Król kot

2018-01-01
28 min.
Marta Bręgiel-Pant

Okładka książki Żyrafy nie umieją tańczyć Giles Andreae, Guy Parker-Rees
Żyrafy nie umi... Giles Andreae, Guy ...
Okładka książki Kto się boi Lisa? Deborah Allwright, Alison Green
Kto się boi Lisa? Deborah Allwright, ...
Okładka książki Jak rozpoznać misia. Poradnik dla początkujących David Roberts, Michelle Robinson
Jak rozpoznać ... David Roberts, Mich...

Śliczna , zabawna książeczka dla dzieci ,większego formatu, w twardej oprawie. Oczywiście dorośli też będą zachwyceni, czytając ją. Każdy prawdziwy kociarz uśmieje się z niej, ale i zgodzi się z jej treścią. Wewnątrz jest cała masa pięknych humorystycznych kolorowych ilustracji.

Kto ma kota w domu , to od razu będzie wiedział o co chodzi.
Tak jak zawsze i wszędzie , również w tej lekturze kot jest panem domu , a mieszkańcy jego poddanymi. Wszystko jednak trzeba traktować z dużym przymrużeniem oka.

W książce, rudy kot panował na swoich włościach. Mieszkał sam z ludźmi i był dla nich bożyszczem. Z ilustracji można dużo dowiedzieć się o właścicielach kota. Mieli na jego punkcie bzika, o czym mogą świadczyć obrazki na ścianach wyłącznie z kotem, albo na nocnym stoliczku kocia figurka, że o reszcie nie wspomnę.
Koci król, bo takim się czuł nasz rudzielec, miał wszystko czego dusza zapragnie: stosy zabawek, miski z koroną królewską, specjalne posłanie ,przypominające królewskie łoże i inne akcesoria. Był to koci raj. Kotek bardzo dbał o swoich poddanych. Dostarczał im rozrywek. Cały dzień spał , żeby w nocy mógł ich strzec. Był przeuroczy w swoim zachowaniu. Domagał się tylko jednego w postaci pieszczot jak głaskanie, przytulanie.

Wszystko układało się dobrze i po jego myśli do czasu, gdy w domu nagle pojawił się pies.
Pies powoli objął stery prowadzenia i nie było już tak słodko.
Strącono berło królewskie. Kot poczuł się odrzucony i niekochany. Pies swoim dziwnym zachowaniem, odmiennym od kociego też zaszedł mu porządnie za skórę. Zasady domowe kompletnie zmieniły się o 180 stopni.

Kot miał dosyć nowego lokatora. Ale ten drugi zniknął, tak jak się pojawił. Wyszedł tylko na spacer, ale kot o tym nie wiedział.
Z początku rudzielec był wniebowzięty, ale tęsknota wzięła jednak górę. Zrobiło się pusto, samotnie i niemiło.

Czy pies wyszedł na taki bardzo, bardzo długi spacer , z którego się nie wraca?
Czy jest szansa , że kocie życie w domu wróci do normy?
Czy kot jeszcze będzie królował , ale na nowych zasadach?

Wszystkiego dowiecie się z książeczki.
Są tu dwa aspekty spojrzenia na treść książki.

Pierwszy to spojrzenie po dorosłemu.
Kto ma w domu zwierzaki , to nie jeden raz przekonał się , jakie to pierepałki towarzyskie z nimi przechodził. Jeden zwierzak chciał być przywódcą stada, a drugi rzeczywiście był sam w sobie samcem czy samicą alfa.

Drugi pogląd zaś dotyczy ogólnie nagłych zmian wprowadzanych w życie, wcale niezwiązanych bezpośrednio ze zwierzętami. Dzieci ciężko akceptują nowe sytuacje. Sprzeciwiają się nim, z powodu strachu przed czymś nowym, a szczególnie , takim przełomowym chwilom. Właśnie na podstawie tej książeczki, sytuacje kot-pies możemy przenieść na ludzi i wszystko dziecku powoli wytłumaczyć. Zmiany nie oznaczają zła, tylko trzeba odpowiednio się do nich odnieść.
Może to dotyczyć nowego członka rodziny , które ma się dopiero urodzić, ale niekoniecznie. Trzeba wtedy umieć dziecko przez to wszystko przeprowadzić i przygotować wcześniej. I to jest nauka dla nas rodziców.

Kto ma kota w domu , to od razu będzie wiedział o co chodzi.
Tak jak zawsze i wszędzie ,...

Lubię ten rodzaj humoru, chociaż opowiadanie mogłoby być nieco dłuższe.
Z opowieści wyłania się prawda stara jak świat: w domu rządzi kot :)

Lubię ten rodzaj humoru, chociaż opowiadanie mogłoby być nieco dłuższe.
Z opowieści wyłania się prawda stara jak świat: w domu rządzi kot :)

Jestem właścicielką dwóch kotów i psa. I powiem jedno idealnie ta książka niby dla dzieci, ale ja ubawiłam się ogromnie opowiada o tych relacjach :) Świetna książka, przepiękne ilustracje i tekst choć króciutki człowiek się uśmiechał od ucha do ucha. Polecam dla waszych pociech ogromnie :),ale również rodzice spędzą przyjemne chwile z książką.

Marta Altés ponownie mnie rozczuliła! Tym razem przychodzi do nas z historią o Kocie, który jest OCZYWIŚCIE królem w domu... a przynajmniej tak uważa... Sytuacja się nieco komplikuje, gdy w jego "królestwie" pojawia się pies. Och jak ten kot się złości! Jak on bardzo chce, by ten okropny pies zniknął! I znika (pssssst znaczy wychodzi na spacer z właścicielami, ale kot o tym nie wie). Na początku się cieszy, ale potem stwierdza, że jest trochę za cicho... zaczyna tęsknić. Na szczęście pies wraca, a kot ma poddanego. Wszyscy zadowoleni.
To głęboko ludzka bajka, która zwraca uwagę na to, że czasem nie wiemy, czego chcemy.
7/10

Fajowa, choć mogłaby być nieco dłuższa. :)
Bardzo dobrze się czyta, można kombinować z intonacją, rysunki do tego zachęcają. Ubawiliśmy się po pachy, czytając tę książkę, w szczególności, że u nas w domu też króluje... a jakże... kot.

Fajowa, choć mogłaby być nieco dłuższa. :)

• Dla dzieci
  • Biblioteka

Dodaj cytat z książki Król kot