Urwane ślady

Śledztwa Szostaka
Wydawnictwo harde
2019-06-19
2019-06-19
zaginieni poszukiwania jasnowidze sprawy kryminalne porwania morderstwa

Reportaż przedstawiający najgłośniejsze zaginięcia ostatnich kilkunastu lat w Polsce. Całkiem przyjemna lektura, chociaż potencjał nieco zmarnowany - szkoda, że postawiono na najgłośniejsze sprawy. Jeśli ktoś jest chociaż trochę zaznajomiony z tematyką to nie znajdzie tutaj zbyt wiele dla siebie. Moja wiedza ograniczała się zaledwie do czytania artykułów oraz sporadycznego słuchania podcastów a i tak połowa historii była mi dobrze znana. Drugim, na moje poważniejszym mankamentem książki jest zbyt duże poświęcenie czasu szamanom à la Jackowski i innym różdżkarzom. Banialuki, a poświęcanie tym ludziom dwóch odrębnych rozdziałów (i po kilka akapitów w pozostałych rozdziałach) na pewno nie zawyża oceny końcowej.

Urwane ślady :Śledztwa prowadzone przez Pana Janusza Szostaka przedstawione w książce pokazują ludzi po których ślad zaginął ,zniknęli ,zostali uprowadzeni i brutalnie zamordowani a rodziny zmagają się z tęsknotą i traumą do dziś szukając prawdy i sprawiedliwości .Moim zdaniem system i procedury bardzo zawodzą w poszukiwaniach szczególnie osób dorosłych .Do przeczytania zainspirował mnie temat zaginięć ale również Książka Kto zabił Iwonę Wieczorek a także znikniecie dziecka które miało miejsce na Śląsku do dnia dzisiejszego niewyjaśnione mimo ze upłynęło 21 lat .Zachęcam do przeczytania Historii i ich rodzin opisanych w bardzo Szczegółowy sposób

Książka „Urwane ślady” Janusza Szostaka to reportaż o zaginionych osobach z pierwszych stron gazet, które w niewyjaśnionych okolicznościach zaginęły, a do dnia dzisiejszego nie wszystkie sprawy zostały rozwiązane.
Książka idealna dla osób, które nie są zorientowane w temacie.

Najbardziej znane nazwiska z tej książki to Ewa Tylman i Krzysztof Olewnik, większość nie była mi znana w takim stopniu, w jakim sprawa była opisana w książce....

Bardzo często spotykamy się z komunikatami z poszukiwań zaginionych osób. Większość znajduje się w ciągu kilku dni od momentu publikacji ogłoszenia. Na szczęście, większość odnajduje się żywych. Niestety, jest też wiele osób jest już martwych ale udaje się zlokalizować ich ciała i ustalić co się wydarzyło. Istnieje jednak pewien procent zaginięć, które nie mają ani szczęśliwego finału ani odpowiedzi. Rodzą tylko milion pytań, wątpliwości, na które trudno powiedzieć czy kiedykolwiek znajdzie się odpowiedź.

Janusz Szostak w swojej pracy koncentruje się na kilku śledztwach, które rozpalały społeczeństwa. Tajemnicze zaginięcia młodych ludzi, dziwne okoliczności, motający się i zmieniający zeznania świadkowie, niejasne tło. Wszystko to sprawiało, że tymi zaginięciami a potem śledztwami żyła cała Polska, by tylko wspomnieć sprawę Ewy Tylman sprzed kilku lat czy ciągle wracającą jak bumerang sprawa uprowadzenia i zabójstwa Krzysztofa Olewnika. Jednak niewyjaśnionych spraw jest więcej. I chociaż zatarły się w społecznej pamięci wiele rodzin nadal czeka na poznanie prawdy. W miarę lektury sprawdzałam postępy śledztw, i chociaż od wydania książki minęło ponad dwa lata, tylko jedno z opisanych śledztw znalazło swój finał i został zanotowany realny postęp, a bliscy mogli poczuć realną ulgę.

Chyba dla nikogo nie będzie zaskoczeniem jak powiem, że prawdziwe życie to nie kryminał. Na końcu nie będzie rozwiązania. Śledztwa nie zawsze są prowadzone przez zaangażowanych śledczych, nie zawsze na czas widzi się ślady, świadkowie nie zawsze mówią prawdę. Statystki są bezwzględne. Wiele śledztw nie znajdzie swojego finału. Ale ważne, żeby mówić o tych sprawach, by bez przerwy przypominać a nuż kiedyś będzie jednak nam i przede wszystkim ich bliskim poznać odpowiedzi co naprawdę stało się z zaginionymi.

