Odwrócone niebo

2019-06-03
2019-06-03
Marek M. Dziekan
literatura syryjska poezja arabska

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 8 / sierpień 2018 Halina Bortnowska, Wojciech Brzoska, Bolesław Chromry, Jacek Dehnel, Wojciech Engelking, Natalia Fiedorczuk, Kaja Grzegorzewska, Marcin Jamiołkowski, Grzegorz Jankowicz, Henry Kissinger, Tomasz Kontny, Andrzej Krajewski, Anna Maziak, Janusz Miliszkiewicz, Małgorzata Rejmer, Dariusz Rosiak, Sylwia Siedlecka, Chulud Szaraf, Marcin Wicha, Leszek Wicherek, Agnieszka Wójcińska, Marta Zabłocka, Julia Zabrodzka
Pismo. Magazyn... Halina Bortnowska, ...

Także na moim IG: @dariusz_0k:

"Odwrócone niebo" syryjskiej poetki, pacyfistki (jak czytam na tyle tego tomiku),to moim zdaniem poezja wspomnień - ledwo zarysowanych obrazów wojny, jedynie mgieł, bo wojna to tęsknota, to rysowanie na niebie. To przede wszystkim wspomnienia dzieciństwa (mocno inicjacyjne wątki, które na szczęście nie muszą być skażone psychoanalizą bo mają to szczęście i dar, że są poezją),to otwarcie na dotyk, na relację, na bliskość. To też wspomnienia uczuć, życia. To nie jest poezja wojenna, ale czy można ją czytać nie mając w głowie tego, że poetka to, czego nie mówi, ma w sercu? Czytelnik otrzymuje opowieść o spojrzeniu na świat, o targających emocjach (raz dostrzegających piękno innym razem prozę-ból życia),okraszone wrażliwością Bliskiego Wschodu (przykładem poetycka apostrofa do Krakowa - to chyba był jedyny wiersz, który mi jakoś nie pasował w tym zbiorze, a który chyba pokazuje tę bliskowschodnią wrażliwość nam, na których to, co swoje, nie robi wrażenia). Spojrzenie, emocje, wrażliwość... brzmi bez sensu, bo przecież czy nie jest tak w przypadku poezji w ogóle? Jest. "(...) Moje łzy popłynęły niczym perły ukryte w muszlach / Jako ofiary za to co zostało z miłości / A morze czując mój ból wchłonęło swe rzeki // Drżałam / Sen przeniósł mnie na swą zmęczoną poduszkę / I obudził się we mnie zmęczony wrzesień / A jęk mej wieczności wypełnił rozdziały pamięci // Nie zasnęłam / Moja gwiazda nie wróciła ze swego obrotu / Jak tylko po to by moje proroctwo wniknęło / W matczyne mleko ". Spojrzenie, emocje, własna wrażliwość - chyba to próba określenia poezji w ogóle - próba nieudana bo jedynie ocierająca się o prawdę, próba jednocześnie blisko prawdy a jednak używająca słów fałszujących rzeczywistość. A przecież żyć, to próbować. Z tych prób powstają wiersze.

Także na moim IG: @dariusz_0k:

Bardzo ciekawe doświadczenie czytelnicze i przecudowna autorka, ciepła i autentyczna. Barwne, empatyczne obrazy. Inny świat, ale zupełnie nietrudny do wyobrażenia. Zachęcam, poszerza horyzonty!

W poezji szukam piękna, wyciszenia, łagodności i humanizmu. Tutaj je znalazłem. I nawet jeśli poetka odnosi się do trudnych losów swojego narodu, to czyni to spokojnie i z empatią - nie krzyczy w wierszach, nie miota się gwałtownie, nie atakuje. Sprzeciw można także wyrazić łagodnie.

• Do ponownego przeczytania - poezja
  • Poezja
  • 🕸️ Planeta Książek Nieodkrytych
  • Poezja
  • Prezenty
  • Dzielą ze mną dom
  • 🐝 Moja kolekcja literacka

Dodaj cytat z książki Odwrócone niebo