Świat przyrody

Okładka książki Świat przyrody Mike Jolley, Amanda Wood
Okładka książki Świat przyrody
Mike JolleyAmanda Wood Wydawnictwo: Nasza Księgarnia interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
Natural World: A Visual Compendium of Wonders from Nature
Nasza Księgarnia
2019-05-15
2019-05-15
Grzegorz Rafałowski

Okładka książki Jak zasypiasz? (pop-up) Olivia Cosneau, Bernard Duisit
Jak zasypiasz?... Olivia Cosneau, Ber...
Okładka książki Czy to długo, czy krótko? Urszula Palusińska, Izabela Zięba
Czy to długo, ... Urszula Palusińska,...
Okładka książki Etnogadki, opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach Monika Michaluk, Witold Przewoźny, Michał Stachowiak
Etnogadki, opo... Monika Michaluk, Wi...
Okładka książki Zagadki detektywistyczne. Historia Victor Escandell, Ana Gallo
Zagadki detekt... Victor Escandell, A...

Wspaniały prezent dla młodego miłośnika przyrody

Wartościowa, edukacyjna pozycja dla dużych i małych. Mój sześciolatek słuchał i patrzył z ciekawością i oznajmił od razu po skończeniu, że chce przeczytać jeszcze raz. Nawet ja dowiedziałam się paru nowych rzeczy z tej lektury (mimo że pozycji o przyrodzie przerobiliśmy już kilka).
Książka ma formę tablic, które można czytać po kolei, ale można też korzystać z odnośników i przeskakiwać do tablic pokrewnych tematycznie. Plus za oprawę graficzną. Jestem zadowolona z tego, że "Świat przyrody" wpadł mi w ręce. Polecam.

To pięknie wydana książka dla małych i dużych miłośników przyrody. Urzekające kompendium cudów natury i idealna propozycja na prezent. Naprawdę warto zainteresować się tą pozycją.

Książka „wita” nas stwierdzeniem znanego naukowca Alberta Einsteina: „Nie mam żadnego szczególnego talentu. Kieruje mną jedynie namiętna ciekawość”. Trafił w punkt. Ciekawość świata, tego, co dalekie i bliskie, ludzi, zwierząt, roślin. Jeżeli dziećmi kieruje właśnie taka „namiętna ciekawość” to ta książka będzie dla nich. Blisko siedemdziesiąt tablic tematycznych związanych ze światem przyrody. Dla ułatwienia zastosowano trzy kolory rozróżniajże: typy środowisk (kolor żółty),grupy roślin i zwierząt (pomarańczowy) oraz zachowania i przystosowania organizmów w różnych warunkach (niebieski). Książka do czytania w sposób tradycyjny – od początku do końca albo na chybił trafił. Bo każda rozkładówka lub pojedyncza strona to odrębny temat. Wszystko związane z przyrodą – tematem, który w ostatnim czasie nie schodzi z pierwszych stron gazet: środowisko, klimat, woda, zagrożone gatunki. Tablice przybliżają grupy roślin i zwierząt, różne środowiska, sposoby adaptacji do nich, szkielety i czaszki drapieżników, roślinożerców, zwierząt wszystkożernych. Można tu spotkać się oko w oko z (prawdopodobnie) największym zwierzęciem żyjącym współcześnie na Ziemi - płetwalem błękitnym. Wrażenie robi rycina przedstawiająca porównanie rozmiarów ciała dorosłego człowieka (nurka) z olbrzymim ciałem płetwala, który może osiągnąć nawet 33 metry. Ciekawie przedstawia się strona o mikrostworzeniach. Dużo na niej istotek zdecydowanie mniej znanych niż lwy, słonie i żyrafy. Tymczasem takie niesporczaki, widłonogi, nużeniec, wioślarki czy skórożarłoczki należą również do królestwa zwierząt. Najczęściej nie widać ich gołym okiem, a w powiększeniu robią naprawdę wrażenie. Podobnie wędrówki zwierząt. Jak się okazuje zwierzęta migrują o określonych porach roku i mogą pokonywać nawet 15 tysięcy kilometrów. Dalej: można poznać ptasie dzioby i stopy, budowę ptaków, tajemnicę ich piór, rolę kamuflażu. Dzieci pewnie zafascynuje życie na drzewie. Na pierwszy rzut oka widać niewiele. Tymczasem jest to schronienie dla wielu stworzeń. 600 letni dąb jest domem dla licznych owadów, ptaków, małych ssaków. Zarówno młode listki na wiosnę jak i owoce jesienią: żołędzie są pożywieniem. W korze dębu drążone są korytarze. W korzeniach kryją się norki i kryjówki mniejszych zwierząt. Każda pora dnia ma swój rytm. Świetnie oddaje to plansza pt. „Nadrzewni mieszkańcy”. Może dzieci nabiorą ochoty do swoich obserwacji. Może znajdą na „swoim” dębie te wszystkie stworzenia, które znaleźć można na tablicy w książce?
Książka zdecydowanie do lepszego poznawania przyrody. Dla pasjonatów i małych odkrywców. Tablice zawierają wiele elementów, ale to nie wpływa na ich jakość. Wszystko jest usystematyzowane i uporządkowane. Na końcu znajduje się indeks nazw, który pozwoli w poszukiwaniu informacji. Całość to połączenie informacji z ilustracjami.

