Niewidzialni

Okładka książki Niewidzialni Michael Marshall Smith
Okładka książki Niewidzialni
Michael Marshall Smith Wydawnictwo: Albatros Cykl: Straw Men (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Straw Men (tom 1)
The Straw Men
Albatros
2004-01-01
2004-01-01
Krzysztof Sokołowski, Grzegorz Kołodziejczyk
Marshall

Okładka książki Widma nad Innsmouth Ramsey Campbell, Adrian Cole, Basil Copper, Neil Gaiman, David Langford, D.F. Lewis, H.P. Lovecraft, Brian Lumley, Brian Mooney, Kim Newman, Nicholas Royle, Guy N. Smith, Michael Marshall Smith, Brian Stableford, David A. Sutton, Peter Tremayne, Jack Yeovil
Widma nad Inns... Ramsey Campbell, Ad...
Okładka książki Cursed Charlie Jane Anders, Mike Carey, Karen Joy Fowler, Neil Gaiman, Christopher Golden, Christina Henry, Paul Kane, Marie O’Regan, Michael Marshall Smith, Adam Stemple, Jane Yolen
Cursed Charlie Jane Anders...

Mocny początek. Potem przez ponad połowę książki akcja mocno się wlecze, i nie wiadomo co się dzieje, mnóstwo wątków które niespecjalnie się łączą. A na koniec BUM! Wszystko się składa w całość.
Książka jako całość bardzo nierówna, dosyć ciężko się czyta. Ale całość zdecydowanie na plus.

Dziwna książka... zaczyna się "trzęsieniem ziemi" jak prawdziwy thriller, jest wątek spiskowy, niby fajnie. Ale... za dużo opisów (całkowicie zbędnych) - to była jedna z nielicznych książek gdzie "przeskakiwałem" rozwlekłe opisy. Książka przez to męczy zamiast wciągać. No i zakończenie do kitu - bo nie wyjaśnia się zbyt wiele. Nie lubię książek (oprócz fantasy, gdzie od początku wiadomo, że to seria),gdzie pod koniec książki nie wiem wiele więcej niż na początku. A szkoda... Gdyby nie te opisy i zakończenie - było by 8 lub 9, a tak to niestety 6 max.

Były pracownik CIA, Ward Hopkins, próbując rozwikłać zagadkę śmierci swoich rodziców, wpada na trop tajemniczej organizacji.
Seria masowych morderstw wstrząsa mieszkańcami Stanów Zjednoczonych i Europy. Tymczasem seryjny morderca, który nazywa siebie "Sprawiedliwym" uprowadził kolejną nastoletnią ofiarę, czym spędza sen z powiek agentce FBI Ninie Baynam i jej przyjacielowi Johnowi, zaangażowanemu w śledztwo.
W "Niewidzialnych", pierwszej części trylogii spiskowej Marshalla, wszystkie te wątki splatają się w jedną, pasjonującą i trzymającą w napięciu historię. Książka, od której trudno było mi się oderwać. Czytałam z zapartym tchem. Polecam.

Ta książka jest zwyczajnie ciekawa. Sposób kreacji bohaterów, sama fabuła, obmyślony dokładnie spisek. Po prostu ciekawa. Czyta się to zupełnie szybko, co nie znaczy, że przyjemnie. Po lekturze tej książki nasuwa mi się myśl, że Marshall najprawdopodobniej ma głowę pełną pomysłów... i ociężałe pióro. Z kolejnymi stronami czułam się coraz bardziej zmęczona. Świetne zwroty akcji, podobał mi się sposób, w jaki Ward z Bobbym i Nina z Johnem dochodzili do tego, co tak naprawdę się wydarzyło. Ogromnie spodobał mi się sposób przedstawienia udręki Sarah. I chciało mi się rzygać, kiedy dowiedziałam się, czym był tak naprawdę trop pozostawiony przez Sprawiedliwego przygotowany specjalnie dla Zandta i Warda. Ale to tylko świadczy o genialności tej książki.

Jej problemem jest fakt, że męczy niemiłosiernie. Wiem, że nie każda książka cechuje się zabójczo rozległym poczuciem humoru, ale tutaj nie było absolutnie żadnego oderwania się od całego tego zła, które się działo. Parę żartów, które wymusiły na mojej twarzy lekki uśmiech i ciekawy opis umierającego czarnego charakteru. That's all. Mam wrażenie, że Marshall nie potrafi do końca wciągnąć czytelnika. Sama nie jestem pewna, czy czytałabym dalej po pierwszym rozdziale, gdyby nie fakt, że naprawdę mi się nudziło i naprawdę nie miałam nic innego pod ręką.

Nie podoba mi się też kreacja charakteru Sprawiedliwego. To jest postać w czarno-białych barwach, bez żadnych innych odcieni. Choć może lepiej byłoby powiedzieć, że w czarnych barwach, bo nie ma w niej absolutnie nic normalnego. Zły psychopata, bez żadnego cienia w psychice, w charakterze, za który moglibyśmy go w jakikolwiek sposób polubić. To jest jeden z tych czarnych charakterów, których nienawidzi się mimo wszystko.

Dla odmiany genialnie wyszła kreacja całej reszty bohaterów. Wyszła naturalnie. Charaktery są rozbudowane i arcyciekawe. I to jest jeden z powodów, dla których "Niewidzialni" przypadli mi do gustu. Najbardziej polubiłam chyba Johna, ale i Ward zaskarbił sobie moją sympatię.

Chętnie sięgnę po kolejne tomy tej trylogii. W tym przypadku po prostu chce się wiedzieć, jak dalej potoczy się ta historia.

Fajna ! :D

Fajna ! :D

Fajna akcja, zwroty akcji.

Fajna akcja, zwroty akcji.

Jakieś zawirowania, ciekawy wątek, ale trochę ciężko się czyta.

Jakieś zawirowania, ciekawy wątek, ale trochę ciężko się czyta.

Bardzo dobra książka. Do samego końca trzyma w napięciu i przeraża.

Bardzo dobra książka. Do samego końca trzyma w napięciu i przeraża.

2062

Ogromne zaskoczenie! Połączenie Connelly'ego i archiwum X! Rewelacyjna seria powieści!

Brakuje trochę wartkiej akcji, jednak pomysł jest ciekawy choć przerażający.

Brakuje trochę wartkiej akcji, jednak pomysł jest ciekawy choć przerażający.

• Thriller/sensacja/kryminał
  • Wymienię/sprzedam