Pałac i rudera

prus ziemiaństwo rozwój przemysł gospodarka pozytywizm
literatura piękna
1957-01-01
prus ziemiaństwo rozwój przemysł gospodarka pozytywizm

Bolesław Prus, jakiego nie znałem. Z jednej strony (Pałac) - satyryk, karykaturzysta, mistrzowsko operujący ironią, a z drugiej (Rudera) - twórca jakiejś sadomasochistycznej makabreski. Komizm pomieszany z tragizmem, beztroska błazenada z demoniczną grozą etc. - groteskowość świata w pełnej krasie. Nigdy nie spodziewałem się trafić na coś podobnego w pozytywistycznej...

Mocna pozycja ukazująca biedotę w kontraście z bogatym mieszczaństwem, które zamiast bezpośrednio zająć się pomocą potrzebującym, tylko o niej mówi uspokajając swoje sumienie. Świetna nowela.

Trudna sytuacja w rodzinie Hoffa powoduje konieczność sprzedania majątku.

• Bolesław Prus
  • Literatura polska
  • Klasyka
  • Filozofia
  • Juwenilia
  • Obyczajowe
więcej mniej

Dodaj cytat z książki Pałac i rudera