Wiem, że nie powinnam oceniać książki po okładce. Jednak gdy dostrzegłam Świat przyrody Wydawnictwa Nasza Księgarnia wiedziałam, że muszę ją mieć. Genialne, piękne i kolorowe ilustracje to majstersztyk tej książki. Nie zawiodłam się także nad zawartymi w niej treściami. Tę książkę warto posiadać w swojej biblioteczce.

Odkąd pamiętam, w moim domu było zawsze dużo książek dla dzieci i dorosłych. Moja mama przy każdej możliwej okazji, takie jak urodziny czy koniec roku szkolnego, kupowała dla mnie i brata książki. Chciała nas zarazić czytaniem i jej się to udało. Dziś i ja staram się zachęcić nasze dzieci do odkrywania świata ukrytego na kartkach papieru.

Świat przyrody. Kompendium cudów natury
Mottem książki jest wypowiedź Alberta Einstein’a; nie mam żadnego szczególnego talentu. Kieruje mną jedynie namiętna ciekawość. W tym cytacie zawiera się cała istota tej książki, której zadaniem jest pobudzenie i zaspokojenie nie tylko dziecięcej ciekawości. Dzieci z natury są ciekawskie, chciałyby wiedzieć od razu wszystko, stąd ich nieustanne pytania dlaczego, a po co, a czemu. Razem z tą książką będziemy mogli odnaleźć odpowiedzi na wiele nurtujących dzieci pytań, odkryć przed nimi tajemnice przyrody i ukazać, że w przyrodzie wszystko jest ze sobą nierozerwalnie powiązane.

Książka Świat przyrody nie trzeba, a wręcz nie powinno czytać się po kolei. Autorzy przedstawili nam możliwość podążania własnym szlakiem przez książkę w poszukiwaniu nowych wiadomości. Tematy w niej poruszone zostały podzielone na trzy części. Pierwsza – część żółta – to opisy różnego rodzaju typów środowisk, druga- część pomarańczowa – to prezentacja określonych gatunków lub grup roślin i zwierząt. Trzecia – część niebieska – to omówienie zachowań i przystosowań, które pomagają organizmom żywym w nieustannej walce o przetrwanie.

Więcej na https://wrolimamy.pl/recenzja/swiat-przyrody-te-ksiazke-warto-miec/

Odkąd pamiętam, w moim domu było zawsze dużo książek...

