Myśliwce. Życie ptaków drapieżnych

Czarne
2020-06-17
2020-06-17
9788381910439
literatura polska zwierzęta ptaki drapieżniki herpetologia ornitologia

Okładka książki Nowy Obywatel 5(56) / Lato 2012 Rafał Bakalarczyk, Natalia Ćwik-Obrębowska, Marta Gardolińska, Justyna Iwanczuk, Wieslawa Kowalska, Piotr Kuligowski, Rafał Łętocha, Konrad Malec, Cezary Miżejewski, Kazimierz Mrówka, Remigiusz Okraska, Janina Petelczyc, Kamil Piskała, Jarosław Praszczałek, Marcin Rzepa, Michał Sobczyk, Krzysztof Wołodźko
Ocena 0,0
Nowy Obywatel ... Rafał Bakalarczyk,&...
Okładka książki Nowy Obywatel 3/2011 Rafał Bakalarczyk, Ryszard Bugaj, Ewa Charkiewicz, Jordan Cibura, Joanna Duda-Gwiazda, Piotr Ikonowicz, Michał Juszczak, Rafał Łętocha, Konrad Malec, Remigiusz Okraska, Maciej Pańków, Janina Petelczyc, Michał Sobczyk, Joanna Szalacha-Jarmużek, Jarosław Tomasiewicz, Krzysztof Wołodźko
Ocena 0,0
Nowy Obywatel ... Rafał Bakalarczyk,&...

Właśnie niedawno samica krogulca dopuściła mnie na parę metrów i obserwowała z uwagą, jak jej robię zdjęcia. Pozowała tak ładnych parę minut aż znudzona odleciała. Mimo że jest większa od samca (niemal jak każdy drapol), to zadziwia swymi niewielkimi rozmiarami.

Nieprzypadkowo to krogulec jest ulubionym ptakiem drapieżnym Autora. Choć jeśli ktoś widział taniec godowy bielików w powietrzu – jak ja – to nie zapomni go nigdy. Równych emocji dostarcza polowanie rybołowów na ryby, co miąłem szczęście z bliska obserwować w USA. U nas rybołowów niestety jak na lekarstwo – a to właśnie mój ulubiony drapol.

Bardzo dobra to książka, m.in. właśnie dlatego że to zbiór esejów , forma nieuporządkowana, bo i nienaukowa. Niesie wiele cennych informacji dla mnie, zapalonego birdwatchera...

A poza tym m.in. jest tu erudycyjny spis państw, które mają takie ptaki w herbie. Oczywiście najwięcej orłów różnego rodzaju (nasz to bielik czy przedni? – oba nie gardzą padliną…). Ale są przecież i filipiński małpożer (jeden z największych ptaków świata) i panamska harpia (największy). Nietypowy, wręcz humorystyczny, sekretarz, to herb Sudanu.

Lekka, łatwa i przyjemna; długo czekałam na książkę tylko o tej tematyce. Mamy trochę o behawiorze szponiastych, ale zdecydowanie więcej miejsca (i dobrze!) jest tu poświęcone problemom z jakimi mierzy się ten rząd ptaków. Myślę, że to jest bardzo ważna książka, bo porusza wszystkie kluczowe kwestie zagrożenia i ochrony ptaków w całkiem przystępny sposób, ponieważ tematyka ochroniarska często potrafi być bardzo roszczeniowa, co zniechęca laików. Jak na moje preferencje jest w niej trochę za dużo cytatów, ale co kto lubi. 😉 Polecanko!

Wiedza autora spora, ale chaotycznie opowiadane historie. Do tego niepotrzebne wtręty polityczne.

Kolejna książka, która przyjemnie się czyta choćby z uwagi na pasję i zaangażowanie Autora! Ale i sam obiekt pasji jest niesamowicie ciekawy, a dogłębna wiedza Autora robi wrażenie i zachęca do wgłębienia się w świat skrzydlatych myśliwych. Ton książki jest dość osobisty, ale nie natrętnie, i bez zbędnych wstawek - zachowanie tej równowagi to ostatnio dla autorów dość trudne zadanie (narracja albo zbyt "sucha", albo okraszona zbytnimi wycieczkami "z życia osobistego" czy nieudanym dowcipkowaniem). Przyjemna i pouczająca lektura, nie nazbyt obszerna - w sam raz dla początkującego.

