu się w historii. Sprawa kryminalna jest całkowicie niezależna od tej z pierwszej części cyklu, pociągnięty jest jedynie wątek obyczajowy.

Miasto Łódź ewidentnie ukochane przez Autorkę i stworzonych przez nią bohaterów, jest scharakteryzowane w pięknych, niemal lirycznych słowach nie tylko przez Blattnera, przy okazji jego wewnętrznych egzystencjalnych i moralnych rozterek, ale i przez samego sprawcę. Jeśli chodzi o przemyślenia komisarza to cieszę się po stokroć, że mam przyjemność go czytać, a nie oglądać, bowiem to co dzieje się w głowie Blattnera jest dla mnie równie ważne jak wydarzenia dotyczące zbrodni. Jego stan emocjonalny, przeżycia, to co dzieje się w jego życiu osobistym ma wymierny wpływ na postrzeganie otaczającej go rzeczywistości, stosunek do sprawy, podejrzanych, współpracowników. To świetne studium osobowości człowieka wcześniej kierującego się jasno określonymi zasadami, po złamaniu których zapada się coraz bardziej w swoich wyrzutach sumienia, brnąc w sprawy, których mógłby uniknąć w innych okolicznościach. Człowieka, który musi się w końcu zmierzyć ze swoimi demonami, a nie udawać że ich nie ma. Czy się to Igorowi udało? Jak wyglądała jego wewnętrzna walka? Tego Wam zdradzić nie mogę i nie chcę, nie chciałabym Wam odbierać przyjemności z poznawania natury Blattnera, a uważam, że warto.

Zagadka kryminalna, która zaczyna się od pierwszego rozdziału jest intrygująca. Kto chciałby śmierci młodej, ślicznej, uroczej, odnoszącej sukcesy lekarki? Wszyscy? Nikt? Podejrzanych aż nadto, hermetyczne środowisko lekarskie, zrozpaczony ojciec ofiary, który utrudnia dochodzenie, a do tego otumaniający skwar i duchota lata, utrudniający myślenie i działanie. Igor Blattner ma pod górkę, i to mocno, jego partner zrobił się jakiś nie swój, upał wyłącza myślenie, a pojawia się kolejny trup. Z pierwszym łączy go szpital... Ciekawie?

Czytałam, może nie z wypiekami na twarzy, ale z niegasnącą ciekawością, kto stoi za zbrodniami. Styl Agnieszki Sudomir odpowiada mi jak najbardziej. Płynny, swobodny, momentami liryczny, sprawia, że czytanie jest przyjemnością. Były miejsca dla mnie trochę przegadane, wówczas mój wzrok tylko prześlizgiwał się po zdaniach, na szczęście nie było dużo takich fragmentów.

Drugi tom cyklu jest moim zdaniem zdecydowanie lepszy od poprzedniego. Stopniowe odkrywanie motywów, zwroty w postępowaniu i kilka bonusów z życia prywatnego bohaterów wyciągnęło mnie w fabułę. W "Panaceum" miałam okazję poznać nową postać w wydziale Blattnera, młodziutką Zosię Lenczewską, choć drobna to jednak harda babeczka, która zaciska zęby i robi swoje, a lekko nie ma.

Dobrze, gdy po przeczytaniu książki mogę się zastanowić nad jej "drugim dnem", bo nie tylko o samej zbrodni i poszukiwaniu sprawcy jest przecież "Panaceum". Środowiska lekarskie i policyjne są specyficzne. Autorka umiejętnie wplotła specyfikę tego pierwszego w treść, oddając ją choćby w charakterystycznej mowie personelu. Można trochę podumać nad niełatwymi początkami nowicjuszy. Nad wszechobecnym (w pewnych kręgach) wyścigu szczurów.

Podsumowując:
"Panaceum" Agnieszki Sudomir to świetny kryminał, którego akcja tym razem umieszczona jest w środowisku lekarskim. Smaczku dodają umieszczone na poczatku każdego rozdziału myśli sprawcy. Styl pozostaje nadal na wysokim poziomie, czyta się szybko i przyjemnie, a fabuła jest wciągająca. Klimatu dodaje Łódź "w tygodniu zwyczajna, zapracowana kobieta, w weekendy i po zmroku intrygująca, nieposkromiona filmowa gwiazda, nieodrodna córka bohemy - wyrywająca się schematom, niemożliwa do opisania" oraz pogodowa aura.

Polecam gorąco i czekam na kolejną część.

Podobało mi się, że od razu zostałam wrzucona na...

Próbowałam ją czytać ale nie da się. Niby czyta się lekko, ale tam panuje teoria haosu o wszystkim i niczym. Główny bohater? Igor, policjant. Reszta? Nawet tego połączyć się nie da. Pół książki przeczytałam, i dziękuję, szkoda czasu na nią.

Dobra pozycja. Równie zgrabnie napisana historia morderstwa co w poprzedniej części książki, wciągnęła mnie. Bardzo dobrze jest w obu pokazane, jak ważna w życiu jest równowaga psychiczna. Polecam

• Audiobooki
  • Przeczytane 2019