Apollo 8

historia
Astra
2020-06-12
2020-06-12
Apollo Księżyc loty kosmiczne kosmonautyka NASA lot na Księżyc projekt Apollo Gemini 7 Apollo 8 historia USA

Okładka książki Apollo 13 Jeffrey Kluger, James Lovell
Apollo 13 Jeffrey Kluger, Jam...

Okładka książki Fale grawitacyjne. Nowa era astrofizyki Nathalie Deruelle, Jean-Pierre Lasota
Fale grawitacy... Nathalie Deruelle, ...
Okładka książki Cienie zapomnianych przodków. W poszukiwaniu naszej tożsamości Ann Druyan, Carl Sagan
Cienie zapomni... Ann Druyan, Carl Sa...
Okładka książki Czy jest tam kto? Nauka w poszukiwaniu cywilizacji pozaziemskich Frank Drake, Dava Sobel
Czy jest tam k... Frank Drake, Dava S...

Na pewno lepsza od Mailera :) miłośnikom tematyki powinna się spodobać, daje też pewien background dla For All Mankind.

Kilka tygodni temu wpadła mi w ręce książka Andrew Smith pt”Księżycowy pył.W poszukiwaniu ludzi którzy spadli na księżyc”.To książka o programie Apollo,o ludziach którzy byli jego głównymi bohaterami,i oczywiście o podboju kosmosu.Książka mnie tak zainteresowała ta tematyka ze sięgnąłem właśnie po „Apollo 8” Jeffrey Klugera.Książka bardzo interesująca,znakomicie napisana,tym bardziej ze załoga Apollo 8 mnisza wielki wkład w podbój kosmosu,choć jej członkowie na Księżycu nie postawili swojej stopy.i

Potrzebowałem przeczytać coś z innej beczki, z innej galaktyki i o to dobrze trafiłem. Bardzo poczytna książka, często zaskakuje różnymi niuansami, potrafi też zdumiewać jak na kalkulatorach (bo tak trzeba nazwać ówczesne komputery) człowiek wysłał człowieka na orbitę księżyca i sprowadził z powrotem na Ziemię.

Zanim ludzie wylądowali na Księżycu, najpierw go okrążyli - i o tej misji jest właśnie ta książka. Autor wcześniej napisał podobną na temat niefortunnej misji Apollo 13, ściśle współpracując przy niej z Jamesem Lovellem, którego później zagrał Tom Hanks w znanym filmie. Lovell brał udział także w Apollo 8 i również przy tej książce dzielił się opowieściami. Narracja jest więc tutaj bardzo podobna jak we wspomnianym filmie, jest atmosfera napięcia, niebezpieczeństwa i udziału w czymś epokowym (chociaż mniej dramatyczna, bo Apollo 8 była udana). Świetna opowieść o przygotowaniach, o tragedii Apollo 1, o kontekście politycznym, wreszcie drobiazgowy, ale ciekawy i trzymający w napięciu opis samego lotu. Ilość technikaliów w sam raz, dużo natomiast o ludzkiej perspektywie, o pilotach i ich rodzinach. Jeżeli podobały się Wam filmy "Apollo 13" i "First man" z Ryanem Goslingiem - ta książka przypadnie Wam do gustu. Ja bawiłem się znakomicie!

Apollo 8 to niesamowicie wciągająca historia o trzech astronautach, którzy opuścili strefę oddziaływania grawitacyjnego Ziemi i jako pierwsi w historii weszli na orbitę wokół Księżyca, jednocześnie zdobywając ogromną przewagę nad Związkiem Radzieckim w wyścigu kosmicznym.

Jeffrey Kluger, autor książki, w dużej mierze skupił się na losach bohaterów, na ich drodze do zostania astronautami, treningach i pierwszych misjach kosmicznych, na relacjach z rodzinami oraz, co dość oczywiste, na samym udziale w misji Apollo 8.

Jeśli ktoś interesuje się podbojem kosmosu, a jeszcze nie przeczytał Apollo 8, powinien to nadrobić. Nie pożałuje. Gdy raz się weźmie tę książę do ręki, trudno jest ją odłożyć aż do ostatniej strony. Może sama misja nie jest tak rozpoznawalna, jak Apollo 11 i nie nakręcono o niej filmu, jak o Apollo 13, ale bez wątpienia jest to „jedno z najbardziej wiekopomnych wydarzeń w historii ludzkości”, którego przebieg warto znać.

Polecam każdemu czytelnikowi zainteresowanemu programem Apollo jak i programem lotów kosmicznych. Książka jest napisana przystępnym jęzukiem i dobrze tłaczy zawiłości techniczne związane z lotem w kosmos.

Na półkach: , , , , , , ,

Historia wyścigu w kosmos obfituje w ciekawe, dramatyczne i niespodziewane zwroty akcji. To po prostu dobry materiał na książki i filmy. Jeffrey Kluger udowodnił tą pracą, że nie na darmo nosi takie a nie inne nazwisko (po niemiecku „kluger” znaczy „mądry”). Autor znakomicie osadził przebieg misji w realiach jej czasów, nie zapominając ani o wzburzonej atmosferze politycznej roku 1968, ani o jej wpływie na astronautów i ich rodziny, ani o wewnętrznych rozgrywkach „za kuluarami”, które były konieczne, aby Apollo 8 stała się jedną z najbardziej znaczących misji kosmicznych.

Kluger potrafi z równą swadą opisywać karierę trzech amerykańskich żołnierzy, szczegóły techniczne zastosowanych podczas Apollo 8 systemów oraz presję, jakiej zarówno ludzie jak i całe firmy zostały poddane, zanim można było świętować sukces tego przedsięwzięcia. Nie koncentruje on się jednak zbytnio na stronie technicznej (książka zawiera zaledwie jeden prosty schemat statku kosmicznego i jedną mapę trasy lotu). Jedynie te naprawdę kluczowe aspekty zostają dosyć dokładnie opisane. Dla Klugera misja „Apollo 8” to przede wszystkim ludzie – tak, jak być powinno. Amerykanin zaskoczył mnie nawet kilkoma akapitami z reakcjami radzieckich rakietowców, którzy zachowali się w przypadku tego znakomitego osiągnięcia konkurencji po koleżeńsku. Nie zapomniał on również o reakcji na kilka transmisji telewizyjnych, jakie miały miejsce podczas tej misji.

Pozytywnie oceniając tę książkę, cieszę się już teraz na kolejną pozycję tegoż autora pt. „Apollo 13” (będzie się działo!).

Sama treść ciekawa, wartościowa, ale - kurczę - czytając, miałem momentami wrażenie, że przetłumaczył ją jakiś automat. Niektóre zdania brzmiały jak bełkot.

• R-2022

Jeffrey Kluger Apollo 8 Zobacz więcej