Myśliwce. Życie ptaków drapieżnych

- Kategoria:
- flora i fauna
- Seria:
- Menażeria
- Wydawnictwo:
- Czarne
- Data wydania:
- 2020-06-17
- Data 1. wyd. pol.:
- 2020-06-17
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788381910439
- Tagi:
- literatura polska zwierzęta ptaki drapieżniki herpetologia ornitologia
W naszej kulturze bielik orłem jest i basta. Wystarczy spojrzeć na jego sylwetkę, gdy majestatycznie szybuje nad naszymi głowami. A jednak sprawa wcale nie jest taka oczywista. Bielik to dowód na to, jak mało wiemy o podniebnych łowcach. Nawet te najpospolitsze to w potocznej świadomości same orły i jastrzębie, a tymczasem ptaki drapieżne są grupą liczną i zróżnicowaną. Mamy tu waleczne jastrzębie i ich mniejszych kuzynów – krogulce, które lepiej niż orły sprawdziłyby się na godłach i sztandarach. Są też smakosze padliny – kanie, które jeszcze w połowie XVIII wieku przesiadywały na ulicach Londynu, pomagając w oczyszczaniu miasta. Nie można nie wspomnieć o najszybszym ptaku świata – sokole wędrownym, który w locie nurkowym potrafi osiągnąć prędkość ponad trzystu kilometrów na godzinę. Wreszcie mamy i bielika, jak się okazuje – oportunistę i lenia. To tylko początek długiej listy.
Myśliwce, łowcy, drapole, szponiaste. Ich sekrety znają nieliczni. Wśród wtajemniczonych znalazł się Konrad Malec, który postanowił opowiedzieć, jak żyją ptaki drapieżne, dlaczego trudno je odróżnić po głosie, do czego służy sokoli wzrok, biały ogon i czuły dziób, czym jest magnetyzm i kto jest większy – samice czy samce, oraz jak te ostatnie próbują przypodobać się partnerkom. A przy okazji wyjaśnia, dlaczego powinniśmy chronić te ptaki, które wcale nie są ponurymi zabójcami, mają przebogate i arcyciekawe życie, a ponadto są sprzymierzeńcami ludzi.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Cytaty
Badania na rybołowie łatwo zrozumieć, gdyż te ptaki wywierają pewien wpływ na gospodarkę rybacką, słowem: są konfliktogenne.
OPINIE i DYSKUSJE
Właśnie niedawno samica krogulca dopuściła mnie na parę metrów i obserwowała z uwagą, jak jej robię zdjęcia. Pozowała tak ładnych parę minut aż znudzona odleciała. Mimo że jest większa od samca (niemal jak każdy drapol), to zadziwia swymi niewielkimi rozmiarami.
Nieprzypadkowo to krogulec jest ulubionym ptakiem drapieżnym Autora. Choć jeśli ktoś widział taniec godowy bielików w powietrzu – jak ja – to nie zapomni go nigdy. Równych emocji dostarcza polowanie rybołowów na ryby, co miąłem szczęście z bliska obserwować w USA. U nas rybołowów niestety jak na lekarstwo – a to właśnie mój ulubiony drapol.
Bardzo dobra to książka, m.in. właśnie dlatego że to zbiór esejów , forma nieuporządkowana, bo i nienaukowa. Niesie wiele cennych informacji dla mnie, zapalonego birdwatchera...
A poza tym m.in. jest tu erudycyjny spis państw, które mają takie ptaki w herbie. Oczywiście najwięcej orłów różnego rodzaju (nasz to bielik czy przedni? – oba nie gardzą padliną…). Ale są przecież i filipiński małpożer (jeden z największych ptaków świata) i panamska harpia (największy). Nietypowy, wręcz humorystyczny, sekretarz, to herb Sudanu.
Właśnie niedawno samica krogulca dopuściła mnie na parę metrów i obserwowała z uwagą, jak jej robię zdjęcia. Pozowała tak ładnych parę minut aż znudzona odleciała. Mimo że jest większa od samca (niemal jak każdy drapol), to zadziwia swymi niewielkimi rozmiarami.
więcej Pokaż mimo toNieprzypadkowo to krogulec jest ulubionym ptakiem drapieżnym Autora. Choć jeśli ktoś widział taniec godowy...