Kiedy mój synek (3,5 roku) zapytał mnie kiedyś "mamo, a jak zapylają pszczoły?" - szukałam po internecie filmików. Znalazłam jeden fantastyczny (z TEDa, poklatkowe animacje różnych zwierząt zapylających) i jakieś tysiące marnych, z drętwymi schematami i suchym, podręcznikowym tekstem. Całe szczęście, że są takie książki jak ta, bo ciekawość tak szeroko i naturalnie występującą tylko u małych dzieci trzeba rozbudzać i zaspokajać. Gdybym synowi puściła filmik/gadkę o "okryto i nagonasiennych" temat by upadł i mógł by się zniechęcić do pytań i zgłębiania wiedzy. Zamiast tego pokazałam mu jedną z 67 tablic z "Świata przyrody" - tą poświęconą zapylaniu. I po 20 minutach pytań, czytania i rozmowy mój syn wie co to i po co nam zapylanie, jakie są sposoby zapylania i jakie zwierzęta mogą zapylać. Nie wiem jak na Was, ale na mnie to zrobiło duże wrażenie Oczywiście z książki pełniej mogą korzystać starsze dzieci (6-13 lat) ale na tej samej zasadzie. Nie nudzić i wykładać, a pokazywać i zaciekawiać. Piękne ilustracje, szeroki zakres tematów podzielony na trzy kategorie (dzięki temu można książkę oglądać na kilka sposobów) i dużo wiedzy. Takie pomoce szkolne chciałabym widzieć u każdego dziecka

Wyjątkową książkę o tematyce przyrodniczej wydało ostatnio Wydawnictwo Nasza Księgarnia: "Świat przyrody. Kompendium cudów natury". To zachwycająca księga, która oczaruje każdego, szczególnie te osoby, których świat przyrody fascynuje od dawna. Ogromny zastrzyk wiedzy dla dzieci, ale i dorosłych. Książka świetnie sprawdzi się jako pomoc dydaktyczna dla dzieci, jak również nauczycieli. Myślę, że będę z niej korzystać, kiedy wrócę na ścieżkę zawodową. 😉 Informacje podano tutaj w przystępny, a jednocześnie bardzo ciekawy sposób. Publikacja prezentuje się znakomicie. Zarówno jej okładka, jak i wnętrze książki, robią na czytelniku wrażenie. Estetyka pozycji jest na wysokim poziomie. Jest to książka bardzo dobrze zaprojektowana zarówno pod względem formatu, szaty graficznej, jak i rozkładu tekstu na stronach.
Wewnątrz każdy rodzaj informacji został oznaczony innym kolorem:

- żółty: opis rozmaitych typów środowisk,
- pomarańczowy: prezentacja określonych gatunków, grup roślin i zwierząt,
- niebieski: omówienie zachowań i przystosowań pomagających żywym organizmom w walce o przetrwanie
W książce mamy więc zachowany porządek. Nie znaczy to jednak, że musimy czytać wszystkie treści po kolei. Bez problemu możemy zacząć lekturę w dowolnym miejscu, aby potem kierować się strzałkami, które mieszczą się na marginesach stron. Każdy kolor poprowadzi nas do kolejnego lub poprzedniego tematu związanego z zagadnieniem, o którym czytamy w danym momencie. Ilustracje również robią wrażenie i choć nie są to realne zdjęcia roślin czy zwierząt, Owen Davey, autor ilustracji, świetnie oddał ich wygląd. Antoś nie miał najmniejszego problemu z rozpoznawaniem tego, co przedstawia dany obrazek. Wiele rzeczy było dla niego nowością jak chociażby mikrostworzenia. Księgę przejrzeliśmy strona po stronie, a każda ilustracja wywoływała w nas szczery zachwyt."Świat przyrody. Kompedium cudów natury" to fantastyczna publikacja, pełna wartościowej wiedzy z życia roślin i zwierząt. Sama dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy na ich temat, lub przypomniałam zapomniane już treści. W szkole przedmioty przyrodnicze (Środowisko, Przyroda, Biologia),należały do moich ulubionych, dlatego też Biologia była przedmiotem, który wybrałam na maturze. Chętnie sięgam więc po książki z nią związane, a niniejsza publikacja, jest absolutnym hitem!