Myślę, że jeśli ktoś jest mocno zainteresowany tematem to ta książka nie wniesie dla niego nic nowego. Jednakże dla kogoś, kto nie znał wcześniej tych spraw i tych nazwisk książka może być na prawdę interesują. Ja nie znałam większości tych historii, lub tylko coś tam mi się obiło o uszy, więc książka była dla mnie bardzo treściwa. Niesamowite, że w naszych czasach ludzie mogą przepaść jak kamień w wodę.

Miałam nadzieję, że w książce pojawią się jakieś nowe dowody/tropy które udało się zdobyć fundacji i będzie jakaś kontynuacja niewyjaśnionych zaginięć, ale mamy do czynienia raczej z opisem śledztw i pokazaniem jak nieudolnie były one prowadzone przez policję. W pewnym momencie chciałam porzucić czytanie książki, no bo po co mam czytać o jakiś starych sprawach które i tak nie mają swojego końca i nie wiadomo co właściwie się stało, ale jednak te historie wciągają (a także przerażają) i człowiek ma nadzieję, że może przy kolejnej ofierze uda się wyjaśnić sprawę do końca.

Wspaniale reportaze, dzinnikarskie sledztwo nieudolnosc policji i innych ogranow scigania...a skutek?? bardzo smutny...tysiace osob zaginionych bez sladu i zagadki ich smieci nierozwiazane do dzis
Bardzo bardzo polacam

Bardzo bardzo polacam

Poruszająca książka o poszukiwaniach zaginionych osób. Janusz Szostak wybrał najgłośniejsze sprawy na przestrzeni kilkudziesięciu ostatnich lat w Polsce. Niektóre z tych historii były mi już wcześniej znane, chociażby sprawa Ewy Tylman, czy Krzysztofa Olewnika.
To, co jest najbardziej zatrważające, to nieudolność i ślamazarność policji. Włos się jeży na głowie. To jest niewiarygodne, że przynajmniej w połowie przypadków opisanych w tej książce doszło do rażących zaniedbań, przez które prawdopodobnie do dziś nie odnaleziono zaginionych lub odnaleziono ich martwych. Na porządku dziennym były również różne dziwne układziki między osobami z przestępczego świata, a policją.
Sam reportaż jest w porządku. Autor niektórym sprawom poświęca dużo więcej czasu, niż innym, ale to raczej kwestia ilości zebranych dowodów.
Chłodne i racjonalne podejście do tematu, to coś, za co bardzo ceniłam poprzedni reportaż pana Szostaka. Tutaj jednak mocno raził mnie w oczy wątek o snach, wizjach, przenoszeniu się w czasie i wychodzeniu ze swojego ciała. Wywiad z Jackowskim sobie odpuściłam, bo jasnowidztwo, wróżbiarstwo i inne odłamy branży ezoterycznej kompletnie mnie nie interesują, więc szkoda mi było czasu na takie głupoty.

Książka warta przeczytania. Dowiedziałam się z niej o wielu zaginięciach, o których w mediach już się nie mówi. Jednocześnie jeśli chodzi o sprawy współczesne, autor nie przekazuje żadnej nowej informacji i dlatego daję 8 gwiazdek, zamiast 10.

Po książkę Janusza Szostaka sięgnęłam zachęcona pozytywnymi opiniami na tym portalu oraz ciekawą, w moim mniemaniu tematyką. "Urwane ślady" poruszają temat najbardziej głośnych i medialnych zaginięć ostatnich lat. Autor to dziennikarz śledczy, który od lat kieruje fundacją "Na tropie", zajmującą się wyjaśnianiem zagadek kryminalnych. Tyle wiedziałam przystępując do lektury. Nie zagłębiałam się wcześniej w obszar działania fundacji, dlatego zaskoczyły mnie dość niekonwencjonalne metody poszukiwań zaginionych.
Czytając opinie o rzetelnym materiale i profesjonalnych śledztwach, spodziewałam się czegoś innego. Historie przedstawione w książce naszpikowane są opisami działań jasnowidzów, różdżkarzy i tym podobnych przedstawicieli branży ezoterycznej. Nie neguję tego typu działań, bo ciężko mi się postawić na miejscu rodzin ofiar. Możliwe, że mimo mego sceptycyzmu, też chwytałabym się każdej możliwości aby odnaleźć bliską osobę. Jednakże chwilami czytanie o wizjach, snach czy umiejętnościach przenoszenia się w czasie i wydarzeniach, sprawiały mi lekki dyskomfort.
Książka mimo wszystko ciekawa, jednak jeśli patrzysz na świat przez "szkiełko i oko" to lektura nie dla Ciebie.

Janusz Szostak Urwane ślady Zobacz więcej