rozwińzwiń

Sprawiedliwy oprawca

Okładka książki Sprawiedliwy oprawca Aleksandra Marinina
Okładka książki Sprawiedliwy oprawca
Aleksandra Marinina Wydawnictwo: Czwarta Strona Cykl: Anastazja Kamieńska (tom 12) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Anastazja Kamieńska (tom 12)
Не мешайте палачу
literatura rosyjska Aleksandra Stronka

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Jestem fanką Maryniny, obiektywizmu zatem nie będzie. Tym razem autorka zaskakuje sposobem prezentacji intrygi - niejako "od końca". Ciekawe. Czyta się jak zawsze świetnie. Rosja - ten stan umysłu - mistrzowsko sportretowany przez Maryninę. Kamieńska taka rzeczywista ze swoimi przypadłościami i rozterkami. W zasadzie intrygi mogłoby nie być, a i tak byłoby interesujące :D

Jestem fanką Maryniny, obiektywizmu zatem nie będzie. Tym razem autorka zaskakuje sposobem prezentacji intrygi - niejako "od końca". Ciekawe. Czyta się jak zawsze świetnie. Rosja - ten stan umysłu - mistrzowsko sportretowany przez Maryninę. Kamieńska taka rzeczywista ze swoimi przypadłościami i rozterkami. W zasadzie intrygi mogłoby nie być, a i tak byłoby interesujące...

Ponad 500 stron przynajmniej o 100 za dużo. Lektura się dłuży.

Ponad 500 stron przynajmniej o 100 za dużo. Lektura się dłuży.

Pomijając absurdalność metody popełniania morderstw, czyta się z ciekawością i bez przerw.

Dobrze się czyta (fabuła i język - jak to u Marininy w sumie bez zarzutu),choć nie jest to najlepsza z książek "carycy."
Czytam kolejne książki z serii bo jestem ciekawa co u mojej Nastii, ale mam wrażenie, że może autorka już zmęczyła się bohaterką i dla niej samej dobrze byłoby rozpocząć nową serię z nowym bohaterem.

Ja po prostu naprawdę lubię Marininę. Wprawdzie tak skomplikowała logiczne wywody Kamieńskiej, że czasami łapałam się na tym, że nie bardzo rozumiem, co się tutaj wydarzyło.. ale w ogóle mi to nie przeszkadzało w czytaniu :)

Takie jakieś przekombinowane jako całość, ale są też dobre fragmenty.
Nie podobał mi się sam pomysł, że praktycznie wszystko można wytłumaczyć hipnozą -może rzeczywiście hipnotyzer ma takie możliwości, ale w kryminale to się nie sprawdza - nie ma właściwie już zagadki, bo wszystko jest wiadome.

Anastazja jest ciekawie przedstawiona w tej części, tak trójwymiarowo. I mówi ciekawe rzeczy o ludziach i o statystyce.
Bardzo przygnębiający jest obraz Rosji i rosyjskiej policji. Właściwie prawie wszyscy, od policjanta po polityka, zajmują się oszustwami, haraczami ,, przekupstwami. Albo są przekupywani albo sami przekupują, albo są zabijani albo sami zlecają zabójstwa.

Takie jakieś przekombinowane jako całość, ale są też dobre fragmenty.

Anastazja jest ciekawie przedstawiona w tej części, tak trójwymiarowo. I...

Bieda, łapownictwo, bałagan, władza i jej żądza, niedowartościowanie itp.- te tematy oferuje nam Marinina w książce. Świetnie mi się czytało "Sprawiedliwego oprawcę". Nastia Kamieńska i jej koledzy z pracy w doskonałej formie a Anastazja nawet wykonuje trudne zadanie w terenie. Hipnoza. Czy za jej pomocą można kierować działaniami innych osób? Czy każdy jest na nią podatny? Czy można się jakoś zorientować, że ktoś chce nas zahipnotyzować? Potworne i zarazem nieprawdopodobne. Aby na pewno nieprawdopodobne? Nie wiem ale już teraz wiem czemu nie lubię psychoterapeutów ( chociaż nigdy nie miałam z nimi do czynienia, przynajmniej świadomie). Lubię rozerwać się przy książkach Marininy, śledzić pracę na Pietrowce, widzieć ówczesną Rosję oczami autorki. Dobrze się bawię i polecam innym.

Niestety, to już drugi utwór z cyklu o Anastazji Kamieńskiej, w którym autorka postanowiła połączyć różne gatunki literackie. W tym wypadku łączy niezły kryminał z kiepską powieścią paranormalną. Pierwszym było połączenie kryminału i science fiction "Złowroga pętla".

Ależ to była przyjemna lektura. Cieszę się, że siostra przekonała mnie do twórczości tej autorki. Aleksandra Marinina kolejny raz udowadnia, że nie bez powodu nazywa się ją carycą rosyjskiego kryminału. "Sprawiedliwy oprawca" to książka, którą ciężko odłożyć bez poznania jej zakończenia. Noce zarwane, ale warto było

Lata 90-ąte. Czasy rodzącej się w bólach demokracji. Wybory prezydenckie w Rosji. W szranki po urząd stają różni kandydaci w tym też ci, za którymi stoją gaz i przemysł zbrojeniowy albo banki. Jednym z kandydatów jest Siergirj Gieorgiejewicz Malkow. Akurat za nim stoi kapitał kryminalny zbity na handlu bronią, narkotykami i żywym towarem. Każde ugrupowanie kieruje się własnymi interesami i każde chce mieć „swojego” prezydenta. Głównym problemem politycznym w tym czasie było wyjście z kryzysu czeczeńskiego. Właśnie wtedy opuszcza więzienie człowiek, który dużo wie i może mieć wpływ na wynik wyborów. To Paweł Saulak. Przywódca grupy posługującej się w pracy połączeniem wykorzystania bioenergetycznego potencjału człowieka z tradycyjną hipnozą. Ciekawe połączenie wielkiej polityki, szpiegostwa i guseł. W tomie Anastazja jest młoda , piękna i w szczycie swoich umiejętności analitycznych. Książkę czyta się dobrze. Realia rosyjskie ciekawe, postaci również. Polecam bo to jedna z lepszych książek z Kamieńską.
------------
s. 80 Jedyne co może uratować prestiż prezydenta w patowej sytuacji , to niezależna decyzja.(…) Inaczej prezydent straci twarz i nie wygra wyborów.

• 2019
  • 2020