Znajdziemy tu praktycznie wszystko: przewodnik po grupach roślin i zwierząt, definicje środowiska i jego rodzaje, szkielety i czaszki, wędrówki zwierząt, życie na Biegunach, informacje o piórach ptaków, życie na pustyni, w jaki sposób zwierzęta ukrywają się i swoje gniazda od drapieżników, życie w lasach tropikalnych, na czym polega fotosynteza, informacje o drzewach, nasionach i kwiatach, łańcuchy pokarmowe, życie w pszczelim gnieździe, rodzaje gniazd i jaj, podstawowe informacje o płazach, gadach, ptakach i ssakach, cykle życiowe motyla i żaby oraz wiele równie fascynujących tematów.
"Świat przyrody. Kompendium cudów natury" to publikacja, która zachwyci każdego i młodszego i starszego czytelnika! Radość z czytania ciekawostek i przeglądania ilustracji jest ogromna. To piękna i wartościowa pod względem edukacyjnym lektura. Z pewnością odnajdzie swoje miejsce w każdej biblioteczce. Będzie wspaniałym prezentem dla dziecka, podarunkiem praktycznym, który nie tylko będzie doskonałą pomocą dydaktyczną, ale też pomoże rozwijać dziecięce zainteresowania. Z tą książką wszyscy na nowo odkryjemy świat roślin i zwierząt. Nam księga ogromnie się spodobała.

Polecam niniejszą publikację dzieciom, rodzicom i nauczycielom. Warto ją mieć!

Świat przyrody. Kompendium cudów natury to wspaniały album na temat fauny i flory dla każdego. Duży format, twarda oprawa, gruby papier w środku z realistycznymi ilustracjami są gwarancją udanej lektury. Album pełen jest ciekawostek z najświeższą wiedzą przyrodniczą. Idealnie sprawdzi się w formie prezentu.