Lekka, łatwa i przyjemna; długo czekałam na książkę tylko o tej tematyce. Mamy trochę o behawiorze szponiastych, ale zdecydowanie więcej miejsca (i dobrze!) jest tu poświęcone problemom z jakimi mierzy się ten rząd ptaków. Myślę, że to jest bardzo ważna książka, bo porusza wszystkie kluczowe kwestie zagrożenia i ochrony ptaków w całkiem przystępny sposób, ponieważ tematyka ochroniarska często potrafi być bardzo roszczeniowa, co zniechęca laików. Jak na moje preferencje jest w niej trochę za dużo cytatów, ale co kto lubi. 😉 Polecanko!
Lekka, łatwa i przyjemna; długo czekałam na książkę tylko o tej tematyce. Mamy trochę o behawiorze szponiastych, ale zdecydowanie więcej miejsca (i dobrze!) jest tu poświęcone problemom z jakimi mierzy się ten rząd ptaków. Myślę, że to jest bardzo ważna książka, bo porusza wszystkie kluczowe kwestie zagrożenia i ochrony ptaków w całkiem przystępny sposób, ponieważ tematyka...
więcej Pokaż mimo toWiedza autora spora, ale chaotycznie opowiadane historie. Do tego niepotrzebne wtręty polityczne.
Wiedza autora spora, ale chaotycznie opowiadane historie. Do tego niepotrzebne wtręty polityczne.
Pokaż mimo toKolejna książka, która przyjemnie się czyta choćby z uwagi na pasję i zaangażowanie Autora! Ale i sam obiekt pasji jest niesamowicie ciekawy, a dogłębna wiedza Autora robi wrażenie i zachęca do wgłębienia się w świat skrzydlatych myśliwych. Ton książki jest dość osobisty, ale nie natrętnie, i bez zbędnych wstawek - zachowanie tej równowagi to ostatnio dla autorów dość trudne zadanie (narracja albo zbyt "sucha", albo okraszona zbytnimi wycieczkami "z życia osobistego" czy nieudanym dowcipkowaniem). Przyjemna i pouczająca lektura, nie nazbyt obszerna - w sam raz dla początkującego.
Kolejna książka, która przyjemnie się czyta choćby z uwagi na pasję i zaangażowanie Autora! Ale i sam obiekt pasji jest niesamowicie ciekawy, a dogłębna wiedza Autora robi wrażenie i zachęca do wgłębienia się w świat skrzydlatych myśliwych. Ton książki jest dość osobisty, ale nie natrętnie, i bez zbędnych wstawek - zachowanie tej równowagi to ostatnio dla autorów dość...
więcej Pokaż mimo toPtaki drapieżne nigdy nie były w kręgu mojego zainteresowania, jednak książka ta napisana jest tak, że sama się czyta. Bardzo przyjemna lektura. Jestem na tak.
Ptaki drapieżne nigdy nie były w kręgu mojego zainteresowania, jednak książka ta napisana jest tak, że sama się czyta. Bardzo przyjemna lektura. Jestem na tak.
Pokaż mimo toMimo potencjalnie arcyciekawego tematu książka ta mnie znudziła i rozczarowała. Narracja została poprowadzona w tak nieskładny sposób, że powstał zbiór anegdot i dygresji, a nie spójny tekst. Nie mogę powiedzieć, żeby moja wiedza o ptakach się zwiększyła, bo autor podaje informacje zbyt chaotycznie, by można było cokolwiek zapamiętać. Niektóre rozdziały są ciekawsze, inne mniej, a jeszcze inne zwyczajnie nudne. Przeczytać można, ale na własne ryzyko.