Ptaki drapieżne nigdy nie były w kręgu mojego zainteresowania, jednak książka ta napisana jest tak, że sama się czyta. Bardzo przyjemna lektura. Jestem na tak.

Mimo potencjalnie arcyciekawego tematu książka ta mnie znudziła i rozczarowała. Narracja została poprowadzona w tak nieskładny sposób, że powstał zbiór anegdot i dygresji, a nie spójny tekst. Nie mogę powiedzieć, żeby moja wiedza o ptakach się zwiększyła, bo autor podaje informacje zbyt chaotycznie, by można było cokolwiek zapamiętać. Niektóre rozdziały są ciekawsze, inne mniej, a jeszcze inne zwyczajnie nudne. Przeczytać można, ale na własne ryzyko.

niestety bez polotu, spodziewałam się czegoś ciekawszego i jak zawsze przy tego typu książkach brakuje mi zdjęć, rycin, obrazków, jakichkolwiek ilustracji

Dla osób, które interesują się zwierzętami, wydawnictwo Czarne wydało idealną serię. „Menażeria” to książki, które przybliżają ludziom, fascynujący świat fauny. Pozwalają zrozumieć zachowania zwierząt i spojrzeć na przyrodę z zupełnie innego punktu widzenia.
Najnowsza książka z tej serii pod tytułem „Myśliwce” przybliża nam życie ptaków drapieżnych. Jest to lektura, która zdecydowanie poszerza naszą wiedzę o szponiastych. A warto dowiedzieć się czegoś więcej o tej grupie ptaków, choćby dlatego, że w naszym godle znajduje się jeden z ich przedstawicieli. Chociaż nadal toczą się spory czy jest to orzeł bielik czy przedni, to okazuje się, że nie tylko nasza ojczyzna wybrała sobie drapola na godnego reprezentanta, a szponiaste licznie występują w ludzkiej kulturze: w legendach, pieśniach, na sztandarach czy w przysłowiach.

Książka ta jest napisana przez ornitologa, który do swojej pracy podchodzi z pasją. I to ewidentnie czuć podczas czytania. Autor dzieli się z nami swoimi doświadczeniami i wiedzą w sposób przystępny, wplatając w opowieść anegdotki. Taka forma sprawia, że książkę czyta się naprawdę przyjemnie.
W publikacji znajdziemy wiele ciekawych informacji, o których laik nie ma zielonego pojęcia. Dowiemy się jakie ptaki występują na terenie naszego kraju, czym się żywią, a także jakimi zmysłami odbierają otaczający ich świat. Prześledzimy losy szponiastych od momentu, gdy były przez ludzi podziwiane i wielbione, aż do chwili, gdy zostały uznane, za szkodniki, co spowodowało znaczny spadek ich populacji. Okazuje się, że działalność człowieka, nie tylko ta zamierzona, ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo szponiastych. I choć od kilkudziesięciu lat próbujemy naprawić swój błąd, rozpościerając nad ptakami ścisłą ochronę, ich liczebność nadal jest niska.

„Myśliwce. Życie drapieżne ptaków” to publikacja, która rozbudza w nas zainteresowanie otaczającym nas światem przyrody, ze szczególnym uwzględnieniem jej mieszkańców. Celem książki jest zachęcić czytelnika do zatrzymania się w codziennym pędzie i kontemplacji otoczenia. Wsłuchania się w świergot ptaków i spojrzenia w niebo. Kto wie? Może właśnie dzięki temu uda nam się wypatrzyć bohaterów wspomnianej książki?

Rzecz nie tylko o myśliwcach. Rzecz o pasjach, szwędaczce, innych ptakach ale w odniesieniu do wspomnianych myśliwców zwanych drapolami. Bardzo polecam książkę i wyprawy z autorem.

Czego mi tu brak? Fotografii.
Gawęda o drapolach znakomita, choć nieco chaotyczna.

Czego mi tu brak? Fotografii.
Gawęda o drapolach znakomita, choć nieco chaotyczna.

Konrad Malec Myśliwce. Życie ptaków drapieżnych Zobacz więcej