Mimo wielkiego sceptycyzmu wobec myśli Arystotelesa jedno bardzo podoba mi się w jego filozofii: wszystko, co ożywione ma duszę, czyli cząstkę żywotności. Z życiem najczęściej kojarzy nam się przyroda. Myślę, że to temat dużo szerszy, ponieważ dotyczy nie tylko roślin, zwierząt, bakterii i innych istnień, ale też wulkanów, rzek, mórz. W naprawdę szerokim spojrzeniu można się pokusić też o stwierdzenie, że i kosmosu. Jak objąć tak rozległy temat? Coś trzeba wyciąć, coś okroić. I tak właśnie zrobili autorzy „Świata przyrody” ograniczając się jedynie do przyjrzenia temu, co żywe. Nie znaczy, że z tego powodu praca jest mniej wartościowa tylko zwyczajnie ma mniej stron (czyli 110). To jest jeden z minusów, które są zarazem plusami, bo które dziecko sięgnie po dwustustronicowe tomiszcze? Tym bardziej, że o kosmosie w Wydawnictwie Nasza Księgarnia powstały interesujące publikacje, którymi możemy uzupełnić temat bez wrażenia przeładowania. Właśnie ten minimalizm sprawił, że autorzy postawili na naprawdę podstawowe wiadomości, które powinien wiedzieć każdy absolwent szkoły podstawowej. Do tego w bardzo przejrzystej wersji, ułożonej logicznie, pozwalającej na szersze spojrzenie i analizę treści. Głównym mottem przyświecającym jej powstaniu było rozbudzanie dziecięcej ciekawości, czyli zachęcania do ciągłego poszerzania wiedzy, uważniejszego przyglądania się otoczeniu, większej aktywności w czasie wypraw, uzupełniania braków w wiedzy, uświadamiania sobie powiązań między poszczególnymi elementami fauny i flory. A wszystko w taki sposób, aby opowieść była bardzie interesująca od bajek.
Publikacja jest bardzo przejrzysta i pozwala na wybiórczą lekturę, czyli sięganie po tematy, które w danym momencie nas interesują, czyli jest to lektura na wiele lat szkolnej edukacji. Każdy rodzaj informacji wyróżniono tu innym kolorem, aby czytelnik mógł łatwo odnaleźć się w treści i szybko znaleźć interesujący go materiał oraz poszerzać wiedzę o pokrewną tematykę.
Cała opowieść zaczyna się od zdefiniowania cech organizmów żywych, pokazania, w jaki sposób są one widoczne u poszczególnych gatunków i to właśnie tu orientujemy się, że zostajemy zabrani w świat tajników fauny i flory. Stopniowo przemierzamy coraz bardziej skomplikowane słownictwo, ubrane w proste wyjaśnienia. Rozrysowana taksonomia pozwala na lepsze zrozumienie tematu. Młodzi czytelnicy uczą się rozróżniać królestwa, typy, gromady, rzędy, rodziny, rodzaje i gatunki. Po takim wstępie jest już górki: poznajemy grupy roślin i zwierząt z wyjaśnieniem, dlaczego właśnie taka nazwa. Do tego znajdziemy informacje o innych formach życia, a następnie przejdziemy do poznania, czym jest środowisko, czyli ekosystem oraz poznamy jego rodzaje. Świetnie zrobiona mapa pozwoli nie tylko na zlokalizowanie ich, ale też dostrzeżenie wielu czynników wpływających na taki, a nie inny klimat (tu może przydać się pomoc osoby dorosłej lub sięgnięcie po dodatkowe książki także z „Naszej Księgarni”). Młodzi czytelnicy dowiedzą się jak w przyrodzie wygląda walka o przetrwanie, poznają niesamowite zróżnicowanie pod względem budowy i wielkości, pogłębią tajniki układów kostnych, zanurkują w głębiny by lepiej poznać ich olbrzymich mieszkańców (płetwale błękitne). Są też mikrostworzenia o zaskakującej budowie. Następnie wejdziemy w świat zwierzęcych wędrówek, a później odkryjemy niezwykłe życie w trudnych warunkach, czyli na biegunach. Od pingwinów przejdziemy do przyglądania się ptasim stopom i dziobom, szkieletowi, budowie układu pokarmowego, skrzydeł, polu widzenia. Kolejnym poruszanym tematem jest dobry kamuflaż różnych zwierząt.
Dalej poznajemy gady: od żółwi po węże, a następnie wybierzemy się na pustynię i odkryjemy jak wielką różnorodność istot tam żyjących. Od kaktusów płynnie przejdziemy do kolcowych zwierząt i przy okazji zdobędziemy garść informacji o kolczatce australijskiej, rybie rozdymce, jeżowcu, molochu straszliwym i chrząszczu z kolcami. Ten ostatni zwierz będzie pretekstem do bliższego przyjrzenia się niesamowitej różnorodności tej grupy zwierząt.
Kolejne strony zabierają nas do lasów tropikalnych i pozwalają odkryć ich tajniki. Poznamy mieszkające tam płazy, owady, gady, ssaki, ptaki. Dalej sporo miejsca poświęcono zwierzętom prowadzącym nocny tryb życia z sową na czele. Ta z kolei, jako mieszkanka drzew przenosi nas do tematu drzewnych mieszkańców: od pareczników, przez motyle po wiewiórki. Następnie poznajemy cykl życia drzew, kształt liści i koron. Później przechodzimy do zgłębiania tajników łańcucha pokarmowego, poznawanie, gdzie znajdują się w nim poszczególne organizmy. Poznajemy różnorodnych myśliwych i ich techniki polowania. Dalej sporo miejsca poświęcono owadom, a kiedy pojawiają się owady to wiadomo, że muszą też być i rośliny oraz ich kwiaty, później nasiona. Poznajemy też życie pszczół, zwierzęcych architektów.
Kolejny większy dział tematycznie związany jest z rzeką i jej mieszkańcami w różnych regionach świata. A z rzek blisko do stawów. Dalej poznamy naniebnych tancerzy i rodzaje ich gniazd oraz jaj, a także odkryjemy wyjątki , czyli ssaka wyglądającego jak ptaka. A kiedy już jesteśmy przy wyjątkach to pojawi się pławikonik i nietypowa do płci rola (samiec rodzi młode). Kolejną większą część poświęcono życiu stadnemu, a następnie podglądamy ryby, ich symbiozy. Dalej troszkę wracamy do wcześniejszych tematów i przyjrzymy się bliżej morskim bezkręgowcom, a następnie poznajemy strefy oceanów i mieszkańców głębin. Później wchodzimy w świat barw ostrzegawczych oraz wtapiania się w tło. Barwy staną się pretekstem do obejrzenia owady słynące z bogactwa kolorów, czyli motylom, których poznamy cykl życia. Zmiana wyglądu to także temat łączący je z żabami, krabami i aksolotlami. Kolejne strony poświęcono sposobom przetrwania zimy, życiu w niekorzystnych i trudnych warunkach, żywotności w tym, co obumiera, a na samym końcu znajdziemy informacje o zmianach zachodzących na naszej planecie.
Jak widzicie Amanda Wood i Mike Jolley stworzyli ciekawe kompendium cudów natury, omawiając część z podstawowych zagadnień, rozszerzając materiał o ciekawostki dotyczące królestwa zwierząt, roślin, tworząc luźne skojarzenia i powiązania prowadzące do kolejnych tematów. Książka przeznaczona jest dla czytelników powyżej 9 roku życia, ale myślę, że wszystko zależy od indywidualnych umiejętności oraz zainteresowań. Niesamowita ilość ilustracji Owena Davey’a przeważających nad tekstem o bardzo małej czcionce sprawia, że młodsi czytelnicy mogą skupiać się na stronie wizualnej. Piękne, barwne strony bardzo dobrze zszyto i oprawiono w solidną, tekturową okładkę, dzięki czemu ta bogata w informacje książka posłuży dzieciom dłużej.