Mimo potencjalnie arcyciekawego tematu książka ta mnie znudziła i rozczarowała. Narracja została poprowadzona w tak nieskładny sposób, że powstał zbiór anegdot i dygresji, a nie spójny tekst. Nie mogę powiedzieć, żeby moja wiedza o ptakach się zwiększyła, bo autor podaje informacje zbyt chaotycznie, by można było cokolwiek zapamiętać. Niektóre rozdziały są ciekawsze, inne...
więcej Pokaż mimo toniestety bez polotu, spodziewałam się czegoś ciekawszego i jak zawsze przy tego typu książkach brakuje mi zdjęć, rycin, obrazków, jakichkolwiek ilustracji
niestety bez polotu, spodziewałam się czegoś ciekawszego i jak zawsze przy tego typu książkach brakuje mi zdjęć, rycin, obrazków, jakichkolwiek ilustracji
Pokaż mimo toDla osób, które interesują się zwierzętami, wydawnictwo Czarne wydało idealną serię. „Menażeria” to książki, które przybliżają ludziom, fascynujący świat fauny. Pozwalają zrozumieć zachowania zwierząt i spojrzeć na przyrodę z zupełnie innego punktu widzenia.
Najnowsza książka z tej serii pod tytułem „Myśliwce” przybliża nam życie ptaków drapieżnych. Jest to lektura, która zdecydowanie poszerza naszą wiedzę o szponiastych. A warto dowiedzieć się czegoś więcej o tej grupie ptaków, choćby dlatego, że w naszym godle znajduje się jeden z ich przedstawicieli. Chociaż nadal toczą się spory czy jest to orzeł bielik czy przedni, to okazuje się, że nie tylko nasza ojczyzna wybrała sobie drapola na godnego reprezentanta, a szponiaste licznie występują w ludzkiej kulturze: w legendach, pieśniach, na sztandarach czy w przysłowiach.
Książka ta jest napisana przez ornitologa, który do swojej pracy podchodzi z pasją. I to ewidentnie czuć podczas czytania. Autor dzieli się z nami swoimi doświadczeniami i wiedzą w sposób przystępny, wplatając w opowieść anegdotki. Taka forma sprawia, że książkę czyta się naprawdę przyjemnie.
W publikacji znajdziemy wiele ciekawych informacji, o których laik nie ma zielonego pojęcia. Dowiemy się jakie ptaki występują na terenie naszego kraju, czym się żywią, a także jakimi zmysłami odbierają otaczający ich świat. Prześledzimy losy szponiastych od momentu, gdy były przez ludzi podziwiane i wielbione, aż do chwili, gdy zostały uznane, za szkodniki, co spowodowało znaczny spadek ich populacji. Okazuje się, że działalność człowieka, nie tylko ta zamierzona, ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo szponiastych. I choć od kilkudziesięciu lat próbujemy naprawić swój błąd, rozpościerając nad ptakami ścisłą ochronę, ich liczebność nadal jest niska.
„Myśliwce. Życie drapieżne ptaków” to publikacja, która rozbudza w nas zainteresowanie otaczającym nas światem przyrody, ze szczególnym uwzględnieniem jej mieszkańców. Celem książki jest zachęcić czytelnika do zatrzymania się w codziennym pędzie i kontemplacji otoczenia. Wsłuchania się w świergot ptaków i spojrzenia w niebo. Kto wie? Może właśnie dzięki temu uda nam się wypatrzyć bohaterów wspomnianej książki?
Dla osób, które interesują się zwierzętami, wydawnictwo Czarne wydało idealną serię. „Menażeria” to książki, które przybliżają ludziom, fascynujący świat fauny. Pozwalają zrozumieć zachowania zwierząt i spojrzeć na przyrodę z zupełnie innego punktu widzenia.
więcej Pokaż mimo toNajnowsza książka z tej serii pod tytułem „Myśliwce” przybliża nam życie ptaków drapieżnych. Jest to lektura, która...
Rzecz nie tylko o myśliwcach. Rzecz o pasjach, szwędaczce, innych ptakach ale w odniesieniu do wspomnianych myśliwców zwanych drapolami. Bardzo polecam książkę i wyprawy z autorem.
Rzecz nie tylko o myśliwcach. Rzecz o pasjach, szwędaczce, innych ptakach ale w odniesieniu do wspomnianych myśliwców zwanych drapolami. Bardzo polecam książkę i wyprawy z autorem.
Pokaż mimo toCzego mi tu brak? Fotografii.
Gawęda o drapolach znakomita, choć nieco chaotyczna.
Czego mi tu brak? Fotografii.
Pokaż mimo toGawęda o drapolach znakomita, choć nieco chaotyczna.