Pałac i rudera

Okładka książki Pałac i rudera Bolesław Prus
Okładka książki Pałac i rudera
Bolesław Prus Wydawnictwo: Virtualo Darmowa Klasyka Seria: Klasyka Virtualo literatura piękna
Klasyka Virtualo
Virtualo Darmowa Klasyka
2011-01-01
2011-01-01

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Okładka książki Katarynka. Z legend dawnego Egiptu. A...B...C... Dobra pani. Dym. Nasza szkapa Maria Konopnicka, Eliza Orzeszkowa, Bolesław Prus
Katarynka. Z l... Maria Konopnicka, E...
Okładka książki Ad Astra Eliza Orzeszkowa, Juliusz Romski
Ad Astra Eliza Orzeszkowa, J...
Okładka książki Pójdźmy za Nim! Lech Ludorowski, Henryk Sienkiewicz
Pójdźmy za Nim! Lech Ludorowski, He...

Bolesław Prus, jakiego nie znałem. Z jednej strony (Pałac) - satyryk, karykaturzysta, mistrzowsko operujący ironią, a z drugiej (Rudera) - twórca jakiejś sadomasochistycznej makabreski. Komizm pomieszany z tragizmem, beztroska błazenada z demoniczną grozą etc. - groteskowość świata w pełnej krasie. Nigdy nie spodziewałem się trafić na coś podobnego w pozytywistycznej literaturze. A jednak. To, co z tego, że schemat fabularny z trzeciorzędnej powieści... A u Gombrowicza bywa inaczej? Swoją drogą Klemens Piołunowicz i Wandzia ze swoim zamiłowaniem do gimnastyki i prysznica stanowią XIX-wieczne pierwowzory Młodziaków. I jakże aktualny spór między konserwatystami i progresistami. Aż dziw, że "Pałac i rudera" rozpoczyna powieściową twórczość Prusa, a nie ją zwieńcza. Naprawdę jest bardzo nowoczesna, cokolwiek to słowo znaczy.

Mocna pozycja ukazująca biedotę w kontraście z bogatym mieszczaństwem, które zamiast bezpośrednio zająć się pomocą potrzebującym, tylko o niej mówi uspokajając swoje sumienie. Świetna nowela.

Trudna sytuacja w rodzinie Hoffa powoduje konieczność sprzedania majątku.

Trudna sytuacja w rodzinie Hoffa powoduje konieczność sprzedania majątku.

• Bolesław Prus
  • Klasyka
  • Juwenilia
  • Oddane
  • Obyczajowe

Dodaj cytat z książki Pałac i rudera