Przyroda, czymże ona jest? Jak ją zdefiniować? Jak w przystępny sposób omówić choć małą jej część tak, by zaciekawić czytelnika? O czym napisać, a co przemilczeć albo zostawić na inną opowieść? Według naukowców termin przyroda zamiennie stosowany z naturą to wszechświat, wszystko to, co nas otacza... A co tak naprawdę jest?

Amanda Wood i Mike Jolley stworzyci ciekawe kompendium cudów natury, omawiając część z podstawowych zagadnień, rozszerzając materiał o ciekawostki dotyczące królestwa zwierząt, roślin itd. Materiał przez nich przygotowany został omówiony w przystępny, przejrzysty sposób, zatem dzieci mniej więcej od 9 roku z pewnością znajdą w tej publikacji wiele ciekawych i istotnych informacji.
Poniżej tej granicy (wieku) publikacja ta może służyć do poznawania nowych słów jak np. gatunki zwierząt, czy nazw drzew lub pozyskiwania nowych umiejętności jak rozpoznawanie drzew po kształtach liści.

Autorzy serwują sporą dawkę wiedzy, którą udało im się zmieścić na zaledwie stu dwunastu stronach. Niemniej wnętrze nie jest aż tak kolorowe, w przenośni, jakby można tego oczekiwać. Ilość tekstu odbija się na wielkości czcionki – jest maciupeńka. Co prawda obędzie się bez lupy, ale obowiązkowo w trakcie wertowania kartek, czytelnik winien znajdować się w dobrze oświetlonym, jasnym pomieszczeniu. W innym wypadku istnieje ryzyko nabawienia się bólu oczu i konsultacji okulistycznych.

Niemniej jednak nie można przyczepić się do szaty graficznej i samych ilustracji wszelkiej maści stworzeń i roślin. Owen Davey stanął na wysokości zadania i przestawił wszelkie żyjątka w bardzo realistyczny sposób, dzięki czemu nauka, tudzież przyswajanie nowych materiałów, będzie dużo przyjemniejsze i łatwiejsze. Kolorystyka w pełni odpowiada zagadnieniu omawianemu przez autorów – dominują kolory ziemi.

Objaśniając każde zagadnienie (rozdział) Amanda Wood i Mike Jolley starali używać się języka jak najbardziej przystępnego i zrozumiałego. Materiał opracowany jest w taki sposób, że młode umysły nie będą miały problemu z jego zrozumieniem, a umysły będą ów wiedzę chłonąć jak gąbka wodę.

Świat przyrody. Kompendium cudów natury to sześćdziesiąt siedem tablic dotyczących różnych zagadnień. Od tego, co to jest świat ożywiony, czy środowisko, przez budowę szkieletu, charakterystykę każdej gromady (ssaki, płazy itd.) kończąc na adaptacji w różnych środowiskach i zmianach zachodzących na Ziemi.

Jeśli więc rozglądacie się za ciekawą publikacją popularnonaukową, która wyjdzie naprzeciw wymaganiom i zainteresowaniom Waszym i Waszych pociech, rozważcie właśnie tę. Biologia nigdy nie była łatwiejsza i przyjemniejsza w zgłębianiu jej tajników.

Polecam!

Amanda Wood i Mike Jolley stworzyci ciekawe...

• Dla dzieci
  • Popularnonaukowe
  • Biblioteczka domowa
  • Dzieć
  • DK / Sz / PM / Sec

Dodaj cytat z książki Świat przyrody